کودکان

مهمترین واکسن های دو ماهگی

واکسن های دو ماهگی یا همان واکسن های برنامه ریزی شده برای یک نوزاد دو ماهه برای حفظ سلامت نوزاد شما مفید هستند.برای شناخت واکسن های دو ماهگی ادامه مقاله را بخوانید. واکسیناسیون به موقع برای نوزادان ضروری است زیرا ایمنی کافی را در برابر بیماری های بالقوه خطرناك تضمین می کند. واکسن ها پس از تحقیقات گسترده در مورد ایمنی و کارایی آنها برای استفاده گسترده ساخته و منتشر می شوند. انواع مختلفی از واکسن ها وجود دارد و اکثر آنها حاوی شکل غیرفعال یا ضعیف پاتوژن یا سم تولید شده توسط آن هستند. این عوامل القا کننده ایمنی آنتی ژن نامیده می شوند که سیستم ایمنی را برای تولید آنتی بادی تحریک كرده و ایمنی ایجاد می کنند.

با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، واکسن های زیر در سن یک تا دو ماهگی به نوزادان داده می شود.

کودک شما در مقابل چشمان شما در حال رشد و تغییر است. تا زمانی که آنها به 2 ماهگی می رسند، ممکن است در طول زمان لبخند بزنند، غر بزنند، و سر خود را برای مدت طولانی تری بالا نگه دارند . پزشک اطفال شما این نقاط عطف را در بازدید بعدی شما از چاه ردیابی می کند، و همچنین اولین دور بزرگ واکسن های کودک شما را تجویز می کند.

در 2 سال اول زندگی، کودک شما واکسنی دریافت می کند که از 14 بیماری جدی محافظت می کند. در اینجا بیشتر در مورد واکسن هایی که کودک شما در قرار ملاقات 2 ماهه دریافت می کند، عوارض جانبی ممکن است تجربه کند و کارهایی که می توانید برای کاهش هر گونه ناراحتی انجام دهید، آورد

واکسن هپاتیت (HepB) B

هپاتیت B یک بیماری کبدی ویروسی مسری است که ممکن است باعث آسیب شدید کبدی شود. اولین دوز واکسن HepB بلافاصله پس از تولد، دوز تقویت کننده یک یا دو ماه پس از تولد و دوز نهایی در هر زمان بین شش تا 18 ماهگی تزریق می شود. طبق CDC، واکسن HepB در برابر عفونت HepB ایمن و موثر است. ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند بازو درد ناشی از تزریق و تب خفیف (کمتر از 101 درجه فارنهایت یا 38.3 درجه سانتیگراد) ایجاد کند.

واکسن دیفتری، کزاز و سیاه سرفه (DTaP)

واکسن های دو ماهگی | پزشکت

به نوزادان پنج دوز DTaP داده می شود. اولین دوز در سن دو ماهگی و به دنبال آن یک دوز تقویت کننده در پنج ماهگی، شش ماهگی، 15 تا 18 ماهگی و چهار تا شش سالگی تجویز می شود. عوارض جانبی خفیف DTaP عبارتند از: قرمزی، درد یا التهاب محل تزریق، تب و استفراغ.

عوارض شدید اما نادر واکسن عبارتند از تب با درجه بالا (بیش از 105 درجه فارنهایت یا 40 درجه سانتیگراد)، گریه تسلی ناپذیر به مدت سه ساعت یا بیشتر، و تشنج.

دیفتری

دیفتری یک بیماری باکتریایی است که می تواند با گلودرد، تب خفیف و لرز شروع شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد پوششی در پشت بینی یا گلو شود که تنفس یا بلع را دشوار می کند. این بیماری از طریق عطسه و سرفه گسترش می یابد.

کزاز

کزاز توسط سموم تولید شده توسط باکتری کزاز موجود در خاک، گرد و غبار و کود ایجاد می شود. باکتری ممکن است از طریق سوراخ، بریدگی، زخم، سوختگی یا گاز گرفتن حیوان وارد بدن شود. سموم معمولاً بر عضلات تأثیر می گذارند و باعث سفتی و اسپاسم می شوند. موارد شدید ممکن است بر عضلات تنفسی تأثیر بگذارد و خطر فلج عضلات تنفسی را افزایش دهد.

سیاه سرفه

واکسن های دو ماهگی | پزشکت

سیاه سرفه یک عفونت تنفسی ناشی از Bordetella pertussis است که از طریق سرفه و عطسه پخش می شود. بارزترین علامت این بیماری سرفه شدید همراه با صدای خس خس است. موارد درمان نشده ممکن است منجر به پنومونی شدید شود.

واکسن بیماری پنوموکوک (13PCV)

بیماری پنوموکوک توسط باکتری پنوموکوک ایجاد می شود که از طریق سرفه و عطسه پخش می شود. بیماری پنوموکوک بر گوش، ریه، خون و مغز تأثیر می گذارد. علائم شایع عبارتند از تب بالا، سرفه، درد قفسه سینه و درد بدن. این بیماری در صورت عدم درمان ممکن است منجر به عوارض شدید مانند مننژیت شود.

اولین دوز واکسن در دو ماهگی تزریق می شود و سپس دوزهای تقویت کننده در سنین چهار ماهگی، شش ماهگی و بین 12 تا 15 ماهگی تجویز می شود. عوارض جانبی واکسن 13PCV معمولاً بسیار خفیف است. عوارض جانبی ممکن است شامل گیجی، بی حالی، از دست دادن اشتها، واکنش های موضعی در محل تزریق (قرمزی، التهاب یا درد)، تب، لرز یا سردرد باشد.

واکسن هموفیلوس آنفولانزا نوعHib

بیماری Hib یک بیماری شدید است که توسط باکتری Haemophilus influenzae نوع b ایجاد می شود. این باکتری معمولاً روی سیستم عصبی تأثیر می گذارد و باعث مننژیت می شود. علائمی مانند تب بالا، سردرد، کم اشتهایی و استفراغ ایجاد می کند. اولین دوز واکسن در دو ماهگی و سپس دوزهای تقویت کننده در چهار ماهگی، شش ماهگی و بین 12 تا 15 ماهگی تزریق می شود. واکسن Hib عوارض جانبی بسیار خفیفی مانند تب و واکنش های موضعی در محل تزریق (قرمزی، التهاب یا درد) دارد.

فلج اطفال (IPV)

فلج اطفال یک بیماری ناتوان کننده است که توسط ویروس فلج اطفال ایجاد می شود. این ویروس می تواند نخاع و اعصاب را آلوده کند و باعث فلج غیرقابل برگشت شود. این یک بیماری بسیار مسری است که از طریق غذا و آب آلوده به قطرات تنفسی یا مدفوع منتشر می شود. کودک هر کدام یک دوز را در دو ماهگی، چهار ماهگی، بین شش تا 18 ماهگی و بین چهار تا شش سالگی دریافت می کند. اگر نوزاد نوع تزریقی واکسن را دریافت کند، قرمزی، التهاب و درد ممکن است در محل تزریق ایجاد شود. واکسن خوراکی فلج اطفال عوارض جانبی ندارد.

 واکسن روتاویروس (RV)

عفونت روتاویروس باعث اسهال و استفراغ شدید همراه با تب، درد معده و از دست دادن اشتها می شود. این عفونت در درجه اول بر نوزادان تأثیر می گذارد. کم آبی شدید عارضه اصلی این بیماری و یکی از علل شایع مرگ و میر است. دو نوع واکسن روتاویروس وجود دارد، (5RotaTeq (RV و (1Rotarix (RV. 5RV در سه دوز در سنین دو ماهگی، چهار ماهگی و شش ماهگی تجویز می شود. 1RV در دو دوز در سنین دو ماهگی و چهار ماهگی تجویز می شود. واکسن های روتاویروس به صورت قطره های خوراکی مصرف مي شوند. عوارض جانبی خفیف شامل گیجی، اسهال و استفراغ است. یک عارضه نادر واكسن روتاويروس، انواژیناسیون است، وضعیتی که در آن قسمتی از روده در قسمت مجاور چین خورده است. تخمین زده می شود از هر20000 تا 100000 نوزاد واکسینه شده، يكبار انواژيناسيون رخ مي دهد.

آماده سازی کودک برای تزریق واکسن های دو ماهگی

واکسن های دو ماهگی | پزشکت

مراحل زیر می تواند به شما کمک کند تا کودک خود را قبل، در طول و بعد از واکسیناسیون تسكين دهيد:

 • مي توانيد به آنها پستانک بدهید تا آرام شوند.
 • ممکن است با خواندن آهنگ هاي مورد علاقه کودک حواس او را پرت شود.
 • در صورت امکان، در طول تزریق واکسن به نوزاد شیر بدهید تا کودک آرام شود.
 • با پزشک اطفال مشورت کنید تا پماد یا اسپری ضد درد را قبل از تزریق واکسن بزند.
 • اسباب بازی، پستانک یا پتوی مورد علاقه کودک را در دسترس كودك قرار دهيد تا احساس راحتی کند.
 • می توانید بلافاصله پس از واکسیناسیون كودك را در آغوش خود تاب دهید. جایگزین دیگر این است که حواس آنها را با وسيله جالب پرت کنید.
 • بعد از واکسیناسیون اغلب آنها را در آغوش بگیرید. همچنین می توانید بلافاصله پس از واکسیناسیون به آن ها شیر بدهید تا درد ناشی از درد در محل تزریق آرام شود.
 • با پزشک اطفال مشورت کنید که آیا می توانند درست قبل از واکسیناسیون یک محلول با طعم شیرین بی خطر به کودک شما بدهند. می تواند به دور کردن حواس کودک از درد و کاهش گریه کمک کند.

چگونه عوارض واکسن های دو ماهگی را از بین ببریم؟

واکسن های دو ماهگی | پزشکت

CDC پیشنهاد می کند چند دقیقه قبل از دریافت واکسن، از متخصص اطفال خود بپرسید که محلول ساکارز یا گلوکز را به کودکتان بدهد. شیرینی ممکن است به تسکین درد در طول تزریق کمک کند. شیرینی شیر مادر و همچنین صمیمیت و گرما ممکن است به آرامش آنها کمک کند. در خانه، می توانید نوزاد خود را قنداق کنید تا احساس امنیت کند. حتماً با شیر مادر یا شیر خشک تغذیه مکرر همراه باشید تا آنها را نیز هیدراته نگه دارید.

عوارض جانبی بیشتر در چند روز اول پس از تزریق واکسن مشاهده می شود. اگر واکنش های خفیف بیشتر از این طول بکشد، ظرف 24 ساعت با پزشک اطفال خود تماس بگیرید. آنها می توانند تعیین کنند که آیا فرزند شما نیاز به معاینه دارد یا اینکه آیا او بیماری دیگری دارد که ممکن است علائم ایجاد کند.

واکنش‌های موضعی در محل تزریق مانند درد، قرمزی یا التهاب شایع هستند و ظرف یک یا دو روز برطرف می‌شوند. برخی از نوزادان ممکن است دچار بثورات و تب شوند که معمولاً یک روز باقی می ماند.

نکات زیر به شما در مدیریت عوارض جانبی خفیف در خانه کمک می کند:
 • برای کاهش تب از پدهای خنک استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که کودک استراحت کافی دارد.
 • از متخصص اطفال در مورد عوارض جانبی مورد انتظار و غیرعادی بپرسید.
 • اگر مشکوک هستید یا متوجه چیز غیرعادی شدید، با پزشک خود مشورت کنید.
 • از یک پارچه خنک و مرطوب برای کاهش تحریک موضعی، قرمزی، التهاب یا درد استفاده کنید.
 • از پزشک بپرسید که آیا می تواند مسکن برای نوزاد، از جمله پمادهای موضعی تسکین دهنده، تجویز کند.
در هر زمان پس از واکسیناسیون با پزشک اطفال تماس بگیرید اگر کودک شما:
 • تب بالایی دارد.
 • 3 ساعت یا بیشتر گریه کرده است.
 • قرمزی در تزریق دارد که بعد از 48 ساعت هنوز وجود دارد.
سخن آخر

واکسیناسیون برای کودک شما حیاتی است زیرا از کودک در برابر چندین بیماری خطرناك و جدي محافظت می کند. بسیاری از والدین نسبت به عوارض جانبی واکسن محتاط هستند و حتی ممکن است از واکسیناسیون برای نوزاد خود اجتناب کنند. با این حال، عوارض جانبی واکسیناسیون بسیار نادر است. مزایای واکسیناسیون کودک شما می تواند به میزان قابل توجهی از خطرات آن بیشتر باشد. به یاد داشته باشید، واکسیناسیون برای کودک دو ماهه شما ایمن تر از تجربه یک بیماری قابل پیشگیری با واکسن است، که ممکن است عوارضی برای مادام العمر ایجاد کند.

منبع
https://www.momjunction.com/articles/2-month-vaccinations-shots-preparation-side-effects_00766955/https://www.healthline.com/health/baby/2-month-vaccinations#easing-discomfort

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم