چرا بعد از غذا خوردن عرق می کنیم؟

حتما تا به حال متوجه شده اید که بعد از مصرف برخی از غذاها، شروع به تعریق می کنید. کف دست از جمله قسمت هایی است که ممکن است بعد از خوردن بعضی از غذاها، به شدت شروع به تعریق کند. البته تعریق یک ویژگی طبیعی است، ولی تعریق ناشی از مصرف غذا، گاهی باعث ناراحتی فرد می شود.

به طور کلی، دو علت اصلی وجود دارند که باعث می شوند هنگام و یا بعد از مصرف برخی از غذاها، عرق کنید. انواع غذاهایی که می خورید و یا وجود یک بیماری زمینه ای می توانند منجر به بروز عرق بعد از غذا خوردن شوند.

غذاهایی که باعث عرق کردن می شوند، را بشناسید.

آیا واقعا نوع غذایی که می خورید باعث تشدید عرق کردن می شود؟ به طور خلاصه، بله. مصرف چندین نوع از غذاها می توانند باعث تشدید عرق کردن شوند. اغلب، مصرف این غذاهای محرک، به خاطر علل بیولوژیکی، باعث تشدید عرق کردن شما می شوند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

برخی از مهم ترین غذاهای تشدید کننده تعرق، عبارت اند از:

  • غذاهای تند
  • کافئین و قهوه
  • مصرف الکل
  • شکر و کربوهیدرات
  • گوشت و پروتئین
  • غذا و نوشیدنی داغ
  • غذای فرآوری شده
  • استعمال دخانیات یا سیگار

به طور کلی، این موارد باعث تشدید تعریق می شوند. در ادامه مقاله، درباره هر کدام از این موارد، اطلاعات مفیدی آورده شده است.

غذاهای تند

چرا بعد از غذا خوردن عرق می کنیم؟ | پزشکت

به گفته دکتر بری گرین، استاد جراحی (گوش و حلق و بینی) و مدیر سابق آزمایشگاه The John B. Pierce، علت خاصی وجود دارد که به خاطر آن، شما بعد از خوردن غذاهای تند، عرق می کنید.

پاسخ تشدید تعریق، به این واقعیت بستگی دارد که غذاهای تند گیرنده های پوست را تحریک می کنند. این تحریک باعث می شود که گیرنده ها، به طور معمول به گرما پاسخ دهند. این پاسخ، باعث بروز واکنش های فیزیکی ناشی از گرما، از جمله گشاد شدن عروق، تعریق و برافروختگی می شود.

در اصل، کپسایسین، ماده شیمیایی موجود در غذاهای تند، بدن شما را فریب می دهد و گیرنده های شما گمان می کنند که در واقع، محیط داغ است. این موضوع، باعث عرق کردن بدن می شود.

کافئین و عرق کردن بعد از مصرف آن

کارشناسان معتقدند که کافئین به دلیل تأثیر بر روی سیستم عصبی مرکزی، باعث ایجاد عرق می شود. مصرف کافئین، فشار خون و ضربان قلب شما را افزایش می دهد. هر دو این تاثیرات فیزیولوژیکی، باعث بروز واکنش فیزیولوژیکی تعریق در بدن، شوند.

الکل و عرق بعد از مصرف آن

چند علت برای این موضوع وجود دارد که چرا الکل ممکن است باعث افزایش تولید عرق توسط بدن فرد مصرف کننده، شود. اول، الکل باعث گشاد شدن رگ های خونی شما می شود. این اتفاق، به نوبه خود باعث گرم شدن پوست شما می شود. گرمای بدن، باعث ایجاد عرق می شود. متناوباً، برخی از افراد نمی توانند الکل را تحمل کنند. این افراد، فاقد آنزیم لازم برای تجزیه الکل هستند. این شرایط، در درجه اول جمعیت آسیایی را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین، معمولاً با برافروختگی پوست، ناراحتی گوارشی و سردرد همراه است.

در نهایت، ترک الکل می تواند باعث تعریق زیاد شود. اگر به مصرف الکل اعتیاد دارید و ناگهان نوشیدن را متوقف می کنید، مستعد تعریق زیاد خواهید بود. احتمالاً علائم دیگری مانند افزایش ضربان قلب، رعشه، اضطراب، استفراغ و در صورت وابستگی شدید، تشنج را نیز تجربه خواهید کرد. همچنین، الکل حاوی مقدار زیادی قند و کربوهیدرات است.

شکر و کربوهیدرات

اگر از میان وعده های مخصوص شیرین یا غذای حاوی کربوهیدرات زیاد، استفاده می کنید، قند خون شما ممکن است افزایش یابد. برای مقابله با افزایش قند خون، بدن شما هورمونی به نام انسولین ترشح می کند. اگر سطح انسولین شما بیش از حد بالا برود، باعث بروز شرایطی به نام هیپوگلیسمی یا قند خون پایین می شود. این وضعیت می تواند باعث تعریق شود.

اگر این اتفاق به صورت مکرر برای شما رخ می دهد، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است نشانه ای از ابتلا شما به دیابت باشد.

پروتئین (محصولات گوشتی)

تحقیقات گسترده ای در مورد تأثیر گوشت بر تعریق انجام نشده است. آنچه می دانیم این است که هضم پروتئین، حدود 25 درصد از انرژی ما را می گیرد. در واقع، پروتئین برای هضم شدن، به انرژی بیشتری نسبت به غذاهای دیگر نیاز دارد.

پروتئین ها مولکول های بسیار پیچیده ای هستند و برای متابولیسم پروتئین ها به انرژی بیشتری نسبت به چربی یا کربوهیدرات نیاز دارند. اگر پروتئین زیادی می خورید، بدن شما انرژی و گرمای زیادی تولید می کند. در واقع، همین موضوع می تواند منجر به تعریق شود.

غذاها و نوشیدنی های گرم

چرا بعد از غذا خوردن عرق می کنیم؟ | پزشکت

این مورد ممکن است برای شما واضح باشد. در واقع، غذاها و نوشیدنی های گرم می توانند تعریق را افزایش دهند، زیرا بدن شما را گرم می کنند و باعث عرق کردن بدن تان می شوند. در اثر مصرف غذاها و نوشیدنی های گرم، معمولاً در اطراف لب، بینی یا پیشانی، تعریق افزایش پیدا می کند.

جالب است که غذاها و نوشیدنی های گرم تعریق را افزایش می دهند، اما در نهایت می توانند بدن شما را خنک کنند.

در واقع، هنگام نوشیدن یک نوشیدنی گرم، میزان تعریق شما به طور نامتناسب افزایش می یابد. پس از این اتفاق، تبخیر بسیار زیاد مایعات از سطح بدن، می تواند باعث خنک تر شدن بدن شما شود‌.

غذاهای فرآوری شده

غذاهای فرآوری شده می توانند به دلایلی مانند وجود مقادیر زیاد پروتئین و قند، باعث افزایش تعریق شوند. بیشتر غذاهای فرآوری شده سرشار از چربی و فاقد فیبر هستند. همین موضوع، هضم آن ها را مشکل می سازد. برای هضم این مواد غذایی، بدن شما باید کارهای زیادی انجام داده و انرژی زیادی مصرف کند. این، به نوبه خود، دمای مرکزی بدن شما را افزایش می دهد. در نتیجه تعریق افزایش پیدا می کند.

اگر غذای فرآوری شده پر از قند باشد، می تواند اثراتی مانند هیپوگلیسمی در بدن تان ایجاد کند. بستنی، نشاسته سفید و غذاهای فست فود، در افزایش تعریق بسیار موثر هستند.

سیگار

شواهد نشان می دهد که کشیدن سیگار می تواند گرگرفتگی را افزایش دهد. همین موضوع، منجر به تعریق می شود.

فراتر از آن، نیکوتین موجود در سیگار (و سایر دخانیات) می تواند واکنش تولید عرق را، در اثر تحریک گیرنده های نیکوتینی استیل کولین در گانگلیومها و پوست ها، افزایش دهد. همچنین، نیکوتین می تواند اضطراب را افزایش دهد. اضطراب، یک علت شناخته شده تعریق است.

این نکته را نیز باید بدانید که ترک سیگار و متعاقب آن قطع نیکوتین نیز می تواند باعث افزایش موقت تعریق شود (این اتفاق به دلیل باز شدن عروق است).

بنابراین، اگر اخیراً سیگار را ترک کرده اید و زیاد عرق می کنید، به برنامه ترک سیگار خود ادامه دهید. تعریق شما با گذشت زمان کاهش پیدا خواهد کرد.

عدم تحمل غذا

چرا بعد از غذا خوردن عرق می کنیم؟ | پزشکت

عدم تحمل غذایی و حساسیت نسبت به بعضی از غذاها نیز می تواند باعث افزایش تعریق بدن شما شوند. اگر متوجه شدید که هنگام خوردن یک غذای خاص، عرق می کنید، ممکن است به آن غذا حساسیت داشته باشید. همه غذاهای آلرژن، غذاهای محرکی هستند. اگر هنگام خوردن این غذاها، کمی بیشتر از حد معمول عرق می کنید، این کاملاً طبیعی است و معمولاً خیلی هم نگران کننده نخواهد بود.

ابتلا به عرق چشایی

اگر بعد از مصرف غذا، بدون توجه به نوع غذایی که خورده اید، بیش از حد عرق می کنید، ممکن است به شرایطی به نام عرق چشایی مبتلا باشید. اگر بعد از خوردن غذاهای محرک، کمی بیشتر از حد معمول عرق می کنید، این فقط یک واکنش طبیعی بدن است. تعریق چشایی، شرایطی متفاوت است. برای تشخیص ابتلا به عرق چشایی، باید یکی از علائم زیر را تجربه کرده باشید:

  • با مصرف غذا مقدار زیادی عرق می کنید.
  • هنگام خوردن هر نوع غذایی عرق می کنید. تعریق چشایی، حتی ممکن است زمانی رخ دهد که شما فقط به غذا فکر می کنید.

تعریق چشایی معمولاً فقط در صورت، پوست سر، پیشانی و گردن ایجاد می شود. این بیماری همیشه یک علت قابل تشخیص ندارد، اما می تواند ابتلا به یک بیماری زمینه ای مانند دیابت، تومورها، بیماری پارکینسون، سل یا عفونت ویروسی را نشان دهد.

متخصصان، معتقدند که تعریق چشایی معمولاً زمانی اتفاق می افتد که آسیب های عصبی، بر تولید عرق و سیگنال های عرق تأثیر می گذارند. با این وجود، همیشه اینطور نیست. گاهی اوقات عرق چشایی ناشی از هیچ علت خاصی نیست. تعریق چشایی، معمولا با اختلالی به نام سندرم فری اشتباه گرفته می شود.

سندرم فری

چرا بعد از غذا خوردن عرق می کنیم؟ | پزشکت

مانند تعریق چشایی، بیماران مبتلا به سندرم فری نیز بعد از مصرف غذا، عرق می کنند. همچنین، افراد مبتلا به سندرم فری، به طور کلی مقدار زیادی عرق می کنند. با این حال، بر خلاف تعریق چشایی، در سندرم فری، افراد مبتلا معمولاً فقط از یک طرف صورت خود عرق می کنند.

سندرم فری در اثر آسیب به غدد پاروتید (بزرگترین غدد تولید بزاق بدن شما) یا اعصاب اطراف آن ها، ایجاد می شود. این غده ها، دقیقاً زیر گوش ها در هر طرف صورت قرار دارند. آسیب به این غدد در اثر ضربه، جراحی، عفونت یا آسیب عصبی رخ می دهد. تعریق بیش از حد به طور کلی در کنار محل آسیب دیده، رخ می دهد.

تصور می شود که به دلیل بازسازی رشته های عصبی بریده شده، اختلالاتی در عصب دهی به غدد عرق ایجاد می شود. هنگامی که این غدد آسیب می بینند، بدن گیج می شود و علاوه بر تولید بزاق، هنگام غذا عرق می کند. بر خلاف تعریق چشایی، سندرم فری بیشتر با مصرف غذاهایی که واکنش تولید بزاق قوی ایجاد می کنند، مانند مرکبات، تأثیر خود را می گذارد.

سندرم فری ممکن است دو هفته پس از جراحی یا آسیب، به دلیل نیاز به زمان برای بازسازی رشته های عصبی، رخ دهد.

سخن آخر

تعریق بیش از حد می تواند علل مختلفی داشته باشد. البته شایع ترین علت تولید عرق زیاد، مصرف برخی از غذاهای محرک برای بدن، است. شما می توانید با کنترل مصرف این غذاها، تا حد زیادی از تعریق بیش از حد بدن خود، جلوگیری کنید.

منبع:

https://www.sweatblock.com