لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

شایع ترین علل درد نوک سینه

درد نوک سینه || پزشکت

فهرست مطالب

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:


درد نوک سینه، می تواند ناشی از تغییرات هورمونی بارداری یا قاعدگی، ضربه به نوک پستان در اثر شیردهی یا فعالیت جنسی، آلرژی، عفونت و غیره باشد. در حالی که درد نوک پستان معمولا جدی و نگران کننده نیست، اما در موارد نادر، می تواند علائم سرطان پستان  باشد.

درد نوک سینه با توجه به علت اصلی آن می‌تواند به داخل هاله یا حلقه پوست رنگدانه‌دار اطراف نوک سینه انتشار پیدا کند. حتی در صورت بروز درد ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، ضربان، سوزش، یا تحریک پذیری داشته باشید.  از طرفی احتمال بروز این درد در همه افراد وجود دارد و درمان آن به تشخیص علت اصلی درد بستگی دارد. برای همین ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت چندین علت احتمالی درد نوک سینه را به همراه زمان مراجعه به پزشک توضیح می دهیم.

شایع ترین علل درد نوک سینه

درد نوک پستان را می توان به دو دسته ضربه ای (درد ناشی از آسیب) و درد غیر ضربه ای تقسیم کرد. درد ناشی از ضربه آسان تر درمان می شود. با این حال، گاهی اوقات تشخیص آن می تواند ظریف و دشوار باشد.

مهمترین راه برای شناسایی علت درد نوک سینه این است که فکر کنید که قبل از شروع درد چه کاری را انجام می دادید؟ شایع ترین علل درد نوک پستان زیاد جدی و خطرناک نیستند. اما با این حال در برخی موارد باید برای درمان به پزشک مراجعه کرد.

علت درد نوک سینه زنان چیست؟

تحریک نوک سینه

تحریک نوک پستان، سوختگی ناشی از اصطکاک است که از مالش لباس روی نوک پستان ها ایجاد می شود. این بیماری می تواند هم مردان و هم زنان را مبتلا کند. معمولاً هر دو نوک سینه درگیر می شوند. در بدترین موارد، نوک سینه ها حتی ممکن است خونریزی کنند. برای درمان این وضعیت باید پوشانده و مرطوب نگه دارید. تحریک نوک سینه باید به مرور زمان و مراقبت مناسب بهبود پیدا کند. برای زنان، استفاده از سوتین ورزشی مناسب اغلب از تحریک نوک سینه در آینده پیشگیری می کند.

اما سوختگی ناشی از اصطکاک می‌تواند منجر به درد نوک سینه شود. این درد بیشتر در اثر استفاده از سوتین های سفت و نامناسب ایجاد می شود. برای جلوگیری از تحریک، لباس های زیر مختلف را امتحان کنید. استفاده از مرطوب کننده برای بهبود سوختگی نیز می تواند موثر باشد.

مطالعه بیشتر: آیا خوابیدن با سوتین عوارض دارد؟

درد نوک پستان || پزشکت

عفونت و درد نوک سینه

ماستیت، عفونت مجاری پستانی است که می تواند باعث درد نوک سینه یا درد عمومی تر پستان شود. نوک سینه ها می توانند در سایر عفونت های پوستی نیز درگیر شوند، به خصوص اگر قبلا تحریک شده یا ترک خورده باشند.

عفونت های مخمری نیز در نوک سینه ها نسبتاً شایع است. این وضعیت بیشتر در زنان در دوران شیردهی بروز می کند.

مطالعه بیشتر: علت عفونت قارچی زیر سینه

سلامت بانوان

واکنش های آلرژیک

برخی از افراد به صابون ها، مواد شوینده لباسشویی، نرم کننده ها یا لوسیون ها حساسیت دارند که در نهایت باعث ایجاد بثورات، قرمزی یا خارش می شود. نوک پستان  ها اغلب اولین قسمت هایی از بدن هستند که در اثر آلرژی های جدید تحریک می شوند. اولین علامت آن می تواند درد نوک سینه باشد.

درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک به نام اگزما نیز شناخته می شود، وضعیتی که منجر به پوسته پوسته شدن و خارش پوست می شود. این وضعیت می تواند نوک پستان ها و همچنین پستان ها را درگیر کند. احتمال بروز درماتیت آتوپیک در نوک پستان ها و آرئول ها نسبتاً رایج است. این وضعیت ممکن است برای یک یا هر دو نوک پستان اتفاق بیفتد.

اکثر بیمارانی که درماتیت آتوپیک نوک پستان دارند، همین وضعیت را در سایر قسمت‌های بدن خود نیز تجربه می کنند. درمان اگزما ممکن است دشوار باشد. برخی از داروهای بدون نسخه وجود دارند که می توانند کمک کننده باشند، اما در برای موارد خاص باید به پزشک مراجعه شود.

علت درد نوک سینه قبل از عادت ماهیانه: تغییرات هورمونی

درد نوک سینه قبل از پریود و در دوران بارداری بسیار شایع است. در این شرایط معمولاً جابجایی مایع در مجاری پستانی باعث تورم می شود. سپس باعث درد نوک پستان و درد عمومی تر پستان می شود. درد هورمونی نوک پستان کاملا طبیعی است.

فعالیت جنسی

درست مانند اصطکاک و شیردهی، لمس بیش از حد نوک پستان در حین رابطه جنسی می تواند منجر به تحریک و درد نوک پستان  شود. معمولاً این مشکل فقط برای مدت کوتاهی باقی می ماند و با گذشت زمان کمی بهبود می یابد. باز هم، استفاده از مرطوب کننده در طول روند بهبودی مفید است.

مطالعه بیشتر: علت درد پستان در سیکل ماهانه

شیردهی || پزشکت

درد نوک سینه هنگام شیر دهی

شیردهی یکی از علل شناخته شده درد نوک پستان است. درست مانند سوختگی ناشی از اصطکاک، هم شیردهی و هم دوشیدن (پمپ زدن) شیر می تواند منجر به ترک خوردن، تحریک، دردناک و گاهی خونریزی نوک پستان ها شود. روش صحیح شیردهی می تواند از تحریک آن پیشگیری کند.

علل نادر درد نوک سینه

علل درد نوک پستان در برخی موارد نادر ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشند. در شرایطی که درد نوک پستان با هرگونه تغییر شکل یا ترشح همراه باشد (مواد خارج شده از نوک پستان به غیر از دوران شیردهی)، باید به پزشک مراجعه کنید. برخی از علل نادر درد نوک پستان، عبارتند از:

بیماری پاژه

درد نوک پستان که همراه با نوک پستان معکوس یا ضایعه در نوک پستان یا آرئول بروز پیدا می کند، می تواند ناشی از بیماری پاژه باشد. بیماری پاژه می تواند غده پستانی را تحت تاثیر قرار دهد یا خارج از غده پستانی رخ دهد. هنگامی که نوک پستان درگیر می شود، بیماری پاژه پستانی (MPD) در نظر گرفته می شود که ارتباط زیادی با سرطان دارد.

بیماری پاژه می تواند باعث و پوسته پوسته شدن نوک پستان شود که شبیه اگزما به نظر می رسد. اما درماتیت آتوپیک که فقط هاله را درگیر می کند، هیچ ارتباطی با بیماری پاژه ندارد. بیماری پاژه معمولاً پس از انجام بیوپسی نیاز به تشخیص توسط پزشک دارد. بیماری پاژه فقط یک طرف را درگیر می کند.

آدنوماتوز فرسایشی نوک پستان (EAN)

آدنوماتوز فرسایشی نوک پستان یک تومور خوش خیم نوک پستان است. برای تشخیص آن از بیماری پاژه به  انجام آزمایش های تشخیصی نیاز است.

درد نوک پستان-پزشکت

علت درد نوک پستان چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص درد نوک پستان، پزشک در مورد سابقه پزشکی شما سوالاتی را می پرسد و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. ابتدا علل ضربه ای درد نوک پستان رد و یا تایید می شود. تعیین برخی از علل اصلی درد نوک پستان آسان است، مانند:

 • اصطکاک و سوزش
 • تغییرات هورمونی
 • شیر دادن

ممکن است پزشک برای تعیین علت درد نوک پستان، آزمایشاتی مانند تصویربرداری یا بیوپسی تجویز کند. آزمایش‌های تصویربرداری و بیوپسی دو نوع آزمایشی هستند که پزشکان احتمال دارد برای درد نوک پستان تجویز کنند. آزمایش های تصویربرداری می تواند شامل ماموگرافی یا سونوگرافی باشد.

درمان خانگی درد در نوک پستان چیست؟ | پزشکت

درمان خانگی درد نوک سینه

برخی از راهکارهای خانگی برای درمان درد نوک پستان، عبارتند از:

کمپرس گرم

برای تسکین درد پستان، می توانید کمپرس گرم را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. گرمای حاصل از کمپرس می تواند باعث کاهش ناراحتی و بهبودی شود.

 1. دستمال پارچه ای را در آب گرم فرو ببرید.
 2. سپس آن را برای چند دقیقه روی پستان خود قرار دهید.
 3. این کار را حداقل 10 دقیقه قبل از شیردهی انجام دهید.
 4. این درمان را چند بار در روز تکرار کنید تا زمانی که درد از بین برود.

دوش آب گرم یا پد گرمایی همچنین می تواند به رفع ناراحتی های نوک پستان کمک کند.

استفاده از شیر مادر

اگر علت درد در نوک پستان، شیردهی است، می توانید از شیر خود برای بهبودی نوک پستان درد، ترک خوردگی، خونریزی یا تاول استفاده کنید. شیر مادر دارای خواص ضد باکتری و همچنین درمانی است که به درمان زخم سینه کمک می کند.

 1. قبل از شیردهی چند قطره شیر خود بر روی نوک پستان آسیب دیده قرار دهید.
 2. بعد از شیردهی دوباره از مقداری شیر استفاده کنید.
 3. اجازه دهید کاملاً در هوا خشک شود.
 4. همین کار را برای نوک پستان دیگر نیز تکرار کنید.
 5. این درمان را چند بار در روز دنبال کنید تا زمانی که درد کاهش یابد.

درمان خانگی درد در نوک پستان چیست؟ | پزشکت

ماساژ با روغن

همچنین می توانید با ماساژ دادن با روغن هایی مانند روغن زیتون، نارگیل یا بادام شیرین، درد نوک سینه را درمان کنید. خاصیت مرطوب کنندگی این روغن ها به مرطوب نگه داشتن منطقه آسیب دیده و کاهش خشکی کمک می کند. بعلاوه، مشکلات ترک، پارگی یا زخم را کاهش می دهد. هر گونه ترک پوستی و زخم می تواند وضعیت را بدتر کند و بهبودی را به تأخیر بیندازد.

 1. مقدار کمی از روغن مورد نظر خود را در مایکروویو گرم کنید تا گرم شود.
 2. روغن گرم را روی نوک سینه ها بمالید و به آرامی ماساژ دهید.
 3. این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

توجه: قبل از شیردهی حتماً نوک پستان را کاملاً با آب گرم بشویید تا روغن باقیمانده از بین برود.

برگ ریحان

برگ ریحان دارای خواص درمانی است که به درمان بسیاری از مشکلات پوستی از جمله زخم پستان کمک می کند. این گیاه روند بهبودی نوک پستانک را تسریع می کند و همچنین باعث تسکین خشکی، ترک، درد و حتی خونریزی می شود.

 1. یک مشت برگ ریحان را بشویید و سپس آنها را به صورت خمیر خرد کنید.
 2. این خمیر را روی نوک سینه ها بمالید و اجازه دهید تا در هوا خشک شود.
 3. قبل از شیر دادن به کودک خمیر را بشویید.
 4. این درمان ساده را روزانه سه تا پنج بار و به مدت حدود یک هفته دنبال کنید.

یخ

برای تسکین موقتی درد ناشی از شیردهی و زخم شدن نوک سینه، می توانید ناحیه آسیب دیده را با یک تکه یخ ماساژ دهید. دمای سرد ناحیه حساس را بی حس کرده و همچنین تورم را کاهش می دهد.

 1. چند قطعه یخ را در یک حوله نازک بپیچید.
 2. چند دقیقه حوله را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
 3. چند بار در روز بین زمان تغذیه کودک خود این کار را تکرار کنید.

حتی می توانید از کیسه های نخود فرنگی یخ زده یا هویج به عنوان کیسه یخ استفاده کنید.

درمان خانگی درد در نوک پستان چیست؟ | پزشکت

آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی دیگر از روش های بسیار موثر برای درمان زخم است. دارای قدرت طبیعی درمانی و خاصیت تسکین دهنده درد است.

 1. یک برگ آلوئه ورا را باز کرده و ژل را خارج کنید.
 2. این ژل تازه را روی مناطق آسیب دیده بمالید و اجازه دهید خودش خشک شود.
 3. محل را با آب ولرم تمیز کرده و با حوله نرم خشک کنید.
 4. این روش را حدود سه تا چهار روز هر روز چندین بار تکرار کنید.

توجه: هرگز تا زمانی که آلوئه ورا را با آب گرم بشویید، به کودک خود شیر ندهید. آلوئه ورا می تواند در نوزادان کوچک باعث اسهال شود.

گل همیشه بهار

از گل همیشه بهار می توان برای تسکین التهاب و درد، دو علامت شایع زخم پستان نیز استفاده کرد. همچنین، خواص ضد باکتریایی گل همیشه بهار می تواند خطر عفونت را کاهش دهد.

 • یک تا دو گل گل همیشه بهار را خرد کرده و به صورت خمیر درآورید. این خمیر را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و اجازه دهید خشک شود.
 • گزینه دیگر مخلوط کردن مقدار مساوی روغن گل همیشه بهار و روغن زیتون و سپس استفاده از آن بر روی نوک سینه ها است.
 • حتی می توانید روی نوک سینه های آسیب دیده پماد گل همیشه بهار بزنید. هر کدام از این روش های درمانی را دو یا سه بار در روز دنبال کنید تا درد کاملاً بهبود یابد؛ اما باید قبل از تغذیه کودک، محل را با آب ولرم تمیز کنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خاصیت ضد قارچی و همچنین ضد عفونی کننده است که می تواند به درمان زخم های روی پستان و کوتاه شدن زمان بهبودی کمک کند. به علاوه، خطر وقوع بیشتر زخم نوک پستان را به حداقل می رساند.

 • یک یا دو قطره روغن درخت چای را به یک لیوان آب ولرم اضافه کنید. یک پارچه نخی نرم را به مایع آغشته کرده و روی ناحیه آسیب دیده بکشید. اجازه دهید تا در هوا خشک شود و سپس آن را با آب ولرم بشویید. چند بار در روز تکرار کنید.
 • گزینه دیگر مخلوط کردن یک قطره روغن درخت چای خالص با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا روغن زیتون است. آن را به نوک سینه بزنید و اجازه دهید خشک شود. قبل از تغذیه محل را به آرامی با آب گرم بشویید و خشک کنید.

هر کدام از این روش های درمانی را دو یا سه بار در روز دنبال کنید تا زخم برطرف شوند.

درمان خانگی درد در نوک پستان چیست؟ | پزشکت

بابونه

بابونه می تواند به راحتی ناراحتی های مرتبط با زخم پستان را تسکین دهد. خواص ضد التهابی و ضد میکروبی بابونه در درمان درد موثر است.

 1. یک یا دو کیسه چای بابونه را به مدت 10 دقیقه در آب داغ قرار دهید.
 2. کیسه های چای را برداشته و آب اضافی آن را بگیرید.
 3. کیسه های چای مرطوب را به مدت چند دقیقه روی نوک سینه ها یا سایر نقاط دردناک پستان بمالید.
 4. قبل از شیردهی محل را با آب ولرم بشویید.

همچنین می توانید روزانه دو بار چای بابونه بنوشید تا باعث بهبودی شود.

ویتامین C

داشتن یک رژیم غذایی سالم برای سلامت خانم ها بسیار مفید و ضروری است. به خصوص، آنها باید غذاهای غنی از ویتامین C بیشتری بخورند. ویتامین C به بهبود بافت های آسیب دیده پوست کمک می کند. به علاوه، می تواند در جلوگیری از عفونت موثر باشد.

 • برای افزایش میزان ویتامین C خود، از غذاهایی مانند پرتقال، لیمو، کیوی، توت فرنگی، کلم پیچ، سبزی خردل، کلم بروکلی و جعفری استفاده کنید.
 • همچنین می توانید پس از مشورت با پزشک از مکمل های ویتامین C استفاده شود.

توصیه های مهم برای درد نوک پستان

 • از سوتین خیلی تنگ استفاده نکنید.
 • پس از شیردهی، سوتین خود را برای مدتی کنار بگذرید.
 • نوک سینه ها باید تا حد ممکن در معرض هوا قرار بگیرند.
 • هنگام ورزش، از یک سوتین ورزشی مناسب استفاده کنید.
 • از شستن نوک پستان های خود با صابون یا الکل خودداری کنید.
 • مطمئن شوید که کودک شما به درستی قرار گرفته و به سینه شما چسبیده است.
 • در هنگام تغذیه مطمئن شوید که فک کودک به نوک سینه ها فشار کمی را وارد می کند.
 • در هنگام شیردهی اغلب موقعیت خود را تغییر دهید تا از فشار مداوم به یک ناحیه جلوگیری شود.
 • قبل و حین شیردهی آرام باشید و هرگز در زمان شیر دادن نوک پستان را از دهان کودک خود بیرون نکشید.
 • سعی کنید در هر زمان تغذیه کودک خود را از هر دو پستان تغذیه کنید. این کار به روند بهبودی درد کمک می کند.
 • در هنگام صورت استفاده از پد سینه، سعی کنید آنها را خشک نگه دارید و مرتباً آنها را عوض کنید.

در صورت مشاهده هر نوع ترشح یا ناراحتی که بیش از یک هفته طول بکشد، حتماً با پزشک متخصص زنان آنلاین در پزشکت تلفنی مشورت کنید.

درمان خانگی درد در نوک پستان چیست؟ | پزشکت

سوالات متداول

درد نوک سینه چگونه درمان می شود؟

زمان، رایج ترین درمان برای درد نوک پستان است. در بیشتر موارد آسیب زا، به محض اینکه فعالیتی که منجر به تحریک شده اصلاح و برطرف شود، درد نوک پستان خود به خود بهبود می یابد. سایر درمان ها به علت درد نوک پستان بستگی دارد.

آیا درد نوک سینه نشانه سرطان پستان است؟

در موارد نادر، نوعی سرطان به نام بیماری پاژه می تواند باعث پوسته پوسته شدن نوک پستان و پوسته پوسته شدن آن شود که باعث درد می شود. همچنین ممکن است نوک پستان صاف شود و دارای ترشحات زرد یا خونی باشد. اگر این علائم را دارید باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

آیا تخمک گذاری باعث درد نوک سینه می شود؟

تخمک گذاری می تواند به دلیل تغییرات هورمونی که در طول چرخه قاعدگی شما رخ می دهد باعث درد نوک سینه شود. با این حال، در روزهای قبل از قاعدگی، حساسیت به نوک پستان بیشتر رایج است.

چرا وقتی باردار نیستم، نوک سینه‌هایم برای لمس درد دارند؟

دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد که نوک سینه های شما به لمس غیر از بارداری حساس هستند. اگر باردار نیستید، دلایل دیگر می تواند تغییرات هورمونی به دلیل قاعدگی یا کنترل بارداری، ضربه یا عفونت باشد. اگر درد طولانی مدتی را تجربه کردید که همراه با توده یا ترشح از نوک پستان است، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

سخن آخر

درد نوک سینه زمانی رخ می دهد که در نوک پستان خود احساس درد، سوزش، ضربان، گزگز، یا احساس حساسیت داشته باشید. در اکثر مواقع دردهای نوک پستان طبیعی است و نگران کننده نیستند. ممکن است درد ناشی از واکنش آلرژیک، اگزما، تغییرات هورمونی، فعالیت جنسی باشد. در موارد نادر، تحریک نوک پستان ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد.

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

2.7 / 5. تعداد رای ها: 3

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز