سلامت مردان و اورولوژی

اسپرماتوسل یا کیست بیضه چیست؟

اسپرماتوسل، یک کیست خوش خیم و اغلب بدون درد است که در نزدیکی بیضه ایجاد می شود. ممکن است به عنوان کیست اسپرماتیک یا اپیدیدیم نیز شناخته شود. کیستt در اپیدیدیم تشکیل می شود. اپیدیدیم یک لوله مارپیچ در پشت هر بیضه است. کیست پر از مایع است و حتی احتمال دارد حاوی اسپرم مرده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شناسایی و درمان این بیماری به ادامه این مقاله از پزشکت مراجعه کنید.

علائم کیست بیضه

اسپرماتوسل را نمی توان در طول معاینه چشمی ارزیابی کرد و آن را تشخیص داد. این به این دلیل است که آنها در داخل کیسه بیضه قرار دارند. با این حال، آنها را می توان احساس کرد. اسپرماتوسل مانند یک توده صاف، اما مجزا و سفت است. این توده در نزدیکی بالای بیضه یا پشت آن قرار دارد.

اسپرماتوسل ها خوش خیم هستند و فقط در کیسه بیضه ظاهر می شوند. این بدان معناست که آنها نشانه سرطان بیضه نیستند. اگر کیست بیش از حد بزرگ شود، ممکن است در بیضه احساس ناراحتی یا درد کنید. همچنین احتمال دارد احساس سنگینی و پری در بیضه را تجربه کنید. اما باید توجه کنید که داشتن یک توده در کیسه بیضه شما می تواند نشانه دیگری نیز باشد. در مورد هرگونه توده غیر قابل توضیح در کیسه بیضه خود با پزشک خود صحبت کنید. به این ترتیب آنها می توانند علل جدی تر را رد کرده و یک برنامه درمانی مناسب را برای شما ارائه دهند.

اسپرماتوسل معمولاً هیچ علامت یا علامتی ایجاد نمی کند و ممکن است در اندازه ثابت بماند. از آنجایی که اسپرماتوسل معمولاً علائمی ایجاد نمی کند، ممکن است آن را فقط در طی یک معاینه شخصی بیضه کشف کنید، یا پزشک شما آن را در طول یک معاینه فیزیکی معمول پیدا کند.

علل و عوامل خطر کیست بیضه

اسپرماتوسل یا کیست بیضه چیست؟ || پزشکت

علت اسپرماتوسل ناشناخته است. اسپرماتوسل ممکن است از انسداد یکی از لوله های متعدد درون اپیدیدیم که اسپرم را از بیضه حمل و ذخیره می کند، ایجاد شود.

عوامل خطر شناخته شده زیادی برای ایجاد اسپرماتوسل وجود ندارد. به نظر می‌رسد مردانی که به مادرانشان داروی دی‌اتیل استیل‌بسترول (DES) در دوران بارداری برای جلوگیری از سقط جنین و سایر عوارض بارداری داده‌اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اسپرماتوسل هستند. استفاده از این دارو در سال 1971 به دلیل نگرانی در مورد افزایش خطر ابتلا به سرطان نادر واژن در زنان متوقف شد.

آیا اسپرماتوسل باعث ناباروری می شود؟

پزشکان اسپرماتوسل را عامل ناباروری نمی دانند. با این حال، اگر اسپرماتوسل بزرگ باشد، ممکن است کمیت و کیفیت اسپرم تولید شده را کاهش دهد. اگر بیش از یک سال است که برای باردار شدن تلاش می کنید و نگران باروری خود هستید، با پزشک خود صحبت کنید. دلایل مختلفی برای ناباروری مردان وجود دارد. اولین قدم انجام آنالیز مایع منی برای تعیین سلامت مایع منی است.

نوشته های مشابه

راه تشخیص کیست بیضه چیست؟

محققان نمی دانند چه چیزی باعث اسپرماتوسل می شود. اسپرماتوسل ها نه سرطانی هستند و نه خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش می دهند.

اسپرماتوسل را می توان با معاینه دقیق ناحیه تناسلی تشخیص داد. پزشک بیضه‌های شما را برای جستجوی توده‌ها یا مناطقی که در لمس حساس یا دردناک هستند، بررسی می‌کند. وقتی پزشک نواحی آسیب دیده را لمس می کند، ممکن است کمی احساس درد کنید.

پزشک شما همچنین ممکن است آزمایشات زیر را برای تشخیص بیشتر انجام دهد:

  • ترانس ایلومینیشن. با عبور نور از کیسه بیضه، پزشک می تواند کل ناحیه را بررسی کند. هر گونه اسپرماتوسل باید به وضوح دیده شود.
  • سونوگرافی. اگر ترانس ایلومیناسیون موفقیت آمیز نباشد، پزشک می تواند از سونوگرافی برای بررسی داخل کیسه بیضه برای جستجوی کیست استفاده کند.

اسپرماتوسل چگونه درمان می شود؟

اسپرماتوسل یا کیست بیضه چیست؟ || پزشکت

اسپرماتوسل ها سرطانی نیستند و معمولاً بدون درد هستند. اکثر مردم نیازی به درمان نخواهند داشت. درعوض، پزشک شما کیست را در طول قرار ملاقات های منظم با پزشک کنترل می کند. اگر اسپرماتوسل خیلی بزرگ شود یا شروع به ایجاد درد کند، ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد.

آنها معمولاً درد یا عوارضی ایجاد نمی کنند. اگر کیست شما دردناک است، پزشک ممکن است داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین IB) را توصیه کند.

درمان پزشکی

درمان دارویی محدود به داروهای خوراکی، برای مبارزه با درد و کاهش تورم است. هیچ دارویی برای درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل تولید نشده است.

درمان های کم تهاجمی

دو روش درمانی کم تهاجمی برای درمان کیست بیضه در دسترس وجود دارد، اما به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند، آنها عبارتند از:

تخلیه: پزشک شما از یک سوزن برای سوراخ کردن اسپرماتوسل و سپس تخلیه مایع استفاده می کند.

اسکلروتراپی: در این روش درمانی پزشک شما یک عامل تحریک کننده را به کیست تزریق می کند. این باعث بهبودی می شود و از تجمع مجدد مایع جلوگیری می کند. اما معمولاً توصیه نمی شوند. این به این دلیل است که این خطر وجود دارد که اپیدیدیم آسیب ببیند و منجر به مشکلات باروری شود. یکی دیگر از عوارض رایج استفاده از این روش این است که اسپرماتوسل ها ممکن است عود کنند.

درمان جراحی

درمان جراحی که به نام اسپرماتوسلکتومی شناخته می شود، رایج ترین درمان برای اسپرماتوسل علامت دار است. هدف حذف کیست از اپیدیدیم و در عین حال حفظ سیستم تناسلی است. این جراحی به صورت سرپایی انجام می شود. یعنی نیازی نیست یک شب در بیمارستان بمانید. ممکن است با بیهوشی موضعی یا عمومی انجام شود و معمولاً در کمتر از یک ساعت صورت می گیرد. گاهی اوقات ممکن است لازم باشد بخشی یا حتی تمام اپیدیدیم همراه با کیست برداشته شود.

پس از جراحی، ممکن است برای اعمال فشار و محافظت از محل برش، نیاز به پوشیدن یک ساپورت ورزشی پر از گاز داشته باشید. همچنین ممکن است پزشک به شما بگوید:

  • به مدت دو یا سه روز از کمپرس یخ استفاده کنید تا ورم نکند.
  • یک یا دو روز از داروهای مسکن خوراکی استفاده کنید.
  • برای معاینه بعدی بین یک تا سه هفته پس از جراحی مراجعه کنید.

پیش آگهی کیست بیضه

اکثر مردم هیچ علامتی از اسپرماتوسل را تجربه نمی کنند. اگر درد یا ناراحتی را تجربه کردید، اسپرماتوسلکتومی باید علائم شما را تسکین دهد، اگرچه خطر عوارضی وجود دارد که ممکن است بر باروری تأثیر بگذارد. همچنین این امکان وجود دارد که اسپرماتوسل شما حتی پس از جراحی بازگردد. خطرات و مزایای گزینه های درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید و آنها را در مورد نگرانی های خود از جمله تأثیر درمان بر باروری در جریان بگذارید.

عوارض کیست بیضه

اسپرماتوسل یا کیست بیضه چیست؟ || پزشکت

با این حال، اگر اسپرماتوسل شما دردناک یا آنقدر بزرگ است که باعث ناراحتی شما می شود، ممکن است نیاز به عمل جراحی برای برداشتن اسپرماتوسل داشته باشید. برداشتن جراحی ممکن است به اپیدیدیم یا مجرای دفران، لوله ای که اسپرم را از اپیدیدیم به آلت تناسلی منتقل می کند، آسیب برساند. آسیب به هر دو می تواند باروری را کاهش دهد. یکی دیگر از عوارض احتمالی که ممکن است پس از جراحی رخ دهد این است که اسپرماتوسل ممکن است عود کند، اگرچه این غیر معمول است.

چگونه از بروز کیست بیضه جلوگیری کنیم؟

اگرچه هیچ راهی برای جلوگیری از اسپرماتوسل وجود ندارد، اما برای شما مهم است که خودآزمایی کیسه بیضه را حداقل ماهانه انجام دهید تا تغییراتی مانند توده ها را در کیسه بیضه خود تشخیص دهید. هر توده جدیدی در کیسه بیضه شما باید به سرعت ارزیابی شود. پزشک می تواند به شما در مورد نحوه انجام خودآزمایی بیضه راهنمایی کند که می تواند شانس شما را برای یافتن توده افزایش دهد.

زمان مناسب برای معاینه بیضه ها در حین یا بعد از حمام یا دوش آب گرم است. گرمای آب، کیسه بیضه شما را شل می کند و تشخیص هر چیز غیرعادی را برای شما آسان تر می کند. سپس این مراحل را دنبال کنید:

  • جلوی آینه بایستید. به دنبال هرگونه تورم روی پوست کیسه بیضه باشید.
  • هر بیضه را با هر دو دست بررسی کنید. انگشت اشاره و وسط را زیر بیضه قرار دهید در حالی که انگشت شست خود را در بالا قرار دهید.
  • به آرامی بیضه را بین انگشتان شست و انگشتان بچرخانید. به یاد داشته باشید که بیضه ها معمولا صاف، بیضی شکل و تا حدودی سفت هستند. طبیعی است که یک بیضه کمی بزرگتر از دیگری باشد. همچنین بند ناف که از بالای بیضه به سمت بالا منتهی می شود (اپیدیدیم) بخشی طبیعی از کیسه بیضه است.
  • با انجام منظم این معاینه، با بیضه های خود بیشتر آشنا می شوید و از تغییراتی که ممکن است نگران کننده باشد آگاه خواهید شد. اگر توده ای پیدا کردید، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.
  • خودآزمایی منظم یک عادت بهداشتی مهم است. اما نمی تواند جایگزین معاینه پزشک شود. پزشک شما معمولاً هر زمان که معاینه فیزیکی می کنید، بیضه های شما را چک می کند.
سخن آخر

اسپرماتوسل (SPUR-muh-toe-seel) یک کیسه غیرطبیعی (کیست) است که در اپیدیدیم ایجاد می‌شود – لوله کوچک و پیچیده‌ای که در بالای بیضه قرار دارد و اسپرم را جمع‌آوری و منتقل می‌کند. اسپرماتوسل غیرسرطانی و به طور کلی بدون درد معمولاً با مایع شیری یا شفافی که ممکن است حاوی اسپرم باشد پر می شود. علت دقیق اسپرماتوسل مشخص نیست، اما ممکن است به دلیل انسداد یکی از لوله‌های انتقال اسپرم باشد.

اسپرماتوسل که گاهی اوقات کیست اسپرماتیک نامیده می شود، شایع است. آنها معمولاً باروری را کاهش نمی دهند یا نیاز به درمان دارند. اگر اسپرماتوسل به اندازه ای بزرگ شود که باعث ناراحتی شود، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد.

منبع
https://www.mayoclinic.orghttps://www.healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا