لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

10ماده غذایی که باعث آکنه می شوند.

10ماده غذایی که باعث آکنه می شوند. | پزشکت
فهرست مطالب

رابطه بین غذا ها و آکنه همیشه مورد بحث بوده است. در حالی که برخی بررسی ها بیان می کنند که هیچ ارتباطی بین غذا و آکنه وجود ندارد، مطالعات دیگر خلاف این را ادعا می کنند. با این حال، مشخص شده است که مصرف مواد مغذی مناسب (یا کمبود آنها) می تواند بر سلامت پوست شما تأثیر بگذارد. لیست 10 ماده غذایی که باعث آکنه می شوند را بشناسید تا با رعایت میزان مصرف آنها بتوانید تا حدودی از بروز و یا تشدید آنها بر روی صورت خود پیشگیری کنید. اگرچه عوامل متعددی می توانند باعث ایجاد آکنه شوند. اما غذا می تواند نقش اصلی را داشته باشد. در این مقاله، ما لیستی از 10 دسته غذایی را که ممکن است باعث آکنه یا تشدید بیماری شوند را بررسی کرده ایم.

کدام مواد غذایی باعث آکنه می شوند؟

مواد غذایی که با بروز آکنه در ارتباط هستند عبارتند از:

غلات و شکر تصفیه شده

در رابطه بین غذا ها و آکنه مطالعه ای روی 64 شرکت کننده با آکنه متوسط ​​تا شدید انجام شد. این مطالعه نشان داد که کسانی که آکنه دارند مقدار بیشتری کربوهیدرات مصرف می کنند. علاوه بر این، این شرکت کنندگان مبتلا به آکنه مقادیر زیادی فاکتور رشد شبه انسولین -1 (هورمونی که باعث تولید زیاد سبوم می شود، که معمولاً در دوران بلوغ به حداکثر می رسد) داشتند. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف مکرر قند می تواند منجر به ایجاد آکنه در بزرگسالان گردد.

مواد غذایی حاوی غلات تصفیه شده و شکر، عبارتند از:

  • برنج سفید
  • رشته برنجی، ماکارونی و رشته فرنگی ساخته شده از آرد سفید
  • نان، غلات، کیک، شیرینی و کلوچه های ساخته شده از آرد سفید
  • نوشیدنی های قندی
  • شیرین کننده هایی مانند عسل، شربت افرا، شکر نیشکر

محصولات لبنی

10ماده غذایی که باعث آکنه می شوند. | پزشکت

مطالعه ای در مورد بررسی رژیم غذایی دبیرستان 47355 دختر نشان داد که رابطه مثبت بین آکنه و مصرف شیر کامل و بدون چربی وجود دارد. همچنین سایر محصولات لبنی مانند پنیر خامه ای و پنیر دلمه ای باعث آکنه شدند.

یک مطالعه مورد شاهدی دیگر 44 فرد مبتلا به آکنه ولگاریس و 44 فرد کنترل را به مدت سه ماه مورد ارزیابی قرار داد. آنها دریافتند که افراد مبتلا به آکنه اغلب در مقایسه با گروه های شاهد، غذایی با بار شاخص گلایسمی بالا می خورند. آنها بیشتر از گروه های کنترل، شیر  و بستنی مصرف کرده بودند.

فست فود یا غذای ناخواسته

10ماده غذایی که باعث آکنه می شوند. | پزشکت

مطالعه ای در ارزیابی شیوع آکنه در نوجوانان نشان داد که کسانی که آکنه دارند عادت های غذایی سالمی ندارند. محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف مکرر غذاهای ناخواسته مانند غذاهای چرب، همبرگر، سوسیس، کیک، شیرینی و شکر ممکن است خطر آکنه را افزایش دهد یا آن را تشدید کند.

غذاهایی با سطح بالای چربی های امگا 6

یک رژیم غذایی معمولی غربی حاوی مقادیر بالای اسیدهای چرب امگا 6 و میزان کمتری امگا 3 است. اسیدهای چرب امگا 6 در بیشتر روغن های گیاهی و پخت و پز یافت می شود و بیشتر غذاهای فرآوری شده در این روغن ها پخته می شوند.

لازم نیست مصرف چربی های امگا 6 را حذف کنید. بهتر است میزان مصرف غذاهای فرآوری شده و غذاهای ساخته شده در روغن های گیاهی را کنترل شوند. روغن هایی را انتخاب کنید که دارای اسیدهای چرب امگا 6 کمتری باشند. اینها شامل روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن نخل است. از مصرف روغن های سرشار از اسیدهای چرب امگا 6 از جمله روغن آفتابگردان، سویا و دانه پنبه خودداری شود.

پودر پروتئین آب پنیر

پروتئین آب پنیر مایعی است که پس از خمیر شدن و جدا شدن شیر در طی فرآیند تولید پنیر باقی مانده است. اگرچه کشک سرشار از اسیدهای آمینه است، پروتئین آب پنیر با افزایش آکنه در نوجوانان ورزشکار که آن را مصرف می کنند ارتباط دارد. اگرچه ممکن است آکنه (به خصوص روی بدن) فقط به دلیل تعریق ایجاد شود، تحقیقات بیشتری در مورد شناسایی علل انجام می شود.

شیر و فرآورده های شیر می توانند گیرنده های IGF-1 و تولید هورمون هایی مانند پروژسترون و استروژن را افزایش دهند . به نظر می رسد آنها ممکن است در آکنه نقش داشته باشند، اگرچه تحقیقات بیشتری برای درک مکانیسم پشت آن لازم است.

گوشت غیر ارگانیک

داروهای هورمون استروئید طبیعی یا مصنوعی (از جمله پروژسترون، استروژن و تستوسترون) اغلب برای افزایش سرعت رشد حیوانات استفاده می شوند. این کار برای آماده شدن سریعتر آنها برای مصرف انسان انجام می شود و توسط FDA تأیید شده است. مصرف چنین گوشت هایی نیز ممکن است با افزایش عملکرد آندروژن ها و فاکتور رشد -1 انسولین مانند (IGF-1) باعث آکنه شود.

کافئین و الکل

10ماده غذایی که باعث آکنه می شوند. | پزشکت

بررسی ها نشان می دهد که مصرف قهوه، حساسیت به انسولین را کاهش می دهد. این بدان معنی است که بعد از نوشیدن قهوه، سطح قند خون شما برای مدت طولانی تری از حد معمول بالا می ماند. حتی ممکن است باعث افزایش التهاب و بدتر شدن آکنه شود. مطالعه دیگری رژیم افرادی را که آکنه ندارند را ارزیابی کرد. رژیم غذایی آنها شامل حداقل مصرف قهوه، الکل، شکر، روغن ها و لبنیات بود.

کنسرو

وعده های غذایی منجمد، کنسرو شده و از قبل پخته شده را می توان جزء غذای فرآوری شده دانست. این مواد اغلب حاوی مواد اضافه شده مانند شیرین کننده ها، روغن ها، ادویه ها و مواد نگهدارنده هستند که به عنوان طعم دهنده استفاده می شوند. غذاهای آماده معمولاً به شدت پردازش می شوند و می توانند باعث ایجاد آکنه شوند.

غذای سرخ شده

چیپس، سیب زمینی، سیب زمینی سرخ کرده، همبرگر و سایر غذاهای سرخ شده و فرآوری شده نیز می توانند باعث ایجاد آکنه شوند. این غذاها همچنین شامل سایر غذاهای با قند خون بالا هستند که به سرعت سطح قند خون شما را افزایش می دهند و باعث التهاب مانند آکنه می شوند.

نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقادیر زیادی قند هستند و می توانند سطح گلوکز خون را افزایش دهند. در یک مطالعه، مشخص شد که مصرف قند از نوشابه باعث افزایش آکنه می شود. نوشیدنی های شیرین می توانند خطر آکنه را افزایش دهند. بنابراین، از نوشیدن مقادیر زیاد نوشیدنی های انرژی زا شیرین و نوشابه خودداری کنید.

در حالی که هیچ یک از مطالعات قطعی نیست و نیاز به تحقیقات بیشتر است، اما پرهیز از مصرف برخی مواد غذایی به احتمال زیاد به کاهش خطر آکنه کمک می کند. در عین حال، افزودن برخی غذاهای خاص به رژیم غذایی می تواند به شفافیت و سلامت پوست کمک کند.

برای بهبود سلامت پوست چه بخورید؟

10ماده غذایی که باعث آکنه می شوند. | پزشکت

در اینجا چند ماده غذایی وجود دارد که می توانید برای شفاف نگه داشتن پوست و جلوگیری از آکنه به رژیم غذایی خود اضافه کنید:

غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3

برخلاف اسیدهای چرب امگا 6، اسیدهای چرب امگا 3 دارای خواص ضد التهابی هستند. مشخص شد افرادی که رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 دارند، میزان آکنه کمتری تجربه می کنند . از این رو، غذاهای بیشتری مانند ماهی قزل آلا، ساردین، ​​شاه ماهی، روغن کانولا و سایر ماهی ها مانند ماهی تن، گربه ماهی، میگو و صدف را بخورید. این موارد به افزایش مصرف چربی های امگا 3 کمک می کنند.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها پروتئین های ضد باکتری تولید می کنند و از رشد P. acnes و باکتری S.aureus جلوگیری خواهد کرد. بررسی های نشان داده که هر دو این باکتری ها باعث ایجاد آکنه می شوند.

چای سبز

چای سبز حاوی پلی فنول است که به عنوان عوامل ضد التهاب و ضد میکروبی عمل می کند. برخی شواهد نشان می دهد که این پلی فنول ها به کاهش تولید بیش از حد سبوم و جلوگیری از رشد P. acnes کمک می کنند. EGCG یکی از قوی ترین ترکیبات موجود در چای سبز است. تحقیقات توانایی آن را برای کمک به درمان بیماری های مختلف آزمایش کرده است. به نظر می رسد یکی از اصلی ترین ترکیباتی است که خواص دارویی چای سبز را به بدن می بخشد. چای سبز همچنین دارای مقادیر کمی مواد معدنی است که می تواند برای سلامتی شما مفید باشد. سعی کنید یک مارک با کیفیت بالاتر از چای سبز انتخاب کنید. زیرا برخی از مارک های با کیفیت پایین می توانند حاوی مقادیر زیادی فلوراید باشند.

زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین است، ترکیبی که مسئول فواید درمانی آن است. چه آن را به صورت خوراکی مصرف کنید و چه به صورت موضعی استفاده کنید، زردچوبه می تواند در درمان بیماری های پوستی مانند آکنه کمک کند.

غذاهای غنی از ویتامین های A D E و روی

این ویتامین ها به حفظ سلامت پوست کمک می کنند. کمبود این ویتامین های ضروری اغلب می تواند به آکنه منجر شود. برای تامین این ویتامین ها می توانید از تخم مرغ، کلم بروکلی، ماهی های چرب مانند ماهی خال مخالی و ماهی تن، آجیل و دانه ها و حبوبات استفاده کنید.

رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای شامل مصرف زیاد پروتئین ها، سبزیجات تازه، غلات سبوس دار، گیاهان، ادویه ها، غذاهای دریایی، دانه ها، حبوبات و روغن زیتون است. غذاهایی مانند پنیر، مرغ و تخم مرغ به میزان متوسط ​​مصرف می شوند، در حالی که غذاهای فرآوری شده، غلات تصفیه شده و نوشیدنی های شیرین کاملاً کنار گذاشته می شوند. بررسی رابطه بین غذا ها و آکنه نشان داد که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای خطر بروز آکنه را کاهش می دهد.

رژیم غذایی نقش مهمی در حفظ سلامت کلی پوست دارد. برای کاهش آکنه و تقویت سلامت پوست، یک رویکرد جامع ضروری است. ایجاد تغییرات در رژیم غذایی دشوار است. اما همیشه می توانید این تغییرات را به صورت تدریجی آغاز کنید. بهتر است مصرف غذاهای بی ارزش را کاهش دهید. برای رسیدن به پوستی شفاف تر، سبک زندگی متعادل را انتخاب کنید.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.