بدون دسته بندیعمومی و داخلی

درمان خانگی برای سرماخوردگی در تابستان

درمان خانگی برای سرماخوردگی در تابستان

سرماخوردگی در تابستان کمی عجیب به نظر می رسد. اما، سرماخوردگی در تابستان بیشتر از آنچه که فکرش را می کنید رایج است. بسیاری از افراد در ماه های تابستان دچار سرما خوردگی می شوند و به دلیل علائم و همچنین گرمای هوا از آن رنج می برند.

سرماخوردگی می تواند در طی تابستان به معضل تبدیل شود. بنابراین، وقتی در ماه های گرم تابستان به سرماخوردگی مبتلا می شوید، چه کاری می توانید انجام دهید؟ چگونه سرماخوردگی در تابستان را درمان کنیم؟ آیا مراجعه به پزشک تنها گزینه است؟ بدون شک اینگونه نیست. استفاده از چند روش درمانی خانگی که هم ارزان قیمت هستند و هم بسیار کارآمد می توانند در درمان سرماخوردگی در طول تابستان موثر باشند. آیا می خواهید درمان های خانگی موثر برای سرماخوردگی در تابستان را بدانید؟ پس، این مقاله را تا انتها بخوانید.

علل سرماخوردگی در تابستان

برخلاف سرماخوردگی در زمستان که ناشی از ویروس رینوویروس است، سرماخوردگی تابستان اغلب توسط گروه دیگری از ویروس ها شناخته می شود که به آنترو ویروس ها معروفند. این عفونت در صورت تماس با فرد یا شی ء آلوده یا مصرف آبی که ویروس در آن وجود دارد، انتشار می یابد.

علائم سرماخوردگی تابستان

به طور متوسط، سرماخوردگی بین 7-10 روز طول می کشد. همه در طی سرماخوردگی تابستان طیف وسیعی از علائم را تجربه می کنند. رایج ترین آنها عبارتند از:

  • سرفه کردن
  • عطسه کردن
  • خارش گلو و گلو درد
  • گرفتگی و آبریزش بینی
  • اگر تب و بثورات شدید دارید، سریعاً با پزشک مشورت کنید.

چگونه از سرماخوردگی در تابستان خلاص می شوید؟

درمان خانگی برای سرماخوردگی در تابستان 1 | پزشکت

روش های درمانی برای خلاص شدن از شر سرماخوردگی در تابستان با راهکارهای طبیعی و درمان های خانگی وجود دارند، که عبارتند از:

اسپری سالین

آب را گرم کنید. نمک و جوش شیرین را درون بطری اسپری بریزید، آب گرم را اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. این مخلوط را با دقت یک بار در سوراخ های بینی خود بپاشید تا مجاری بینی شما شسته شود.

بطری را بشویید و بگذارید تا خشک شود. این کار را روزی یک یا دو بار تکرار کنید. آب شور به عنوان یک ضد احتقان بینی عمل کرده و پوسته پوستی و یا مخاط جمع شده را از سوراخ های بینی شما پاک می کند.

نمک دریا را با نمک سفره جایگزین نکنید زیرا ماده دوم حاوی مواد افزودنی است و می تواند باعث تحریک بیشتر بینی شما شود. در این روش بهتر است از نمک دریا استفاده کنید.

سرکه سیب

یک قاشق غذا خوری سرکه سیب و آب را مخلوط کرده و این مخلوط را بنوشید. می توانید مقداری عسل برای طعم بهتر به این معجون اضافه کنید.

ویزیت آنلاین

هر روز 1-2 لیوان مخلوط آب و سرکه سیب را بنوشید تا سرما برطرف شود. این مخلوط یک محیط قلیایی در بدن ایجاد می کند، و در از بین بردن ویروس ها و باکتری ها به راحتی و به سرعت عمل می کند.

ویتامین C

این مکمل را هر روز مصرف کنید. ویتامین C پاسخ ایمنی بدن در برابر عفونت ویروسی را افزایش می دهد. در نتیجه، ویروس به سرعت از بدن دفع می شود.

زنجبیل

درمان خانگی برای سرماخوردگی در تابستان 1 | پزشکت

مقداری چای زنجبیل را دم و آن را صاف کرده و عسل را به آن اضافه کنید و این چای را بنوشید. در روز 2-3 فنجان چای زنجبیل بنوشید.

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی است. این باعث کاهش التهاب در مجاری بینی شما و کاهش خلط بیش از حد تولید شده می شود. گرمای چای باعث تسکین مجاری بینی شما نیز می شود.

اکیناسه

مکمل گیاهی را طبق دستور درج شده بر روی بطری آن مصرف کنید. در حدود 900 میلی گرم از گیاه را که به 2-3 نوبت تقسیم می شود، در طول روز مصرف کنید.

گیاه اکیناسه که معمولاً به عنوان گل مایل به قرمز بنفش شناخته می شود، تعداد گلبول های سفید خون را در بدن افزایش می دهد. این برای درمان عفونت هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و غیره مفید است زیرا گلبول های سفید خون وظیفه مبارزه با عفونت ایجاد کننده میکروارگانیسم ها را بر عهده دارند.

زردچوبه

زردچوبه و نمک را به آب اضافه و خوب مخلوط کنید. این ترکیب غرغره کنید. این کار بهتر است هر 3-4 ساعت تکرار شود.

زردچوبه یکی از گیاهان دارویی در هنگام درمان هرگونه عفونت است. این گیاه به عنوان یک ماده ضد میکروبی عالی عمل می کند. همچنین التهاب را کاهش می دهد و به بهبودی سریع بیماری کمک می کند.

روغن های ضروری

چند قطره روغن اساسی اکالیپتوس را به آب داغ اضافه کنید. سر و گردن خود را با حوله بپوشانید و بخار کاسه آب را استنشاق کنید. این حوله برای جلوگیری از خروج بخار به محیط اطراف و کمک به ورود آن به سوراخ های بینی است. بخار را به مدت 7-8 دقیقه استنشاق کنید.

همچنین می توانید برای استنشاق بخار از روغن ضروری قبرس، روغن ضروری درخت چای، روغن نعناع فلفلی یا آویشن استفاده کنید.

این کار را یک یا دو بار در روز انجام دهید تا زمانی که از شر سرماخوردگی در تابستان خلاص شوید.

خاصیت ضد ویروسی اسانس اکالیپتوس این ماده را به درمانی فوق العاده برای درمان سرماخوردگی تبدیل می کند. همچنین باعث تحریک سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب در مجاری بینی می شود.

چای گیاهی

درمان خانگی برای سرماخوردگی در تابستان 1 | پزشکت

1/4 فنجان دانه گشنیز، 1/4 فنجان دانه شنبلیله، 1/2 قاشق غذاخوری دانه های زیره، 1/2 قاشق غذاخوری دانه رازیانه را با هم تفت دهید. آب را بجوشانید و یک و نیم قاشق غذاخوری از مخلوط گیاهان بو داده را به آن اضافه کنید.

آن را برای مدت چند دقیقه روی شعله ملایم گرم کنید. بگذارید مخلوط جوش بیاید. جوشانده آماده شده را صاف کنید. عسل را به آن اضافه و خوب مخلوط کنید. در حالی که گرم است بنوشید. چای گیاهی گرم را دو بار در روز بنوشید.

چای ادویه گیاهی به عنوان یک درمان خانگی موثر برای سرماخوردگی در تابستان عمل می کند. این گیاهان به عنوان ضد احتقان عمل می کنند و علائم سرماخوردگی تابستان را تسکین می دهند. آنها همچنین دارای خواص ضد میکروبی هستند و می توانند عفونت ایجاد کننده ویروس را در بدن از بین ببرند.

شیر

شیر را بجوشانید و زردچوبه و پودر زنجبیل را به آن اضافه کرده و مخلوط کنید. آن را دو بار در روز بنوشید. ترکیب شیر با زردچوبه و زنجبیل، به شما کمک می کند تا از شر علائم سرماخوردگی مانند سردرد، آبریزش بینی، آبریزش چشم خلاص شوید. علاوه بر آن، این ترکیب به عنوان یک ضد احتقان که همچنین دارای خواص ضد میکروبی است، شناخته می شود.

دارچین

قاشق غذاخوری پودر دارچین و 2 میخک را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید و بگذارید 5-10 دقیقه بجوشد. مایع را صاف کرده و یک قاشق غذاخوری از آن را بنوشید. این شربت را 2-3 بار در روز بخورید.

مانند سایر گیاهان ذکر شده در داروهای فوق، دارچین همچنین دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که باعث تسکین سرماخوردگی و علائم آن می شود.

سیر

درمان خانگی برای سرماخوردگی در تابستان 1 | پزشکت

1 حبه سیر، 2 قاشق چایخوری آب لیمو، 1 قاشق چای خوری عسل و 1/2 قاشق چایخوری پودر چیلی قرمز را مخلوط کرده و مایع را بنوشید. این معجون را هر روز بنوشید تا علائم سرماخوردگی فروکش کند.

سیر ضد باکتری و ضد ویروس است. همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و سموم بدن را دفع می کند.

عسل

2 قاشق چایخوری عسل، 1 قاشق چایخوری آب لیمو یا آب زنجبیل را مخلوط کرده و آن را بنوشید. این شربت را 2-3 بار در روز بخورید.

عسل ماهیتی ضد میکروبی دارد و حاوی ترکیباتی است که باکتری ها و ویروس عامل سرماخوردگی را از بین می برد. همچنین دارای خواص ضد التهابی است.

پیاز قرمز

الی 3 پیاز قرمز پیاز را به صورت افقی برش دهید. یک برش بردارید و مقداری عسل روی آن بریزید. برش دیگری را روی این قسمت قرار دهید و دوباره مقداری عسل بریزید. این کار را تکرار کنید تا همه برش ها روی هم لایه لایه شوند. روی کاسه را بپوشانید و 10-12 ساعت آن را کنار بگذارید. یک قاشق غذاخوری از شربت غلیظی که در کاسه وجود دارد را بنوشید.

در کاسه را بپوشانید و در جای خنک نگهداری کنید. همین شربت را می توان به مدت 2-3 روز مصرف کرد.

شربت ساخته شده از پیاز قرمز برای درمان سرماخوردگی در تابستان شما بسیار مفید است زیرا پیاز دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است.

نکات و موارد احتیاطی

  • دستان خود را قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیزی بشویید.
  • فلفل حاوی کپسایسین است که باعث تسکین احتقان می شود. مقداری فلفل روی مواد غذایی خود بپاشید و اجازه دهید تا سینوس های شما پاک شود.
  • غذاهای غنی از ویتامین C مصرف کنید زیرا سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و به بدن کمک می کند سریعتر با عفونت مبارزه کند.
  • سعی کنید هنگام حضور در یک مکان عمومی که ممکن است به ویروس ها، باکتری ها و قارچ های مختلف آلوده باشد، صورت خود را به خصوص در اطراف بینی، دهان و چشم لمس نکنید.
  • سوپ مرغ دارای مواد مغذی و ویتامین هایی برای درمان سرماخوردگی است. همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان برای تسریع روند بهبودی عمل می کند. سوپ غلیظی از سبزیجات و مرغ درست کنید. برای مقابله با سرماخوردگی حداقل دو بار در روز آن را بنوشید.

 منبع:

https://www.stylecraze.com/articles/best-home-remedies-to-treat-summer-cold/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا