لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

10 نوع سردرد را بشناسید.

10 نوع سردرد را بشناسید. | پزشکت
فهرست مطالب

10 نوع سردرد از انواع ضربان دار، ناراحت کننده و منحرف کننده ممکن است در پی انواع بیماری ها و شرایط های مختلف جسمی و روانی بروز پیدا کنند. سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد تقریباً هر کس هر چند وقت یکبار دچار سردرد می شود. اگرچه سردرد را می توان به عنوان درد در هر ناحیه ای از سر تعریف کرد، اما علت، طول مدت و شدت آن می تواند بسته به نوع سردرد متفاوت باشد.

در بعضی موارد، سردرد ممکن است به درمان فوری نیاز داشته باشد. اگر در کنار سردرد خود یکی از علائم زیر را تجربه می کنید، بهتر است برای تشخیص و درمان زودهنگام از پزشک خود مشورت بگیرید:

 • گیجی
 • استفراغ
 • لکنت زبان
 • گرفتگی گردن
 • ضایعات پوستی
 • تب (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر
 • بدترین سردردی که تاکنون داشته اید.
 • فلج در هر قسمت از بدن یا از دست دادن بینایی

شایع ترین سردردهای اولیه

10 نوع سردرد را بشناسید. | پزشکت

سردردهای اولیه از درد در ناحیه سر ناشی می شوند. به عبارتی آنها، عارضه یا علائم بیماری های خاصی نیستند. این سردرد ها می توانند اپیزودیک یا مزمن باشند:

 • سردردهای اپیزودیک ممکن است هر چند وقت یک بار اتفاق بیفتد. آنها می توانند از نیم تا چند ساعت دوام بیاورند.
 • سردردهای مزمن سازگارتر هستند. آنها در اکثرروزها اتفاق میفتند و می توانند چند روز ادامه داشته باشند. این سردرد ها نیاز به درمان و کنترل دارند.

سردردهای تنشی

سردرد تنشی منجر به احساس سرگیجه و درد در کل سر می شود. این سردرد ها ضربان دار نیستند؛ اما ممکن است منجر به حساسیت در اطراف گردن، پیشانی، پوست سر یا عضلات شانه نیز شود. هرکسی ممکن است سردرد تنشی را تجربه کند و غالباً در اثر استرس ایجاد می شود.

مسکن درد بدون نسخه (OTC) مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و یا استامینوفن و کافئین می توانند در تسکین سردردهای تنشی موثر باشند. در صورت عدم تسکین داروهای OTC، پزشک ممکن است داروهای دیگری را توصیه کند.

سردرد های خوشه ای

سردردهای خوشه ای با درد شدید مانند سوزش و یا احساس سوراخ کردن در ناحیه سر مشخص می شوند. همزمان درد در اطراف یا پشت یک چشم یا یک طرف صورت احساس می شود. گاهی اوقات التهاب، قرمزی، گرگرفتگی و تعریق می تواند در همان طرفی که درد احساس می شود، رخ دهد. گرفتگی بینی و درد چشم نیز اغلب در همان طرف سردرد اتفاق میفتد. این سردرد ها می تواند از 15 دقیقه تا سه ساعت طول بکشد. بیشتر افراد روزانه یک تا چهار سردرد خوشه ای، معمولاً هر روز در همان زمان، در یک سمت سر را تجربه می کنند. پس از برطرف شدن یک سردرد، سردرد دیگری دوباره رخ می دهد.

 سردردهای خوشه ای بیشتر در بهار و پاییز دیده می شوند. همچنین این موارد در مردان سه برابر بیشتر از زنان دیده می شوند.

علل اصلی بروز این سردرد ها تشخیص داده نشده است؛ اما روش های موثری برای درمان و تسکین علائم آنها وجود دارد. پزشک ممکن است برای تسکین درد، اکسیژن درمانی، دارو یا بی حسی موضعی (لیدوکائین) را تجویز کند.

 میگرن

10 نوع سردرد را بشناسید. | پزشکت

درد میگرن یک ضربان شدید از عمق سر است. این درد می تواند روزها ادامه داشته باشد. سردرد توانایی شما را در انجام کارهای روزمره به طور قابل توجهی محدود می کند. میگرن ضربان دار و معمولاً یک طرفه است. افرادی که سردرد میگرنی دارند اغلب به نور و صدا حساس هستند. حالت تهوع و استفراغ نیز معمولاً رخ می دهد. برخی از میگرن ها با اختلالات بینایی همراه هستند. تقریباً از هر پنج نفر یک نفر اختلالات بینایی را قبل از شروع سردرد تجربه می کند.

بروز این علائم به عنوان هاله شناخته می شود و عبارتند از:

 • ستاره ها
 • نقاط کور
 • خطوط زیگزاگ
 • چراغ چشمک زن
 • چراغ های درخشان

هاله ها همچنین می توانند شامل احساس گزگز شدن در یک طرف صورت یا در یک بازو و مشکل در تکلم بروز پیدا کنند. با این حال، علائم سکته مغزی می تواند شبیه به علائم میگرن باشد.

حملات میگرن ممکن است تا حدودی جنبه ژنتیکی داشته و یا با سایر شرایط سیستم عصبی همراه باشد. احتمال ابتلا به میگرن در زنان سه برابر بیشتر از مردان است. افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه همچنین خطر میگرن را افزایش می دهند.

برخی از عوامل محیطی مانند اختلال در خواب، کمبود آب بدن، حذف وعده های غذایی، برخی از غذاها، عدم تعادل هورمون ها و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی از عوامل شایع میگرن هستند.

اگر مسکن های OTC درد میگرن را هنگام حمله کاهش ندهند، ممکن است پزشک دارو های دیگری تجویز کند. آنها به صورت اسپری بینی، قرص و تزریقی مصرف می شوند.

در صورتی که سردرد های میگرنی را با شرایط های زیر تجربه می کنید، بهتر است برای درمان بهتر از پزشک خود مشورت بگیرید:

 • سردرد شدید بیش از سه روز در ماه
 • سردرد بیش از حد شدید در چهار روز از ماه
 • سردرد حداقل شش روز در هر ماه که زندگی شما را مختل کرده

تحقیقات نشان می دهد که داروهای پیشگیرانه به میزان قابل توجهی کمتر مصرف می شوند. فقط 3 تا 13 درصد مبتلایان به میگرن داروی پیشگیرانه مصرف می کنند، در حالی که 38 درصد از بیماران واقعا به داروهای پیشگیری کننده از میگرن نیاز دارند. جلوگیری از میگرن کیفیت زندگی و توانایی شما را بسیار بهبود می بخشند. در مورد مصرف دارو های پیشگیری کننده می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

شایع ترین سردردهای ثانویه

10 نوع سردرد را بشناسید. | پزشکت

headache ثانویه، علائم و یا عارضه برخی از بیماری ها و یا شرایط های جسمی و روانی هستند. در این شرایط درمان علت headache به طور کلی باعث تسکین آن می شود.

آلرژی یا سردرد های سینوسی

headache گاهی اوقات در اثر واکنش آلرژیک اتفاق میفتد. درد ناشی از این واکنش ها اغلب در ناحیه سینوس و جلوی سر بروز پیدا می کنند. headache میگرنی معمولاً به عنوان headache سینوسی تشخیص داده نمی شوند. در حقیقت، 90 درصد «headache سینوسی» در واقع میگرن هستند. مبتلایان به آلرژی فصلی مزمن یا سینوزیت مستعد ابتلا به این نوع headache هستند.

اسپری های استروئیدی بینی، ضد احتقان های OTC مانند فنیل افرین  یا آنتی هیستامین ها مانند ستیریزین ممکن است در درمان این headache موثر باشند. سردرد سینوسی همچنین می تواند از علائم عفونت سینوسی باشد. در این موارد، پزشک ممکن است برای از بین بردن عفونت و تسکین headache و سایر علائم آنتی بیوتیک تجویز کند.

سردردهای هورمونی

زنان معمولاً سردردهایی را تجربه می کنند که با نوسانات هورمونی آنها مرتبط است. قاعدگی، قرص های جلوگیری از بارداری و بارداری همگی بر میزان استروژن زنان تأثیر می گذارند. حتی این شرایط می تواند باعث سردرد شود. سردردهایی که به طور خاص با چرخه قاعدگی مرتبط هستند به عنوان میگرن قاعدگی نیز شناخته می شوند. این موارد می توانند درست قبل، حین یا بلافاصله بعد از قاعدگی و همچنین در حین تخمک گذاری رخ دهند. مسکن های بدون نسخه مانند ناپروکسن یا داروهای تجویزی می توانند برای کنترل این درد موثر باشند.

تخمین زده شده است که حدود 60 درصد از زنان مبتلا به میگرن، میگرن قاعدگی را نیز تجربه می کنند؛ بنابراین داروهای جایگزین ممکن است در کاهش سردردهای کلی نقش داشته باشند. تکنیک های آرامش، یوگا، طب سوزنی و خوردن یک رژیم غذایی مناسب می تواند به جلوگیری از سردردهای میگرنی کمک کند.

 سردرد های کافئین

کافئین بر جریان خون در مغز شما تأثیر می گذارد. مصرف بیش از حد کافئین و حتی ترک ناگهانی آن باعث  می شود. افرادی که میگرن مکرر دارند به دلیل استفاده از کافئین در معرض خطر بروز سردرد کافئین قرار دارند.

وقتی عادت دارید هر روز مغز خود را در معرض مقدار مشخصی از کافئین قرار دهید، در صورت ترک ناگهانی آن ممکن است در معرض سردرد قرار بگیرید. به نظر می رسد کافئین شیمی مغز را تغییر می دهد و ترک آن می تواند باعث سردرد شود. البته این شرایط در همه افراد بروز پیدا نمی کند. مصرف مناسب کافئین یا ترک کامل آن می تواند در پیشگیری از این سردرد ها موثر باشد.

سردردهای فشار خون بالا

10 نوع سردرد را بشناسید. | پزشکت

فشار خون بالا می تواند منجر به بروز سردرد شود که نیاز به درمان فوری دارد. سردردهای فشار خون بالا زمانی که فشار خون به طور خطرناکی بالا می رود، رخ می دهند.

سردرد فشار خون بالا معمولاً در دو طرف سر احساس و به طور معمول با هر فعالیتی بدتر می شود. اغلب کیفیت ضربانی دارد. همچنین ممکن است با تغییراتی در بینایی، بی حسی یا سوزن سوزن شدن، خون دماغ، درد قفسه سینه یا تنگی نفس بروز پیدا کنند. اگر فکر می کنید سردرد فشار خون بالا را تجربه می کنید، باید فوراً به دنبال درمان علائم خود باشید. در بیمارانی که تحت درمان فشار خون بالا هستند احتمال ابتلا به این نوع سردرد بیشتر است.

این نوع سردرد ها معمولاً پس از کنترل بهتر فشار خون، خیلی زود رفع می شوند؛ اما در زمان کنترل فشار خون بالا، آنها نباید مجدداً بروز کنند.

سردرد های برگشتی

سردرد های برگشتی، سردردهای ناشی از مصرف بیش از حد دارویی نیز شناخته می شوند. این سردرد ها ممکن است علائمی مانند headache تنشی و کسل کننده یا میگرن شدید داشته باشند.

اگر مرتباً از مسکن های OTC استفاده کنید، ممکن است در معرض ابتلا به این نوع headache قرار بگیرید. استفاده بیش از حد از این داروها باعث سردرد بیشتر می شود. مصرف برخی از داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن، آسپیرین و ناپروکسن بیش از 15 روز در ماه منجر به بروز headache برگشتی می شوند. همچنین احتمال بروز آنها همراه با مصرف داروهای حاوی کافئین بیشتر است.

تنها راه درمان headache برگشتی، ترک دارو محرک است. اگرچه ممکن است درد در مراحل اولیه ترک دارو بدتر شود، اما درد باید در عرض چند روز کاملاً فروکش کند.

سردردهای پس از سانحه

headache پس از سانحه می توانند پس از هر نوع آسیب به سر ایجاد شوند. این سردرد ها مانند headache میگرنی یا تنشی احساس می شوند و معمولاً تا 6 تا 12 ماه پس از بروز آسیب ادامه دارند. آنها می توانند مزمن شوند.

سردردهای حرکتی

headache تحت فشار یا حرکتی پس از دوره هایی از فعالیت بدنی شدید به سرعت اتفاق میفتند. بالا بردن وزن، دویدن و مقاربت جنسی از عوامل اصلی ایجاد headache حرکتی هستند. به نظر می رسد که این فعالیت ها باعث افزایش جریان خون در جمجمه و منجر به سردرد ضربان دار در دو طرف سر می شوند.

headache تحت فشار نباید خیلی طولانی شود. این نوع headache معمولاً طی چند دقیقه یا چند ساعت برطرف می شود. مسکن ها مانند آسپرین و ایبوپروفن باید علائم شما را کاهش دهند. اگر سردردهای حرکتی را تجربه می کنید بهتر است از یک پزشک مشورت بگیرد. چون در برخی شرایط این سردرد ها ممکن است علائم بیماری زمینه ای باشند که نیاز به درمان و دارو دارند.

برای سر درد چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

10 نوع سردرد را بشناسید. | پزشکت

در بیشتر موارد، سردردهای اپیزودیک طی 48 ساعت برطرف می شوند. اگر سردرد بیش از دو روز طول کشید یا شدت آن افزایش پیدا کرده، باید برای تشخیص علت و درمان احتمالی به پزشک مراجعه کنید.

سردرد بیش از 15 روز در طول سه ماه می تواند نشان دهنده و علائمی از بیماری سردرد مزمن باشد. باشید. حتی اگر این سردرد ها با مصرف داروهای بدون نسخه هم کنترل می شوند، بهتر است برای تشخیص علت اصلی آنها با پزشک مشورت کنید.

سردرد می تواند نشانه ای از بیماری های جدی تر باشد و برخی از آنها به درمان فراتر از داروهای OTC و داروهای خانگی نیاز دارند.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!