پاک کردن تاتو

پاک کردن تاتو (Tattoo removal) فرآیندی است که توسط آن تاتو روی پوست را از بین می برند. جوهر تاتو در زیر لایه رویی پوست نفوذ کرده و همین نکته پاک کردن تاتو را تبدیل به کاری دشوار و هزینه بر می کند. اگر بعد از چندین سال قصد دارید تا تاتوی قدیمی خود را پاک کنید، بهتر است با پزشک متخصص پوست و مو صحبت کنید.

 • به هیچ وجه سعی نکنید تاتو را خودتان پاک کنید.
 • استفاده از کرم ها و درمان های خانگی تأثیر چندانی ندارد.
 • استفاده از این کرم ها می تواند عوارضی مثل التهاب و حساسیت های پوستی را به همراه داشته باشد.

روش های رایج تاتو

پاک کردن تاتو | پزشکت

روش های رایج برای پاک کردن تاتو شامل موارد زیر هستند:

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

 • جراحی لیزر
 • درم ابریشن
 • جراحی برداشتن تاتو

علت پاک کردن تاتو

در صورتی که از ظاهر یا شکل تاتو خود راضی نباشید احتمالاً به ذهنتان می رسد تاتو را پاک کنید. شاید بعد از گذشت سال ها طرحی که روی پوست خود زده بودید ناپدید یا محو شده یا دیگر اندازه طبیعی نداشته باشد. اگر حساسیت پوستی یا عفونت داشته باشید، شیوه پاک کردن تاتو از روی پوست اهمیت زیادی پیدا می کند.

نباید از هر روشی برای پاک کردن تاتو استفاده کنید.

شیوع پاک کردن تاتو

پاک کردن تاتو | پزشکت

حدود 30% از مردم آمریکا حداقل یک بار پوست بدن خود را تاتو کرده اند.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

به طور تقریبی می توان گفت نیمی از جوانان آمریکا حداقل یک بار این کار انجام داده اند. اما متأسفانه همه آن ها از تصمیم شان راضی نبوده و حدود 25% از کل این جمعیت بعد از انجام، پشیمان شده اند. اگر شما هم جزء 25% افرادی هستید که این کار را انجام داده اید و حالا به هر علتی ناراضی هستید، خوشبختانه می توان با استفاده از تکنیک های مختلف پاک کردن تاتو، تاتوهای ناخواسته را با حداقل عوارض جانبی از بین برد.

عوارض پاک کردن تاتو

پاک کردن تاتو با لیزر نسبت به درم ابریشن، جراحی یا سالابراسیون امن ترین شیوه برای از بین بردن تاتو است. زیرا در شیوه درمانی لیزر رنگدانه های ناشی از تاتو به صورت هدفمند پاکسازی شده و آسیب چندانی به بافت های پوستی وارد نمی شود. اما در هر صورت همه شیوه های درمانی پاک کردن  عوارض جانبی خود را دارند.

بهتر است قبل از انجام این کار موارد زیر را در نظر داشته باشید:

عفونت

محل پاک کردن تاتو در معرض خطر بروز عفونت قرار خواهد داشت.

ایجاد زخم و اسکار

 • ممکن است محل پاک سازی تاتو دچار یک اسکار (زخم) دائمی شود.
 • شاید تاتو به کلی از بین نرفته و اثراتی از آن باقی بماند.

تغییر رنگ

در بسیاری از موارد، بعضی از رنگ های استفاده شده در تاتو بهتر از دیگر رنگ ها از بین می رود. به عنوان مثال رنگ آبی و سیاه پاسخ بهتری نسبت به درمان با لیزر داده ولی رنگ های دیگر ممکن است مقاومت بیشتری نسبت به شیوه های درمانی داشته باشند.

هایپو پیگمنتیشن

ممکن است دچار هایپو پیگمنتیشن شوید و پوست پاک سازی شده بسیار روشن تر یا بی رنگ تر از پوست اطراف شود.

هایپر پیگمنتیشن

ممکن است فرد دچار هایپر پیگمنتیشن شود و پوست پاک سازی شده بسیار تیره تر از قسمت های دیگر پوست به نظر برسد.

تیره شدن تاتو

تاتو های مرطوب به زیبایی مثل خط لب، خط چشم و ابروها ممکن است بعد از درمان تیره تر شوند.

وقت گیر و هزینه بر

برای محو کردن این نوع از تاتو ها نیاز به جلسات اضافه و هزینه درمانی زیاد خواهد بود.

عوارض پاک کردن تاتو

باقی ماندن جای زخم و اسکار یکی از عوارض و خطراتی است که اجتناب ناپذیر بوده و بعد از پاک سازی بیشتر تاتوها اتفاق خواهد افتاد. علاوه بر این تغییر رنگ یا بروز عفونت های پوستی نیز غیر قابل اجتناب بوده و ممکن است تا مدت ها همراه فرد باشد.

آمادگی برای پاک سازی تاتو

اگر به فکر پاک کردن تاتوی خود هستید، بهتر است در اولین قدم با پزشک متخصص پوست و مو صحبت کنید. پزشک در مورد گزینه های پیش رو برای پاک سازی تاتو صحبت کرده و در انتخاب بهترین و مؤثر ترین گزینه درمانی راهنماییتان خواهد نمود. به عنوان مثال ممکن است تاتو شما و جوهر هایی که از آن برای این کار استفاده شده نسبت به درمان با لیزر نتیجه بهتری به دنبال داشته باشند.

تاتوهای کوچک بهتر است با جراحی برداشته شوند.

جراحی لیزر برای پاک کردن تاتو

لیزر های کیو سوئیچ که انرژی خود را در یک پالس قدرتمند آزاد می کنند، یکی از گزینه های درمانی فوق العاده برای پاک کردن جای تاتو هستند. همچنین یک نوع خاص از لیزر کیو سوئیچ با نام Nd:YAG وجود دارد که برای پوست های تیره تر مناسب بوده و از تغییر رنگ دائم پوست بعد از پاک سازی جلوگیری خواهد کرد. برای این کار قبل از درمان با لیزر، ابتدا پوست بدن با تزریق بی حسی موضعی، بی حس شده و سپس با استفاده از لیزر پالس ها را روی تاتو اعمال می کنند تا باعث گرم شدن و خرد شدن دائمی ذرات جوهر شود.

 • پاک کردن تاتو های چند رنگ نیاز به انواع مختلفی از لیزر با طول موج های مختلف خواهد داشت.
 • احتمالاً بعد از انجام لیزر، محل پاک سازی تاتو دچار التهاب، تاول یا حتی خون ریزی خواهد شد.
 • بعد از انجام لیزر، برای درمان سریع تر می توانید از پمادهای آنتی باکتریال استفاده کنید.
 • در هر مرحله اثر تاتو کم رنگ تر خواهد شد و در نتیجه ممکن است نیاز به تکرار جلسه لیزر کیو سوئیچ خود داشته باشید.

پاک کردن تاتو با عمل جراحی

برای پاک کردن تاتو به شیوه جراحی با استفاده از تزریق مواد بی حسی کاملاً پوست را بی حس کرده و سپس تاتو با استفاده از برش جراحی برداشته می شود. بعد از آن لبه های پوست به هم بخیه زده شده و برای سرعت بخشیدن به روند درمان از پماد های آنتی باکتریال استفاده خواهد شد. حذف جای تاتو با استفاده از عمل جراحی یکی از شیوه های مؤثر و پیشنهادی است اما به خاطر داشته باشید که انجام این عمل جراحی بدون جای زخم و اسکار نخواهد بود.

استفاده از شیوه جراحی بیشتر برای تاتو های کوچک توصیه می شود.

پاک کردن تاتو با درم ابریشن

پاک کردن تاتو | پزشکت

برای انجام درم ابریشن، ناحیه تاتو را به قدری سرد می کنند تا کاملاً بی حس شود. سپس با استفاده از دستگاه مجهز به برس یا چرخ سایشی شروع به لایه برداری از سطح پوست می کنند، این کار باعث می شود تا جوهر تاتو از زیر پوست خارج شود. فرد بعد از انجام این شیوه ممکن است تا چند روز احساس درد داشته باشد.

ریکاوری بعد از انجام درم ابریشن نسبتاً طولانی بوده و ممکن است 2 تا 3 هفته زمان ببرد.

شیوه درم ابریشن

پاک کردن تاتو نتایج قابل توجهی نداشته و نتایج آن ممکن است راضی کننده نباشد. به همین خاطر بهتر است ترکیبی از درم ابریشن، لیزر و جراحی انجام شود.

با توجه به میزان اثر بخشی درم ابریشن و مدت زمان ریکاوری، انجام این شیوه توصیه نمی شود.

روال جلسه لیزر پاک کردن تاتو

پاک کردن تاتو | پزشکت

به طور کلی در طول یک جلسه از لیزر پاک کردن تاتو می توانید انتظارات زیر را داشته باشید:

 1. قبل از شروع درمان با لیزر، برای جلوگیری از آسیب دیدگی چشم باید از عینک های محافظتی استفاده کنید.
 2. ابتدا پزشک یک قسمت کوچک از پوست را لیزر می کند تا از میزان اثر بخشی لیزر و واکنش های پوستی شما مطمئن شود.
 3. پزشک با استفاده از لیزر پالس هایی به لایه پوستی شما ارسال می کند که تنها توسط رنگدانه های تاتو جذب شود.

تاتو های با اندازه کوچک تر نیاز به پالس های کمتری داشته و از طرف دیگر تاتوهای بزرگ نیاز به پالس ها و جلسات بیشتر درمانی خواهد داشت. به عنوان مثال ممکن است پاک کردن یک تاتوی بزرگ نیاز به چندین ماه جلسات درمانی داشته باشد تا اثر آن کاملاً از بین برود. بعد از اتمام هر جلسه لیزر، تاتو باید کم رنگ و روشن تر شده باشد. جلسات لیزر تاتو بدون درد نبوده و ممکن است فرد نیاز به بی حسی داشته باشد. اما میزان نا آرامی و درد ناشی از لیزر بستگی به محل تاتو داشته و در بعضی از نقاط حساس باید حتماً از بی حسی موضعی استفاده کرد.

بهتر است بلافاصله بعد از اتمام جلسه درمانی از کمپرس یخ در محل لیزر شده استفاده کرد. همچنین به خاطر داشته باشید که برای حفاظت بیشتر از محل لیزر بهتر است از کرم های آنتی بیوتیک استفاده نموده و محل را پانسمان کنید. دقت داشته باشید که بعد از انجام جلسات لیزر به خاطر حساسیت بیشتر پوست، باید پوست خود را در برابر آفتاب بپوشانید.

انتخاب پزشک برای پاک کردن تاتو

برای اطمینان از شیوه درمانی و پاک کردن به صورت کاملاً اصولی و با کمترین عوارض جانبی بهتراست به دنبال پزشک متخصص پوست و موی حرفه ای باشید. برای یافتن پزشک باتجربه به کلینیک های زیبایی مراجعه کرده و یا از پزشکان عمومی برای انتخاب بهترین پزشک متخصص کمک بگیرید. بیمه عمل جراحی یا جلسات درمانی لیزر برای پاک کردن تاتو را پوشش نمی دهد، بهتر است در مورد هزینه درمانی با پزشک صحبت کنید.

دقت داشته باشید که معمولاً باید همه هزینه را یک جا، قبل از شروع دوره درمان پرداخت کنید.

نتیجه گیری

تاتو معمولاً دائمی بوده و پاک کردن آن کار بسیار سخت و هزینه بری خواهد بود. علی رغم شیوه های درمانی متنوعی که برای این کار وجود دارد باز هم احتمال باقی ماندن اسکار و جای زخم روی پوست وجود دارد.

ممکن است نتوانید جای تاتو را کاملاً محو کنید.

منابع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/tattoo-removal/about/pac-20395105

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/laser-tattoo-removal#2


دسته بندی ها : پوست و مو و زیبایی