لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

علت ورم بیضه سگ چیست؟

ورم بیضه سگ || پزشکت
فهرست مطالب

علت التهاب و ورم بیضه سگ در هر شرایطی نیاز به درمان و مراجعه به دامپزشک دارد. به طور کلی بیضه‌ها یکی از حساس ترین اعضای بدن سگ‌های نر هستند. علاوه براین به این علت که در بیرون از بدن قرار دارند، احتمال اینکه در اثر تماس با اشیا و عوامل خارجی آسیب ببینند، بسیار بالا است. به عنوان مثال زمانی که سگ در خارج از خانه است احتمالی آسیب بیشتر است. این اسیب می‌تواند آسیب ناشی از تماس با درختچه یا اشیا دیگر موجود در محیط باشد.

 اینگونه نیست که صرفا عوامل خارجی باعث آسیب دیدن بیضه ‌های سگ خانگی شما شوند. گاهی اوقات در مورد آسیب‌های بیضه باید عوامل پاتولوژیک را نیز در نظر بگیریم. زیرا بیماری‌های مختلف نیز می‌توانند باعث آسیب دیدن بیضه ‌های  سگ خانگی شوند.

در این مقاله از پزشکت درباره علل بروز التهاب در بیضه‌ سگ، علائم بروز این مشکل و نیز روش‌هایی که می‌توان به کمک آنها این مشکل را رفع کرد، اطلاعات مفیدی آورده شده است. در همین ابتدا لازم است به این نکته توجه داشته باشید که عقیم سازی سگ خانگی، یکی از راه‌های پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف در سگ‌های خانگی است.

به همین علت، در صورتی که تا به حال سگ خانگی خود را عقیم نکرده‌اید،‌ بهتر است نسبت به این کار اقدام کنید. می‌توانید درباره مزایای عقیم سازی سگ خانگی با دامپزشک حیوان خانگی خود در پزشکت تماس بگیرید.

آناتومی اندام تناسلی سگ نر

سگ‌های نر بسته به نژاد و عوامل دیگر بین سنین 6 تا 12 ماهگی بالغ می‌شوند. به طور کلی، هر چه یک سگ از نظر جسمی بزرگتر باشد، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا به بلوغ جنسی برسد. دستگاه تناسلی سگ نر از آلت تناسلی و بیضه‌ها و همچنین مجاری و لوله‌های مختلفی که برای انتقال اسپرم و سایر مایعات بین آنها استفاده می‌شود، تشکیل شده است.

آلت تناسلی توسط یک لایه از پوست پوشیده شده است. علاوه براین بیضه ‌های سگ در کیسه بیضه قرار گرفته‌اند که باید در حدود 2 ماهگی بیرون از بدن کاملا قابل رویت باشند، اما این مرحله از تکامل جسمانی، در اغلب موارد می‌تواند تا حدود 6 ماهگی به تعویق بیفتد.

هر دو بیضه باید سفت، با اندازه مشابه، بیضی شکل و دارای قوام و شکل منظم باشند. علاوه براین هر دو بیضه باید در کیسه بیضه قرار گیرند. در صورتی که بیضه‌ها قابل مشاهده نباشند یا نتوانید آنها را با لمس حس کنید، ممکن است همچنان در داخل بدن باقی مانده باشند.

باقی ماندن بیضه‌ها در داخل بدن سگ ، می‌تواند به علت شرایطی به نام کریپتورکیدیسم ایجاد شده باشد. این وضعیت یکی از شایع ترین نقص‌های دستگاه تناسلی در سگ‌ها به حساب می‌آید. با وجود اینکه این وضعیت علل مختلفی دارد، اما ممکن است نشان دهنده عقیم بودن سگ خانگی شما باشد.

اگر فقط یکی از بیضه‌ها در داخل بدن باقی مانده و به کیسه بیضه وارد نشده باشد، به این حالت مونرکیدیسم می‌گویند. احتمال باروری این سگ‌ها بیشتر است، بنابراین برای حفظ توانایی جنسی آنها باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید. اگر بیضه ‌های  سگ به کیسه بیضه وارد شده باشد، اما اندازه آن به طور غیر عادی کوچک باشد، ممکن است به هیپوپلازی بیضه مبتلا شده باشد.

مطالعه بیشتر: مسمومیت در سگ ها

التهاب و ورم بیضه سگ || پزشکت

شایع ترین علل التهاب و ورم بیضه ها در سگ

ممکن است ابتدا با مشاهده تورم یا تغییر رنگ از مشکل احتمالی بیضه ‌های سگ خانگی خود مطلع شوید. ممکن است تعجب کنید که چرا بیضه ‌های سگ خانگی شما قرمز شده است یا حتی ضایعاتی بر روی سطح آنها ایجاد شده است. هر گونه تغییر در یکپارچگی بیضه سگ باید بررسی شود. از جمله علل تورم یا بزرگی بیضه ‌های سگ خانگی، عبارت‌اند از:

ارکیت در سگ خانگی

در صورتی که بیضه ‌های سگ خانگی شما متورم یا بزرگ شده است، ممکن است که حیوان خانگی شما به ارکیت مبتلا شده باشد. ارکیت اصطلاح عمومی است که برای نامیدن التهاب بیضه به کار می‌رود. همچنین اگر لوله‌ای که به اسپرم اجازه ورود می‌دهد (اپیدیدیم) متورم شده باشد و در نتیجه آن بیضه‌ها متورم شوند، ممکن است که سگ اپیدیدیمیت را تجربه کند.

تروما

وقتی باکتری وارد زخم روی بیضه می‌شود، می‌تواند باعث بروز عفونت و التهاب بیضه سگ شود. علاوه براین ممکن است تغییرات رنگی مانند قرمز شدن اطراف محل عفونت یا ترشحات چرکی نیز مشاهده شود. علت ایجاد زخم متفاوت است و می‌تواند ناشی از ضربه در نتیجه درگیری با یک سگ دیگر یا حتی سوختگی یا سرمازدگی باشد. حتی رشد مو نیز می‌تواند منجر به بروز التهاب در بیضه شود.

مطالعه بیشتر: تومورهای پستانی در سگ ها

عفونت خون یا ادرار

باکتری که باعث بروز عفونت می‌شود لزوماً نباید از محیط اطراف وارد بدن سگ خانگی شود. در صورتی که سگ خانگی به عفونت ادرار یا خون مبتلا شده باشد، باکتری می‌تواند وارد بیضه ها شده و منجر به بروز تورم شود.

درماتیت تماسی

مانند هر قسمت از پوست خارجی بدن، اگر بیضه سگ با یک ماده تحریک کننده تماس پیدا کند، ممکن است که باعث ورم بیضه سگ خانگی شود. این ماده تحریک کننده می‌تواند شامل یک گیاه سمی برای سگ، یک محصول پاک کننده شیمیایی یا هر ماده تحریک کننده دیگری باشد که می‌تواند منجر به التهاب بیضه شود.

درماتیت آتوپیک

در صورتی که سگ به یک آلرژن خاص حساسیت داشته باشد، ممکن است یک واکنش پوستی آلرژیک ایجاد شود که باعث تورم بیضه‌ها شود.

سوالی داری؟ کلیک کن.

ویزیت آنلاین با بهترین متخصصان دامپزشکی 

پیچ خوردگی بیضه

از آنجایی که بیضه‌ها از بدن آویزان می‌شوند، در برابر ‌عوامل خارجی آسیب پذیر هستند. اگر به هر علتی بیضه ‌های سگ خانگی پیچ خورده باشند، بافت همبند بیضه نیز دچار آسیب می‌شود. با وجود اینکه این وضعیت نسبتاً نادر است، اما می‌تواند منجر به بروز اورکیت یا اپیدیدیمیت شود.

عفونت ویروسی یا قارچی

اگرچه این شرایط کمتر از عفونت‌های باکتریایی شایع است، اما ممکن است که برخی عوامل بیماری زا مانند قارچ‌ها یا ویروس‌ها منجر به بروز ورم بیضه در سگ شوند.

انگل

اگر یک انگل خارجی بیضه را نیش بزند یا خود انگل وارد کیسه بیضه سگ شود، می‌تواند باعث بروز برخی عوارض شود. به طور کلی تورم بیضه یکی از علائم احتمالی این بیماری است.

ابتلا به عفونت منجر به التهاب و قرمز شدن بیضه‌ها می‌شود. در اثر ابتلا به این عفونت اولیه، باکتری‌ها می‌توانند به قسمت‌های مختلف بدن حرکت کنند. به ویژه، این عوامل می‌توانند از طریق طناب اسپرماتیک وارد دستگاه تناسلی شوند. به همین علت، بسیار مهم است که در اسرع وقت علت تورم بیضه سگ را تشخیص داده و درمان کنید.

مطالعه بیشتر: واکسیناسیون سگ 

علائم التهاب و ورم بیضه در سگ ها

در صورتی که بیضه ‌های سگ خانگی شما به علت ورم بیضه ملتهب شده باشد، احتمالاً متوجه خواهید شد که این ناحیه از بدن سگ دردناک یا حساس است. اگر بیضه ‌های سگ متورم شده باشد، معمولاً حیوان آن ناحیه را لیس می‌زند. افزایش اندازه و درد ناشی از آن باعث ناراحتی سگ‌های خانگی می‌شود.

این مسئله بدان معنی است که آنها ممکن است در راه رفتن، نشستن یا دراز کشیدن مشکلاتی داشته باشند. ممکن است متوجه شوید که هر دو بیضه سگ ملتهب هستند، با این حال به طور معمول تنها یک بیضه بزرگ می‌شود. هر دو بیضه ممکن است با گسترش عفونت ملتهب شوند.

جهت ویزیت غیرحضوری و فوری با متخصص دامپزشکی همین الان کلیک کنید.

درمان ورم بیضه سگ || پزشکت

درمان التهاب بیضه در سگ ها

در صورتی که متوجه شده‌اید بیضه سگ خانگی شما ملتهب شده است، باید حیوان را نزد دامپزشک ببرید. روش درمان به تشخیص و علت بروز التهاب بیضه بستگی دارد. اما اگر دامپزشک ابتلا به عفونت را تایید کند، محتمل ترین درمان برای این شرایط تجویز آنتی بیوتیک خواهد بود.

پس از تجویز آنتی بیوتیک مناسب برای سگ خانگی، باید دارو را طبق تجویز پزشک استفاده کنید‌. علاوه براین ممکن است که دامپزشک یک داروی ضد التهاب را برای کاهش تورم و درد سگ خانگی تجویز کند. استفاده از یک گاز خیس شده در آب سرد ممکن است برای ایجاد تسکین موقتی استفاده شود، اما دامپزشک باید این روش درمانی‌ را تجویز کند.

علاوه براین ممکن است که برای جلوگیری از دسترسی سگ به بیضه‌ها و تشدید وضعیت، از قلاده الیزابتی استفاده شود. اگر آلودگی با انگل علت بروز بیماری باشد، روش‌های درمانی دیگر می‌تواند شامل استفاده از داروهای ضد انگلی باشد. آنتی هیستامین‌ها می تواند در صورت وجود واکنش آلرژیک استفاده شوند.

علاوه براین در صورت ابتلا به عفونت قارچی، باید از داروهای ضد قارچ استفاده شود. عفونت‌های ویروسی قابل درمان نیستند، اما می‌توان علائم را با مصرف داروهای مختلف مدیریت کرد. به طور کلی در صورتی که مشکل به علت واکنش آلرژیک ایجاد شده باشد، باید از تماس سگ خانگی با عامل ایجاد کننده التهاب جلوگیری کنید.

برای رفع پیچ خوردگی بیضه در سگ، به طور معمول انجام جراحی ضروری است. به طور کلی انجام روش جراحی برای پیشگیری از نکروز شدن بیضه و همچنین توقف درد ضروری است. علاوه براین برای پیشگیری از ایجاد مشکلات بیشتر در آینده، به طور معمول از روش عقیم سازی استفاده می‌شود.

مطالعه بیشتر: علل مرگ ناگهانی سگ خانگی

عوارض التهاب بیضه در سگ ها

اگر سگ خانگی شما به اورکیت مبتلا شده باشد، ممکن است پس از کنترل التهاب، اندازه بیضه کاهش یافته و سفت شوند. پس از این اتفاق، بعید است که اسپرم تولید شود. در برخی موارد، عفونت ممکن است به مرحله‌ای پیش رفته باشد که امکان بهبود آن وجود نداشته باشد و لازم باشد که بیضه‌ها برداشته شوند (به این روش ارکیکتومی گفته می‌شود).

برداشتن بیضه‌ها اغلب به صورت پیشگیرانه به عنوان وسیله‌ای برای عقیم سازی انجام می‌شود. از جمله مزایای این روش شامل کاهش برخی مشکلات رفتاری و همچنین کاهش احتمال ابتلا به برخی از بیماری‌ها است. با وجود اینکه عقیم سازی سگ با برخی عوارض احتمالی همراه است، اما دامپزشکان این روش را به عنوان راهی برای افزایش رفاه سگ قبول کرده‌اند.

آیا التهاب بیضه در سگ می تواند نشانه تومور باشد؟

به طور معمول بروز تومورهای بیضه در سگ‌هایی که بیضه آنها به کیسه بیضه وارد نشده است، شایع‌تر است. اما ایجاد تومور در سگ‌هایی که بیضه ‌های شان به طور کامل بیرون آمده است، نسبتاً نادر است. در اغلب موارد، تومورهای بیضه باعث افزایش اندازه آنها، قوام سفت در هنگام لمس و نامنظم شدن سطح آنها در هنگام لمس می‌شود.

با این حال برخی از تومورها باعث افزایش اندازه بیضه نمی‌شوند، اما قوام بیضه را تغییر می‌دهند. در برخی از موارد ممکن است که بر روی بیضه ندول ایجاد شود. برخی از تومورهای سگ می‌توانند استروژن تولید کنند. استروژن نوعی هورمون زنانه است که می‌تواند باعث شود سگ نر ویژگی‌های معمول سگ‌های ماده را نشان دهد.

به همین علت است که سگ‌های نر مبتلا به تومور بیضه ممکن است سینه‌های بزرگ یا متورم داشته باشد. آنها همچنین ممکن است پوست شل تری در ناحیه شکم خود داشته باشند یا در این ناحیه موهای خود را از دست بدهند. درمان تومورهای بیضه در سگ‌ها معمولاً توسط جراحی به شکل ارکیکتومی انجام می‌شود. به همین علت است که هر گونه تغییر در بیضه ها باید به دامپزشک گزارش شود.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.