عمومی و داخلیکرونا

علت مرگ در بیماری کرونا چیست؟

علت مرگ در بیماری کرونا چیست؟

علت مرگ در بیماری کرونا باعث نگرانی بیماران و تیم های بهداشتی و درمانی شده است. حمله ویروس کرونا به ریه و قلب بیشترین میزان مرگ را ایجاد می کند. محققان در طی بررسی نتایج کالبد شکافی برخی از قربانیان کرونایی به این نتیجه رسیده اند که ویروس به ریه ها و سایر اندام های حیاتی از جمله قلب بیماران آسیب هایی را وارد کرده و منجر به مرگ برخی از آنها شده است.

بیماران کرونایی و شدت بروز علائم

علت مرگ در بیماری کرونا چیست؟ | پزشکت

مراحل بیماری کرونا از انواع بدون علامت تا نارسایی شدید تنفسی متغیر است. مبتلایان به بیماری کرونا بر اساس میزان و شدت علائم بیماری به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

 • بیماران کرونایی بدون علامت. برخی از بیماران مبتلا به کرونا ممکن است هیچ علائمی از خود نشان ندهند اما ممکن است بیماری را به دیگران منتقل کنند.
 • بیماران کرونایی با علائم خفیف. علائم خفیف بیماری کرونا تب خفیف، سردرد، خستگی، سرفه خشک، گرفتگی بینی، گلو درد و درد عضلانی هستند. برخی از افراد همچنین تنفس کم عمق و تنگی نفس را تجربه می کنند. تقریباً 81٪ از کل بیماران علائم خفیف تا متوسطی دارند.
 • بیماران کرونایی با علائم شدید. تنگی نفس، اشباع اکسیژن کمتر از 93٪ و تنفس سریع از علائم بیماران کرونا در مراحل شدید بیماری است. حدود 14٪ موارد ابتلا به کرونا این علائم را دارند. در این مرحله بیمار ممکن است ذات الریه، سپسیس یا سندرم دیسترس تنفسی حاد داشته باشد.
 • مرحله بحرانی کرونا. بیماران در مرحله بحرانی علائم قلبی، نارسایی تنفسی، شوک سپتیک و نارسایی چند عضو (MOF) را تجربه می کنند.

نتایج کالبد شکافی قربانیان کرونایی

علت مرگ در بیماری کرونا چیست؟ | پزشکت

جهان بیشتر سال جاری را صرف مبارزه با سندرم شدید تنفسی حاد کرونا ویروس 2 (SARS-CoV-2) کرده است. این همه گیری در حال حاضر منجر به مرگ میلیون ها نفر شده است. بسیاری از کشورها که با قوانین سختگیرانه فاصله اجتماعی و اقدامات قرنطینه ای اجباری تا حدودی از شیوع این بیماری جلوگیری کرده بودند، با افزایش ناگهانی تعداد بیماران مبتلا به این ویروس روبرو شده اند.  

دانشمندان در حال تلاش برای یافتن راهی برای تشخیص و درمان موثر این عفونت هستند. بر همین اساس آنها اجساد قربانیان این عفونت کشنده را كالبدشكافی می كند تا اطلاعات دقیق تری این بیماری به دست آورند.

SARS-CoV-2 یک ویروس جدید RNA (اسید ریبونوکلئیک) است. این توالی ژنی مشابه، تظاهرات بالینی و رفتاری مشابه با SARS-COV، ویروسی است که باعث ایجاد SARS در سال 2003 شده است. این ویروس دارای گلیکوپروتئین سنبله ای سطحی است که به آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین پروتئین 2 (ACE2) متصل می شود. این آنزیم در بافت های ریه ها، قلب، دستگاه گوارش، غدد لنفاوی و مغز وجود دارد. متاسفانه این ویروس سیستم های مختلفی بدن انسانها را تحت تأثیر قرار می دهد.

کالبد شکافی اجساد قربانیان کرونایی ها برخی دلایل اصلی مرگ و میر ناشی از COVID-19- را نشان داده است.

برخی از شایع ترین علت اصلی مرگ و میر در کرونا، عبارتند از:
 1. نارسایی قلب. در نارسایی قلب، عضلات قلب خون کافی را برای بدن پمپاژ نمی کنند.
 2. سپسیس. سپسیس یک واکنش خطرناک و جدی و شدید سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت است.
 3. انسفالوپاتی هیپوکسیک. انسفالوپاتی هیپوکسیک آسیب مغزی به دلیل کمبود اکسیژن کافی در بدن بیماران است.
 4. هیپرکالمی. این وضعیت که به سطح بالای پتاسیم در خون اشاره دارد یکی دیگر از علت های مرگ در بیماران مبتلا به کرونا است.
 5. آلکالوز. در این وضعیت افزایش بی کربنات در خون باعث افزایش قلیائی بودن بدن و کاهش اسید در خون می شود.
 6. نارسایی تنفسی نوع I. در این شرایط آسیب های وارد شده به ریه ها منجر به کمبود اکسیژن در بدن بیمار می شود.
 7. سندرم حاد تنفسی (ARDS). در این وضعیت، کیسه های هوای کوچک در ریه ها از مایعات پر می شوند و اکسیژن رسانی به اعضاء بدن را مختل می کند.
 8. آسیب حاد قلب. آسیب حاد قلب در بیماران کرونایی ناشی از افزایش مارکرهای قلبی بالا، مانند تروپونین است. این وضعیت معادل سکته قلبی (MI) در نظر گرفته می شود.
 9. آسیب حاد کلیه. آسیب کلیه یا نارسایی کلیه در برخی بیماران مبتلا به کرونا دلیل بروز عفونت شدید ممکن است یکی از دلایل مرگ این بیماران باشد.

بررسی ها مختلف نشان داده که واکنش شدید التهابی ناشی از ویروس کرونا دلیل اصلی مرگ در این بیماران است زیرا بر عروق قلب، کلیه، کبد و سایر اندام های حیاتی تأثیر می گذارد.

نوشته های مشابه

یافته های پس از مرگ در قربانیان COVID-19

علت مرگ در بیماری کرونا چیست؟ | پزشکت

 نتایج کالبد شکافی و تاثیر ویروس کرونا بر ریه ها

نتایج کالبد شکافی بر روی اجساد قربانیان کرونا نشان داده است که این ویروس توانسته ریه های بیماران را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به بروز برخی عوارض زیر شود:

 • آمفیزم. در مبتلایان به بیماری کرونا، آلوئول ها آسیب دیده و منجر به تنگی نفس می شوند.
 • اسکولیت ریه. واسکولیت در اثر التهاب و تخریب رگ های خونی موجود در ریه ها رخ می دهد.
 • آمبولی ریه. در صورت بروز آمبولی ریه لخته های خون، عروق موجود در ریه ها را مسدود می کنند.
 • خونریزی ریوی. این ویروس می تواند منجر به خونریزی از دستگاه تنفسی فوقانی یا تحتانی در بیماران شود.
 • برونکوپنومونی. برونکوپنومونی نوعی پنومونی استکه منجر به التهاب کیسه های هوای کوچک در ریه ها (آلوئول) می شود.
 • DAD .DAD  آسیب به سطوح تبادل گاز (آلوئول) در ریه ها است که منجر به ادم (تورم)، فیبروز (اسکار) و اختلال در تبادل اکسیژن می شود.
 • آمیلوئیدوز عروق. در این وضعیت، پروتئین غیرطبیعی به نام آمیلوئید در قسمت های مختلف ریه ها و عروق آن شروع به رسوب می کند.
 • احتقان مویرگی ریوی. در این وضعیت تجمع مایعات در مویرگ های ریه، بر تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن تأثیر می گذارد و سیستم تنفسی را مختل می کند.

نتایج کالبد شکافی و تاثیر ویروس کرونا بر قلب

نتایج کالبد شکافی بر روی اجساد قربانیان کرونا نشان داده است که این ویروس توانسته قلب بیماران را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به بروز برخی عوارض زیر شود:

 • هیپرتروفی میوکارد و یا ضخیم شدن عضلات قلب
 • نکروز میوکارد یا همان مرگ سلولی (نکروز) عضلات قلب
 • سکته قلبی حاد ناشی از انسداد در یک یا چند شریان قلب
 • آمیلوئیدوز ناشی از رسوب پروتئین غیر طبیعی در عضلات قلب
 • پریکاردیت یا التهاب پریکاردیوم که بافت پیوندی رشته ای قلب است.
 • فیبروز قلبی ناشی از ضخیم شدن غیر طبیعی عضلات یا دریچه های قلب

نتایج کالبد شکافی و تاثیر ویروس کرونا بر کبد

علت مرگ در بیماری کرونا چیست؟ | پزشکت

نتایج کالبد شکافی بر روی اجساد قربانیان کرونا نشان داده است که این ویروس حتی توانسته است کبد بیماران را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به بروز برخی عوارض زیر شود:

 • کبد چرب و رسوب غیر طبیعی چربی در کبد
 • نکروز کبدی که منجر به کمبود اکسیژن رسانی به کبد و شوک و مرگ سلول می شود.
 • NASH یا بیماری اسیدهای چرب غیرالکلی (NASH) که مرحله پیشرفته کبد چرب محسوب می شود.

نتایج کالبد شکافی و تاثیر ویروس کرونا بر گره لنفاوی

نتایج کالبد شکافی بر روی اجساد قربانیان کرونا نشان داده است که این ویروس حتی توانسته است بر گره های لنفاوی بیماران را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به بروز برخی عوارض زیر شود:

 • احتقان لنفاوی که در این وضعیت غدد لنفاوی مسدود یا مسدود می شوند.
 • افزایش پلاسمابلاستها که پلاسمابلاستها سلولهای پلاسمای نابالغی هستند که آنتی بادی ترشح می کنند.

 نتایج کالبد شکافی و تاثیر ویروس کرونا بر کلیه ها

نتایج کالبد شکافی بر روی اجساد قربانیان کرونا نشان داده است که این ویروس توانسته کلیه های بیماران را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به بروز برخی عوارض زیر شود:

 • نکروز حاد لوله ای در این وضعیت جریان خون کم در کلیه ها به سلول های موجود در توبول های کلیه آسیب می رساند.
 • گلومرولاسکلروز که از زخم شدن یا سخت شدن رگهای خونی کوچک (گلومرول) در کلیه ها ناشی می شود.
 • انعقاد عروقی کلیوی که لخته های خون رگ های خونی کوچک کلیه را مسدود می کند، در نتیجه آسیب حاد کلیه ایجاد می شود.

علاوه بر همه این مورد، نتایج کالبد شکافی بر روی اجساد قربانیان کرونا نشان داده است که این ویروس توانسته طحال بیماران را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به التهاب طحال هم شود.

ویروس زنده SARS-CoV-2 هنگام کالبد شکافی یافت شد. 

علت مرگ در بیماری کرونا چیست؟ | پزشکت

در اولین کالبد شکافی انجام شده در هند، پزشکان توانستند ویروس زنده SARS-CoV-2 را 18 ساعت پس از مرگ بیمار جدا کنند. این بیمار 62 ساله COVID-19 پس از 14 روز درمان درگذشت و ویروسهای فعال در دهان، گلو و ناحیه بینی آن شناسایی شدند. در آزمایشات سواب های مختلفی که پزشکان از دهان، گلو و بینی انجام دادند، نتایج تست RT-PCR مثبت اعلام شد. اما هیچ اثری از ویروس روی پوست و سطح اندام های داخلی مانند ریه ها دیده نشد.

علاوه بر آن، یک پزشک توسط یک بیمار فوت شده در تایلند آلوده شد به همین دلیل یافتن ویروس زنده SARS-CoV-2 تا چند ساعت یا چند روز پس از مرگ جای تعجب ندارد. این ویروس می تواند در ترشحات بینی وجود داشته باشد و همچنین می تواند در سلول های بدن که هنوز فعال هستند، همانند سازی شود.  کسب اطلاع از اینکه این ویروس ها پس از مرگ چه مدت می توانند در بدن بمانند، به بررسی های بیشتری نیاز دارد.

منبع:

https://www.icliniq.com/articles/infectious-diseases/autopsy-findings-in-covid-19-patients

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم