بیماری های مغز و اعصاب

انواع میگرن

انواع میگرن

انواع میگرن، واقعاً سردرد های دردناک و ناتوان کننده ای هستند که همه بیماران را از یک طریقی تحت تأثیر قرار می دهد. اما همه آنها یکسان نیستند. به طور کلی، مبتلایان به میگرن بسته به عوامل و الگوی شخصی خودشان علائم مختلفی را تجربه می کنند. بر همین اساس انواع مختلفی از میگرن برای شروع وجود دارد. پزشکان میگرن را به چند دسته تقسیم می کنند و یادگیری بیشتر در مورد انواع میگرن می تواند به شما در تشخیص و درمان شخصی متناسب با شما کمک کند.

انواع میگرن

انواع میگرن | پزشکت

میگرن بدون هاله

علائم اصلی میگرن بدون هاله شامل درد ضربان دار که از یک طرف سر شما شروع می شود (برای بسیاری از مبتلایان، میگرن از پشت چشم چپ) بوده که  حرکت در اطراف باعث بدتر شدن درد می شود. احساس حالت تهوع، سرگیجه و حساسیت به نور و صدا در بروز این نوع میگرن طبیعی است.

مدت زمان بروز علائم می تواند از 4-72 ساعت طول بکشد. میگرن بدون هاله به عنوان اولین و گسترده ترین نوع میگرن و یا میگرن معمولی شناخته می شود. این بیماری، مانند سایر سردرد هایی به طور رسمی توسط پزشکان شناخته می شود و در طبقه بندی بین المللی اختلالات سردرد (ICHD-3) ذکر شده است.

 اما میگرن بدون هاله هم به با تفاوت های جزئی همراه است، به طور مثال:

اگر حداقل برای سه ماه متوالی بیش از 15 بار در ماه سردرد داشته باشید و هشت مورد از آنها علائم میگرن داشته باشند، به این معنی است که میگرن شما مزمن می شود. به گفته بنیاد میگرن آمریکا، میگرن های مزمن معمولاً همان علائم میگرن اپیزودیک را دارند که هر از گاهی بروز می کند.

مبتلایان به میگرن بدون هاله، ممکن است متوجه شوند که در ساعات یا چند روز قبل از شروع واقعی سردرد احساس عجیبی دارند و ممکن است علائم زیر را بروز دهند:

 • تکرر ادرار
 • خمیازه مکرر
 • تمرکز ضعیف
 • مشکل خواب
 • هوس های غذایی
 • تحریک پذیری و افسردگی
 • حالت تهوع، یبوست یا اسهال
 • مشکل در حرف زدن یا خواندن
 • حساسیت به نور، صدا، لمس و بو
 • خستگی عضله یا سفت شدن آنها، به ویژه در گردن و شانه ها

علاوه بر آن، پس از 4-7 ساعت سردرد، ابتلا به “خماری میگرن” یا postdrome طبیعی است. خماری می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • ناراحتی معده
 • احساس بد خلقی
 • احساس خستگی
 • حساسیت به لمس به خصوص در مناطقی از سر که درد بیشتری احساس می شود.

میگرن همراه با هاله

میگرن با هاله با اختلالات بینایی قبل از شروع میگرن و به دنبال آن علائم شایع میگرن همراه است. مدت زمان بروز علائم ممکن است از چند دقیقه تا یک ساعت کامل باشد. میگرن خود می تواند از 4-72 ساعت طول بکشد.

حدود 25٪ از افرادی که از میگرن رنج می برند نیز هاله را تجربه می کنند. میگرن با هاله یک دسته گسترده است که در ICHD-3 ذکر شده است و می تواند باعث اختلالات بینایی و علائم عصبی، و همچنین احساسات ناخوشایند مانند بی حس صورت یا زبان و سوزن و سوزن هایی شود که در سراسر بدن رخ می دهند.

انواع میگرن با هاله

ICHD-3 علائم ناشی از این میگرن را تجزیه و به چهار نوع هاله معمولی، هاله ساقه مغز، همی پلژی و نیمه پلژیک تقسیم بندی می کند.

بیماری های مغز و اعصاب
 •  هاله معمولی می تواند علائم بینایی، مانند لکه های کور موقت، الگوهای هندسی، خطوط زیگزاگ، ستاره ها یا لکه های براق، و چشمک زدن نور، ایجاد کند.
 • میگرن با هاله ساقه مغز شامل علائمی است مانند اشکال در گفتار، دو بینی، زنگ گوش یا سرگیجه است که به نظر می رسد از ساقه مغز سرچشمه می گیرد.
 • میگرن همی پلژی علائمی مانند ضعف حرکتی یا از دست دادن قدرت عضلات، معمولاً در یک طرف بدن را شامل می شود و طبق Genetics Home Reference، می تواند منجر به احساس گیجی یا خستگی شود. مانند میگرن هاله ای معمولی، این علائم معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد (هرچند برای برخی از افراد ممکن است طولانی تر باشد)، اما از دست دادن حافظه و مشکلات دامنه توجه شما می تواند هفته ها یا حتی ماه ها ادامه داشته باشد. گاهی اوقات، میگرن همی پلژی می تواند مسائل جدی تری مانند تشنج، کما و مشکلات طولانی مدت در عملکرد مغز و حرکت بدن را ایجاد کند. بروز این علائم ممکن است ترسناک باشد، اما این نوع میگرن نادر است و عوارض جانبی شدید آن غیر طبیعی است.
 • میگرن شبکیه (میگرن چشمی یا میگرن نوری) با میگرن معمولی دارای هاله از این نظر تفاوت دارد که اختلالات بینایی فقط در یک چشم بروز می کند. اما از آنجا که باعث مشکلات بینایی می شوند، گاهی آنها را “میگرن چشمی” یا “میگرن نوری” می نامند.

میگرن قاعدگی

انواع میگرن | پزشکت

علائم اصلی این نوع میگرن این است که همزمان با پریود و به مدت زمان 4-72 ساعت رخ می دهد. میگرن قاعدگی یا “میگرن هورمونی” تقریباً همان میگرن در زنان ناشی از تغییرات هورمونی است. آنها در ICHD-3 رسمی ذکر شده اند. میگرن قاعدگی می تواند با هاله یا بدون آن اتفاق بیفتد و معمولاً درست قبل یا در آغاز پریود رخ می دهد.

طبق دفتر بهداشت زنان در ایالات متحده، میگرن قاعدگی ممکن است در اثر کاهش سریع هورمون های استروژن و پروژسترون که قبل از شروع قاعدگی اتفاق میفتد، ایجاد شود. آنها حدود 7-19 درصد از زنان را تحت تأثیر قرار می دهند. گفته می شود، بیشتر زنانی که به میگرن قاعدگی مبتلا می شوند، در سایر مواقع نیز دچار میگرن می شوند.

یک واقعیت ناامیدکننده  این است که میگرن قاعدگی بیشتر از میگرن غیر قاعدگی طول می کشد و ممکن است دردناک تر باشد.

میگرن دهلیزی

علائم اصلی میگرن دهلیزی شامل سرگیجه و اختلال در تعادل است و مدت زمان آن از چند ثانیه تا چند روز طول می کشد.

میگرن دهلیزی به طور شگفت انگیزی شایع است و 30-50٪ مبتلایان به میگرن را تحت تأثیر قرار می دهد. برای به دست آوردن مشخصات بیشتر، میگرن دهلیزی می تواند سرگیجه ناگهانی را در شما ایجاد کند.

گاهی اوقات این اتفاق زمانی که سر خود را حرکت می دهید رخ می دهد. جالب است، همانطور که در ICHD-3 ذکر شده است، حملات سرگیجه ممکن است همیشه قبل از شروع سردرد علائمی نداشته باشد. در حقیقت، این میگرن ممکن است فقط برای چند ثانیه یا حتی برای چند روز ادامه داشته باشند.

میگرن بدون سردرد

علائم اصلی این میگرن، بدون سردرد واقعی است که مدت زمان آن می تواند 1 ساعت یا کمتر طول بکشد. در صورت بروز علائم هاله مانندی که هرگز درد شکافی در سرتان ایجاد نمی شود، ممکن است دچار میگرن بدون سردرد شده باشید، گاهی اوقات به عنوان “میگرن خاموش”، “میگرن بدون درد” یا “میگرن آفرالژیک” شناخته می شود. به گفته بیمارستان بریگام و زنان، میگرن آلفالژیک یا میگرن بدون درد می تواند همان علائم میگرن را با هاله داشته باشد، جز اینکه سردرد هرگز ظاهر نمی شود. جالب اینجاست که بنیاد میگرن آمریکا خاطرنشان می کند که با افزایش سن میگرن بدون سردرد بیشتر می شود.

میگرن شکمی

انواع میگرن | پزشکت

علامت اصلی میگرن شکمی در کودکان درد معده به جای سردرد است که علائم آن از 1-72 ساعت ادامه دارد. گاهی اوقات، به جای سردرد، میگرن می تواند باعث درد شدید در شکم شما شود. این میگرن شکمی است و در کودکان بیشتر از بزرگسالان دیده می شود.

براساس بنیاد میگرن آمریکایی، میگرن شکمی باعث درد در نزدیکی دکمه شکم می شود، همچنین می تواند حالت تهوع به شما دست بدهد، و منجر به کم اشتهایی و استفراغ و رنگ پریدگی شود.

درست مانند میگرن های معمولی، میگرن شکمی نیز می تواند توسط مواردی مانند استرس، نورهای شدید و مواد افزودنی غذایی مانند گلوتامات منو سدیم (MSG) ایجاد شود. همچنین به طور معمول با استفاده از همان داروهایی که میگرن استاندارد با سردرد دارد، درمان می شوند.

میگرن میگرینوسوس

علائم اصلی این نوع از میگرن این است که بیش از 72 ساعت طول می کشد. میگرنوسوس اساساً میگرن (با یا بدون هاله) است که بیش از حداکثر استاندارد 72 ساعت طول می کشد. ICHD-3 میگرن های شدید را به رسمیت می شناسد، و اشاره می کند که استفاده بیش از حد داروهای می تواند یک علت احتمالی این نوع از میگرن باشد. اما موسسه ملی سردرد اشاره می کند که سایر محرک های احتمالی، عبارتند از:

 • استرس
 • هورمون ها
 • تغییر در هوا
 • تغییرات در داروها
 • آسیب به سر و گردن
 • تغییر در عادات غذایی و خواب
 • جراحی های سینوس، دندان یا فک
 • بیماری ها، مانند آنفولانزا یا عفونت سینوسی

تشخیص افتراقی میگرن

انواع میگرن | پزشکت

برخی از بیماری ها و شرایط ممکن است علائمی شبیه به میگرن را از خود بروز دهند. اگر هیچ یک از این توصیف ها کاملا درست به نظر نرسد، ممکن است سردرد شما از علتی متفاوت با میگرن ناشی شود. انواع متداول دیگر سردرد ها، عبارتند از:

سردرد های تنشی

سردرد های تنشی شایع ترین سردرد های بزرگسالان است. در این وضعیت درد به طور معمول کمتر از میگرن است و بیشتر از یک درد ضربان دار درد دارد. آنها هر دو طرف سر شما را تحت تأثیر قرار می دهند و معمولاً به اندازه میگرن آسیب نمی زنند. وقتی فعال هستید بدتر نمی شوند. آنها علائمی مانند حساسیت به نور و صدا یا حالت تهوع ایجاد نمی کنند.

سردرد های خوشه ای

سردرد های خوشه ای باعث درد شدید سر می شوند، اما، برخلاف میگرن، آنها تا هشت بار در روز به صورت انفجاری (یا خوشه ای) در هفته ها یا ماهها ظاهر می شوند.

سردرد های سینوسی

سردرد های سینوسی ناشی از عفونت سینوسی است و به ندرت رخ می دهند.

سردرد های پس از سانحه

انواع میگرن | پزشکت

طبق بنیاد میگرن آمریکایی، سردرد های پس از سانحه پس از یک آسیب ترومایی اتفاق میفتد و می تواند علائمی را ایجاد کند که شبیه به علائمی، مانند درد شدید ضربان دار که در صورت جابجایی، حالت تهوع و استفراغ و حساسیت به نور و صدا بدتر می شود را ایجاد کنند که شبیه به علائم میگرن است. این درد ها به طور معمول در عرض چند ماه به پایان می رسد اما می تواند “مداوم” و طولانی تر شود، به خصوص اگر سابقه خانوادگی یا میگرن دارید.

سردرد های مداوم و روزانه جدید

همانطور که بنیاد میگرن آمریکایی گزارش می دهد، سردرد های مداوم روزانه سردرد هایی هستند که ناگهان و به طور روزانه بروز می کنند و بیش از سه ماه طول می کشند. برای آگاهی از علت واقعی این سردرد ها باید به پزشک مراجعه کنید، اما در صورت یکسان بودن علائم می تواند مانند میگرن درمان شود.

اگر سردرد های دردناک و مکرر دارید، آن را نادیده نگیرید و به دنبال درمان باشید. اولین قدم یافتن پزشکی است تا نوع سردرد را تشخیص دهند و بر اساس آن بهترین گزینه درمان را معرفی کند.

منبع:

https://www.withcove.com/learn/types-of-migraines

2 دیدگاه

 1. سلام من نزدیک به دوسال است دچارسرگیجه واحساس دوران دراجسام میشوم یعنی برای چندثانیه اجسام را
  درحال چرخش میبینم باجابجا شدن در خواب ودر بیداری موقع دراز کشیدن و برخاستن و جابجا شدن به مدت چند ثانیه سرگیجه را حس میکنم تازمانی که سرگیجه ام قطع نشده تعادلم در ایستادن وراه رفتن مشکل دارد.نگاه به گوشی و تلویزیون سرگیجه ام را تشدید میکندکمی هم صدای بلندبرایم آزار دهنده است.سردرد ندارم ولی تشخیص میگرن برایم داده شده.درمیان اقوام دخترعمه ام سالهاست میگرن همراه باسردرد و تهوع شدید وحساسیت به نور و صدا دارند.وزوز گوش ندارم.ولی گهگاهی حتی در موقع سلامتی چندثانیه صدای موتورمانندی درسرم حس میکنم.ایا تشخیص میگرن برای من صحیح است؟

  1. سلام با شرح حال شما یکی از تشخیص ها می تواند میگرن باشد ولی مشکل گوش و مشکلات عصبی نیز متصور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا