سلامت زنان

لرزش واژن چیست؟

لرزش واژن به هر دلیلی ممکن است رخ دهد، اما احتمالا نگران کننده نیست. احساس ارتعاش یا وزوز در واژن یا نزدیکی آن می تواند عجیب باشد. بدن ما قادر به انواع احساسات عجیب و غریب است، برخی جدی و برخی دیگر کمتر. گاهی اوقات آنها به دلیل یک بیماری زمینه ای رخ می دهند و گاهی اوقات نمی توان علت آن را به درستی تشخیص داد. واقعاً نمی توان مشخص کرد که ارتعاشات واژن چقدر رایج هستند. چون این وضعیتی چیزی که خانم ها دوست ندارند در مورد آن حرف بزنند.

از آنجایی که لرزش واژن می تواند زودگذر باشد و ممکن است مشکل چندانی ایجاد نکند، برخی از افراد ممکن است هرگز برای مشکل خود به متخصص زنان و زایمان مراجعه نکنند.

موضوع ارتعاش واژن، معمولاً در مشاوره آنلاین مطرح می شود، شاید به این دلیل که صحبت کردن در مورد آن به صورت ناشناس ساده تر است. اما باید بگوییم، هر کسی که واژن داشته باشد می تواند در نقطه ای احساس ارتعاش کند. این وضعیت غیر طبیعی نیست.

لرزش واژن چه احساسی دارد؟

گاهی اوقات، وزوز، گزگز یا ارتعاش در داخل یا اطراف واژن وجود دارد. این احساس ممکن است به طور موقت بروز کند و شدت آن می تواند متغیر باشد. ممکن است یک تحریک خفیف یا یک اسپاسم دردناک باشد. هر فردی ممکن است تجربه متفاوتی داشته باشد.

در بیشتر موارد، احساس ارتعاش در واژن دلیلی برای نگرانی نیست. احساس یک لرزش خفیف و غیرمنتظره در واژن می تواند یک تجربه طبیعی باشد و چندین علت خوش خیم وجود دارد.

احساسات عجیب و غریب نسبتاً ذهنی هستند. بسته به شخص، ممکن است به صورت زیر توصیف شود:

 • وزوز
 • مور مور
 • ارتعاشی
 • ضربان دار

ارتعاشات ممکن است گاه به گاه رخ دهند یا به صورت دوره ای تکرار شود. برخی افراد می گویند این غیرعادی است، اما ضرری ندارد. برخی دیگر می گویند ناراحت کننده، آزاردهنده یا حتی دردناک است.

یکی از بازدیدکنندگان انجمن MSWorld.org در مورد احساس لرزش واژن نوشت: وزوز در ناحیه خصوصی من مانند نشستن روی تلفن همراه روی لرزش است.

نوشته های مشابه

فرد دیگری احساس خود را اینگونه بیان می کند: “من یک لرزش در ناحیه واژن خود را تجربه کرده ام، هیچ دردی وجود ندارد و می آید و می رود، اما به نظر می رسد هر روز بیشتر می شود. فرقی نمی کند که ایستاده باشم یا نشسته، تقریباً در آن ناحیه احساس وزوز یا لرزش می کنم. این داره من رو به دیوونگی میکشونه!”

بدن ما پر از ماهیچه ها و اعصاب است، بنابراین لرزش یا انقباض می تواند تقریباً در هر نقطه از بدن اتفاق بیفتد. که شامل اندام تناسلی و اطراف باسن می شود. بسته به مکان، می تواند احساسات بسیار عجیبی ایجاد کند.

در انجمن ام اس در بریتانیا، یک نفر از داشتن تکان در واژن و همچنین عضلات ساق پا، ران و بازو صحبت کرد. یکی از کامنت‌گذاران باردار انجمن Babygaga گفت که احساس لرزش عجیبی در باسن همراه با اسپاسم واژن دارد.

چه چیزی باعث لرزش واژن می شود؟

لرزش واژن چیست؟ || پزشکت

همیشه امکان پذیر نیست، حتی برای یک پزشک، که بفهمد چرا در واژن خود لرزش احساس می کنید. واژن توسط شبکه ای از ماهیچه ها پشتیبانی می شود. ماهیچه ها می توانند به دلایل مختلفی منقبض شوند، از جمله:

 • استرس
 • اضطراب
 • خستگی
 • مصرف الکل یا کافئین
 • به عنوان عارضه جانبی برخی داروها

اختلالات کف لگن می تواند باعث اسپاسم عضلانی در لگن شود که ممکن است مانند یک لرزش در واژن یا نزدیک آن احساس شود.

اختلالات کف لگن می تواند، ناشی از موارد زیر باشد:

 • زایمان
 • یائسگی
 • زور زدن
 • چاقی
 • سن

واژینیسموس یک بیماری غیر معمول است که باعث انقباض یا اسپاسم عضلانی در نزدیکی واژن می شود. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شما در حال گذاشتن تامپون، داشتن رابطه جنسی یا حتی در حین تست پاپ اسمیر هستید.

موضوع ارتعاشات واژن نیز در انجمن های مولتیپل اسکلروزیس (MS) مطرح می شود. یکی از علائم ام اس پارستزی یا احساسات عجیب و غریب از جمله بی حسی، گزگز و گزگز است. اینها می توانند در قسمت های مختلف بدن از جمله اندام تناسلی رخ دهند.

پارستزی همچنین می تواند نشانه سایر بیماری های عصبی مانند میلیت عرضی، آنسفالیت یا حمله ایسکمیک گذرا (TIA) باشد.

آیا می توان از لرزش واژن پیشگیری کرد؟

احساس ارتعاش ممکن است یک چیز موقتی باشد که خود به خود از بین می رود. اگر باردار هستید، ممکن است پس از تولد نوزادتان برطرف شود. در اینجا چند چیز وجود دارد که می توانید امتحان کنید:

 • انجام ورزش kegel برای تقویت عضلات کف لگن.
 • سعی کنید استراحت کنید و روی چیزی غیر از ارتعاشات تمرکز کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید و خواب خوبی داشته باشید.
 • مطمئن شوید که خوب غذا می خورید و آب کافی می نوشید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

لرزش واژن چیست؟ || پزشکت

احساس گهگاهی لرزش در واژن یا نزدیکی آن احتمالا جدی نیست. اما بهتر است در شرایط زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • تورم یا التهاب در اطراف اندام تناسلی دارید.
 • ترشح غیر معمول از مهبل خود را مشاهده می کنید.
 • وقتی ادرار می کنید یا زیاد ادرار می کنید، واژن شما می سوزد.
 • گزگز پایدار شده و باعث استرس یا مشکلات دیگر می شود.
 • در هنگام مقاربت واژینال یا زمانی که می خواهید از تامپون استفاده کنید درد دارید.

اگر باردار هستید، لازم است در ویزیت بعدی خود به این موضوع و سایر علائم جدید اشاره کنید. در هر صورت، متخصص زنان شما به شنیدن چنین چیزهایی عادت کرده است، بنابراین مطرح کردن آن کاملاً خوب است.

در حالی که مشخص نیست که این شرایط باعث ایجاد احساس ارتعاش در واژن شود، ممکن است باعث تحریک واژن شود.

عفونت ها ممکن است نیاز به درمان با داروهای ضد قارچ یا آنتی بیوتیک داشته باشند. همچنین اگر احساس ارتعاش در دوران بارداری رخ داد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است بخواهد معاینه ای انجام دهد، به خصوص اگر این احساسات یک مسئله جدید یا مداوم باشد. احساس ارتعاش در واژن معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. علت اغلب اسپاسم عضلانی است که بر عضلات کف لگن تأثیر می گذارد. معمولاً این احساسات پراکنده هستند و اختلال قابل توجهی در فعالیت های روزانه فرد ایجاد نمی کنند.

سوالات رایج در مورد لرزش واژن و عضلات لگن

لرزش واژن چیست؟ || پزشکت

چرا در ناحیه کشاله ران احساس لرزش می کنم؟ بسیاری از مردم از احساس ” ارتعاشات فانتوم ” در ناحیه نزدیک کشاله ران شکایت دارند. یک نظریه این پدیده را با انقباض عضلات کوچک در این نواحی ناشی از لرزش اعصاب مرتبط می دانست.

چه چیزی باعث ایجاد احساس لرزش در ناحیه لگن می شود؟ اختلالات کف لگن می تواند باعث اسپاسم عضلانی در لگن شود، که ممکن است مانند یک لرزش در واژن یا نزدیک آن احساس شود. اختلالات کف لگن می تواند ناشی از زایمان باشد.

علت سوزن سوزن شدن فرج چیست؟

سوزن سوزن شدن فرج است که گاهی اوقات علائم برخی از شرایط دیگر، از جمله ام اس، سرطان واژن، مداوم تناسلی اختلال انگیختگی، و بی قرار تناسلی سندرم باشد. در این موارد احساس سوزن سوزن شدن با احساسات دیگری مانند درد و بی حسی همراه است.

چرا من در ناحیه واژن احساس تپش دارم؟

«تپشی» که برخی از زنان هنگام داشتن رابطه جنسی یا دیدن چیزی احساس می کنند به سادگی افزایش جریان خون به کلیتوریس و لابیا است. کسانی که جریان خونشان ناگهانی‌تر اتفاق می‌افتد، به احتمال زیاد آن احساس تپش شدید را احساس می‌کنند.

آیا لرزش می تواند باعث آسیب عصبی شود؟

لرزش می تواند باعث تغییرات در تاندون ها، عضلات، استخوانها و مفاصل، و می توانید سیستم عصبی تاثیر می گذارد. در مجموع، این اثرات به عنوان سندرم لرزش دست-بازو (HAVS) شناخته می شوند.

لرزش داخلی چه احساسی دارد؟

لرزش داخلی اغلب به عنوان یک احساس لرزش در داخل تنه یا داخل اندام ها، بدون حرکت واقعی قابل مشاهده توصیف می شود. این احساس است معمولا توصیف به عنوان ناخوشایند بودن، و حتی ممکن است علائم باعث بزرگترین ناراحتی باشد.

چرا عضلات من می لرزند؟

لرزش واژن چیست؟ || پزشکت

انقباضات عضلانی ناشی از سفت شدن غیرارادی ماهیچه های ما است – به عبارت دیگر، زمانی که ما واقعا آنها را کنترل نمی کنیم. انقباضات عضلانی می تواند به دلایل زیادی مانند استرس، کافئین زیاد، رژیم غذایی نامناسب، ورزش یا به عنوان یک عارضه جانبی برخی داروها رخ دهد.

پارستزی پوست چیست؟

تعریف پارستزی به احساس سوزش یا ارزش در اندام اشاره دارد که معمولاً در دست ها، بازوها یا پاها احساس می شود، اما می تواند در سایر قسمت های بدن نیز رخ دهد. این احساس که بدون هیچ هشداری رخ می دهد، معمولا بدون درد است و به صورت گزگز یا بی حسی، خزیدن پوست یا خارش توصیف می شود.

آیا اضطراب می تواند باعث احساس ارتعاش شود؟

بدن شما برای مقابله با عامل استرس زا آماده می شود و اضطراب را به عنوان سیگنالی تعبیر می کند که باید در موضع خود بایستید یا از خطر فرار کنید. ماهیچه های شما آماده عمل می شوند که منجر به احساس لرزش، انقباض یا لرزش می شود. لرزش ناشی شده توسط اضطراب  لرزش روانزاد نامیده می شود.

منبع
https://everythingwhat.com/why-do-i-feel-a-vibration-in-my-groin-area

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم