پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

تغذیهعمومی و داخلی

کدام رژیم غذایی مانع بروز عفونت قارچی می شود؟

کدام رژیم غذایی مانع بروز عفونت قارچی می شود؟

رژیم غذایی و عفونت های قارچی با هم مرتبط بوده و برخی رژیم های غذایی برای پیشگیری از عفونت قارچی موثر و مفید هستند و می توانند در تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیر گذار باشند. عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن می تواند رشد قارچ ها و انواع مختلف کاندیدا را کنترل کند.

کاندیدا، نام علمی مخمر و نوعی قارچ است که در همه جا، از جمله در بدن انسان رشد می کند و مکان های مرطوب را دوست دارد.

به طور کلی، گونه های کاندیدا میکروارگانیسم های بی ضرری هستند و بخشی از میکرو فلورای سالم بدن ما را تشکیل می دهند. تا وقتی که سیستم ایمنی بدن عملکرد مناسبی داشته باشد، رشد این قارچ در بدن کنترل می شود.

چه عواملی خطر ابتلا به عفونت قارچی را افزایش می دهد؟

به طور کلی برخی عوامل می توانند خطر ابتلا به عفونت های مخمر یا کاندیدا را افزایش دهند. شناخت عوامل به شما کمک می کند تا در پیشگیری از ابتلا به این عفونت ها قدمی بردارید.

برخی از مهمترین عوامل خطر ابتلا به عفونت های قارچی، عبارتند از:

 • تماس جنسی. عفونت مخمر همچنین می تواند از طریق تماس جنسی انتشار پیدا کند.
 • ضعف سیستم ایمنی. عفونت های مخمر به احتمال زیاد در زنانی که سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند بیشتر دیده می شوند.
 • دیابت کنترل نشده. زنانی که دیابت دارند و سطح قند خون آنها به خوبی کنترل نمی شود، در مقایسه با زنان دیابتی که سطح قند خون آنها به خوبی کنترل شده است، مستعد ابتلا به عفونت مخمر هستند.
 • افزایش سطح استروژن. عفونت های مخمر در زنانی که سطح بالاتری از هورمون استروژن زنانه دارند بیشتر دیده می شود. سطح استروژن در زنانی که باردار هستند، از قرص های ضد بارداری با سطح استروژن بالا استفاده می کنند یا تحت درمان با استروژن قرار می گیرند، افزایش پیدا می کند.
 • استفاده از آنتی بیوتیک. آنتی بیوتیک ها، باکتری های مفید بدن را از بین می برند. آنتی بیوتیک ها همراه با از بین بدن باکتری های مضر بدن طیف وسیعی از باکتری های سالم بدن را هم از بین می برند. عدم تعادل میکرو فلورا در بدن باعث رشد بیش از حد مخمر ها می شود. بر همین اساس، عفونت مخمر در زنانی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند، بیشتر دیده می شود.

سایر عواملی که ممکن است خطر ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش دهند، عبارتند از:

 • الکل
 • شرایط مرطوب
 • سیگار کشیدن
 • پوشیدن لباس تنگ
 • رژیم غذایی نامناسب، به ویژه کمبود آهن

انواع مختلف عفونت های مخمری کدامند؟

رژیم غذایی پیشگیری از عفونت مخمر | پزشکت

انواع مختلفی از عفونت های مخمری بسته به نوع مخمر وجود دارد. از طرفی هم علائم عفونت های مخمری بسته به اینکه کدام قسمت از بدن را آلوده کند متفاوت است. برخی از شایع ترین عفونت های مخمری، عبارتند از:

 • عفونت مخمر در جریان خون که می تواند کشنده باشد.
 • عفونت مخمری (برفک) مری (لوله غذا) که باعث درد یا اختلال در بلع غذا خواهد شد.
 • رشد قارچ روی پوست که کرم حلقوی نامیده  و به شکل حلقه ای ظاهر می شود و قرمز است.
 • عفونت مخمر در حفره دهان یا دهان، به نام برفک که باعث ایجاد لکه های سفید در دهان می شود.
 • عفونت مخمر در واژن، واژینیت نامیده می شود که با تغییر رنگ باعث خارش، تحریک و ترشحات واژن می شود.
 • عفونت مخمری پا که به آن پای ورزشکار گفته می شود، باعث خارش، سوزش و پوسته پوسته شدن پوست می شود.

عفونت معمولاً با داروهای ضد قارچ مانند قرص و کرم تجویز شده توسط پزشک معالجه می شود؛ اما در بسیاری از مواقع، این احتمال وجود دارد که عفونت عود کند و دوباره بازگردد و خلاص شدن از آن به طور کامل دشوار شود؛ بنابراین، انجام اقدامات پیشگیرانه همیشه می تواند موثر باشد.

نقش غذاها در پیشگیری از عفونت های مخمری

رعایت رژیم غذایی مناسب می تواند در پیشگیری از بروز عفونت های مخمری موثر باشد. از طرفی تغذیه نامناسب دلیل اصلی رشد بیش از حد مخمر یا کاندیدا است. علاوه بر آن، ضعف سیستم ایمنی بدن می تواند باعث ابتلا به عفونت های مخمری شود؛ بنابراین، غذاهایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند می توانند از عفونت های مخمری جلوگیری کنند.

انواع کمبودهای تغذیه ای ویتامین های گروه B می تواند خطر ابتلا به کاندیدیازیس دهانی را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها نقش عمده ای در کاهش عفونت های مخمری دارند. پروبیوتیک ها مکمل های غذایی حاوی میکروارگانیسم هایی هستند که تأثیر مفیدی بر بدن دارند. غذاهای پروبیوتیک مانند ماست می توانند رشد و حساسیت برخی از عفونت های مخمری را کاهش دهند.

برخی غذاهایی که در پیشگیری از بروز عفونت های مخمری موثر هستند، عبارتند از:

سرکه سیب و پیشگیری از عفونت مخمر

رژیم غذایی پیشگیری از عفونت مخمر | پزشکت

سرکه سیب طبیعی (تقطیر نشده)، ارگانیک و خام یک غذای فوق العاده است که خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی، آنتی اکسیدانی،کاهش فشار خون و قند خون دارد. سرکه سیب غنی از مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، آهن و منیزیم است که به بدن شما انرژی می بخشد.

خاصیت ضد قارچی سرکه، از اسید و سایر آنزیم های موجود در آن ناشی می شود. سرکه سیب برای مهار عفونت مخمر در بیماران مبتلا به استوماتیت دندان، خاصیت ضد قارچی دارد.

وقتی سرکه سیب را از فروشگاه مواد غذایی خریداری می کنید، حتماً فقط انواع خام و فیلتر نشده آن را بخرید. رنگ سرکه سیب طبیعی باید مایل به قهوه ای باشد.

برای جلوگیری از عفونت مخمر می توانید روزانه محلول سرکه سیب بنوشید. کافی است 1 یا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب مخلوط کرده و 2 بار در روز بنوشید. اگر عادت به استفاده از سرکه سیب ندارید، با 1 قاشق غذاخوری شروع کنید و به تدریج مقدار آن را به 2 قاشق غذاخوری برسانید.

سرکه سیب، ماهیتی ملایم اسیدی دارد. بیش از مقدار مشخص شده در بالا مصرف نکنید. سرکه سیب همیشه باید در حجم مشخصی از آب رقیق شود.

غذاهای تخمیر شده و پیشگیری از عفونت مخمری

کیمچی و کلم ترش از سبزیجات تخمیر شده محبوب هستند و از مزایای مشابه سلامتی برخوردار هستند. کیمچی یک غذای سنتی کره ای است که از تخمیر سبزیجاتی مانند کلم با باکتری های پروبیوتیک مانند باکتری های اسید لاکتیک تولید می شود.

همچنین حاوی سایر غذاهای کاربردی مانند زنجبیل، سیر و فلفل قرمز است. این ترکیبات حاوی باکتریهای اسید لاکتیک مفیدی مانند Leuconostoc و سویه های مختلف لاکتوباسیلوس هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. بررسی ها نشان می دهد سبزیجات چلیپایی مانند کلم و کلم بروکلی که با استفاده از باکتریهای مفید تخمیر می شوند، می توانند از رشد گونه های خاصی از کاندیدا جلوگیری کنند.

سبزیجات

رژیم غذایی پیشگیری از عفونت مخمر | پزشکت

به طور کلی محققان توصیه می کنند که سبزیجات ارگانیک را تازه بخورید و سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، گل کلم و مارچوبه را بخارپز کنید.

در صورت ابتلا به مخمر، از سبزیجات نشاسته دار مانند هویج، تربچه، چغندر، سیب زمینی و سیب زمینی شیرین پرهیز کنید؛ اما سبزیجات پخته شده، مانند سبزیجات چلیپایی مانند گل کلم و کلم بروکلی که نشاسته کمتری دارند، مفید هستند زیرا قند کمتری دارند. سبزیجات چلیپایی در نتیجه از رشد مخمر که در یک محیط غنی از قند به سرعت تکثیر می شود، جلوگیری می کند.

از سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و سالاد استفاده کنید. سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کاهو و کلم بروکلی ماهیت قلیایی دارند و به کاهش رشد مخمرهای اسیدی کمک می کنند. آنها حاوی قند بسیار کم هستند. اما سرشار از منیزیم و کلروفیل می باشند که از بدن سم زدایی می کنند. به علاوه، آهن و ویتامین های C و B موجود در آنها سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

بررسی ها نشان داده که آب سبزیجات مخلوط سبز از کرفس، جعفری، اسفناج، کلم بروکلی و کاهو ممکن است باعث بهبود میکرو فلور مفید روده انسان شود.

روغن نارگیل بکر

روغن نارگیل بکر از نارگیل های تازه رنده شده تهیه می شود که ترکیبات فعال بیولوژیکی در آن حفظ شده اند. روغن نارگیل حاوی اسید لوریک و اسید کاپریلیک است که خاصیت ضد میکروبی دارد. استفاده مقدار خوراکی و همچنین موضعی روغن خوراکی می تواند مخمر را از بین ببرد.

از روغن نارگیل به عنوان یک وعده غذایی استفاده کنید یا به سادگی 1 قاشق غذاخوری از آن را در قهوه یا آب میوه صبحگاهی خود اضافه کنید. می توانید در روز 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) روغن نارگیل بخورید تا از مزایای آن برای سلامتی بهره مند شوید.

روغن زیتون

روغن زیتون حاوی یک ماده شیمیایی گیاهی به نام اولئوروپئین است که دارای خواص ضد قارچی قدرتمند می باشد. این ماده شیمیایی پاسخ سیستم ایمنی بدن شما را در برابر هجوم Candida albicans تحریک می کند. این ماده شیمیایی هم در روغن زیتون و هم در عصاره برگ زیتون یافت می شود. روغن زیتون در برابر تقریباً 50 درصد از انواع کاندیدا موثر است.

فقط 1 تا 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر در روز بخورید تا خطر عفونت های مخمری را کاهش دهید. می توانید از آن بر روی سالادها، ماکارونی و همچنین به عنوان روغن پخت و پز استفاده کنید.

سیر

رژیم غذایی پیشگیری از عفونت مخمر | پزشکت

سیر به دلیل استفاده زیاد به عنوان ماده ضد میکروبی و پنی سیلین روسی شناخته می شود. سیر حاوی بیش از 33 ترکیب مختلف گوگرد ارگانیک است که بسیاری از آنها دارای خواص ضد قارچی هستند.

سیر خام توانایی مبارزه با کاندیدا را دارد. سیر خام قوی تر است. روزانه 2 یا 3 حبه سیر خام یا همراه با سالاد خود بخورید. اگر طعم سیر خام را دوست ندارید، می توانید آن را همراه با ماست خرد کرده و بخورید.

همچنین می توانید سیر را به صورت مکمل یا پودر مصرف کنید. مکمل ها فقط پس از مشورت با پزشک باید مصرف شوند.

بذر کتان و چیا

پلی فنول های موجود در دانه های کتان و دانه های چیا از رشد مخمر ها در بدن جلوگیری می کنند. دانه های چیا را می توانید به صورت مکمل های روغن سالم، جوانه ها در سس سالاد، اسموتی ها اضافه و  یا به صورت خام مصرف کنید. همچنین دانه های چیا و کتان را می توانید بو داده و به همراه غلات صبحانه بخورید.

محصولات لبنی تخمیر شده

فرآورده های لبنی که با باکتری های اسید لاکتیک تخمیر می شوند به هضم آنها کمک کرده و به عنوان منبع پروبیوتیک های خوب عمل می کنند. برخی از نمونه های اینگونه محصولات لبنی شامل دوغ، ماست، پنیر، کفیر و خامه ترش است.

ادویه و ترشی جات

رژیم غذایی پیشگیری از عفونت مخمر | پزشکت

بررسی ها نشان داده ادویه هایی مانند زردچوبه و دارچین در برابر عفونت های کاندیدا موثر هستند. ماده فعال کورکومین در زردچوبه از رشد بسیاری از مخمر ها جلوگیری می کند.

زردچوبه می تواند به عنوان چاشنی در غذا استفاده شود. همچنین می توانید روزانه آن را به صورت شیر زردچوبه میل کنید. 1 قاشق چایخوری زردچوبه آلی را در یک لیوان شیر مخلوط کنید. اجازه دهید 10 دقیقه با حرارت کم بجوشد. روزانه یک یا دو بار آن را گرم بنوشید.

آبگوشت استخوان

آبگوشت استخوان می تواند از ابتلا به عفونت های روده پیشگیری کند. آبگوشت استخوان سرشار از گلوتامین است که به حفظ عملکرد مناسب روده و گلیسین محافظت کننده در برابر زخم معده کمک می کند.

پرهیز از مواد غذایی در عفونت قارچی

علاوه بر موارد گفته شده بهتر است برای پیشگیری از ابتلا به انواع عفونت های مخمری از مصرف غذاهای زیر پرهیز کنید:

قندها

رژیم های غذایی غنی از مواد قندی، احتمال عفونت های مخمری را به خصوص در خانم ها افزایش می دهد. مخمر در حضور قند به سرعت رشد می کند. افرادی که سطح بالایی از رشد کاندیدا دارند، قند بیشتری می خورند. شما می توانید با محدود کردن مصرف شیرینی ها، آب میوه ها با قندهای اضافه شده در رژیم غذایی، مصرف قندهای تصفیه شده را کاهش دهید.

الکل

الکل یک محصول تخمیر شده حاوی مخمر است. مصرف الکل باکتری های مفید بدن را از بین می برد و منجر به سمی شدن کبد می شود. الکل همچنین یکی از محصولات جانبی مخمر است و بنابراین بیشتر بعنوان واسطه ای برای رشد مخمر عمل می کند.

غلات

غلات، غنی از کربوهیدرات هستند و به قند تجزیه می شوند. غلات کامل در مقایسه با غلات تصفیه شده گزینه غذایی بهتری هستند. منابع غذایی غلات کامل شامل گندم سیاه، جو، برنج قهوه ای، ارزن، بلغور جو دوسر، ذرت بو داده، نان سبوس دار، ماکارونی، کراکر و غیره است. بهتر است هنگام خرید غذا از سوپرمارکت محلی خود، برچسب غلات سبوس دار را بررسی کنید.

به غیر از موارد بالا، از غذاهایی که حاوی موارد زیر هستند پرهیز کنید:
 • فلزات سمی مانند جیوه (که می تواند در برخی ماهی ها وجود داشته باشد).
 • مواد شیمیایی مانند آسپارتام، یک شیرین کننده مصنوعی و MSG (مونوسدیم گلوتامات). آنها می توانند باکتری های مفید روده را از بین ببرند و باعث رشد مخمر می شوند.

منبع:

https://www.top10homeremedies.com/kitchen-ingredients/10-foods-prevent-yeast-infections.html

[advisers limit=3 online =true skill=”15 34″]

2 دیدگاه

 1. قارچ در اسید هم رشد می کند پس مطلب قلابی تحویل مردم ندید

  1. سلام مطلب عینا از رفرنس ذکر شده است. شما اگر مطلب با رفرنس دارید بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *