لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

10 عامل آلرژی زا را بشناسید.

10 عامل آلرژی زا را بشناسید. | پزشکت

فهرست مطالب

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:


هر عامل آلرژی زا در بدن، منجر به بروز علائم حساسیت می شوند. آلرژی به واکنش شدید سیستم ایمنی بدن در برابر برخی از اجسام خارجی اشاره دارد که به طور معمول بی ضرر هستند. این عوامل که به عنوان آلرژن شناخته می شوند. آنها می توانند شامل گرد و غبار، گرده گل، دارو، گروه های غذایی، شوره حیوانات خانگی و … باشند.

شایعترین عوامل آلرژی و راه های پیشگیری از آنها، عبارتند زا:

گرده گل و آلرژی

10 عامل آلرژی زا را بشناسید. | پزشکت

گرده ماده ای بسیار ریز مانند، مانند گرد و غبار است. آنها توسط درختان، علف ها و علف های هرز در اطراف منتشر می شود.

در ایالات متحده، گرده گل از مهمترین عوامل محرک آلرژی است. این واکنش آلرژیک معمولاً با سرفه، گرفتگی در مجاری بینی، قرمزی و آبریزش چشم و آبریزش بینی مشخص می شود. علاوه بر این، برخی از آلاینده های شیمیایی که همراه با گرده استنشاق می شوند، می توانند با ایجاد آسیب به دیواره سلولی گرده، واکنش آلرژیک را تشدید کرده و در نتیجه باعث آزاد شدن مواد حساسیت زا شوند.

برای پیشگیری از بروز واکنش آلرژیک این نکات را در نظر بگیرید:

 • برای محدود کردن ورود گرده به داخل خانه، پنجره ها و درها را بسته نگه دارید.
 • از کولر گازی مجهز به فیلترهای HEPA استفاده کنید تا از ورود گرده ها جلوگیری شود.
 • اگر مجبور هستید از خانه شوید، از وسایل محافظتی مانند عینک آفتابی و ماسک استفاده کنید.
 • سعی کنید وقتی تعداد گرده زیاد است در خانه بمانید. به خصوص اگر هوای بیرون گرم و باد شدید باشد.
 • از آنجا که دانه های گرده می توانند روی لباس شما قرار بگیرند و در نهایت وارد خانه شما شوند، برای همین بهتر است به محض بازگشت به خانه لباس هایی را که بیرون می پوشید، عوض کنید.

شوره حیوانات و آلرژی

شوره حیوانات به عنوان یکی از مواد آلرژی زا در بدن ، پوسته های ریزی از پوست مرده است که از پوست یا مو حیوانات خز مانند گربه، سگ، جوندگان و پرندگان و غیره ریخته می شود. بنابراین، حیوانات اهلی، مزرعه ای و آزمایشگاهی منابع اصلی آلرژن هستند که می توانند باعث ایجاد حساسیت و بیماری های آلرژیک شوند.

اگر به شوره حیوان حساسیت دارید، بهتر است برای پیشگیری از حساسیت به شوره حیوانات، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • حیوانات خانگی خود را تمیز و مرتب نگه دارد تا باعث آلودگی فضای خانه شما نشوند.
 • اجازه ورود حیوانات خانگی به اتاق خواب را ندهید.
 • به طور مرتب ملافه های خود را عوض کرده و بشویید تا از شر هرگونه پوستی خلاص شوید.
 • مرتباً کف و مبلمان را با جاروبرقی پاک کنید.

کپک و آلرژی

10 عامل آلرژی زا را بشناسید. | پزشکت

کپک می تواند در هر جایی که رطوبت وجود دارد، رشد کند و غالباً با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست. بنابراین افرادی که به این قارچ حساسیت دارند باید برای پیشگیری از بروز آن زیاد تلاش کنند.

بروز آلرژی به کپک به ندرت گزارش داده شده است؛ زیرا افراد آلرژیک به کپک اغلب نسبت به سایر مواد حساسیت زا حساس هستند که قبلاً در معرض آن قرار گرفته اند و ممکن است از قبل آنتی بادی IgE علیه خود داشته باشند. وجود این آنتی بادی ها از بروز علایم حساسیت به کپک جلوگیری می کند.

افرادی که به کپک حساسیت دارند باید اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند تا خانه خود را بدون کپک نگه دارند، از جمله:
 • مناطقی را که تمایل به رطوبت دارند مانند تهویه، آشپزخانه و زیرزمین به طور مناسب تهویه و خشک کنید. همچنین، آنها را مرتباً تمیز کنید تا هر گونه اسپورهای کپک از بین بروند و از رشد گونه های جدید جلوگیری کند.
 • هنگام دوش گرفتن فن خروجی را روشن کنید تا رطوبت دستشویی را از بین ببرد.
 • اگر منطقه ای از خانه بوی خاک آلود و احساس رطوبت دارد، از پاک کننده رطوبت هوا استفاده کنید. مطمئن شوید که فیلترها و سیم پیچ های آن به طور مرتب تمیز می شوند.
 • محل های آلوده اطراف خانه باید به طور مرتب تمیز شود.
 • هیزم مرطوب یا برگ های کپک زده را از حیاط خانه جمع کنید.
 • اگر به وجود قالب در خانه یا محل کار خود مشکوک هستید، باید فضا را به طور حرفه ای بازرسی و تمیز کنید.

گرد و غبار خانه و آلرژی

10 عامل آلرژی زا را بشناسید. | پزشکت

گرد و غبار های خانگی به عنوان یکی از مواد آلرژی زا در بدن، می توانند تقریباً در هر آب و هوایی یا ارتفاعی به خصوصو در مناطق گرم و مرطوب خانه زنده بمانند. آنها می توانند به طور عمیقی در سطوح پارچه ای خانه شما مانند تختخواب، فرش، روکش مبلمان، پرده و تشک نفوذ کنند. تقریباً 40٪ از جمعیت جهان از آلرژی به گرد و غبار رنج می برند.

از بین بردن تمام گرد و غبارهای موجود در خانه یا محل کار خود غیرممکن است، اما با انجام اقدامات پیشگیرانه زیر می توانید حضور آنها را به حداقل برسانید:

 • از فرش به خصوص در اتاق خواب خودداری کنید، زیرا باعث جذب بیشتر ریزگردها می شود.
 • خانه را مرتباً و کاملاً تمیز کنید تا گرد و غبار ها از بین بروند. در هنگام نظافت منزل بینی و دهان خود را با ماسک N95 بپوشانید.
 • تمیز کردن می تواند گرد و غبار را در هوا آزاد کند که حداقل 2 ساعت طول می کشد تا ته نشین شود؛ بنابراین، اتاق خواب خود را خیلی نزدیک به ساعت خواب تمیز نکنید.
 • ملافه های تختخواب خود را مرتبا عوض کنید و وسایل دست دوم را در آب داغ بشویید تا گرد و غبار موجود در آن از بین برود.
 • در اتاق خواب یک تمیز کننده هوا نصب کنید و آن را فعال نگه دارید تا کنه ها فیلتر شود.

غذا و آلرژی

شما ممکن است نسبت به چیزی که می خورید واکنش آلرژیک داشته باشید که به عنوان آلرژی غذایی شناخته می شود. آلرژی غذایی با عدم تحمل غذایی متفاوت است اما می تواند خیلی شدیدتر و حتی کشنده باشد. برای پیشگیری از بروز حساسیت غذایی می توانید راهکارهای زیر را در نظر بگیرید:

 • اولین قدم برای جلوگیری از آلرژی های غذایی پرهیز از مصرف غذایی است که باعث واکنش آلرژیک می شود.
 • همیشه هنگام خرید غذا یا سفارش غذا، مواد تشکیل دهنده آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در آن ماده ای که به آن حساسیت دارید وجود نداشته باشد.
 • اگر آلرژی غذایی شناخته شده دارید، همیشه اپی نفرین را برای موارد اضطراری به همراه داشته باشید.

 حشرات و آلرژی

حشرات هم به عنوان یکی از مواد آلرژی زا در بدن، می توانند از راه نیش زدن، مواد آلرژی را مستقیما وارد بدن کنند و هم ممکن است سطوحی که باعث واکنش آلرژیک می شوند را آلوده کنند. علائم نیش حشرات می تواند التهاب، خارش و قرمزی باشد.

واکنش های شدید می تواند در اثر نیش حشرات ایجاد شود. آنافیلاکسی ناشی از نیش زنبورهای زنبور یا زنبورهای عسل معمول است و برای جلوگیری از واکنش های شدید بعدی به ایمونوتراپی خاص نیاز دارد. تشخیص و درمان فوری واکنش های نیش برای کاهش خطر واکنش های بعدی بسیار مهم است.

اقدامات زیر می تواند برای جلوگیری از اثر بالقوه کشنده واکنش نیش حشرات موثر باشند:

 • به مناطقی که به عنوان حشرات آلوده شناخته شده اند، نزدیک شوید.
 • حشرات مانند کت های زرد تمایل به تغذیه از مواد غذایی دور ریخته، پوسیده و زباله دارند؛ بنابراین، محیط اطراف خود را تمیز نگه دارید و از چنین مکان های تغذیه ای دوری کنید.
 • عطرها زنبورهای عسل را جذب می کند، بنابراین هنگام بیرون رفتن از منزل از عطرهایی با بوی شدید خودداری کنید.
 • هنگام تفریح در فضای باز، پوشیدن لباس و کفش محافظ را در نظر بگیرید تا آنجا که ممکن است پوست خود را بپوشانید.
 • اگر قبلاً واکنش شدید آلرژیک به نیش حشره داشته اید، برای درمان آنافیلاکسی همیشه اپی نفرین داشته باشید.

لاتکس و آلرژی

10 عامل آلرژی زا را بشناسید. | پزشکت

لاتکس مایعی شیری است که از انواع گیاهان بذر به ویژه از درختان لاستیک بدست می آید. لاتکس جزء اصلی لاستیک است و در طیف وسیعی از محصولات روزمره مانند دستکش لاستیکی، اسباب بازی، لاستیک، کاندوم، بادکنک، نوار لاستیکی، بانداژ و رنگ یافت می شود.

برای جلوگیری از آلرژی به لاتکس، ابتدا باید بررسی کنید که به چه چیزی حساسیت دارید و علائم خود را شناسایی کنید.  شما باید پزشک و دندانپزشک را در مورد وضعیت خود آگاه کنید تا در هنگام معاینه یا معالجه شما از استفاده از محصولات لاستیکی خودداری کنند. بهترین اقدام شما جستجوی گزینه های مطمئن تر و بهتر برای محصولات لاتکس است تا خطر قرار گرفتن در معرض آن به حداقل برسد.

عطر و آلرژی

برخی از مواد آرایشی معطر در اصل مواد شیمیایی مصنوعی هستند که می توانند علائم آلرژی مانند را در برخی افراد تحریک کنند. این علائم معمولاً در نتیجه افزایش حساسیت و تحریک پوست پس از تماس طولانی مدت با ماده معطر است. چنین تأثیری حتی می تواند منجر به بروز درماتیت تماسی آلرژیک (ACD) شود. عطر یکی از رایج ترین عوامل واکنش های آلرژیک گزارش شده، به ویژه در افرادی است که از قبل بیماری پوستی التهابی مانند درماتیت تماسی دارند.

برای پیشگیری از بروز آلرژی با عطر بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با دور ماندن از محصولات معطر، خطر قرار گرفتن در معرض خود را به حداقل برسانید. هنگام استفاده از عطرهای جدید نیز باید احتیاط های ویژه ای داشته باشید. یک نمونه کوچک را آزمایش کنید تا ببینید آیا واکنشی ایجاد می کند یا خیر.

داروها و آلرژی

10 عامل آلرژی زا را بشناسید. | پزشکت

برخی از داروها،به اشتباه توسط بدن به عنوان عوامل مضر شناخته می شوند. آلرژی به دارو یک شکایت بالینی رایج است که باید توسط متخصص آلرژی مورد بررسی قرار بگیرد. گزینه های مدیریت معمولاً شامل پرهیز از داروی متخلف و جایگزینی آن با جایگزین مناسب تری است که ساختار شیمیایی متفاوتی دارد.

در حالی که برای جلوگیری از حساسیت به دارویی کاری نمی توانید انجام دهید، اما مطمئناً می توانید با اجتناب از دارویی که به آن حساسیت دارید و حتی با ترکیب شیمیایی مشابه، از واکنش های آلرژیک جلوگیری کنید.

دود (سیگار، کباب و محیط زیست) و آلرژی

واکنش آلرژیک به زغال چوب یا دود چوب معمولاً خود به خود برطرف می شود. اما برای بیماران آسم کاملاً مضر است. زیرا می تواند حمله ای تمام عیار را ایجاد کند. افرادی که به آلرژی فصلی مبتلا هستند نیز باید در معرض دود تنباکو قرار نگیرند/ زیرا می تواند علائم آنها را تحریک و تشدید کند.

با انجام موارد زیر می توان از واکنش آلرژیک به سیگار جلوگیری کرد:

 • سعی کنید از مناطق دودزا به بهترین وجه ممکن جلوگیری کنید، اما اگر مجبور هستید، مطمئن شوید که برخلاف جهت وزش باد بنشینید تا دود به جای اینکه به سمت شما بیاید از شما دور شود.
 • دود دست دوم می تواند کاملا مضر باشد، بنابراین از خود در برابر آن نیز محافظت کنید.
 • برای محافظت از خود در برابر مواد حساسیت زای موجود در هوا از ماسک ضد آلودگی استفاده کنید.
نیکل و آلرژی

نیکل فلزی است که در طبیعت وجود دارد و غالباً با سایر فلزات ترکیب و آلیاژهایی تولید می شود. نیکل به عنوان یکی از مواد آلرژی زا در بدن و مهمترین عوامل ایجاد کننده درماتیت تماسی آلرژیک شناخته شده است. در صورت بروز این وضعیت، پوست شما ممکن است تحریک شود و یا در اثر تماس با این فلز علائمی را بروز دهد.

ابتدا برای علت علائم خود با یک متخصص آلرژی مشورت کنید. هنگامی که مطمئن شدید به نیکل حساسیت دارید، می توانید علائم خود را مدیریت کنید. بهتر است استفاده از محصولات حاوی نیکل در زندگی روزمره خود را به حداقل برسانید.

حرف آخر

قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا می تواند واکنش های شدیدی را در فرد ایجاد کند. بنابراین، بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی، پیشگیری از قرار گرفتن در معرض عوامل محرک است.

علاوه بر این، برای مدیریت بیماری می توانید از داروهای پیشگیرانه کمک بگیرید. همچنین بهتر است در مورد ایمونوتراپی با آلرژن با متخصص آلرژی مشورت کنید.

 

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز