بیماری های مغز و اعصاب

سردرد تنشی چیست؟

سردرد تنشی (TH) به طور کلی یک درد خفیف تا متوسط است که اغلب به عنوان احساس یک نوار سفت در اطراف سر توصیف می شود. سردرد تنشی شایع ترین نوع سردرد است، اما علل آن به خوبی شناخته نشده است. درمان برای سردردهای تنشی موجود است. مدیریت سردرد تنشی اغلب تعادلی بین انجام عادات سالم، یافتن درمان‌های غیردارویی مؤثر و استفاده مناسب از داروها است.

علائم و نشانه های سردرد تنشی عبارتند از:

 • سر درد مبهم و دردناک
 • احساس سفتی یا فشار در سراسر پیشانی یا در طرفین و پشت سر
 • حساسیت در پوست سر، گردن و عضلات شانه

انواع سردرد های تنشی

سردردهای تنشی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: اپیزودیک و مزمن.

تنشی اپیزودیک. سردردهای تنشی اپیزودیک می توانند از 30 دقیقه تا یک هفته طول بکشند. سردردهای تنشی اپیزودیک مکرر کمتر از 15 روز در ماه به مدت حداقل سه ماه رخ می دهد. حتی این سردرد ها ممکن است مزمن شوند.

سردردهای مزمن از نوع تنشی. این نوع سردرد تنشی ساعت ها طول می کشد و ممکن است مداوم باشد. اگر سردرد شما 15 روز یا بیشتر در ماه به مدت حداقل سه ماه رخ دهد، مزمن در نظر گرفته می شود.

سردردهای تنشی در مقابل میگرن. تشخیص سردردهای تنشی از میگرن دشوار است. بعلاوه، اگر مکرر سردردهای تنشی دوره ای دارید، می توانید میگرن نیز داشته باشید.

برخلاف برخی از انواع میگرن، سردردهای تنشی معمولاً با اختلالات بینایی، تهوع یا استفراغ همراه نیستند. اگرچه فعالیت بدنی معمولاً درد میگرن را تشدید می کند، اما سردرد تنشی را بدتر نمی کند. افزایش حساسیت به نور یا صدا ممکن است با سردرد تنشی رخ دهد، اما این علامت شایع نیست.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر سردردهای تنشی زندگی شما را مختل می کند یا باید بیش از دو بار در هفته برای سردرد خود دارو مصرف کنید، به پزشک مراجعه کنید. حتی اگر سابقه سردرد دارید، اگر الگوی تغییر کرد یا سردردتان ناگهان متفاوت شد، به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات، سردرد ممکن است نشان دهنده یک وضعیت پزشکی جدی باشد، مانند تومور مغزی یا پارگی یک رگ خونی ضعیف (آنوریسم).

اگر هر یک از این علائم را دارید، به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید:

نوشته های مشابه
 • سردرد ناگهانی و شدید
 • یا سردرد پس از ضربه به سر، به خصوص اگر سردرد بدتر شود.
 • سردرد همراه با تب، سفتی گردن، سردرگمی ذهنی، تشنج، دوبینی، ضعف، بی حسی یا مشکلات صحبت کردن

علل سردرد تنشی

سردرد تنشی چیست؟ | پزشکت

علت سردردهای تنشی مشخص نیست. کارشناسان قبلاً فکر می کردند سردردهای تنشی ناشی از انقباضات عضلانی در صورت، گردن و پوست سر است که شاید در نتیجه افزایش احساسات، تنش یا استرس باشد. اما تحقیقات نشان می دهد که انقباض عضلانی علت آن نیست.

رایج‌ترین نظریه از افزایش حساسیت به درد در افرادی که سردردهای تنشی دارند پشتیبانی می‌کند. افزایش حساسیت عضلانی، یکی از علائم رایج سردردهای تنشی، ممکن است ناشی از یک سیستم درد حساس باشد.

محرک ها

استرس شایع ترین محرک گزارش شده برای سردردهای تنشی است. از آنجایی که سردردهای تنشی بسیار رایج هستند، تأثیر آنها بر بهره وری شغلی و کیفیت کلی زندگی قابل توجه است، به خصوص اگر مزمن باشد. درد مکرر ممکن است باعث شود نتوانید در فعالیت ها شرکت کنید. ممکن است لازم باشد از محل کار در خانه بمانید، یا اگر به محل کار خود بروید، ممکن است توانایی شما در عملکرد مختل شود.

چگونه از سردرد تنشی پیشگیری کنیم؟

سردرد تنشی چیست؟ | پزشکت

علاوه بر ورزش منظم، تکنیک هایی مانند آموزش بیوفیدبک و آرامش درمانی می تواند به کاهش استرس کمک کند.

 • آموزش بیوفیدبک این تکنیک به شما می آموزد که برخی از واکنش های بدن را کنترل کنید که به کاهش درد کمک می کند. در طول یک جلسه بیوفیدبک، شما به دستگاه‌هایی متصل هستید که عملکردهای بدن مانند تنش عضلانی، ضربان قلب و فشار خون را نظارت می‌کنند و به شما بازخورد می‌دهند. سپس یاد می گیرید که چگونه تنش عضلانی را کاهش دهید و ضربان قلب و نفس خود را کاهش دهید.
 • درمان شناختی رفتاری. این نوع گفتار درمانی ممکن است به شما کمک کند تا مدیریت استرس را یاد بگیرید و ممکن است به کاهش دفعات و شدت سردردتان کمک کند.
 • سایر تکنیک های آرام سازی هر چیزی که به آرامش شما کمک می کند، از جمله تنفس عمیق، یوگا، مدیتیشن و آرام سازی تدریجی عضلات، ممکن است به سردرد شما کمک کند. می‌توانید با استفاده از کتاب‌ها، فیلم‌ها یا اپلیکیشن‌ها، تکنیک‌های تمدد اعصاب را در کلاس‌ها یا در خانه یاد بگیرید.

استفاده از داروها همراه با تکنیک های مدیریت استرس ممکن است در کاهش سردردهای تنشی شما مؤثرتر از درمان به تنهایی باشد.

علاوه بر این، داشتن یک سبک زندگی سالم ممکن است به جلوگیری از سردرد کمک کند:

 • به اندازه کافی بخوابید، اما نه زیاد، بخوابید.
 • سیگار نکشید.
 • به طور منظم تمرین کنید.
 • وعده های غذایی منظم و متعادل بخورید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید.
 • الکل، کافئین و شکر را محدود کنید.

علت سردرد تنشی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر سردردهای مزمن یا مکرر دارید، پزشک ممکن است معاینات فیزیکی و عصبی انجام دهد، سپس سعی کنید نوع و علت سردرد خود را با استفاده از روش‌های زیر مشخص کند:

پزشک شما می تواند از شرح درد شما چیزهای زیادی در مورد سردرد شما بیاموزد. حتما این جزئیات را درج کنید:

 • ویژگی های درد آیا درد شما تپش دارد؟ یا ثابت و کسل کننده است یا تیز یا خنجر؟
 • شدت درد. یک شاخص خوب برای شدت سردرد شما این است که تا چه حد قادر به عملکرد هستید در حالی که سردرد دارید. آیا شما قادر به کار هستید؟ آیا سردرد شما را از خواب بیدار می کند یا مانع از خوابیدن شما می شود؟
 • محل درد آیا در سرتاسر سر، فقط در یک طرف سر، یا فقط در پیشانی یا پشت چشم احساس درد می کنید؟

تست های تصویربرداری

اگر سردردهای غیرمعمول یا پیچیده دارید، پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای رد علل جدی سر درد، مانند تومور، تجویز کند. دو تست متداول که می تواند برای تصویربرداری از مغز شما استفاده شود عبارتند از:

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). اسکن MRI یک میدان مغناطیسی، امواج رادیویی و فناوری کامپیوتری را برای تولید تصاویر واضح ترکیب می کند.
 • توموگرافی کامپیوتری (CT). سی تی اسکن یک روش تصویربرداری تشخیصی است که از یک سری اشعه ایکس هدایت شده توسط کامپیوتر استفاده می کند تا دید جامعی از مغز شما ارائه دهد.

درمان سردرد تنشی

سردرد تنشی چیست؟ | پزشکت

برخی از افراد مبتلا به سردردهای تنشی به دنبال مراقبت پزشکی نیستند و سعی می کنند به تنهایی درد را درمان کنند. متأسفانه، استفاده مکرر از مسکن هایی که بدون نسخه در دسترس هستند، در واقع می توانند باعث نوع دیگری از سردرد شوند، سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو.

داروهای حاد

انواع داروها، چه بدون نسخه و چه بدون نسخه، برای کاهش درد سردرد در دسترس هستند، از جمله:

 • مسکن ها. مسکن‌های ساده‌ای که بدون نسخه در دسترس هستند معمولاً اولین خط درمان برای کاهش درد سردرد هستند. اینها شامل داروهای آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران) و ناپروکسن سدیم (Aleve) است.
 • داروهای ترکیبی آسپرین یا استامینوفن (تیلنول، سایرین) یا هر دو اغلب با کافئین یا یک داروی آرام بخش در یک دارو ترکیب می شوند. داروهای ترکیبی ممکن است موثرتر از مسکن‌های تک‌جزئی باشند. بسیاری از داروهای ترکیبی بدون نسخه در دسترس هستند.
 • تریپتان ها و مواد مخدر برای افرادی که هم میگرن و هم سردردهای تنشی دوره‌ای را تجربه می‌کنند، تریپتان می‌تواند به طور موثر درد هر دو سردرد را تسکین دهد. مواد افیونی یا مواد مخدر به دلیل عوارض جانبی و احتمال وابستگی به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند.

داروهای پیشگیرانه

پزشک شما ممکن است داروهایی را برای کاهش دفعات و شدت حملات تجویز کند، به خصوص اگر سردردهای مکرر یا مزمن دارید که با داروی مسکن و سایر درمان ها تسکین نمی یابند.

داروهای پیشگیرانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، از جمله آمی تریپتیلین و پروتریپتیلین، رایج ترین داروهای مورد استفاده برای جلوگیری از سردردهای تنشی هستند. عوارض جانبی این داروها ممکن است شامل یبوست، خواب آلودگی و خشکی دهان باشد.
 • سایر داروهای ضد افسردگی شواهد همچنین از استفاده از داروهای ضد افسردگی ونلافاکسین (Effexor XR) و میرتازاپین (Remeron) پشتیبانی می کنند.
 • داروهای ضد تشنج و شل کننده عضلات. سایر داروهایی که ممکن است از سردردهای تنشی جلوگیری کنند عبارتند از داروهای ضد تشنج مانند گاباپنتین و توپیرامات (Topamax، Qsymia، و غیره). مطالعه بیشتر مورد نیاز است.

داروهای پیشگیرانه ممکن است به چندین هفته یا بیشتر نیاز داشته باشند تا قبل از اثرگذاری در سیستم شما جمع شوند. بنابراین اگر مدت کوتاهی پس از شروع مصرف دارو، بهبودی را مشاهده نکردید، ناامید نشوید.

پزشک شما بر درمان شما نظارت خواهد کرد تا ببیند داروهای پیشگیرانه چگونه کار می کنند. در این بین، استفاده بیش از حد از مسکن ها برای سردرد شما ممکن است با اثرات داروهای پیشگیرانه تداخل داشته باشد. از پزشک خود بپرسید که در حین مصرف داروهای پیشگیرانه چند بار از مسکن ها استفاده کنید.

شیوه زندگی و درمان های خانگی

سردرد تنشی چیست؟ | پزشکت

استراحت، کمپرس یخ یا یک دوش طولانی و آب گرم ممکن است تمام چیزی باشد که برای تسکین سردرد تنشی نیاز دارید. انواع استراتژی ها می توانند به شما کمک کنند تا شدت و دفعات سردردهای مزمن تنشی را بدون استفاده از دارو کاهش دهید. برخی از موارد زیر را امتحان کنید:

 • سطح استرس خود را مدیریت کنید. یکی از راه های کمک به کاهش استرس، برنامه ریزی از قبل و سازماندهی روزتان است. راه دیگر این است که زمان بیشتری برای استراحت در نظر بگیرید. و اگر در یک موقعیت استرس زا گرفتار شدید، به عقب نشینی فکر کنید. استفاده از گرما یا یخ – هر کدام که ترجیح می دهید – بر روی عضلات دردناک ممکن است سردرد تنشی را کاهش دهد. برای گرما، از یک پد حرارتی تنظیم شده روی کم، یک بطری آب گرم، یک کمپرس گرم یا یک حوله گرم استفاده کنید. حمام یا دوش آب گرم نیز ممکن است کمک کننده باشد. برای سرماخوردگی، یخ، کیسه یخ یا سبزیجات یخ زده را در یک پارچه بپیچید تا از پوست خود محافظت کنید.
 • وضعیت مناسب می تواند به جلوگیری از کشش عضلات شما کمک کند. هنگام ایستادن، شانه های خود را به سمت عقب و سر خود را در سطح نگه دارید. شکم و باسن خود را بکشید. هنگام نشستن، مطمئن شوید که ران‌هایتان موازی زمین باشد و سرتان به سمت جلو خم نشود.

طب جایگزین

در صورت داشتن سردرد تنشی، درمان‌های غیر سنتی زیر ممکن است به شما کمک کند:

 • طب سوزنی. طب سوزنی ممکن است باعث تسکین موقت سردرد مزمن شود. پزشکان طب سوزنی با استفاده از سوزن های بسیار نازک و یکبار مصرف که معمولاً درد یا ناراحتی کمی ایجاد می کنند، شما را درمان می کنند. طب سوزنی معمولاً زمانی ایمن است که توسط یک متخصص طب سوزنی باتجربه که دستورالعمل های ایمنی را دنبال می کند و از سوزن های استریل استفاده می کند، انجام شود.
 • ماساژ. ماساژ می تواند به کاهش استرس و کاهش تنش کمک کند. مخصوصاً برای تسکین عضلات سفت و حساس در پشت سر، گردن و شانه‌ها مؤثر است. برای برخی افراد، ممکن است درد سردرد را نیز تسکین دهد.
 • تنفس عمیق، بیوفیدبک و رفتار درمانی. انواع درمان‌های آرام‌سازی برای مقابله با سردردهای تنشی از جمله تنفس عمیق و بیوفیدبک مفید هستند.

سردردهای تنشی اغلب به درمان پاسخ می دهند و به ندرت باعث آسیب دائمی عصبی می شوند. با این حال، سردرد تنشی مزمن می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

این سردردها می تواند شرکت در فعالیت های بدنی را برای شما دشوار کند. همچنین ممکن است روزهای کار یا مدرسه را از دست بدهید. اگر به یک مشکل جدی تبدیل شد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

منبع
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tension-headache/symptoms-causes/syc-20353977https://www.healthline.com/health/tension-headache#6

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم