لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

خونریزی از رکتوم یا مقعد

خونریزی از رکتوم یا مقعد ||| پزشکت
فهرست مطالب

خونریزی رکتوم علامت شرایطی مانند هموروئید، شقاق مقعد، بیماری التهابی روده، زخم و سرطان کولورکتال است. به طور معمول در این شرایط شما متوجه خونریزی مقعدی روی دستمال توالت، در آب کاسه توالت یا در مدفوع خود می شوید. اگر خونریزی مقعدی را تجربه کردید، مهم است که با پزشکت تماس بگیرید زیرا می تواند نشانه یک وضعیت پزشکی یا بیماری زمینه ای جدی باشد.

خونریزی مقعدی چیست؟

دیدن خون مقعدی می تواند نگران کننده باشد. ممکن است ذهن شما به جاهای زیادی برود زیرا زنگ خطر به صدا در می آید که مشکلی در دستگاه گوارش شما وجود دارد. این وضعیت اغلب به خونریزی مقعدی معروف است. خونریزی مقعدی می تواند از خفیف بودن تا نشانه ای از یک بیماری جدی مانند سرطان کولورکتال متفاوت باشد. اگر خونریزی مقعدی را تجربه می کنید، ممکن است خون را به روش های مختلف مانند روی دستمال توالت هنگام پاک کردن، در آب کاسه توالت یا در مدفوع مشاهده کنید. حتی خون می تواند رنگ های مختلفی از قرمز روشن تا مایل به قهوه ای تیره تا مشکی داشته باشد. رنگ خونی که می بینید در واقع می تواند نشان دهنده محل خونریزی باشد.

 • خون قرمز روشن معمولاً به معنای خونریزی کم در روده بزرگ یا راست روده است.
 • خون قرمز تیره یا مایل به قرمز می تواند به معنای خونریزی بالاتر در روده بزرگ یا روده کوچک باشد.
 • ملنا (مدفوع تیره و قیر مانند) اغلب به خونریزی در معده، مانند خونریزی ناشی از زخم، اشاره دارد.

گاهی اوقات، خونریزی مقعدی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست و فقط از طریق میکروسکوپ قابل مشاهده است. این نوع خونریزی معمولاً در طول آزمایش آزمایشگاهی نمونه مدفوع مشاهده می شود.

آیا خونریزی مقعدی جدی است؟

در برخی موارد، خونریزی مقعدی می تواند یک علامت جزئی از یک بیماری باشد که به راحتی قابل درمان است. به عنوان مثال، هموروئید می تواند باعث خونریزی مقعدی شود. این معمولا مدت زیادی دوام نمی آورد و درمان هموروئید اغلب آسان است. با این حال، خونریزی مقعدی گاهی اوقات می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند سرطان کولورکتال باشد. مهم است که خونریزی هایی را که تجربه می کنید پیگیری کنید. اگر شدید، مکرر یا باعث نگرانی شما می شود، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید تا آن را بررسی کند.

خونریزی مقعدی چگونه ظاهر می شود؟

خونریزی از رکتوم یا مقعد ||| پزشکت

شما ممکن است خونریزی مقعدی را به چند روش مختلف ببینید یا تجربه کنید، از جمله:

 • دیدن خون روی دستمال توالت هنگام پاک کردن
 • دیدن خون در کاسه توالت هنگام استفاده از حمام – ممکن است آب داخل کاسه به نظر برسد که قرمز رنگ شده است.
 • وقتی مدفوع می کنید متوجه مدفوع قرمز تیره، سیاه یا قیری می شوید.

خونریزی مقعدی می تواند قرمز روشن یا تیره تر باشد. شما همچنین می توانید خونریزی مقعدی داشته باشید بدون اینکه بتوانید آن را ببینید. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که مقدار بسیار کمی خون در مدفوع شما وجود داشته باشد که به آن خونریزی مخفی می گویند.

هنگامی که در مدفوع شما خون وجود دارد، ممکن است به شکل های مختلفی به نظر برسد. ممکن است رگه های خون قرمز روشن روی مدفوع خود داشته باشید یا می توانید خون مخلوط با آن را ببینید. مدفوع همچنین می تواند بسیار تیره، تقریبا سیاه و قیر مانند به نظر برسد.

گاهی اوقات، ممکن است خونی در مدفوع خود داشته باشید که قابل مشاهده نباشد. به این خونریزی مخفی می گویند. این می تواند نشانه ای از خونریزی در داخل دستگاه گوارش شما باشد. همچنین می‌تواند نشانه یک بیماری جدی‌تر مانند بیماری التهابی در روده یا سرطان باشد. خونریزی پنهان معمولاً در طول آزمایش‌های آزمایشگاهی مشاهده می‌شود که نمونه‌ای از مدفوع شما را برای بررسی مقادیر کمی خون بررسی می‌کنند. این آزمایش خون مخفی مدفوع نامیده می شود و می توان از آن به عنوان راهی برای غربالگری سرطان کولورکتال احتمالی استفاده کرد. اگر سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال دارید، ممکن است پزشک شما این را توصیه کند.

علائم خونریزی مقعدی چیست؟

زمانی که یک رنگ غیرعادی در مدفوع خود می بینید باید به آن توجه کنید این است که چه چیزی خورده اید. غذاهای خاصی وجود دارند که می توانند رنگ مدفوع شما را تغییر دهند و آن را قرمز یا حتی سیاه نشان دهند. این اغلب با خون در مدفوع اشتباه گرفته می شود.

علائم خونریزی مقعدی بسته به علت خونریزی می تواند متفاوت باشد. بیشتر علل خونریزی مقعدی قابل درمان هستند و جدی نیستند. در برخی موارد، خونریزی مقعدی می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند سرطان کولورکتال باشد. از آنجایی که تشخیص علت خونریزی مقعدی در خانه دشوار است، معمولاً اگر خونریزی مقعدی دارید، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

برخی از علائمی که ممکن است با خونریزی مقعدی داشته باشید عبارتند از:

 • غش کردن
 • تجربه آشفتگی ذهنی
 • احساس سبکی سر یا سرگیجه
 • احساس درد و یا فشار مقعدی
 • داشتن مدفوع به رنگ قرمز، قهوه ای یا سیاه
 • داشتن مدفوعی که ظاهری قیر مانند دارد.
 • دیدن خون قرمز روشن در مدفوع، لباس زیر، دستمال توالت یا داخل کاسه توالت
 • در برخی موارد بسیار شدید، خونریزی مقعدی می تواند منجر به شوک شود.

چه چیزی باعث خونریزی مقعدی می شود؟

خونریزی از رکتوم یا مقعد ||| پزشکت

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ممکن است خونریزی مقعدی را تجربه کنید. علل خونریزی مقعدی می تواند از شرایط معمول و خفیف تا شرایط شدیدتر و نادر که نیاز به درمان فوری پزشکی دارند متفاوت باشد.

علل خونریزی مقعدی می تواند شامل موارد زیر باشد:

هموروئید

شایع ترین علت خونریزی مقعدی، هموروئید، وریدهای متورم رکتوم (بواسیر داخلی) یا مقعد (بواسیر خارجی) است. شما می توانید به دلایل زیادی از جمله یبوست مزمن، زور زدن در حین اجابت مزاج، بارداری، بلند کردن اجسام سنگین، داشتن رابطه مقعدی و داشتن وزن بیشتر ( چاقی ) به هموروئید مبتلا شوید. هموروئید یک اورژانس پزشکی نیست و خونی که ممکن است روی دستمال توالت یا در روده توالت ببینید چیزی نیست که نگران آن باشید.

شقاق مقعدی

گاهی اوقات برای بواسیر اشتباه گرفته می شود، شقاق مقعدی شکاف یا پارگی در پوست اطراف مقعد است. این زمانی اتفاق می افتد که مدفوع بسیار سفت دارید که دفع آن دشوار است. فشار اضافی حرکت روده باعث می شود پوست باز شود. شقاق مقعدی می تواند باعث شود که هنگام رفتن به دستشویی خون ببینید و همچنین در هنگام اجابت مزاج احساس سوزش کنید. حتی شقاق مقعدی معمولاً با گذشت زمان خود به خود از بین می رود.

شقاق مقعد در نوزادان و نوجوانان بسیار شایع است با این حال می تواند هر فردی در هر سنی افراد را تحت تأثیر خود قرار دهد. بیشتر شکاف های مقعد با درمانهای ساده مانند افزایش مصرف فیبر یا حمام های سیتز بهبود می یابد. البته برخی از افراد مبتلا به شکاف مقعد ممکن است برای درمان به دارو یا گاهی اوقات حتی به جراحی نیز نیاز داشته باشند.

محل بروز شقاق می تواند تا حد زیادی علت بروز آن را نشان دهد. شقاقی که به جای قسمت بالا یا پایین در کناره های مقعد ایجاد شده باشد، احتمالاً نشان دهنده یک اختلال مثل بیماری کرون خواهد بود.

احتمالاً بعد از بروز علائم شقاق مقعد به پزشک متخصص دستگاه گوارش، بیماری های گوارشی یا جراح مقعدی مراجعه خواهید کرد.

آبسه مقعدی یا فیستول

در واقع غدد کوچکی در داخل مقعد شما وجود دارد که به دفع مدفوع کمک می کنند. این غدد می توانند عفونی شوند و باعث ایجاد آبسه یا فیستول شوند. هنگامی که غده داخل مقعد چرک ایجاد می کند و باعث انسداد می شود، آبسه مقعدی است. فیستول مقعدی یک تونل کوچک است که آبسه را به پوست اطراف مقعد متصل می کند. این شرایط می تواند ناشی از بیماری التهابی روده، سل یا پرتودرمانی باشد.

نوزادان یا کودکانی که سابقه شقاق مقعد دارند ممکن است بعدا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آبسه مقعد قرار گیرند. چنین شکاف های مقعد ممکن است در کودکانی که سابقه یبوست دارند ایجاد شود.برای بزرگسالان، استفاده از کاندوم در طول مقاربت جنسی، می تواند به جلوگیری از آبسه مقعد کمک کند. برای نوزادان و کودکان نوپا، تغییرات مکرر پوشک و تمیز کردن مناسب در هنگام تغییر پوشک می تواند به جلوگیری از تشکیل فیستول مقعد و آبسه های دورانی کمک کند.

دیورتیکولوز یا دیورتیکولیت

این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که کیسه‌های کوچک – به نام دیورتیکول – در بخش‌های ضعیف روده شما ایجاد می‌شوند. این دیورتیکول ها می توانند از دیواره های روده شما بیرون بزنند و باعث خونریزی و عفونت شوند. هنگامی که این کیسه ها عفونی می شوند، می توانند علائمی مانند درد شکم، تب و تغییر ناگهانی در عادات روده ایجاد کنند.

بیماری التهابی روده (IBD)

بیماری التهابی روده (IBD) تورم روده کوچک یا بزرگ است. دو نوع IBD وجود بیماری کرون و کولیت هستند. بیماری کرون وضعیتی است که در آن تکه هایی از تورم در دستگاه گوارش ایجاد می شود. در کولیت، تورم عمدتا در روده بزرگ است. افراد مبتلا به IBD ممکن است تب، اسهال، درد و گرفتگی شکم، انسداد روده و خونریزی رکتوم را تجربه کنند.

زخم ها

زمانی که مقدار مایعات گوارشی در روده های شما از تعادل خارج شود، می تواند به پوشش دستگاه گوارش شما آسیب برساند و باعث ایجاد زخم شود. اینها ممکن است خونریزی کنند و باعث شوند مدفوع سیاه رنگی داشته باشید که گاهی اوقات ظاهری شبیه قیر دارد.

پولیپ های بزرگ

پولیپ می تواند شبیه قارچی باشد که از کنار روده شما رشد می کند. همچنین پولیپ های بزرگ می توانند خونریزی کنند و باعث خونریزی مقعدی شوند. در برخی موارد، پولیپ ها در صورت عدم درمان می توانند به سرطان تبدیل شوند. بررسی خونریزی مقعدی مرتبط با پولیپ بسیار مهم است زیرا می تواند نشانه سرطان روده بزرگ باشد.

مواد غذایی

غذاهای خاصی وجود دارند که می توانند مدفوع شما را به رنگ غیرعادی تبدیل کنند. شما می توانید مدفوع سبز، زرد و حتی سیاه داشته باشید. این می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد – داشتن صفرا بیش از حد در طول هضم، داشتن یک بیماری پزشکی مانند بیماری التهابی روده یا بیماری سلیاک، مصرف آنتی بیوتیک یا حتی خوردن غذاهایی با رنگدانه های رنگی قوی.

اغلب، خون می تواند مدفوع شما را بسیار تیره و تقریبا سیاه نشان دهد. غذاهایی مانند شیرین بیان سیاه، چغندر، توت های تیره (زغال اخته و شاه توت) و ژلاتین قرمز همگی می توانند مدفوع شما را بسیار تیره نشان دهند. این به راحتی می تواند با وجود خون در مدفوع اشتباه گرفته شود. اگر در حین اجابت مزاج متوجه مدفوع بسیار تیره شدید، به آنچه اخیرا خورده اید فکر کنید. این احتمال وجود دارد که چیزی که خورده اید دلیلی برای مدفوع تیره باشد.

آیا زور زدن برای اجابت مزاج می تواند باعث خونریزی مقعدی شود؟

خونریزی از رکتوم یا مقعد ||| پزشکت

زور زدن بیش از حد در حین اجابت مزاج می تواند باعث خونریزی مقعدی شود. این اغلب با یبوست مرتبط است. وقتی زور می‌زنید، ممکن است شرایطی مانند هموروئید یا شقاق مقعدی ایجاد کنید. مدفوع بسیار سفت در واقع می تواند باعث پارگی پوست اطراف مقعد شود و باعث شود خون ببینید. درمان یبوست می تواند به جلوگیری از این اتفاق کمک کند.

آیا آزمایشی برای تشخیص خونریزی مقعدی وجود دارد؟

راه های مختلفی وجود دارد که پزشک شما می تواند خونریزی مقعدی را برای کمک به کشف علت ارزیابی کند. ارائه‌دهنده شما ممکن است با سؤال از شما در مورد وضعیت خونریزی مقعدی شروع کند. برخی از سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • چند بار دفع مدفوع دارید؟
 • آیا یبوست داشته اید؟
 • آیا شما هموروئید دارید؟
 • شرایط التهابی روده دارید؟
 • در طول اجابت مزاج خود زور می زدید؟
 • آیا هنگام خونریزی مقعدی درد دارید؟
 • خونریزی مقعدی از چه زمانی شروع شد؟
 • آیا سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال دارید؟
 • روز قبل از دیدن خونریزی مقعدی چه خوردید؟
 • روی مدفوع شما (و چه شکلی است)، در روده توالت یا هنگام پاک کردن خون وجود دارد؟

این سوالات می تواند به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کمک کند تا علت احتمالی خونریزی شما را محدود کند. همچنین آزمایش‌هایی وجود دارد که ارائه‌دهنده شما می‌تواند برای کمک به تعیین علت انجام دهد.

آزمایشات تشخیصی

آزمایش هایی برای کمک به تشخیص علت خونریزی مقعدی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه فیزیکی راست روده و مقعد
 • یک کولونوسکوپی
 • یک سیگموئیدوسکوپی
 • آزمایش خون مخفی مدفوع (Hemoccult® نسخه ای از این آزمایش است که می تواند در مطب ارائه دهنده شما انجام شود).

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است تنها یکی از این آزمایش‌ها را پیشنهاد کند یا چندین مورد از آنها را با هم انجام دهد تا علت خونریزی مقعدی شما را کشف کند.

آیا خون قرمز روشن در مدفوع بدتر از خون تیره تر است؟

هر چه مسیر خون در دستگاه گوارش شما طولانی‌تر باشد، معمولاً تیره‌تر به نظر می‌رسد. این به این دلیل است که مواد شیمیایی گوارشی در بدن شما وجود دارد که به طور طبیعی هر چیزی که در دستگاه گوارش شما حرکت می کند را تجزیه می کند. خون هر چه مدت طولانی تری در تماس با این مواد شیمیایی باشد تیره تر می شود. اگر خونریزی شما در دستگاه گوارش بیشتر باشد، ممکن است در توالت تیره تر به نظر برسد. اگر خون قرمز روشن می بینید، می تواند به این معنی باشد که در دستگاه گوارش شما پایین تر است یا خیلی سریع در بدن شما حرکت می کند. در حالی که دلایل خوش‌خیم (نه مضر) زیادی برای خونریزی قرمز روشن وجود دارد، دلایل خوش‌خیم کمتری برای خون تیره‌تر وجود دارد – به همین دلیل، خون تیره ممکن است نگران‌کننده‌تر باشد و نیاز به بررسی توسط پزشک شما دارد.

چگونه خونریزی مقعدی را درمان کنم؟

در بیشتر موارد، خونریزی مقعدی را می توان با مراقبت از علت خونریزی درمان کرد. خونریزی مقعدی اغلب بخشی از یک مسئله بزرگتر است که نیاز به مراقبت دارد. هنگامی که آن بیماری درمان شد، خونریزی معمولا متوقف می شود. گزینه های درمانی بسته به شرایط ممکن است متفاوت باشد. شرایطی مانند شقاق مقعدی می تواند به مرور زمان خود به خود از بین برود یا با پماد درمان شود. هموروئید یکی دیگر از علل شایع خونریزی مقعدی است که می‌توان آن را با رفع مشکلات یبوست، تغییر رژیم غذایی و مصرف آب یا احتمالاً جراحی درمان کرد.

یکی دیگر از علل شدید خونریزی مقعدی می تواند سرطان باشد. اگر چنین باشد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما یک برنامه درمانی برای درمان سرطان ایجاد می‌کند که اغلب تومورها را از بین می‌برد.

آیا خونریزی مقعدی خود به خود از بین می رود؟

بسته به علت خونریزی، خونریزی مقعدی شما می تواند خود به خود متوقف شود. با این حال، باید به بدن خود توجه کنید و خونریزی را پیگیری کنید. اگر یک بار اتفاق افتاد و سپس متوقف شد، به آن توجه داشته باشید، اما به احتمال زیاد اورژانسی نیست. اگر خونریزی شدید مقعدی دارید یا مرتباً خون می بینید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید تا مراقبت های فوری را دریافت کنید. همیشه ایده خوبی است که به پزشک خود در مورد خونریزی مقعدی که تجربه کرده اید اطلاع دهید.

مهم است که هر سوالی که ممکن است در طول این قرار داشته باشید بپرسید. از صحبت در مورد حرکات روده یا جزئیات مربوط به مدفوع خود خجالت نکشید. این اطلاعات ممکن است مشمئز کننده به نظر برسد، اما به ارائه دهنده شما کمک می کند تا بداند چه اتفاقی می افتد و بهترین راه را برای کمک به احساس بهتر شما بیابد.

بیشتر موارد خونریزی مقعدی در افراد میانسال و مسن به دلیل هموروئید است. در برخی موارد، خونریزی مقعدی بدون درمان متوقف می شود، اما این بدان معنا نیست که علت زمینه ای نیز ناپدید شده است.

آمار فقط این را نشان می دهد 40 درصد افراد مبتلا به خونریزی مقعدی به دنبال کمک پزشکی هستند، اما خونریزی همچنین می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند سرطان باشد، بنابراین در صورت وقوع نباید آن را نادیده بگیرید.

چه زمانی در خونریزی مقعدی باید به پزشک مراجعه کنم؟

خونریزی از رکتوم یا مقعد ||| پزشکت

معمولاً هر زمان که خونریزی مقعدی داشتید، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. این می تواند نشانه ای از بیماری دیگری باشد که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. اگر خونریزی شدید دارید یا در اجابت مزاج متعدد خون می بینید، ضروری است که به پزشک مراجعه کنید. خونریزی مقعدی می تواند دلایل جدی داشته باشد که باید درمان شود.

اگر خونریزی مقعدی را تجربه می کنید، تماس با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و مراجعه برای قرار ملاقات اغلب ایده خوبی است. ارائه دهنده شما متوجه می شود که چه چیزی باعث خونریزی می شود و برنامه ای برای متوقف کردن خونریزی ایجاد می کند.

خونریزی مقعدی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما با پرسیدن علائم شما شروع می کند. سوالات ممکن است شامل زمانی باشد که برای اولین بار متوجه خونریزی شدید، علائم مرتبطی که تجربه می کنید و رنگ خون چیست.

معاینه بصری یا فیزیکی. پزشک به نظر می رسد یا تشخیص دهد تا ناحیه آسیب دیده را بررسی کند. این می تواند شامل قرار دادن انگشت دستکش دار و روغن کاری شده در مقعد برای بررسی ناهنجاری هایی مانند هموروئید باشد.

روش های آندوسکوپی. پزشک یک دوربین نورپردازی نازک و قابل انعطاف را با دوربین وارد مقعد می کند. این به پزشک اجازه می دهد تا منطقه را مشاهده کند. به عنوان مثال می توان به سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی اشاره کرد.

آزمایشات خون شمارش کامل خون (CBC) می تواند به ارزیابی میزان خونریزی و نشان دادن وجود کم خونی کمک کند.

آزمایش های مدفوع. اینها می توانند نشان دهند که آیا خونریزی وجود دارد که قابل مشاهده نیست.

شستشوی معده. اگر پزشک مشکوک باشد که مشکل ممکن است در معده باشد، ممکن است لوله‌ای را از طریق بینی وارد معده کند تا محتویات آن را خارج کند و سعی کند محل خونریزی را پیدا کند.

تست های تصویربرداری این می تواند یک اسکن یا اشعه ایکس باشد، احتمالاً با یک ماده متضاد، مانند باریم.

سخن آخر

خونریزی مقعدی یک مشکل رایج است و اغلب ناشی از یک مشکل جزئی مانند هموروئید است. با این حال، می تواند نشانه بیماری های جدی تری مانند سرطان روده بزرگ نیز باشد. جستجوی زودهنگام توصیه های پزشکی برای هرگونه خونریزی مقعدی به پزشک این شانس را می دهد که وضعیت جدی تر را رد کند یا در صورت لزوم درمان ارائه دهد. اگر برای بیماری دیگری از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، از پزشک خود در مورد خونریزی مقعدی به عنوان یک عارضه جانبی سوال کنید، زیرا ممکن است آستانه درخواست کمک کمتر باشد.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!