حیوانات خانگیدامپزشکی

واکسن‌های ضروری گربه خانگی

واکسیناسیون گربه یکی از بحث برانگیزترین بحث‌ها در دامپزشکی است. وقتی اطلاعات متناقضی در مورد اینکه آیا گربه خانگی شما به واکسیناسیون نیاز دارد یا خیر و اثرات نامطلوبی که ممکن است داشته باشد، می‌شنوید، به راحتی ممکن است که سردرگم و در تصمیم گیری با مشکل رو با رو شوید‌. حتی اگر این مسئله، موضوعی گیج کننده است، مطمئن شوید که حیوان خانگی‌تان واکسن‌های ضروری را دریافت کرده است.

علاوه براین، پس از دریافت واکسن، باید از نظر تزریق دوزهای تقویت کننده نیز دقت کافی داشته باشید. در این مقاله از سایت پزشکت، به واکسن‌های ضروری برای گربه‌ها و نیز اطلاعاتی درباره آنها اشاره شده است.

گربه‌ها به تزریق چه واکسن‌هایی نیاز دارند؟

در سراسر جهان، دامپزشکان و دانشمندان به طور منظم اطلاعات مربوط به واکسیناسیون گربه‌ها را بررسی می‌کنند. به این ترتیب روز به روز اطلاعات بیشتری درباره این موضوع به دست می‌آید. پانل واکسیناسیون گربه، متشکل از دامپزشکان و دانشمندان متعهد به سلامتی گربه‌ها است و به عنوان یک منبع معتبر استانداردهای واکسیناسیون گربه در نظر گرفته می‌شود.

دستورالعمل‌های آنها، که توسط  انجمن آمریکایی دامپزشکان گربه سانان منتشر شده است. این اطلاعات، یکی از قابل اعتمادترین و پر‌استفاده‌ترین منابع در این زمینه هستند. این افراد متخصص، واکسن‌های مورد استفاده در گربه‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کنند:

 • واکسن‌های اصلی
 • واکسن‌های غیر اصلی

به کمک این طبقه بندی، شما می‌توانید به تصویر روشنی از نیازهای واکسیناسیون یک گربه دست پیدا کنید. به این ترتیب قادر خواهید بود تا به موقع نسبت به حفظ سلامتی حیوان خانگی‌تان و پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف اقدام کنید.

واکسن گربه || پزشکت

واکسن‌های اصلی برای گربه‌ها

واکسن‌های اصلی شامل مواردی هستند که تزریق آنها برای همه گربه‌های جهان (مهم نیست که در کجا زندگی می‌کنند یا تحت چه شرایطی هستند)، توصیه می‌شود. چهار واکسن اصلی برای گربه‌ها، عبارت‌اند از:

 • هاری
 • FVRCP
 • پانلوکوپنی گربه (FPV)
 • کالیسی ویروس گربه (FCV)
 • ویروس رینوتراکئیت گربه / هرپس ویروس 1 (FVR/FHV-1)

این بیماری‌ها بسیار عفونی هستند و در سراسر جهان یافت می‌شوند. این اختلالات برای گربه‌های جوان بسیار خطرناک هستند و واکسن‌ها با حداقل خطر بوده و بسیار محافظت کننده در نظر گرفته می‌شوند. به همین علت است که همه گربه‌ها باید این واکسن‌های اصلی را دریافت کنند.

واکسن هاری مخصوص گربه‌ها

مقابله با بیماری هاری نه تنها به علت تأثیری که بر گربه دارد، بلکه به این علت که بیماری قابل انتقال و کشنده‌ای برای انسان نیز است، اهمیت دارد. گربه‌ها ناقل طبیعی این بیماری نیستند، با این حال می‌توانند در اثر تماس با هر پستاندار آلوده‌ای، آلوده شوند و سپس آن را به دیگران منتقل کنند.

پس از یک مرحله انکوباسیون به طور متوسط ​​دو ماه، علائم بالینی پرخاشگری، سرگردانی و مرگ به سرعت پیشرفت می‌کنند. بیماری هاری در سراسر جهان بومی است و تزریق این واکسن برای همه گربه‌های خانگی توصیه می‌شود. در حالی که واکسن هاری در دستورالعمل‌های AAFP به عنوان واکسن اصلی درج نشده است، اما تزریق آن در اکثر مناطق طبق قانون الزامی است.

هاری یک بیماری مشترک بین انسان و دام است (به عبارت دیگر از حیوانات به انسان منتقل می‌شود)، بنابراین این مسئله یک موضوع ایمنی عمومی است که باید گربه خانگی خود را در مورد تزریق واکسن هاری به روز نگه دارید.

دامپزشکی

واکسن FVRCP برای گربه‌ها

سه واکسن اصلی دیگر در یک واکسن سه در یک به نام واکسن FVRCP ترکیب می‌شوند. این کار به دامپزشکان اجازه می‌دهد تا واکسن‌ها را به‌صورت کارآمد و یک‌باره تزریق کنند. در واقع به‌جای اینکه مجبور باشند در یک برنامه ویزیت سه بار به صورت جداگانه به گربه تزریق کنند، در یک مرحله آن را انجام می‌دهند.

واکسن FPV

پانلوکوپنی گربه، که به عنوان پاروویروس گربه نیز شناخته می‌شود، یک بیماری بسیار عفونی با میزان مرگ و میر بالا در بچه گربه‌ها است. در حالی که این بیماری معمولاً با کاهش انرژی و کم اشتهایی شروع می‌شود، با این حال به سمت استفراغ و اسهال پیش می‌رود.

علاوه براین، این ویروس گلبول‌های سفید خون را از بین می‌برد و گربه‌های جوان را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌های ثانویه می‌کند.

واکسن FHV-1

ویروس هرپس گربه که به عنوان ویروس رینوتراکئیت گربه نیز شناخته می‌شود، باعث بروز علائم شدید عفونت دستگاه تنفسی فوقانی می‌شود. برخی از علائمی که می‌توانید انتظار مشاهده آنها را داشته باشید، عبارت‌اند از:

 • احتقان
 • عطسه
 • ترشح بینی
 • ورم ملتحمه
 • این اختلال در برخی موارد نیز باعث بروز زخم دهان و ذات الریه می‌شود.

پس از بهبودی گربه از عفونت اولیه، ویروس وارد یک دوره نهفتگی در اعصاب می‌شود. در طول بروز استرس، ویروس می‌تواند دوباره فعال شود و به این ترتیب گربه می‌تواند دوباره علائم عفونت را نشان دهد. حتی اگر دوباره در معرض بیماری قرار نگرفته باشد، این وضعیت رخ می‌دهد.

واکسن FCV

کلسی ویروس گربه شامل تعدادی از گونه‌های ویروسی است که باعث بروز علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مانند عطسه و ترشحات بینی و همچنین زخم‌های دهانی می‌شوند. تصور می‌شود که FCV با التهاب لثه، استوماتیت مزمن، التهاب بسیار دردناک لثه‌ها و دندان‌ها مرتبط باشد.

علاوه براین مورد، برخی از گونه‌های خطرناک‌تر باعث ریزش مو و ایجاد پوسته در سایر قسمت‌های بدن و همچنین هپاتیت و حتی مرگ می‌شوند.

واکسن بچه گربه || پزشکت

زمان واکسیناسیون اصلی گربه‌ها

به طور کلی بچه گربه‌های زیر 6 ماه بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی هستند، بنابراین تمرکز اصلی توصیه‌های واکسیناسیون بر روی این گروه سنی از گربه‌ها است. آنتی‌بادی‌های مادری که از مادر منتقل می‌شوند، برای ایجاد درجه‌ای از محافظت در برابر بیماری‌ها مفید هستند، اما همچنین در پاسخ بدن به واکسیناسیون اختلال ایجاد یا حتی آن را غیرفعال می‌کنند.

به همین علت، واکسیناسیون اولیه بچه گربه در فواصل سه تا چهار هفته‌ای انجام می‌شود و تا زمانی که گربه 16-20 هفته سن داشته باشد و آنتی بادی‌های مادر از سیستم بدنی خارج شوند، ادامه می‌یابد. برای هر گربه بالای 16 هفته که سابقه واکسیناسیون آنها ناشناخته است، سری اولیه شامل تزریق دو دوز است که به فاصله 3 تا 4 هفته تجویز می‌شود.

علاوه براین، واکسن‌های اصلی باید یک سال پس از سری اولیه دوباره تزریق شوند. جامعه علمی هنوز در حال به دست آوردن اطلاعات دقیق درباره مدت زمان ماندگاری این واکسن‌ها است. در حال حاضر، توصیه برای گربه‌های نگهداری شده در داخل خانه/خارج از خانه این است که سالانه واکسن FVRCP را تزریق کنند.

برای گربه‌هایی که فقط در داخل خانه نگهداری می‌شوند، توصیه می‌شود که واکسن را هر سه سال یکبار تزریق کنند. گربه‌هایی که وارد موقعیت‌های استرس زا، مانند سوار شدن به هواپیما می‌شوند، ممکن است بتوانند 7 تا 10 روز قبل، از دوز تقویت کننده واکسن اصلی بهره مند شوند.

واکسن‌های غیر اصلی برای گربه‌ها

به طور کلی، واکسن‌هایی که در برخی شرایط برای برخی از گربه‌ها مناسب هستند، واکسن‌های غیر اصلی (یا واکسن‌های مرتبط با سبک زندگی) در نظر گرفته می‌شوند. واکسن‌های غیر اصلی، عبارت‌اند از:

 • واکسن FeLV
 • کلامیدوفیلا فلیس
 • ویروس لوسمی گربه (FeLV)
 • Bordetella bronchiseptica

واکسن FeLV از گربه خانگی شما در برابر ویروس لوسمی گربه محافظت می‌کند. در حالی که این واکسن به عنوان یک واکسن غیر اصلی ذکر شده است، اما وضعیت کمی پیچیده تر از آن است.

FeLV در سراسر جهان یافت می‌شود. FeLV که از طریق مایعات بدن از جمله بزاق، ادرار و مدفوع منتقل می‌شود، زمانی شیوع پیدا می‌کند که گربه آلوده با گربه دیگری که آن را نظافت می‌کند یا کاسه‌های غذا و آب مشترکی با آن دارد، در تماس نزدیک باشد. آلودگی با عفونت FeLV منجر به مرگ قطعی حیوان نمی‌شود.

بسیاری از گربه‌ها خوش شانس هستند که در طول زندگی خود به حالت پسرفتی می‌روند و کاملاً سالم به نظر می‌رسند، اما برخی اینطور نیستند. پس از یک دوره نهفته که ماه‌ها یا حتی سال‌ها به طول می‌انجامد، بیماری به انواع شرایط مرتبط پیشرفت می‌کند: لنفوم‌، کم خونی یا سرکوب سیستم ایمنی که منجر به بیماری ثانویه می‌شود، از این جمله‌اند.

واکسن FeLV به عنوان واکسن اصلی برای بچه گربه‌ها توصیه می‌شود. سری اولیه واکسیناسیون شامل دریافت دو دوز به فاصله سه تا چهار هفته است که یک سال بعد برای همه گربه‌های خانگی واکسیناسیون مجدد انجام می‌شود. با این حال، بر اساس آخرین داده‌ها، پانل مشاوره واکسن توصیه می‌کند که واکسن‌های بعدی ممکن است بر اساس خطر تجویز شوند. به عبارت دیگر به صورت سالانه برای گربه‌های در وضعیت پرخطر و هر دو سال یک‌بار برای گربه‌های در وضعیت کم خطر.

دامپزشک می‌تواند خطر ابتلا به عفونت FeLV را در گربه خانگی شما ارزیابی و در مورد یک برنامه واکسیناسیون مناسب تصمیم گیری کند.

واکسیناسیون || پزشکت

عوارض جانبی واکسیناسیون گربه‌های خانگی

هیچ تزریق یا دارویی بدون درجاتی از خطر نیست، اما ما همچنان به واکسیناسیون ادامه می‌دهیم، زیرا در بیشتر موارد، خطر تزریق واکسن بسیار کمتر از خطر خود بیماری است. بروز کلی عوارض جانبی در گربه‌ها حدود نیمی از 1 درصد گزارش شده است و معمولاً خفیف و خود محدودکننده است. عوارض جانبی شایع شامل بی حالی، تب گذرا و التهاب موضعی است.

خوشبختانه آنافیلاکسی و مرگ بسیار نادر هستند. به طور کلی این موارد تقریباً در تزریق یک واکسن از هر 10000 واکسن دیده می‌شوند. سارکوم مرتبط با واکسن یک توده سرطانی با رشد آهسته اما مهاجم و موضعی است که در محل‌های تزریق واکسن ایجاد می‌شود. سارکوم با همان میزان شیوع واکنش‌های آنافیلاکتیک رخ می‌دهد.

برای گربه‌هایی که سابقه واکنش‌ در برابر تزریق واکسن را ندارند، خطر سارکوم معمولاً با مزایای واکسن‌های اصلی جبران می‌شود. صاحبان حیوانات خانگی می‌توانند با نظارت بر محل‌های تزریق از نظر بروز تورم پس از واکسیناسیون، تأثیر سارکوم را به حداقل برسانند.

تور‌م‌های ایجاد شده در صورتی که بزرگتر از 2 سانتی متر باشند، بیش از سه ماه باقی بمانند یا یک ماه پس از تاریخ واکسیناسیون رشد کنند، باید بیوپسی شوند. به طور کلی هنگامی که سارکوم به موقع درمان می‌شود، در اغلب موارد می‌تواند رفع شود. دامپزشک حیوان خانگی شما می‌تواند برنامه واکسیناسیون گربه خانگی شما را تعیین کند.

پروتکل واکسیناسیون

عوامل زیادی بر احتمال ابتلای گربه به بیماری عفونی تأثیر می‌گذارند، به همین علت است که ارائه سابقه کامل سلامتی برای تعیین مراقبت‌های مناسب برای هر گربه ضروری است. عواملی که دامپزشک حیوان خانگی شما برای تعیین برنامه واکسیناسیون گربه خانگی شما در نظر می‌گیرد، عبارت‌اند از:

 • سن
 • سابقه پزشکی
 • سابقه واکسیناسیون
 • شدت بیماری ناشی از یک پاتوژن
 • چقدر احتمال دارد در معرض یک عامل بیماری زا قرار بگیرند.
 • اگر فایده برای گربه بیشتر از احتمال واکنش بد باشد، گربه باید واکسینه شود.

با عمل به این توصیه‌ها به عنوان نقطه شروع، می‌توانید در مورد شیوه زندگی گربه خانگی خود و عوامل خطرزا با دامپزشک حیوان خانگی خود صحبت کنید تا پروتکل واکسیناسیون بهینه و منحصر به فرد گربه خانگی شما تعیین شود.

سخن آخر

در صورتی که درباره واکسن‌های مناسب برای گربه‌های خانگی و زمان مناسب برای واکسیناسیون این حیوانات سوالات بیشتری دارید، می‌توانید با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید و با او مشورت کنید‌. با انجام به موقع واکسیناسیون، از بروز بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری خواهد شد.

منبع
petmd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا