لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

چه چیزی باعث خارش کمر می شود؟

خارش کمر || پزشکت

فهرست مطالب

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

علل خارش کمر می تواند شامل واکنش آلرژیک از برخی محصولات بهداشتی، مواد شیمیایی یا گیاهان باشد. یکی دیگر از علل خارش کمر، زونا است که به عنوان هرپس زوستر نیز شناخته می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد علل خارش کمر و تسکین آن، این مقاله از پزشکت را تا انتها بخوانید.

علائم خارش کمر 

خارش کمر می تواند آزاردهنده و سخت باشد. چندین دلیل بالقوه برای خارش کمر وجود دارد که احتمال دارد شامل راش باشد یا نباشد. اگرچه خاراندن ممکن است تسکین دهنده باشد، اما باید علت اصلی آن شناسایی شود تا از آسیب پوستی جلوگیری شود.

خاراندن برای رفع خارش می تواند باعث شکستگی در پوست و در نهایت خونریزی یا عفونت شود که اغلب این مشکل را تشدید می کند. در چنین مواقعی باید سعی کنید از میل به خراشیدن اجتناب کنید.

در واقع علاوه بر خارش، ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کنید، علائمی از جمله:

 • گرما
 • کهیر
 • سرخی
 • خشکی
 • تاول یا برآمدگی
 • درد یا حساسیت
 • بی حسی یا گزگز
 • تغییر در بافت پوست، پوست پوسته پوسته، چرمی یا کاغذی می شود.

این علائم ممکن است در یک ناحیه از کمر یا در سراسر کمر پخش شوند. از سوی دیگر، خارش کمر ممکن است به هیچ وجه با علائم قابل مشاهده همراه نباشد. بنابراین، مراجعه به پزشک برای درمان مناسب مهم است.

علت خارش کمر || پزشکت

علت خارش کمر 

خارش کمر به دلیل تحریک سلول ها و گیرنده های روی پوست رخ می دهد که بیشتر مربوط به اعصاب است. عوامل متعددی می تواند این سلول های عصبی را تحریک کرده و باعث خارش شود. جزئیات زیر ممکن است به شما در درک بهتر علائم کمک کند. با این حال، شما باید برای تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کنید.

علل موضعی با راش

بیماری های پوستی که باعث بثورات می شود ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عفونی. چندین پاتوژن عفونی از جمله باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها می توانند باعث خارش و عفونت های موضعی کمر شوند. به عنوان مثال، واریسلا زوستر ویروسی است که باعث زونا می شود، بثورات بسیار دردناک و خارش دار که اغلب کمر را درگیر می کند.
 • آلرژن ها. پوست در درجه اول به عنوان یک سد محافظ عمل می کند و به عوامل محیطی بسیار حساس است. آلرژن ها می توانند شامل داروها، درمان های موضعی مانند صابون ها یا لوسیون ها، پارچه ها یا فلزات خاص، گیاهان، غذاها و انواع مواد دیگر باشند. که خارش به عنوان یک هشدار در مورد استفاده از این مواد تحریک کننده است.
 • درماتولوژیک. بسیاری از بیماری های پوستی مانند اگزما، کهیر، پسوریازیس و انواع بیماری های دیگر که به طور خاص پوست را تحت تاثیر قرار می دهند، می توانند منجر به خارش موضعی در کمر شوند. اغلب، چنین بیماری هایی با علائمی مانند قرمزی، تاول، یا پوسته پوسته شدن همراه هستند. از سوی دیگر، پوستی که به دلیل افزایش سن یا تغییرات دما به سادگی خشک می شود نیز می تواند دچار خارش شود.

علل موضعی بدون بثورات

علل موضعی خارش کمر که با بثورات یا تغییرات پوستی همراه نیست، نادر هستند و معمولاً به علل روان‌زا (منشأ یا علت روان‌شناختی به جای فیزیکی) مرتبط هستند.

زونا (هرپس زوستر)

زونا (هرپس زوستر) بیماری است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می شود، همان ویروسی که باعث آبله مرغان می شود. علائم اولیه زونا شامل سوزش یا درد شدید و گزگز یا خارش است که معمولاً در یک طرف بدن یا صورت رخ می دهد. بثورات یا تاول ها از یک تا 14 روز بعد ظاهر می شوند. اگر زونا روی صورت ظاهر شود، ممکن است بینایی یا شنوایی را تحت تاثیر قرار دهد. برای درمان زونا باید به پزشک مراجعه کنید. رایج ترین روش های درمانی زونا شامل مسکن ها و داروهای ضد ویروسی تجویزی است.

خارش عمومی

تعدادی از دلایل “عادی” برای خارش وجود دارد، به این معنی که علت آن مربوط به بیماری نیست و منجر به آسیب جدی پوست نمی شود.

شایع ترین علل خارش عمومی، عبارتند از:

 • یائسگی، به دلیل تغییرات هورمونی که ممکن است باعث خشکی بیش از حد پوست شود.
 • خشکی پوست به دلیل حمام کردن در صابون یا حمام حباب که ممکن است بیش از حد خشن باشد و روغن های طبیعی را از پوست پاک کند.
 • آلرژی خفیف، که ممکن است در اثر گرد و غبار، گیاهان و گل های خاص، جواهرات حاوی نیکل و هر نوع صابون، شوینده، لوسیون یا عطر ایجاد شود.
 • بارداری، کشیدگی پوست یا وضعیتی به نام خارش Prurigo باعث ایجاد برجستگی های کوچک و خارش دار می شود که ممکن است به دلیل اختلال در عملکرد سیستم خود ایمنی در دوران بارداری باشد.

تشخیص این نوع خارش از طریق معاینه فیزیکی و گاهی اوقات آزمایش های آلرژی انجام می شود. در حالی که درمان فقط شامل حمام کردن با صابون ملایم و ضد حساسیت، استفاده از مرطوب کننده با لوسیون بدون عطر، پوشیدن لباس های نرم، گشاد و غیر مصنوعی، اجتناب از هر گونه ماده ای که به نظر می رسد خارش را تحریک می کند و گاهی اوقات کرم های دارویی است.

اگزما (درماتیت آتوپیک)

درماتیت آتوپیک که اگزما، درماتیت، اگزمای آتوپیک یا AD نامیده می شود، یک بیماری مزمن پوستی همراه با بثورات خارش دار است. AD مسری نیست، این بیماری ناشی از یک بیماری ژنتیکی است که بر توانایی پوست برای محافظت از خود در برابر باکتری ها و آلرژن ها تأثیر می گذارد.

AD اغلب در نوزادان و کودکان خردسال دیده می شود. مستعدترین افراد مبتلا به اگزما، افراد با سابقه خانوادگی AD، آسم یا تب یونجه هستند. نوزادان در صورت ابتلا به اگزما دچار راش های خشک، پوسته پوسته و خارش دار روی پوست سر، پیشانی و گونه ها می شوند. در حالی که کودکان در سنین بالاتر دچار بثورات در چین‌های آرنج، زانو و باسن می‌شوند.

بدون درمان، ممکن است کودک به دلیل خارش شدید دچار مشکل خواب شود. خاراندن مداوم می تواند باعث عفونت پوست، پوست ضخیم و چرمی شود.

تشخیص اگزما از طریق معاینه فیزیکی، شرح حال بیمار و تست های پوستی حساسیت زا انجام می شود. AD قابل درمان نیست، اما می توان آن را از طریق داروهای تجویز شده، مراقبت از پوست، مدیریت استرس و درمان آلرژی های غذایی کنترل کرد. افراد مبتلا به AD اغلب به شیر، آجیل و صدف‌ها حساسیت دارند. تمیز و مرطوب نگه داشتن پوست از شعله ور شدن علائم این بیماری جلوگیری می کند.

درماتوفیبروم

درماتوفیبروما یک توده پوستی نسبتاً شایع است که معمولاً در قسمت پایین پاها ظاهر می شود، اگرچه ممکن است در هر جایی از بدن ظاهر شود. این توده های خال مانند خوش خیم (غیر سرطانی) هستند.

علت بروز این توده پوستی مشخص نیست، اگرچه ممکن است درماتوفیبروما پس از یک آسیب جزئی ظاهر شود. درماتوفیبروما در بزرگسالان شایع است و به ندرت در کودکان دیده می شود.

این نوع توده پوستی مسری نیست و علائم آن معمولا شامل رشد توده خال مانند، سخت، برجسته و قرمز، صورتی یا قهوه ای رنگ است که کمتر از نیم اینچ قطر دارد. آنها معمولاً بدون درد هستند اما ممکن است حساس یا خارش دار باشند و به تنهایی یا به صورت گروهی ظاهر شوند.

هر گونه رشد جدید روی پوست باید توسط پزشک مشاهده شود، به خصوص اگر این رشد بسیار تیره باشد یا به سرعت شکل یا ظاهر خود را تغییر دهد. تشخیص درماتوفیبروما از طریق معاینه فیزیکی و گاهی اوقات بیوپسی انجام می شود. درماتوفیبروما نیازی به درمان ندارد مگر اینکه با لباس تداخل داشته باشد یا ناخوشایند باشد. آنها را می توان با جراحی برداشت، اگرچه این کار یک اسکار باقی می گذارد و امکان بازگشت مجدد وجود دارد.

بیماری مزمن کلیوی

بیماری مزمن کلیوی یک اصطلاح کلی برای آسیب کلیوی است که در طول زمان توسط سایر بیماری ها، به ویژه فشار خون بالا و دیابت ایجاد می شود. در نهایت عملکرد کلیه ها مختل و مواد زائد دیگر به درستی از خون فیلتر نمی شوند که منجر به بیماری جدی می شود.

افراد بالای 50 سال در معرض ابتلا به فشار خون بالا، دیابت، چاقی و یا سابقه خانوادگی بیماری کلیوی هستند. علائم ابتلا به بیماری های کلیوی شامل خستگی، مشکل در تمرکز، اشتهای ضعیف، گرفتگی عضلات در شب، پوست خشک و خارش دار، تورم در چشم ها، پاها، مچ پا و افزایش ادرار می باشد.

در صورت عدم درمان، بیماری مزمن کلیه منجر به بیماری جدی، نارسایی کلیه و مرگ می شود. مهم است که به محض شروع علائم به پزشک مراجعه کنید. تشخیص این نوع بیماری از طریق معاینه فیزیکی، آزمایش خون به نام نرخ فیلتراسیون گلومرولی (GFR)، سونوگرافی یا سی تی اسکن کلیه و گاهی بیوپسی کلیه انجام می شود.

درمان بیماری های کلیوی شامل داروهای فشار خون بالا، کلسترول بالا و احتباس مایعات و رژیم غذایی کم پروتئین برای کاهش کار کلیه ها می باشد. دیالیز و پیوند کلیه فقط در صورت نارسایی کلیه انجام می شود.

درماتیت تماسی آلرژیک کمر

درماتیت تماسی آلرژیک به این معنی است که پوست چیزی را لمس کرده است که واکنش آلرژیک ایجاد کرده و باعث التهاب و تحریک شده است. “تماس” یعنی واکنش آلرژیک ناشی از لمس چیزی است، نه از مصرف چیزی. مواجهه اول با این ماده باعث حساس شدن سیستم ایمنی و سپس مواجهه دوم باعث بروز علائم می شود.

شایع ترین علل درماتیت تماسی آلرژیک، عبارتند از:

 • پیچک سمی
 • انواع مختلفی از عطرها، از جمله آنهایی که در صابون ها، نرم کننده ها و مواد شوینده یافت می شوند.
 • نیکل، فلزی که اغلب در سگک کمربند، دکمه‌های شلوار و جواهرات از جمله جواهرات سوراخ‌کننده استفاده می‌شود.

علائم این عارضه شامل قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن پوست است که ممکن است به دلیل تحریک و التهاب دردناک باشد. تشخیص درماتیت تماسی ابتدا با اجتناب از تماس با هر ماده مشکوک انجام می شود تا مشخص شود آیا درماتیت از بین می رود یا خیر. اگر نتایج قطعی نباشد می توان پچ تست را انجام داد.

درمان این عارضه پوستی شامل پرهیز کامل از ماده تحریک کننده آلرژی و استفاده از کرم استروئیدی موضعی طبق تجویز است. کمپرس خنک و لوسیون کالامین می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند.

درمان های خانگی برای خارش کمر

شما می توانید بسیاری از علل خارش کمر را با تغییرات ساده در سبک زندگی متوقف کنید یا از آن جلوگیری کنید:

 • پوست را به اندازه کافی مرطوب نگه دارید. اغلب در رژیم های مرطوب کننده پوست، کمر را نادیده می گیریم و آن را مستعد خشکی می کنیم. استفاده از لوسیون های بدون بو و تست شده و کرم های مرطوب کننده در کمر می تواند از خشکی آن جلوگیری کند.
 • اجتناب از آلرژن ها. به علائمی که پس از قرار گرفتن در اطراف برخی از مواد رخ می دهد توجه داشته باشید و سعی کنید از آنها اجتناب کنید. ممکن است انجام تست رسمی آلرژی برای آمادگی و آگاهی در مورد محرک های خود مفید باشد.

درمان خارش کمر || پزشکت

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر خارش کمر شما با وجود درمان های خانگی بالا ادامه دارد، با پزشک خود وقت ملاقات بگیرید. اگر یک بیماری زمینه ای متابولیک، هماتولوژیک یا عصبی باعث خارش شده باشد، پزشک ابتدا روی درمان آن عارضه تمرکز می کند. اما اگر علائم  ایجاد شده به دلایل دیگری باشد، پزشک ممکن است درمان های زیر را پیشنهاد کند که می تواند به تسکین خارش پوست کمک کند. درمان هایی از جمله:

 • کرم های کورتیکواستروئیدی. اگر خارش شما به دلیل بثورات پوستی یا اختلالات پوستی مانند اگزما یا درماتیت باشد، کورتیکواستروئیدها مفید هستند زیرا هم ضد التهاب و هم سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند.
 • آنتی هیستامین ها. اگر خارش شما به دلیل یک واکنش آلرژیک باشد، پزشک ممکن است داروهایی تجویز کند که با پاسخ ایمونولوژیک که باعث التهاب و خارش می شود مبارزه می کنند.
 • نور درمانی (فوتوتراپی). این درمان شامل قرار دادن پوست در معرض طول موج های خاصی از نور ماوراء بنفش است.

سوالات متداول

نورالژی پس از تبخال چیست؟ نورالژی پس از هرپس یک عارضه زونا است. واریسلا زوستر نوعی ویروس است که می تواند سال ها در اعصاب محیطی خفته بماند. وقتی دوباره فعال شود، زونا ایجاد می شود. حتی پس از رفع بثورات اولیه، برخی از افراد ممکن است همچنان درد شدیدی به نام نورالژی پس از تبخال را در این ناحیه تجربه کنند. اغلب، زونا و نورالژی پس از تبخال در قسمت تحتانی یا فوقانی کمر رخ می دهد.

پیتریازیس روزیا چیست؟ پیتریازیس روزیا یک بثورات پوستی حاد است که با ضایعات قرمز، بیضی و پوسته پوسته اغلب در کمر ظاهر می شود. اغلب، بثورات به عنوان توزیع “درخت کریسمس” در کمر توصیف می‌شوند و می‌توانند به شدت خارش داشته باشند. خوشبختانه، این بثورات به خودی خود محدود می شود و اغلب با حداقل درمان خود به خود برطرف می شود.

آیا جوش همیشه با خارش کمر همراه است؟ خیر. راش اغلب با خارش کمر در بیماری هایی همراه است که باعث تحریک می شود یا به طور خاص بر لایه های پوست تأثیر می گذارد. با این حال، در شرایط سیستمیک یا شرایط مرتبط با استرس یا برخی آلرژن‌ها، اغلب هیچ بثوراتی وجود ندارد.

خارش کمر چه عوارضی دارد؟ عوارض خارش کمر معمولاً نتیجه خاراندن مداوم است. خاراندن می تواند باعث شکستگی در پوست شود که منجر به عفونت یا آسیب پوستی دیگر می شود. علاوه بر این، خاراندن می تواند منجر به زخم و ضخیم شدن پوست شود.

آیا علائم خارش کمر موقتی است یا مزمن؟ خارش کمر بسته به علت زمینه ای می تواند موقت یا مزمن باشد. معمولاً پس از حذف یا اجتناب از آلرژن، خارش کمر برطرف می شود. با این حال، خارش کمر مرتبط با بیماری‌های مزمن مانند دیابت یا بیماری کبدی، به‌ویژه بدون درمان کافی، می‌تواند ادامه یابد.

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

3.2 / 5. تعداد رای ها: 5

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز