پوست و مو و زیبایی

سوزش ریش

سوزش ریش و راهکارهای درمانی آن

سوزش ریش یا سوختگی آن، نوع خاصی از بثورات است و زمانی که صورت یک فرد با موهای صورت شخص دیگری تماس پیدا می کند، احتمال دارد رخ دهد. در این مواقع پوست فرد روی ریش شخص دیگری ساییده و باعث اصطکاک می شود. همچنین سوزش ریش می تواند در نتیجه بوسیدن یا تماس پوست پوست در حین رابطه جنسی دهانی ایجاد شود.

گرما، تشعشع، رادیواکتیویته، الکتریسیته، مواد شیمیایی و اصطکاک همگی می توانند باعث بروز سوزش ریش ها می شوند. سوزش ریش نوع خاصی از سوختگی است. اصطکاک ناشی از تماس با موهای صورت باعث سوزش ریش می شود. سوزش ریش نوعی درماتیت تماسی تحریک کننده محسوب می شود. این وضعیت بیشتر به صورت لکه های ملتهب، خشک و خارش دار پوست بروز پیدا می کند. در شرایطی که سوزش ریش شدید باشد می تواند باعث ایجاد بثورات متورم و دردناک شود. این شرایط در اکثر موارد روی لب ها و صورت یا قسمت های بیرونی ناحیه تناسلی ظاهر می شود.

چه عواملی باعث سوزش ریش می شود؟

اصطکاک بین ریش یک فرد و پوست شخص دیگر باعث سوزش ریش می شود. دو دلیل اصلی برای سوزش ریش وجود دارد:

  • اصطکاک ناشی از بوسیدن
  • اصطکاک ناشی از تماس پوست به پوست در حین رابطه جنسی دهانی

سوزش ریش منجر به بروز چه علائمی می شود؟

سوزش ریش | پزشکت

سوزش ریش بیشتر به صورت یک لکه ملتهب و خشکی پوست ظاهر می شود. حتی می تواند روی صورت، لب ها یا ناحیه تناسلی خارجی بروز پیدا کند. سوزش ریش همچنین می تواند باعث ایجاد جوش همراه با خارش و درد شود. با توجه به آکادمی درماتولوژی آمریکا، در صورتی که فرد دارای راش های زیر باشد باید با پزشک تماس بگیرد:

  • باعث ترشح پوست می شود.
  • ظرف چند هفته پاک نمی شود.
  • باعث خارش بسیار شدید می شود.
  • شدید است و باعث تاول شدن پوست می شود.

عوارض سوزش ریش چیست؟

سوزش شدید ریش می تواند باعث التهاب و درد بیشتر پوست شود. حتی ممکن است به حدی به پوست آسیب برساند. این وضعیت می تواند منجر به زخم های باز یا بریدگی های کوچک شود. زخم‌ها و بریدگی‌های کوچک باز می‌توانند به مواد محرک و باکتری اجازه ورود به بدن را بدهند. بریدگی پوست در ناحیه تناسلی می تواند به پاتوژن های خاصی اجازه ورود به بدن را بدهد. این وضعیت می تواند فرد را در معرض خطر بروز تعدادی از عفونت های مقاربتی از جمله سوزاک و کلامیدیا قرار دهد. این عفونت ها از طریق بریدگی های کوچک به پوست وارد بدن می شوند.

چگونه از  بروز سوزش ریش پیشگیری کنیم؟

سوزش ریش | پزشکت

دو راه اصلی برای پیشگیری از سوزش ریش وجود دارد:

  • پیرایش ریش
  • اجتناب از تماس پوست با پوست در حین بوسیدن و انجام رابطه جنسی دهانی

پیرایش ریش. بوسیدن یا رابطه دهانی با شخص دیگری، می تواند باعث سوزش ریش شود و با پیرایش ریش می تواند از بروز این وضعیت پیشگیری کند. گفته می شود، موهای صورت بلندتر باعث اصطکاک کمتری نسبت به موهای کوتاه صورت می شود. بنابراین، یک جایگزین برای از بین بردن سوزش ریش این است که اجازه دهید که ریش های شما کمی بلندتر شود.

اجتناب از تماس پوست با پوست در حین بوسیدن و رابطه جنسی دهانی. مردان می توانند با امتناع از فعالیت هایی که باعث سوزش ریش می شود، از بروز این وضعیت پیشگیری کند. این راهکار ممکن است به معنای امتناع از بوسیدن و رابطه جنسی دهانی باشد.

سوزش ریش چگونه درمان می شود؟

تماس پوستی بین ریش و پوست فرد می تواند باعث بروز سوختگی ریش ها شود. این خراش ها اغلب بدون به جا گذاشتن جای زخم، بهبود می یابند.

برای پیشگیری از سوزش ریش، فرد می تواند از بوسیدن و رابطه جنسی دهانی خودداری کند. سوزش ریش باید طی یک یا دو هفته بدون هیچ درمانی برطرف شود. با این حال، برخی از گزینه های درمانی وجود دارد که فرد می تواند برای تسکین علائم سوزش ریش انجام دهد.

کرم های مرطوب کننده

کرم های مرطوب کننده بدون نسخه می توانند در تسکین پوست موثر باشند. یک متخصص پوست اغلب مرطوب کننده را برای حفظ سلامت پوست و کمک به درمان انواع شکایات پوستی توصیه می کند. مرطوب کننده ها اغلب دارای خواص ضد التهابی هستند و می توانند به بهبود زخم کمک کنند. بنابراین، آنها اغلب انتخاب خوبی برای درمان علائم سوزش ریش هستند.

محصولات آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی بدون ساقه، گوشتی و آبدار و اغلب جزء محصولات مراقبت از پوست محسوب می شوند. عصاره آلوئه ورا نیز خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد. این همچنین می تواند به بهبود زخم کمک کند. تعدادی از محصولات پوستی مبتنی بر آلوئه ورا در بازار وجود دارد. فرد می تواند از این محصولات برای درمان علائم سوزش ریش و سایر بیماری های پوستی استفاده کند.

کورتیکواستروئیدها

سوزش ریش | پزشکت

کورتیکواستروئیدهای موضعی یکی از رایج ترین داروهایی هستند که متخصصین پوست تجویز می کنند. آنها گاهی کورتیکواستروئیدهای موضعی برای درمان سوزش ریش، درماتیت تماسی و سایر بیماری های پوستی تجویز می کنند. این داروها دارای خواص ضد التهابی هستند و می توانند به کاهش علائم سوزش ریش کمک کنند.

حمام بلغور جو دوسر

با توجه به انجمن پوست آمریکا، یک فرد همچنین می تواند حمام بلغور جو دوسر را برای کاهش ناراحتی و تسکین علائم ناشی از این وضعیت انجام دهد. در حمام بلغور جو، از بلغور جو دوسر کلوئیدی استفاده می شود. این با نوع بلغور جو دوسر که یک فرد معمولا می خورد متفاوت است.

فرد می تواند بلغور جو را با آب گرم مخلوط کرده و پوست خود را برای مدت زمان توصیه شده با آن بشویید. سپس باید پوست خود را با یک حوله تمیز خشک کند. یک بررسی نشان می دهد که عصاره جو دو سر دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مستقیم است. این خاصیت باعث می شود حمام بلغور جو دوسر روشی موثر برای درمان علائم سوزش ریش باشد.

اصلاح ممنوع!

به محض اینکه متوجه بروز راش و ضایعات پوستی در بین ریش های خود شدید اصلاح را متوقف کنید. استفاده از دستگاه های اصلاح کننده برقی روی سطح پوست آسیب و سوزش کمتری ایجاد می کند. به منظور رفع سوزش اصلاح، از روغن گیاهی یا محصولات افترشیو ساخته شده با روغن درخت برای درمان سطح پوست خود استفاده کنید. بعد از اینکه به پوست فرصت بهبودی دادید، فقط بعد از دوش گرفتن دوباره اصلاح کنید تا پوست مرطوب و کمتر مستعد تحریک شود.

مرطوب نگه داشتن پوست

سوزش ریش | پزشکت

اگر پوست در حین اصلاح به اندازه کافی مرطوب نباشد، منجر به بروز جوش های کوچک سفید می شود. برای کمک به رفع این عارضه، یک پارچه تمیز را در آب نمک گرم خیس کنید و به مدت پانزده دقیقه روی صورت خود بمالید. سعی کنید پوست خود را تا حد امکان مرطوب نگه دارید تا از بازگشت و عود بثورات پیشگیری کنید.

پوست خشک بیشتر با بثورات ریش مواجه می شود، پوست مرطوب به تقویت گردش سلولی کمک و سطح پوست سالم به نظر می رسد. برای کمک به کاهش بثورات و خارش، سعی کنید از لوسیون پوستی حاوی اسید هیالورونیک استفاده کنید.

حفظ صورت تمیزتر

برای کمک به کاهش یا رفع بثورات ریش در وهله اول، حتما هر روز صورت خود را به طور کامل بشویید. اگر از بثورات موی صورت رنج می برید، استفاده از یک صابون ضد باکتری ملایم پوست را التیام می بخشد و به بهبود وضعیت پوست کمک و از عود این بیماری پیشگیری می کند.

با توجه به شدت بثورات پوستی، هرگز هنگام شستشو صورت خود سطح پوست را مالش ندهید. در غیر این صورت ممکن است جوش را تحریک کرده و شرایط را بدتر کنید.

همیشه سطح پوست خود را با یک حوله تمیز خشک کنید و مطمئن شوید که از یک حوله جدید برای شستشو و سپس خشکی آن صورت استفاده می کنید. این به حفظ یک صورت تمیزتر و کاهش انتشار بثورات کمک می کند.

درمان بثورات دردناک ریش

برای کاهش التهاب همراه با بثورات موی صورت، پماد هیدروکورتیزون را تا چهار بار در روز روی سطح پوست بمالید. هر لوسیون پوستی که حاوی آلوئه ورا باشد نه تنها به کاهش درد کمک می‌کند، بلکه باعث بهبود سریع‌تر نیز می‌شود. روغن درخت چای در کاهش هر گونه ناراحتی، درمان عفونت و کمک به بهبود سریعتر ناحیه بسیار موثر است.

اگر در طول روز با سطوح بالایی از ناراحتی مواجه هستید، در صورت نیاز، یک کمپرس گرم روی آن ناحیه قرار دهید تا به مرطوب نگه داشتن پوست و از بین بردن آن کمک کند. کمپرس گرم به تخلیه و باز کردن فولیکول های مسدود شده که باعث برآمدگی های قرمز و متورم می شوند، کمک می کند.

سخن آخر

سوزش ریش، نوعی درماتیت تماسی است و زمانی رخ می دهد که پوست فرد با موهای صورت شخص دیگری تماس پیدا می‌کند. سوزش ریش اغلب به صورت راش ملتهب که خارش دار و خشک است ظاهر می شود. بوسه و رابطه جنسی دهانی دو عامل اصلی سوزش ریش هستند. اگر فردی از این عوامل سوزش ریش اجتناب کند، بثورات پوستی او اغلب در عرض یک یا دو هفته ناپدید می شود.

درمان ها برای علائم سوزش ریش شامل مرطوب کننده ها، محصولات آلوئه ورا، کورتیکواستروئیدهای موضعی و حمام بلغور جو دوسر است. بثورات ریش مشکلی دردناک و آزاردهنده است که در نتیجه اصطکاک بین ته ریش و پوست ایجاد می شود. این مشکل در صورت عدم درمان به موقع می تواند در طول زمان به طور قابل توجهی بدتر شود.

مشکل ریش به نام خارش آرایشگر نیز شناخته می شود. حتی با آلودگی ناحیه ریش به باکتری، بدتر می شود. انجام اقدامات پیشگیرانه مانند رعایت بهداشت خوب و اجتناب از مصرف تیغ های قدیمی می تواند در پیشگیری از تحریک کمک کند، اما برای تسکین و درمان بثورات باید اقدامات بیشتری را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا