پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

عمومی و داخلی

10 درمان خانگی برای آفت دهان

10 درمان خانگی برای آفت دهان

10 درمان خانگی برای آفت دهان وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید علائم ناشی از افت دهان را تسکین دهید. آفت دهان یا برفک دهانی که به آن کاندیدیازیس دهانی نیز گفته می شود، عفونت مخمری دهان است. این وضعیت در اثر تجمع قارچ Candida albicans در مخاط دهان ایجاد می شود.

برفک دهانی ممکن است در بزرگسالان یا کودکان ایجاد شود. در صورت ابتلا به برفک دهانی، برای پاک کردن مخمر به داروی ضد قارچ احتیاج دارید. با این حال، در برخی شرایط می توانید علائم آزار دهنده را با درمان های خانگی نیز کنترل کنید. برای یادگیری اینکه چگونه بتوانید علائم آفت دهان را در خانه درمان کنید، ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

بهترین درمان های خانگی برفک دهان

10 درمان خانگی برای آفت دهان | پزشکت

بهتر است، برفک دهان را در اسرع وقت کنترل کنید تا از بروز عفونت پیشگیری شود. پزشکان اغلب داروهای ضد قارچ را به صورت دهان شویه، قرص یا پاستیل تجویز می کنند. موارد خفیف برفک دهان ممکن است به خودی خود برطرف شود. از طرفی هم، درمان های خانگی زیر که علاوه بر داروهای ضد قارچ استفاده می شوند، می توانند به تسکین علائم عفونت کمک کنند.

آب نمک

نمک، خاصیت ضد عفونی کننده، پاک کننده و تسکین دهنده دارد. این خاصیت های درمانی نمک، آن را به یک درمان خانگی رایج برای بسیاری از مشکلات دهان و دندان تبدیل می کند. شستشوی دهان با آب نمک می تواند به تسکین علائم آفت دهان کمک کند.

برای استفاده 1/2 قاشق چایخوری نمک را در 1 فنجان آب گرم حل کنید. محلول را به تمام دهان خود بچرخانید. محلول نمک را بیرون بریزید.

جوش شیرین

شستشوی دهان با جوش شیرین (بی کربنات سدیم) ممکن است به درمان برفک دهان کمک کند.

در مطالعه ای در سال 2009، محققان اثر بی کربنات سدیم را به عنوان ضدعفونی کننده کاندیدا آلبیکنس چسبیده به رزین آکریلیک بررسی کردند. این آزمایش برای شبیه سازی ضدعفونی کننده روزانه دندان مصنوعی انجام شد.

محققان نتیجه گرفتند که، گرچه موثرترین ماده ضدعفونی کننده نیست، اما جوش شیرین “یک گزینه مناسب” است.

برای استفاده نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را در 1 فنجان آب گرم حل کنید. محلول را در سراسر دهان خود بچرخانید و سپس آن را تف کنید.

ماست

ماست پروبیوتیک حاوی سویه باکتری های زنده و “مفید” است که می تواند برای درمان و تسکین علائم آفت دهان مناسب باشد. باکتری ها کاندیدا را از بین نمی برند. در عوض، رشد آنها را متوقف می کنند. همچنین ممکن است به بازگرداندن تعادل مناسب باکتری های خوب و بد دهان کمک کنند. اگر به دلیل ضایعات دردناک دهان و گلو، در بلع مشکل دارید، ماست نیز غذایی عالی برای خوردن در این شرایط دردناک است.

در اولین علامت برفک دهان، روزانه دو بار ماست بخورید. از آنجایی که کاندیدا از طریق مصرف قند رشد می کند، انواع ماست شیرین نشده را برای مصرف در این شرایط انتخاب کنید. اگر ماست را دوست ندارید، می توانید با مصرف روزانه مکمل پروبیوتیک، به همان مزایا دست پیدا کنید.

بنفشه جنتی

بنفشه جنتیان یک رنگ مصنوعی، بنفش رنگ است خواص ضد قارچ دارد و یک داروی خانگی رایج برای برفک دهان محسوب می شود. بنفشه جنتین را می توانید بدون نسخه در اکثر داروخانه ها تهیه کرد. برای استفاده بنفش جنتیان را دو یا سه بار در روز یا طبق دستور پزشک، روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

آب لیمو

10 درمان خانگی برای آفت دهان | پزشکت

به نظر می رسد آب لیمو خاصیت ضد عفونی کننده و ضد قارچی دارد که به آن این توانایی را می دهد که با برفک دهان مقابله کند. بر اساس یک مطالعه کوچک در سال 2009، مشخص شد که آب لیمو یک درمان موثرتر برای برفک دهان در مقایسه با بنفشه جنتین در میان افراد مبتلا به HIV است.

برای استفاده آب 1/2 لیمو را به 1 فنجان آب گرم یا خنک اضافه کنید. این مخلوط را بنوشید یا از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید. برخی افراد آب لیمو را مستقیماً به ضایعات برفک می زنند، اما ممکن است اسیدیته لیمو باعث سوزش و تحریک شود.

زردچوبه

زردچوبه رنگ زرد زنده خود را از کورکومین دریافت می کند. کورکومین یک ترکیب قدرتمند است که تصور می شود دارای توانایی ضد التهابی است. طبق یک مطالعه در سال 2010 بر روی موش ها، کورکومین ممکن است برفک دهانی را درمان کند. این مطالعه نشان داد که کورکومین ضد قارچ علیه هر دو گونه آلبیکانس و غیر آلبیکانس کاندیدا است، به ویژه هنگامی که با پیپرین ترکیب شود.

پیپرین ترکیبی است که در فلفل سیاه یافت می شود و به بدن در جذب زردچوبه کمک می کند. تحقیقات بیشتر در مورد انسان مورد نیاز است.

روغن میخک

قرن ها است که مردم از روغن میخک به عنوان یک داروی محلی برای مشکلات دهانی استفاده می کنند. امروزه همچنان در دندانپزشکی به عنوان ضد عفونی کننده و تسکین دهنده درد استفاده می شود.

بررسی های صورت گرفته بر روی موشهایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مشخص شد که ترکیب اصلی موجود در روغن میخک (اوژنول) به اندازه داروی ضد قارچ نیستاتین (مایکوستاتین) در درمان آفت دهان موثر است.

در مورد انسان ها هنوز به تحقیقات بیشتری لازم است، اما به طور کلی روغن میخک می تواند به عنوان یک افزودنی برای درمان شما مفید باشد.

برای استفاده طبق دستورالعمل سازنده یا پزشک، روغن میخک را به عنوان مکمل غذایی مصرف کنید. همچنین می توانید با قرار دادن 1 قاشق چای خوری گل میخک کامل در 1 فنجان آب جوش به مدت حداقل 5 دقیقه دهان خود را با گل میخک را بشویید. محلول را صاف کرده و آن را در اطراف دهان خود بچرخانید. محلول را تف کنید.

میخک در بعضی از افراد ممکن است باعث واکنش آلرژیک یا اثر بی حسی در دهان شود.

روغن پونه کوهی

10 درمان خانگی برای آفت دهان | پزشکت

روغن پونه کوهی برای طعم دادن به غذاها استفاده می شود، اما همچنین دارای توانایی ضد میکروبی و ضد قارچی است.

طبق بررسی های انجام شده بر روی موش ها و در شرایط آزمایشگاهی، روغن پونه کوهی علیه Candida albicans موثر بود. در مورد تاثیر آن بر روی انسان ها تحقیقات بیشتر مورد نیاز است.

برای استفاده 2  قطره روغن پونه کوهی را با 1 فنجان آب ترکیب کنید. مخلوط را در سراسر دهان خود بچرخانید. محلول را تف کنید. هرگز از روغن پونه کوهی رقیق نشده به صورت خوراکی یا موضعی استفاده نکنید.

سرکه سیب

افرادی که دندان مصنوعی دارند بیشتر در معرض برفک دهانی هستند. دندان های مصنوعی که متناسب با وضعیت دهان شما نباشند یا به خوبی تمیز نشوند، محیط ایده آل برای رشد کاندیدا را فراهم می کنند. حتی این شرایط ممکن است باعث ایجاد وضعیتی شبیه برفک به نام استوماتیت دندان مصنوعی شود. طبق بررسی های صورت گرفته سرکه سیب دارای خواص ضد قارچی در برابر کاندیدا است و می تواند یک گزینه درمانی مناسب برای افراد مبتلا به استوماتیت دندان مصنوعی باشد.

برای استفاده 1 قاشق چای خوری سرکه سیب خام و فیلتر نشده به 1 فنجان آب اضافه کنید. حداقل 15 ثانیه آن را در سراسر دهان خود بچرخانید. مخلوط را از دهان خود خارج کنید. برخی از متخصصان بهداشت طبیعی شستشو با سرکه سیب رقیق نشده را توصیه می کنند، اما این کار ممکن است احساس سوزش دردناکی در دهان شما ایجاد کند.

ویتامین C

ویتامین C (اسید اسکوربیک نیز نامیده می شود) برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن ضروری است. این کار را با تولید گلبول های سفید، که به محافظت از بدن شما در برابر عفونت کمک می کند، انجام می دهد. همچنین به عملکرد موثرتر این سلول ها کمک می کند و از آنها در برابر مولکول های مضر محافظت خواهد کرد.

آیا برفک دهانی دارم؟

10 درمان خانگی برای آفت دهان | پزشکت

برفک دهانی تقریباً همیشه علائمی ایجاد می کند، اگرچه علائم آن از نظر شدت و مدت زمان متفاوت است.

علائم رایج برفک دهانی، عبارتند از:

  • خونریزی دهان
  • قرمزی یا درد دهان
  • از دست دادن طعم و مزه
  • احساس می کنید دهانتان پر از پنبه شده است.
  • مشکل خوردن و بلعیدن در صورت انتشار ضایعات به گلو یا مری
  • ضایعات سفید برجسته که شبیه پنیر کوکتی بر روی زبان، گونه های داخلی، لثه ها، سقف دهان و لوزه های شما هستند.

برای اکثر افراد، برفک دهان یک مشکل جدی نیست. اما در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند این شرایط ممکن است گسترش یابد و به یک عفونت سیستمیک تبدیل شود.

در صورت ضعف سیستم ایمنی بدن، در اولین علائم برفک دهان بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

بیماری های دیگری مانند لکوپلاکیای مویی دهانی و لیکن پلان علائمی شبیه به برفک دهان را بروز می دهند. قبل از خوددرمانی برای تشخیص صحیح به پزشک مراجعه کنید.

از آنجا که بیشتر روش های درمانی خانگی در مورد حیوانات (نه انسانها) تحقیق شده است، بهتر است قبل از آزمایش هر یک از این روش ها با پزشک خود صحبت کنید.

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند و برفک دهانی دارند ممکن است عفونت را به پستان مادر منتقل کنند. اگر در دوران شیردهی قرار دارید و در اطراف نوک پستان یا قرمزی احساس درد می کنید، حتما از پزشک خود مشورت بگیرید.

بسیاری از درمان های خانگی برای نوزادان و کودکان مناسب نیستند. قبل از استفاده با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

سخن آخر

درمان های خانگی برفک دهان ممکن است به تسکین علائم کمک کند، اما عفونت مخمر را درمان نمی کند.

درمان های خانگی به منظور حمایت، نه جایگزینی داروهای ضد قارچ در درمان برفک دهان است. برای از بین بردن کامل قارچ کاندیدا هنوز ممکن است به یک ضد قارچ نیاز داشته باشید.

پس از برفک دهان، می توانید با استفاده از تکنیک های مناسب بهداشت دهان، خطر ابتلا به آن را دوباره کاهش دهید. دندان های خود را روزانه دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و مسواک خود را جایگزین عوض تا از عفونت مجدد جلوگیری کند.

برای کمک به جلوگیری از ابتلا به مخمر کاندیدا در دهان یا سایر مناطق بدن، این نکات را دنبال کنید:

  • دندانهای مصنوعی خود را تمیز نگه دارید.
  • اگر دیابت دارید قند خون خود را کنترل کنید.
  • اگر باردار هستید به سرعت عفونت های مخمر واژن را درمان کنید.
  • هر بار که از دستگاه استنشاقی کورتون استفاده می کنید دهان خود را بشویید.

منبع:

https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-thrush#seek-help

[advisers limit=3 online =true skill=”15″]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *