بیماری های کلیه و مجاری ادرار

کلیه نعل اسبی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، کلیه نعل اسبی یک ناهنجاری است که در آن دو کلیه با هم ترکیب می شوند و یک نعل اسب را تشکیل می دهند. با این حال، فقط شکل و ساختار کلیه ها غیرطبیعی نیست. علاوه بر آن هم محل قرارگیری کلیه نعل اسبی نیز غیر طبیعی است.

یک کلیه نعل اسبی به جای اینکه در قسمت فوقانی شکم وجود داشته باشد، در زیر قفسه سینه و در کنار ستون فقرات شما، معمولاً بسیار پایین تر در لگن وجود دارد. این تنها ناهنجاری ژنتیکی محل یا ساختار کلیه ها نیست. نمونه رایج دیگر چیزی به نام ” کلیه نابجا ” است. قبل از اینکه بتوانیم دلیل تشکیل کلیه نعل اسبی و پیامدهای آن را درک کنیم، لازم است شکل گیری طبیعی کلیه انسان در طول رشد خود در رحم را درک کنیم.

رشد طبیعی کلیه انسان

زمانی که ما در مرحله جنینی هستیم و به یک انسان کامل تبدیل می‌شویم، کلیه‌های ما سه مرحله رشد را طی می‌کنند قبل از اینکه یک کلیه کاملاً عملکردی و بالغ تشکیل شود:

  • پرونفروس
  • مزونفروس
  • متانفروس

یک شکل اولیه از سلول ها و ساختارهای اولیه را تصور کنید که با هم ترکیب می شوند و به یک کلیه توسعه یافته کاملاً عملکردی تبدیل می شوند. مرحله متانفروس در حدود 6 هفته بارداری به دست می آید. از به اصطلاح “مزانشیم متانفریک” و “جوانه حالب” تشکیل شده است. این ساختارها در نهایت کلیه و حالب را تشکیل خواهند داد.

چرا باید این فرآیند شکل گیری را درک کنیم؟

خوب، وقتی درک کنیم که کلیه انسان تا زمانی که به شکل نهایی خود به اوج خود برسد، دچار تغییرات ساختاری و موقعیتی خاصی می شود، درک ناهنجاری مانند کلیه نعل اسبی آسان تر می شود. بنابراین جالب است بدانیم که مرحله متانفروس که در بالا توضیح داده شد (که قبل از کلیه توسعه یافته است). در واقع در لگن ما قرار دارد و نه در جایی که یک کلیه بالغ (بالای شکم) قرار دارد!

همانطور که از یک جنین به یک نوزاد بالغ می شویم، رشد بدن ما منجر به تغییر موقعیت نسبی این کلیه در حال رشد می شود. به طوری که از لگن حرکت می کند و به تدریج به موقعیت نهایی خود (زیر قفسه سینه و کنار آن) بالا می رود. ستون فقرات. نه تنها کلیه ها به اصطلاح بالا می روند، بلکه در واقع به صورت داخلی می چرخند به طوری که به اصطلاح “لگن کلیه” اکنون رو به ستون فقرات است. این فرآیند چرخش نامیده می شود، در حالی که صعود کلیه به مکان نهایی خود را مهاجرت می نامند. این فرآیند تا زمانی که جنین به سن 8 هفته می رسد تکمیل می شود.

اکنون که مروری بر شکل‌گیری کلیه‌های انسان داریم، می‌توانیم متوجه شویم که هرگونه اختلال در فرآیند چرخش یا انتقال به این معنی است که نه تنها کلیه‌های ما ممکن است در یک مکان اشتباه قرار داشته باشند، بلکه ممکن است در نهایت به وجود بیایند. به جای کلیه های راست و چپ مجزا، در یک توده ذوب می شوند.

کلیه نعل اسبی چگونه تشکیل می شود؟

کلیه نعل اسبی چیست؟ || پزشکت

 این به دلیل هرگونه اختلال در روند طبیعی مهاجرت هر دو کلیه رخ می دهد. کمی نادرتر پدیده ای است که در آن مهاجرت غیرطبیعی تنها یک کلیه را به جای دیگری تحت تأثیر قرار می دهد، که منجر به وجود هر دو کلیه در یک طرف ستون فقرات می شود. این به عنوان “کلیه نابجای متقاطع ذوب شده” نامیده می شود.

در این  اختلال، قطب پایینی کلیه ها با هم ترکیب می شود. بنابراین شکل نعل اسبی معمولی ایجاد می کند. لوله هایی که ادرار را از کلیه های ما تخلیه می کنند (به نام حالب) هنوز وجود دارند و هر طرف را جداگانه تخلیه می کنند. به قسمت ذوب کلیه به عنوان “ایستموس” یاد می شود

این تنگه ممکن است به طور متقارن روی ستون فقرات قرار گیرد یا نباشد. اگر بیشتر از یک طرف باشد، آن را «کلیه نعل اسبی نامتقارن» می نامیم. بافت عملکردی کلیه ممکن است تنگه را تشکیل دهد یا نباشد، و بنابراین دیدن این دو کلیه که توسط یک نوار بافت فیبری غیرعملکرد متصل شده اند غیرعادی نیست.

کلیه نعل اسبی تا چه حدی شایع است؟

به طور متوسط، مطالعات وجود کلیه نعل اسبی را در بین 0.4 تا 1.6 بیمار به ازای هر 10000 تولد زنده گزارش کرده اند. بروز واقعی می تواند بیشتر باشد زیرا وجود کلیه نعل اسبی اغلب برای بیمار مبتلا ناشناخته است.

کلیه نعل اسبی منجر به چه علائمی می شود؟

کلیه نعل اسبی چیست؟ || پزشکت

اغلب افرادی که با کلیه نعل اسبی متولد می شوند علائمی ندارند. در واقع، کلیه های نعل اسبی اغلب به طور اتفاقی در مطالعات تصویربرداری که به دلایل دیگر انجام می شود، برداشت می شوند. با این حال، زمانی که علائم وجود دارد، معمولاً مربوط به ناهنجاری‌هایی در جریان ادرار است که به دلیل موقعیت و جهت غیر طبیعی کلیه‌ها ایجاد می‌شود. برخی از علائم عبارتند از:

سوزش در هنگام ادرار، افزایش تکرر ادرار، فوریت ادراری. همه اینها به دلیل افزایش تمایل به ایجاد عفونت ادراری ایجاد می شوند. این تمایل به دلیل ترشح نادرست ادرار بروز می کند. این منجر به ایجاد حفره‌های ادرار ساکن می‌شود که محیطی عالی برای رشد و نمو باکتری‌ها است.

درد پهلو یا لگن به دلیل انسداد جریان ادرار و افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه. اینها، به نوبه خود، باعث درد پهلو یا لگن می شوند، اما همچنین می توانند باعث ظاهر شدن خون در ادرار شوند. سنگ ها به خودی خود می توانند منجر به عفونت دستگاه ادراری نیز شوند.

وجود رفلاکس ادرار از مثانه به حالب ها، که می تواند منجر به افزایش خطر عفونت های دستگاه ادراری و همچنین ایجاد اسکار در کلیه ها شود. این وضعیت به VUR (ریفلاکس مثانه ادراری) معروف است.

هیدرونفروز که به یک سیستم تخلیه ادراری بزرگ و انسدادی در کلیه اشاره دارد. این انسداد می تواند توسط سنگ های کلیه یا حالب و همچنین با فشرده سازی حالب ها توسط ساختارهای خارجی ایجاد شود.

سایر ناهنجاری های دستگاه تناسلی. از آنجایی که کلیه نعل اسبی می تواند بخشی از طیف وسیع تری از ناهنجاری های ژنتیکی باشد، ناهنجاری های دیگری در دستگاه ادراری تناسلی نیز قابل ذکر است. اینها شامل بیضه های نزول نکرده در پسران یا ساختار غیر طبیعی رحم در دختران است.

آیا داشتن کلیه نعل اسبی خطرناک است یا عوارضی دارد؟

کلیه نعل اسبی چیست؟ || پزشکت

جالب اینجاست که بیماران مبتلا به کلیه نعل اسبی به نظر می رسد خطر ابتلا به نوع خاصی از تومور کلیه به نام “تومور ویلمز” را افزایش دهند. دلایل این خطر به طور کامل شناخته نشده است. این اولین بار توسط مطالعه معروف ملی تومور ویلمز ایجاد شد که تقریباً 30 سال انجام شد و 41 بیمار مبتلا به تومور ویلمز را شناسایی کرد که اتفاقاً کلیه نعل اسبی نیز داشتند.

شاید یکی از نگرانی‌های مبرم‌تر روزانه این واقعیت باشد که کلیه نعل اسبی در معرض آسیب‌های ناشی از ترومای بلانت شکمی است. برای مثال، در آسیب کمربند ایمنی ناشی از تصادف با وسیله نقلیه موتوری، کمربند ایمنی می تواند محتویات شکم، از جمله کلیه نعل اسبی را به ستون فقرات فشار دهد. کلیه‌های طبیعی انسان که بالاتر قرار می‌گیرند و به هم متصل نیستند. معمولاً در معرض خطر نیستند.

کلیه نعل اسبی چگونه تشخیص داده می شود؟

همانطور که در بالا ذکر شد، کلیه نعل اسبی معمولاً در تصویربرداری تصادفی شکم تشخیص داده می شود. اگر علائم یا عوارض فوق ذکر شده باشد، معمولاً به بررسی های بیشتر نیاز است. به عنوان مثال، اگر در محل کلیه نعل اسبی دچار عفونت های مکرر دستگاه ادراری شده اید، متخصص اورولوژیست شما معمولاً چیزی به نام سیستورتروگرام ادراری (VCUG) را برای تعیین وجود رفلاکس ادرار توصیه می کند. آزمایش های دیگری که ممکن است تجویز شوند عبارتند از:

  • آزمایش‌های عملکرد کلیه: این آزمایش‌ها معمولاً شامل آزمایش‌های خون مانند BUN و سطح کراتینین و تخمین GFR می‌شوند. آزمایش ادرار برای پروتئین یا خون نیز مفید است.
  • اسکن جریان کلیه برای تایید انسداد
  • سی تی اوروگرام

آیا کلیه نعل اسبی، نیاز به درمان دارد؟

اگر هیچ عارضه عمده یا علائم نگران کننده ای وجود نداشته باشد و عملکرد کلیه طبیعی باشد، نیازی به درمان بیشتر نیست. با این حال، هنوز باید به بیمار در مورد حساسیت کلیه خود به ترومای بلانت شکم هشدار داده شود. در صورت مشاهده عوارض ناشی از انسداد جریان ادرار، بیمار باید توسط متخصص (نفرولوژیست و اورولوژیست) مورد ارزیابی قرار گیرد تا اقدامات بعدی مشخص شود و بررسی شود که آیا اصلاح جراحی می تواند انسداد را برطرف کند یا خیر. در اکثر بیماران، پیش آگهی طولانی مدت خوب است.

سخن آخر

به یاد داشته باشید که کلیه نعل اسبی یک ناهنجاری نسبتاً نادر در موقعیت و ساختار کلیه ها است. در حالی که اکثر بیماران علائمی ندارند. کلیه نعل اسبی آنها به طور اتفاقی در تصویربرداری کشف می شود. توجه داشته باشید که علائم را می توان در تعداد کمی از بیماران گزارش کرد و معمولاً مربوط به انسداد جریان ادرار، سنگ کلیه یا عفونت های دستگاه ادراری است.

در صورت وجود علائم، درمان، از جمله درمان جراحی برای از بین بردن انسداد، ممکن است ضروری باشد. اما اکثر بیماران را می توان با خیال راحت تحت نظر داشت و ارزیابی یا درمان بیشتری لازم نیست. اگرچه باید به افزایش خطر آسیب فیزیکی به کلیه نعل اسبی توجه داشته باشید (مخصوصاً در اثر ترومای بلانت شکمی). به یاد داشته باشید که پیش آگهی طولانی مدت آن مطلوب است!

منبع
https://www.verywellhealth.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا