لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

سرطان پوست در پوست سر

سرطان پوست در پوست سر || پزشکت
فهرست مطالب

سرطان پوست می تواند مانند سایر قسمت های بدن روی پوست سر شما تأثیر بگذارد. این ضایعات بدخیم (سرطانی) می تواند شامل کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی یا ملانوم باشد. با این حال، در اغلب موارد این نوع از سرطان ها مورد توجه قرار نمی‌گیرند، زیرا سرطان پوست روی پوست سر ممکن است توسط مو پوشانده شود یا در قسمتی از پوست سر قرار بگیرد که به راحتی قابل تشخیص و بررسی نیست.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید شایع ترین علت سرطان های پوست از جمله سرطان های روی پوست سر است که 13 درصد از کل بدخیمی های پوست را تشکیل می دهد. اما بهتر است شایع ترین علل و علائم Skin Cancer در پوست سر را بشناسید تا در صورت وقوع علائم احتمالی این بیماری سریعا بتوانید آن را تشخیص دهید. برای همین ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت جزییات بیشتری از این سرطان را مورد بررسی قرار دهیم.

مطالعه بیشتر: علائم اولیه سرطان

ملانوما || پزشکت

انواع سرطان پوست موثر بر پوست سر

انواع مختلفی از سرطان پوست می تواند روی پوست سر شما ایجاد شود. دو مورد از رایج ترین آنها، به نام کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی، بسیار قابل درمان هستند. ملانوما نوع نادرتر و تهاجمی‌تر سرطان است که اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، هنوز قابل درمان است.

مطالعه بیشتر: بوی سرطان چیست؟

کارسینوم سلول بازال

کارسینوم سلول بازال (BCC) شایع ترین شکل سرطان پوست است که سالانه بیش از 3.5 میلیون نفر در ایالات متحده را مبتلا می کند. از لایه سلولی بازال، درونی ترین لایه اپیدرم شروع می شود. BCC حدود 40 درصد از تومورهای پوست سر را تشکیل می دهد. تومورها معمولاً در مناطقی از پوست که در معرض آفتاب قرار دارند، مانند پوست سر، سر، صورت و گردن یافت می شوند.

سرطان سلول سنگ‌فرشی

کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) نوعی سرطان است که در سلول های سنگفرشی مسطح و فلس مانند واقع در سطح اپیدرم ناشی می شود. این دومین نوع شایع سرطان پوست است که سالانه بیش از یک میلیون مورد در ایالات متحده تشخیص داده می شود. این نوع از سرطان به اندازه کارسینوم سلول پایه شایع نیست، اما می تواند جدی تر و خطرناک تر باشد زیرا احتمال رشد و سرایت آن به سایر نقاط بدن وجود دارد.

ملانوما

ملانوما نسبت به BCC و SCC کمتر شایع است اما در بین هر سه نوع کشنده ترین نوع سرطان پوست سر محسوب می شود. حتی این نوع از سرطان در صورت عدم درمان، ملانوم می تواند به سرعت به سایر اندام های بدن سرایت کند.

بین 3 تا 6 درصد از ملانوم ها در پوست سر بروز می کنند. ملانوما می تواند به صورت اشکال مختلفی مانند زخم، و خال بروز پیدا کند. همچنین می تواند به صورت برآمدگی صورتی یا همرنگ پوست ظاهر شود که ممکن است رشد و حتی خونریزی کند. در برخی موارد بی رنگ است. از آنجایی که ملانوم روی پوست سر به راحتی تشخیص داده نمی شود و با سایر بیماری‌ها اشتباه می‌شود احتمال انتشار و رشد آن بیشتر است. در واقع، از هر هشت ملانوم پوست سر، یک مورد زمانی تشخیص داده می شود که سرطان از قبل به مغز سرایت کرده باشد.

انواع نادر

انواع Skin Cancer که کمتر روی پوست سر تأثیر می گذارند شامل سارکوم کاپوزی (KS) ، کارسینوم سلول مرکل (MCC) ، لنفوم پوستی، کارسینوم غدد سباسه و سارکوم های خاص هستند این موارد کمتر از 1 درصد از کل سرطان های Skin را تشکیل می دهند.

مطالعه بیشتر: خال های دردناک

علائم سرطان پوست سر-پزشکت

علائم سرطان پوست سر

به طور کلی علائم سرطان پوست بسته به نوع سرطان درگیر متفاوت است. سرطان های غیر ملانوما اغلب باعث بروز ضایعاتی می شوند که به صورت خونریزی، پوسته پوسته یا دلمه بروز می کنند. کارسینوم سلول بازال در پوست سر می تواند علائم زیر را نشان دهد:

تکه های برجسته قرمز که ممکن است خارش داشته باشند.

 • ضایعات صاف و سفت و گوشتی رنگ که شبیه اسکار به نظر می رسند.
 • زخم‌هایی که خونریزی می‌کنند، و یا خوب نمی‌شوند یا خوب می‌شوند ولی دوباره بروز می کنند.
 • برجستگی های مرواریدی کوچک، صورتی یا قرمز که ممکن است دارای نواحی آبی، قهوه ای یا سیاه باشند.
 • رشد با لبه های برجسته و ناحیه ای که در مرکز فرو می رود.

کارسینوم سلول سنگفرشی در پوست سر می تواند به صورت زیر ظاهر شود:

 • برآمدگی سفت و قرمز روی پوست.
 • لکه های پوسته پوسته و پوسته پوسته روی پوست.
 • رشدهایی که شبیه زگیل هستند.
 • زخم‌هایی که خونریزی می‌کنند، و یا خوب نمی‌شوند یا خوب می‌شوند ولی دوباره بروز می کنند.

ملانوما در پوست سر می تواند به صورت زیر ظاهر شود:

 • خال که تغییر شکل، رنگ یا اندازه دارد و خونریزی می کند یا حاشیه نامنظمی را بروز می دهند.
 • یک لکه قهوه ای بزرگ جدید روی پوست که گاهی اوقات حاوی لکه های تیره است.
 • یک نقطه جدید روی Skin که در اندازه، شکل یا رنگ تغییر می کند.
 • زخمی که خوب نمی شود.

مطالعه بیشتر: ضایعات پوستی چیست؟

عوامل خطر بروز سرطان در پوست سر 

اشعه ماوراء بنفش (UV) از خورشید یا تخت برنزه کننده شایع ترین علت Skin Cancer محسوب می شوند. پوست سر شما آسیب پذیر است زیرا قسمتی از بدن است که بیشتر در معرض نور خورشید قرار می گیرد. سایر عوامل خطر سرطان پوست عبارتند از:

 • رنگ پوست روشن
 • پوستی که به راحتی زیر نور خورشید می سوزد، قرمز می شود یا کک و مک می شود.
 • افراد با چشمان آبی یا سبز
 • داشتن موهای بلوند یا قرمز
 • داشتن تعداد زیادی خال
 • سن بالاتر (به دلیل قرار گرفتن در معرض چندین سال بیشتر خورشید)
 • داشتن سابقه خانوادگی یا شخصی سرطان پوست

تشخیص سرطان پوست سر-پزشکت

خودآزمایی تشخیص سرطان پوست سر

اگر چه تشخیص سرطان پوست سر تا حدودی سخت است اما می توانید با  خودآزمایی پوست خود برخی علائم را به راحتی تشخیص دهید. شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید، اما می توانید از یک فرد دیگر کمک بگیرید. هدف از خودآزمایی این است که هر گونه ناهنجاری پوستی را بررسی کنید. این شامل تغییرات در خال می شود. این خودآزمایی باید ماهانه انجام شود.

هنگام بررسی ملانوما، پنج چیز مختلف وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید که با قانون ABCDE توضیح داده شده است:

متقارن : این به شکل خال اشاره دارد. معمولاً خال ها شکل نسبتاً یکنواختی دارند و در هر طرف بدن نسبتاً متقارن هستند. اما ملانوما معمولاً ناهموار و نامتقارن است.

وضعیت لبه خال: ملانوماها اغلب دارای یک حاشیه نامنظم و دندانه دار هستند، در حالی که خال های معمولی دارای یک مرز صاف در اطراف لبه هستند.

رنگ خال: خال های معمولی رنگ یکنواختی دارند. اما ملانوم ها اغلب از نظر رنگ ناهموار هستند و گاهی اوقات دارای سایه های مختلف قهوه ای، سیاه یا صورتی هستند.

D iameter: بیشتر ملانوم ها بیش از 6 میلی متر عرض دارند. خال های طبیعی معمولا کوچکتر از این هستند.

E volving: خال های معمولی معمولا ثابت می مانند. ملانوما اغلب در اندازه، شکل، رنگ یا بافت تغییر می کند.

تشخیص سرطان پوست سر

سرطان پوست سر معمولاً با ترکیبی از معاینه فیزیکی و بیوپسی Skin تشخیص داده می شود. پزشک برای تشخیص بهتر ممکن است درباره سلامت عمومی، سابقه خانوادگی سرطان پوست و سایر علائمی که ممکن است تجربه می‌کنید، سؤالاتی را از شما بپرسد. علاوه بر آن، معاینه فیزیکی و جسمی را انجام می دهد. در نهایت ممکن است برای تشخیص بهتر، بیوپسی پوست را انجام دهد.

انواع مختلفی از بیوپسی وجود دارد که ممکن است بر اساس اندازه، محل و ویژگی های تومور مورد استفاده قرار گیرد:

 • بیوپسی برشی شامل برداشتن بافت با چاقوی جراحی است. در این روش ضخامت کامل پوست برداشته و زخم با بخیه بسته می شود.
 • بیوپسی برش شامل برداشتن کل رشد همراه با یک مرز باریک از بافت (معروف به حاشیه های جراحی ) است، همچنین برای بستن زخم نیاز به بخیه است.
 • بیوپسی پانچ از یک تیغه دایره ای به نام پانچ برای برداشتن یک استوانه کوچک از پوست استفاده می کند. ضخامت کامل پوست برداشته می شود. اغلب برای بستن زخم از بخیه استفاده می شود.
 • در روش بیوپسی Shave از یک دستگاه تیغ مانند برای تراشیدن لایه بالایی پوست استفاده می شود.

درمان سرطان پوست سر

درمان ممکن است بر اساس نوع سرطان، درجه (شدت) تومور، و میزان انتشار یا عدم انتشار تومور متفاوت باشد.  بسیاری از افراد مبتلا به سرطان پوست فقط برای برداشتن تومور به جراحی نیاز دارند. با این اوصاف، برای آماده شدن برای جراحی، موهای شما باید در اطراف تومور تراشیده شود. برخی از گزینه های درمانی احتمالی برای درمان سرطان پوست سر عبارتند از:

 • پرتو درمانی
 • شیمی درمانی (از جمله پماد های شیمی درمانی موضعی)
 • ایمونوتراپی (از جمله پماد های ایمونوتراپی موضعی)
 • درمان فوتودینامیک
 • درمان دارویی هدفمند

پیشگیری از سرطان پوست با استفاده ازکلاه در افتاب || پزشکت

پیشگیری از سرطان پوست در سر

برای پیشگیری از سرطان پوست باید به این نکته توجه کنید که چیزی به نام برنزه شدن سالم وجود ندارد. برنزه شدن پاسخ پوست شما به آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش است. قرار گرفتن در معرض بیش از حد اشعه ماوراء بنفش نه تنها ممکن است منجر به سرطان پوست شود، بلکه ممکن است به سرطان چشم و آب مروارید نیز منجر شود. راه های مختلفی برای پیشگیری از سرطان پوست سر و سایر قسمت های بدن وجود دارد که عبارتند از:

 • هنگام بیرون از منزل از لباس های محافظ از جمله کلاه لبه پهن استفاده کنید.
 • خودداری از گذراندن زمان زیاد در زیر نور خورشید بخصوص در حوالی ظهر.
 • استفاده از پماد ضد آفتاب با حداقل فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) 30 .
 • از عینک‌های آفتابی استفاده کنید که هم اشعه‌های UVA و هم UVB را مسدود می‌کنند.
 • اگر کچل هستید یا موهایتان کم پشت است، حتما از کرم ضد آفتاب به پوست سرتان بمالید. کرم ضدآفتاب را هر دو ساعت یکبار یا بعد از شنا یا تعریق زیاد بزنید و تا حد امکان در سایه بمانید.

پیش آگهی سرطان پوست در سر چگونه است؟

بدون شک تشخیص زودهنگام cancer پوست و درمان فوری آن می تواند نتیجه بهتری همراه داشته باشد. با این وجود، امروزه درمان‌ها حتی در مراحل بعدی بیماری بسیار مؤثر هستند. کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی هر دو بسیار قابل درمان هستند. پیش آگهی و میزان زنده ماندن بیمار برای اکثر سرطان های پوست غیر ملانوم عالی در نظر گرفته می شود. مرگ بر اثر Skin Cancer در پوست سر به ندرت بروز می کند و تنها در صورتی ممکن است رخ دهد که سرطان در مراحل بسیار پیشرفته تشخیص داده شود.

سوالات متداول

آیا کراتوز اکتینیک سرطان پوست سر است؟ کراتوز اکتینیک پیش سرطانی در نظر گرفته می شود که می تواند در شانه ها، ساعد و بالای دست ها ایجاد شود. در صورت تشخیص زودهنگام، این برجستگی ها و پلاک های پیش سرطانی را می توان قبل از پیشرفت به کارسینوم سلول سنگفرشی برداشت.

آیا آلوپسی نئوپلاستیکا نوعی سرطان پوست سر است؟ آلوپسی نئوپلاستیکا نوع نادری از سرطان است که باعث ریزش موی تکه‌ای می‌شود. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که سرطان در جای دیگری از بدن به Skin روی سر شما انتشار می‌یابد. به ندرت سرطان اولیه پوست سر (سرطانی که از پوست سر منشا می گیرد) علت است.

سخن آخر

سرطان پوست می تواند مانند هر ناحیه دیگری از بدن، پوست سر را تحت تاثیر قرار دهد. اگرچه افراد طاس یا کسانی که موهای نازک دارند ممکن است به دلیل افزایش قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند، اما هر کسی ممکن است به این وضعیت مبتلا شود. شایع ترین انواع کارسینوم سلول بازال (BCC)، کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) و ملانوم است.

مانند سایر انواع سرطان پوست، تشخیص سرطان پوست سر با بیوپسی پوست می باشد. اگرچه برداشتن تومور با جراحی اغلب تنها درمان مورد نیاز است، موارد پیشرفته ممکن است به پرتو درمانی، شیمی درمانی یا داروهای هدفمند نیاز داشته باشند. زمانی که سرطان پوست سر موضعی باشد، پیش آگهی عالی است. حتی با موارد پیشرفته BCC و SCC، در صورت درمان مناسب، به طور کلی پیش اگهی بیمار مثبت است.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

1

مقالات مرتبط

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!