بیماری های چشم

انواع ترشحات چشمی

ترشحات چشم برای بسیاری از مردم نگران کننده است. این ترشحات در گوشه‌ های چشم در هنگام خواب تجمع پیدا می‌کنند، اما می‌تواند در ساعات بیداری نیز ایجاد شود، به‌ ویژه اگر مشکلی دارید که روی چشم شما تأثیر بگذارد. گاهی اوقات می توانید آن را با مالیدن انگشت خود در گوشه چشم از بین ببرید.

در مواقع دیگر، ممکن است به نظر برسد که پلک‌ های شما به دلیل چسبندگی به مژه‌های شما بسته شده است. ما در این مقاله از پزشکت انواع مختلف ترشحات خلطی چشم و شرایطی را که می تواند باعث هر نوع شود، مورد بحث قرار می دهیم.

ترشحات چشمی چیست؟

ترشحات چشمی در چشمان شما، ترکیبی از ترشحات، روغن، سلول های پوست و سایر مواد زائد است که هنگام خواب در گوشه چشم شما جمع می شود. بسته به اینکه چه مقدار از مایع موجود در ترشحات تبخیر شده است، می تواند مرطوب و چسبنده یا خشک و پوسته دار باشد.

سایر اصطلاحات عامیانه ای که برای توصیف ترشحات چشمی استفاده می شود عبارتند از:
  • چرک چشم
  • چشم های گوپ
  • بوگرهای چشمی

ترشحات چشمی که گاهی «روم» نامیده می‌شود، عملکرد محافظتی دارد و مواد زائد بالقوه مضر را از لایه اشکی و سطح جلویی چشم‌ها پاک می‌کند. چشمان شما در طول روز ترشحات تولید می کنند، اما یک لایه نازک مداوم از اشک هنگام پلک زدن چشمان شما را می نشیند و قبل از اینکه در چشمان شما سفت شود، از بین می برد.

زمانی که خواب هستید و پلک نمی‌زنید ترشحات چشمی در گوشه‌های چشم و گاهی اوقات در امتداد خط مژه‌ها جمع و پوسته پوسته می‌شوند. ترشح بیش از حد چشم، به خصوص اگر به رنگ سبز یا زرد باشد و همراه با تاری دید، می تواند نشان دهنده عفونت جدی چشم یا بیماری چشمی باشد و باید به سرعت توسط چشم پزشک معاینه شود.

وجود ترشحات چشمی به احتمال زیاد جای نگرانی نیست. اما اگر ناگهانی یا بیش از حد است و نگران هستید، با چشم پزشک مشورت کنید. این فقط می تواند آلرژی یا خشکی چشم باشد. اما همچنین می تواند ورم ملتحمه (چشم صورتی) یا نوع دیگری از عفونت باشد. یک چشم پزشک می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که چه چیزی باعث ایجاد این عارضه می شود و به شما کمک کند تا از شر آن خلاص شوید.

ترشحات چشم از کجا می آید؟

ترشحات چشمی (روم) تابعی از لایه اشکی شما و جزء ضروری سلامت چشم است. این ماده عمدتاً از ترشحات نازک و آبکی تولید شده توسط ملتحمه (موسوم به موسین) و میبوم ماده‌ای روغنی که از غدد میبومین ترشح می‌شود و کمک می‌کند چشم‌های شما در بین پلک زدن‌ها روان شوند، تشکیل شده است.

انواع ترشحات چشم چیست؟

انواع ترشحات چشمی || پزشکت

ترشحات آبکی

اشک آبکی مخلوط با مقدار کمی ترشحات می تواند توسط یک ویروس ایجاد شود. ورم ملتحمه ویروسی می تواند علائم مختلفی مانند تورم پلک، تاری دید، قرمزی و احساس اینکه چیزی در چشم شما گیر کرده است ایجاد کند. این نوع ورم ملتحمه به نام ” چشم صورتی ” می تواند بسیار مسری باشد. ورم ملتحمه ویروسی می تواند نشانه ای از بیماری های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی باشد.

مراقب شستن دست ها باشید تا از سرایت عفونت به چشم دیگر خود یا افراد دیگر پیشگیری کنید. حوله ها را با افراد دیگر به اشتراک نگذارید، و حوله ها، ملحفه ها یا لباس هایی که ممکن است با دست ها یا صورت شما تماس داشته باشند را بشویید. عفونت مسیر خود را طی می کند و معمولاً خود به خود برطرف می شود. در این بین، پزشک توصیه می کند که برای کاهش ناراحتی از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.

یک راهکار کلی برای پیشگیری از صورتی شدن چشم این است که همیشه از به اشتراک گذاشتن لوازم آرایشی یا هر چیز دیگری که روی چشم استفاده می شود خودداری کنید. ورم ملتحمه یک غشای ترشحاتی شفاف است که داخل پلک و قسمت سفید چشم را می پوشاند. انواع مختلفی از ورم ملتحمه وجود دارد. مهم است که پزشک به دقت به چشم شما نگاه کند تا درمان مناسب را دریافت کنید.

ترشحات ضخیم سبز یا خاکستری

ترشحات غلیظ سبز یا خاکستری می تواند چیزی جدی باشد. ممکن است به این معنی باشد که شما عفونت چشمی ناشی از باکتری دارید. ورم ملتحمه باکتریایی ممکن است باعث شود پلک شما هنگام بیدار شدن به طور کامل بسته شود. این نوع عفونت چشم در اثر تولید چرک (پیوژنیک) ایجاد می شود.

اگر با این احساس از خواب بیدار می شوید که نمی توانید چشمان خود را باز کنید، ممکن است عفونت باکتریایی چشم داشته باشید. سایر علائم شامل قرمزی و سوزش چشم است. ورم ملتحمه به ندرت باعث بینایی یا آسیب طولانی مدت چشم می شود، اما می تواند چشم را به شدت قرمز کند.

ترشحات زرد

ترشحات زرد همراه با یک توده یا گره کوچک روی پلک شما می تواند در اثر گل مژه ایجاد شود. غدد پلک گاهی اوقات مسدود و عفونی می شوند و ترشحات نشت می کند. اگر گل مژه دارید، ممکن است چشم شما نیز کبود شده و به نور حساس باشد. شاید متوجه یک برجستگی مایل به قرمز روی پلک خود شوید. چرک در مرکز گل مژه ایجاد می شود و باعث ایجاد لکه زرد رنگی می شود که شبیه جوش است.

ممکن است وسوسه شوید که ترشحات به دام افتاده را مانند یک جوش فشار دهید. این کار توصیه نمی شود، زیرا می تواند باعث عفونت گل مژه شود. اگر ترشحات زرد رنگ مشاهده کردید، برای یافتن علت آن به پزشک مراجعه کنید. اگر گل مژه باشد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که به آرامی یک کمپرس گرم روی چشم خود قرار دهید تا راحت باشد.

گل مژه

گل مژه معمولاً به خودی خود برطرف می شود، اما برخی از درمان های خانگی نیز برای گل مژه وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

گلوله های ترشحاتی سفید یا زرد

گلوله های ترشحاتی سفید یا زرد در اشک های آبکی نشانه شایع داکریوسیستیت است. یعنی یک عفونت در سیستم تخلیه اشک که به کیسه بینی اشکی معروف است. با داکریوسیستیت، ممکن است احساس درد در صورت یا قرمزی و تورم بین بینی و پلک داشته باشید. همچنین ممکن است متوجه خروج ترشحات از پونکتا، یک سوراخ تخلیه کوچک در پلک، شوید. اگر به موقع با آنتی بیوتیک درمان نشود، این وضعیت می تواند جدی شود، بنابراین در صورت مشاهده علائم، حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

ترشحات ضخیم و پوسته دار

ترشحات ضخیم و پوسته پوسته روی پلک ها و مژه های شما ممکن است به دلیل بلفاریت باشد. بلفاریت گاهی اوقات توسط باکتری های موجود در پوست شما ایجاد می شود.

بلفاریت اغلب با استفاده از کمپرس گرم و سپس اسکراب پلک درمان می شود . یک راه ساده برای انجام اسکراب پلک این است که چشم خود را ببندید و به آرامی پلک خود را با یک دستمال شستشوی گرم و با حرکات عقب و جلو پاک کنید. ممکن است بخواهید از شامپو بچه استفاده کنید، زیرا باعث سوزش چشم شما نمی شود.

ترشحات رشته ای، سفید

پزشک ممکن است استفاده از اشک مصنوعی سرد، بدون نسخه و چند بار در روز را توصیه کند.

اشک مصنوعی چشم شما را چرب می کند و به سرکوب پاسخ ایمنی که باعث ایجاد ترشحات رشته ای چشم می شود کمک می کند. اگر آلرژی چشمی شدید شود، پزشک ممکن است قطره های چشمی آنتی هیستامین یا داروهای خوراکی را تجویز کند.

ذرات کوچک و خشک موکوس

وقتی اشک‌ هایتان آب کمتری دارند، ترشحات و روغن به هم می‌ چسبند، خشک می‌ شوند و صبح‌ ها در گوشه چشم‌ هایتان جمع می‌شوند.

غرق در چشمان شما می تواند چندین معنی متفاوت داشته باشد. بیشتر دلایل آبریزش چشم یا بیدار شدن با غش در چشم جدی نیستند. آنها احتمالاً خود به خود از بین می روند یا با درمان های خانگی ساده بهبود می یابند. با این حال، اگر ترشحات ضخیم و سبز رنگ، گل مژه با ترشحات زرد یا ترشحات زرد از پلک دارید، از پزشک بخواهید چشم شما را بررسی کند.

همچنین اگر ترشحات پایدار، آزاردهنده است یا به هر طریقی بینایی شما را تحت تأثیر قرار می دهد، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است برای شما دشوار باشد که برای چشم پزشک خود ضایعات موجود در چشم خود را توصیف کنید، اما توصیف قوام ترشحات چشم شما مهم است.

علل ترشحات چشمی چیست؟

خواب در چشم معمولاً دلیلی برای زنگ خطر نیست، اما اگر متوجه تفاوت در قوام، رنگ و مقدار ضایعات چشم شوید، می تواند نشان دهنده عفونت یا بیماری چشم باشد. بیماری های شایع چشمی مرتبط با ترشحات غیر طبیعی چشم عبارتند از:

ورم ملتحمه

ترشحات چشمی یکی از علائم رایج ورم ملتحمه (چشم صورتی)، التهاب ملتحمه – غشای نازکی است که “سفید” چشم (صلبیه) و سطح داخلی پلک ها را می پوشاند. رشحات ضخیم و زرد رنگ چشم می تواند ناشی از عفونت چشم باشد. علاوه بر چشم های خارش دار، شن، تحریک شده و قرمز، ورم ملتحمه معمولاً با مخاط چشم سفید، زرد یا سبز همراه است که می تواند در هنگام خواب پوسته ای در امتداد خط مژه ایجاد کند. در برخی موارد، پوسته شدن پلک می تواند آنقدر شدید باشد که به طور موقت چشم شما را ببندد.

سه نوع چشم صورتی وجود دارد: ویروسی، باکتریایی و آلرژیک.

ورم ملتحمه ویروسی بسیار مسری است و توسط ویروسی مانند سرماخوردگی یا ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. ترشحات چشمی مرتبط با چشم صورتی ویروسی معمولاً شفاف و آبکی است، اما ممکن است شامل یک جزء مخاطی سفید یا زرد روشن باشد.

ورم ملتحمه باکتریایی همانطور که از نام آن مشخص است در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود و اگر به موقع درمان نشود می تواند بینایی را تهدید کند. ترشحات چشمی معمولاً غلیظ تر و قوام تر از چشم صورتی (چرکی) بیشتر است و معمولاً زرد، سبز یا حتی خاکستری است. اغلب، این ماده چسبناک باعث می‌شود که هنگام بیدار شدن از خواب، پلک‌های شما کاملاً بسته شوند.

ورم ملتحمه آلرژیک توسط آلرژن ها ایجاد می شود – گرده، شوره، گرد و غبار و سایر محرک های رایج که باعث آلرژی چشم می شوند. همچنین می تواند در اثر واکنش آلرژیک به آلاینده های شیمیایی، آرایش، محلول های لنز تماسی و قطره های چشمی ایجاد شود. ترشحات چشمی مرتبط با ورم ملتحمه آلرژیک معمولاً آبکی است. بر خلاف چشم صورتی ویروسی و باکتریایی، ورم ملتحمه آلرژیک مسری نیست و همیشه هر دو چشم را درگیر می کند.

سایر عفونت های چشمی

علاوه بر ورم ملتحمه، عفونت‌های چشمی زیادی وجود دارد که باعث ترشح غیرطبیعی چشم می‌شود. اینها عبارتند از: تبخال چشم (عفونت ویروسی مکرر چشم)، کراتیت قارچی ( التهاب نادر اما جدی قرنیه ) و کراتیت آکانتامبا (عفونت کورکننده بالقوه که معمولاً ناشی از عدم رعایت بهداشت لنزهای تماسی یا شنا کردن هنگام استفاده از لنزهای تماسی است).

ترشحات ناشی از عفونت چشم به طور قابل توجهی متفاوت است – ممکن است شفاف و آبکی یا غلیظ، سبز و چسبنده باشد – بنابراین مطمئن شوید که برای تشخیص و درمان دقیق فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید.

بلفاریت

یک اختلال مزمن پلک، بلفاریت یا التهاب فولیکول های موی مژه یا تولید غیر طبیعی چربی از غدد میبومین در لبه داخلی پلک ها را توصیف می کند. یک بیماری مرتبط به نام اختلال عملکرد غده میبومین (MGD) می تواند باعث ترشحات کف آلود چشم، پوسته پوسته شدن پلک، و همچنین چرک چشم زرد یا سبز، از جمله سایر علائم تحریک کننده و اغلب دردناک شود.

گل مژه

انواع ترشحات چشمی || پزشکت

گل مژه انسداد غده میبومین در پایه پلک است که معمولاً توسط فولیکول مژه عفونی ایجاد می شود. هوردئولوم نیز نامیده می شود، شبیه جوش در لبه پلک است و معمولاً با قرمزی، تورم پلک ها و حساسیت در ناحیه آسیب دیده همراه است. چرک زرد، پوسته شدن پلک و ناراحتی هنگام پلک زدن نیز ممکن است رخ دهد.

گل مژه معمولاً به خودی خود برطرف می شود، اما برخی از درمان های خانگی نیز برای گل مژه وجود دارد که می توانید امتحان کنید. برای کاهش خطر گسترش عفونت به سایر نواحی چشم، مهم است که از فشار و خروج چرک از گل مژه خودداری کنید.

خشکی چشم

تولید ناکافی اشک یا اختلال در عملکرد غدد میبومین می تواند منجر به سندرم چشم خشک شود. یک بیماری اغلب مزمن که در آن سطح چشم به درستی روغن کاری نشده و تحریک و ملتهب می شود. علائم خشکی چشم شامل قرمزی، چشم های خونی، احساس سوزش، تاری دید و احساس وجود چیزی در چشم است. گاهی اوقات، خشکی چشم نیز می تواند باعث ترشح بسیار آبکی چشم شود.

لنزهای تماسی

اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، ممکن است بیش از حد معمول در چشمان خود بخوابید. اگر هنگام استفاده از لنزهای تماسی، ترشحات چشمی افزایش یافت، لنزهای خود را بردارید و به چشم پزشک مراجعه کنید تا یک بیماری بالقوه جدی چشم را رد کنید.

آسیب چشم

جسم خارجی در چشم (مانند کثیفی، زباله یا یک ماده شیمیایی) یا آسیب چشم می تواند باعث شود که چشم شما ترشحات آبکی را به عنوان یک واکنش محافظ طبیعی ترشح کند. اگر چرک چشم یا خون در چشم (خونریزی زیر ملتحمه) پس از آسیب چشم رخ داد، فوراً برای درمان به چشم پزشک مراجعه کنید. تمام صدمات چشمی باید به عنوان یک اورژانس پزشکی درمان شوند.

زخم قرنیه

زخم قرنیه یک عفونت آبسه مانند و خطرناک بینایی قرنیه است که معمولاً در اثر ضربه به چشم یا عفونت چشمی درمان نشده ایجاد می شود. اگر به موقع درمان نشود، زخم قرنیه می تواند منجر به از دست دادن کامل بینایی شود. درد چشم، قرمزی، تورم پلک ها و ترشحات غلیظ چشم از مشخصه های زخم قرنیه است. چرک چشم می تواند آنقدر شدید باشد که قرنیه را تیره و بینایی را مختل کند.

داکریوسیستیت

هنگامی که مجرای اشک مسدود می شود، کیسه اشکی در سیستم تخلیه اشک منتهی به بینی می تواند ملتهب و عفونی شود و باعث ایجاد برآمدگی حساس و متورم در زیر پلک داخلی شود. علاوه بر درد و قرمزی، علائم شایع داکریوسیستیت شامل آبریزش چشم، ترشح چسبنده چشم و تاری دید است.

درمان ترشحات چشمی چگونه است؟

انواع ترشحات چشمی || پزشکت

مقدار کمی از ترشحات چشمی بی ضرر است، اما اگر متوجه تغییراتی در رنگ، دفعات، قوام و مقدار شدید، با چشم پزشک خود مشورت کنید.

ترشحات داخل و اطراف چشم می تواند به دلیل تعدادی از مشکلات چشمی ایجاد شود که تعدادی از آنها می توانند جدی باشند. بنابراین اگر متوجه ترشحات چشم شدید، به ظاهر آن توجه کنید. این به پزشک شما کمک می کند تا علت را پیدا کند و درمانی را برای کمک به شما انتخاب کند.

ترشحات سفید و رشته ای از چشم می تواند نشان دهنده التهاب ملتحمه آلرژیک یا آلرژی چشم باشد. اغلب باعث خارش، قرمزی و تورم چشم می شود. درمان بستگی به این دارد که چه چیزی باعث واکنش آلرژیک می شود. به عنوان مثال، بسیاری از افراد تحت تأثیر یک واکنش آلرژیک فصلی به علف و گرده هستند، بنابراین برای درمان علائم خود از داروهای خاص آلرژی استفاده می کنند.

این نکات ساده را برای پیشگیری یا مدیریت ترشحات چشم دنبال کنید:

دست های خود را مرتب بشویید، به خصوص اگر چشم صورتی مسری دارید. اگر هنگام استفاده از لنزهای تماسی دچار ترشحات چشمی شدید، لنزهای خود را بردارید و به چشم پزشک مراجعه کنید.

 اگر آلرژی دلیل آبریزش چشمان شماست، محیط اطراف خود را بررسی کنید و سعی کنید در معرض محرک ها قرار نگیرید. و اگر به قطره چشم حساس هستید، سعی کنید از قطره های بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید.

نوزادان و انسداد مجاری اشک

 لوله هایی که اشک را از سطح چشم به حفره بینی تخلیه می کنند که باعث آبریزش چشم و (گاهی) ترشحات چشم می شود. علائم مسدود شدن مجرای اشک شامل تجمع مداوم اشک در چشم (حتی زمانی که کودک گریه نمی کند) است که می تواند روی گونه ها بریزد.

برای کمک به تسکین علائم، ناحیه مورد نظر را با پاک کردن مرتب چشم‌های کودک با یک پارچه تمیز و مرطوب تمیز نگه دارید. گوشه داخلی چشم نوزاد خود را به آرامی ماساژ دهید تا مجرای اشک باز شود یا باز شود.

در حالی که اکثر موارد مسدود شدن مجرای اشک در چند ماه اول زندگی کودک برطرف می شود. در اولین نشانه های مسدود شدن مجرای اشک به چشم پزشک خود مراجعه کنید تا یک معاینه جامع چشم را رد کند تا مشکل جدی تری را رد کند.

اگر چشم‌های نوزادتان ترشحات زرد یا سبز غلیظی تولید می‌کند، یا قرمزی و تورم در اطراف چشم‌ها وجود دارد، این می‌تواند نشان‌دهنده عفونت چشمی باشد که باید فوراً توسط چشم پزشک بررسی شود.

سوالات متداول
آیا چشم صورتی باعث ترشح چشم می شود؟

بله، چشم صورتی (ورم ملتحمه) می تواند باعث ایجاد ترشحات چشمی شود. ورم ملتحمه ویروسی معمولاً ترشحات آبکی ترشح می کند، در حالی که ورم ملتحمه باکتریایی می تواند ترشحات سبز رنگ یا خاکستری غلیظی ایجاد کند. ورم ملتحمه ویروسی می تواند باعث تحریک چشم، قرمزی و در برخی موارد باعث چسبیدن چشم ها در صبح بعد از بیدار شدن از خواب شود.

چرا صبح‌ها چشم‌های پوستی دارم؟

بیدار شدن با چشم های پوسته پوسته شده در صبح به دلیل ترکیبی از مخاط، سلول های پوست، اشک و روغن هایی است که خشک می شوند و اطراف چشم ها تشکیل می شوند. در طول روز، وقتی پلک می‌زنیم، اشک‌های ما این مواد تحریک‌کننده را می‌شویند. در حالی که ما خواب هستیم، این اتفاق نمی افتد و منجر به بیدار شدن با چشم های پوسته شده می شود.

آیا ورم ملتحمه باکتریایی نیاز به درمان دارد؟

ورم ملتحمه باکتریایی معمولاً نیازی به درمان ندارد. در بیشتر موارد پس از یک یا دو هفته به خودی خود از بین می رود، اما داروهای تجویزی وجود دارد که می تواند توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در صورت شدید بودن علائم تجویز شود.

چه چیزی باعث ایجاد مخاط سفید و رشته ای از چشم می شود؟

مخاط سفید و رشته ای از چشم می تواند نشان دهنده التهاب ملتحمه آلرژیک یا آلرژی چشم باشد. اغلب باعث خارش، قرمزی و تورم چشم می شود. درمان بستگی به این دارد که چه چیزی باعث واکنش آلرژیک می شود. به عنوان مثال، بسیاری از افراد تحت تاثیر یک واکنش آلرژیک فصلی به علف و گرده هستند، بنابراین برای درمان علائم خود از داروهای آلرژی خاصی استفاده می کنند.

انواع ورم ملتحمه کدامند؟

انواع مختلف ورم ملتحمه شامل ورم ملتحمه ویروسی، ورم ملتحمه باکتریایی، ورم ملتحمه آلرژیک و ورم ملتحمه ناشی از محرک های چشمی است. نام هر یک از علت آن گرفته شده است; به عنوان مثال، ملتحمه آلرژیک می تواند در نتیجه یک واکنش آلرژیک رخ دهد.

منبع
https://www.allaboutvision.comhttps://www.verywellhealth.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا