لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رادیوانکولوژی چیست؟

رادیوانکولوژی چیست؟ | پزشکت
فهرست مطالب

رادیوانکولوژی، بر مراقبت از بیماران سرطانی که تحت پرتودرمانی قرار می گیرند، نظارت می کنند. آنها برنامه درمانی هر بیمار سرطانی را تهیه و تجویز و وضعیت را بررسی می کنند تا روند درمانی به طور دقیق صورت بگیرد. علاوه بر آن، پیشرفت بیمار را زیر نظر دارند تا مطمئن شوند از بیماران در طول درمان به خوبی مراقبت می شود. انکولوژیست های تشعشعی همچنین به شناسایی و درمان هرگونه عارضه جانبی پرتودرمانی کمک می کنند و با همه اعضای تیم انکولوژی همکاری نزدیک دارند.

با توجه به نیاز بیماران سرطانی به این درمان فوق تخصصی، ممکن است فاصله ای بین آماده سازی برای درمان وجود داشته باشد. در این شرایط تیم انکولوژی درباره تاریخ مورد انتظار شروع درمان با بیمار صحبت خواهد کرد.

تعیین زمان مناسب و مشخص برای پرتو درمانی، برای اطمینان از تاثیر گذاری روند درمان و کاهش خطر ابتلا به عوارض احتمالی بسیار مهم است.

همچنین تیم پرتو درمانی با بیماران در مورد درمان هرگونه عارضه جانبی و روند بهبودی از درمان به آنها مشاوره می دهد.

رادیوانکولوژی، همچنین ممکن است پس از اتمام پرتودرمانی، همچنان به مراقبت از بیمار ادامه دهند. اهداف درمانی آنها، عبارتند از:

 • درمان سرطان
 • کنترل رشد سرطان
 • کاهش علائم سرطان مانند درد

پرتو درمانی بخشی از درمان در حدود 40٪ از تمام بیماران سرطانی است.

چرا رادیوانکولوژی مهم است؟

تخمین زده می شود که 145،483 استرالیایی در سال 2020 مبتلا به سرطان تشخیص داده شده اند. همچنین بررسی ها نشان داده است که حدود نیمی از بیماران مبتلا به سرطان از پرتو درمانی به عنوان بخشی از درمان سرطان به طور کلی خود بهره مند خواهد شد. این بدان معناست که از هر 2 بیمار مبتلا به سرطان، 1 نفر ممکن است در طول بیماری خود از پرتودرمانی بهره مند شوند.

پرتودرمانی یک روش درمانی بسیار مقرون به صرفه برای سرطان است. حتی در حدود 40 درصد از تمام سرطان که در حال درمان بسیار حیاتی است. با توجه به اینکه سرطان عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است، سرمایه گذاری در بهبود درمان های انکولوژی اشعه، کمک به بیماران سرطانی برای دسترسی به پرتودرمانی و ایجاد مراکز درمانی جدید اهمیت چندانی نداشته است.

آینده درمان پرتویی و رادیوانکولوژی

فناوری و تکنیک های درمانی مورد استفاده در انکولوژی تشعشعی به طور مداوم در حال پیشرفت است. پیشرفتهای اخیر برای بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان مفید بوده است.

پرتو درمانی در درمان سرطان ها با برخی ویژگی ها همراه بوده است، از جمله:

 • افزایش میزان موفقیت در درمان
 • کاهش عوارض جانبی
 • سریع تر شدن زمان درمان
 • کاهش تعداد دوره های درمانی برای بیماران

فناوری جدید سیستم های مدیریت حرکت و قابلیت ردیابی تومور را فراهم می کند که دقیقاً پرتوهای تابش را به سمت سرطان هدف قرار می دهد در حالی که نسبت به سایر روش های درمانی سرطان، به اندام های مهم مجاور آسیب های کمتری می رساند.

بیش از نیمی از افرادی که مبتلا به سرطان، تشخیص داده می شوند، به پرتودرمانی دارند. پرتودرمانی، از دوزهای دقیق پرتوهای پرانرژی برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند. انکولوژیست های پرتویی، پزشکان بسیار آموزش دیده ای هستند که در این نوع مراقبت تخصص لازم را دارند.

متخصص انکولوژی پرتویی چه کاری انجام می دهد؟

رادیوانکولوژی چیست؟ | پزشکت

انکولوژیست های تشعشعی از نزدیک با انکولوژیست های پزشکی، جراحان و سایر پزشکان همکاری می کنند تا مناسب ترین روش درمانی را برای مبتلایان به سرطان تشخیص دهند.

قبل از انجام اقدامات تشعشعی، انکولوژیست های تابشی از نرم افزارهایی برای تعیین دقیق محل تابش پرتو ها به بیماران استفاده می کنند. آنها همچنین تصمیم می گیرند که از کدام نوع پرتودرمانی استفاده کنند. دو نوع اصلی پرتو درمانی شامل پرتودرمانی خارجی و داخلی هستند.

پرتودرمانی خارجی. در پرتودرمانی خارجی، پرتو ها از منبعی خارج از بدن به محل سرطان هدایت می شود. این رایج ترین نوع پرتودرمانی به ویژه برای سرطان های سر، سینه، ریه، روده بزرگ و پروستات است.

پرتودرمانی داخلی. با پرتودرمانی داخلی، انکولوژیست پرتویی، منبع تابش جامد یا مایع را در بدن شما قرار می دهد. با براکی تراپی، منبع تابش در داخل یا نزدیک سرطان شما کاشته می شود.

چگونه می توانم رادیوانکولوژی شوم؟

انکولوژیست های پرتویی چهار سال دانشکده، چهار سال دانشکده پزشکی، یک سال کارآموزی پزشکی عمومی، و سپس چهار سال (آموزش تخصصی در زمینه سرطان شناسی پرتو) را می گذرانند.

آنها آموزش های گسترده ای در مورد استفاده درست و مطمئن از اشعه برای درمان بیماری ها را می بینند.

انکولوژی پرتویی، یک تخصص پزشکی و بخش مهمی از رویکرد چندرشته ای در درمان سرطان است. آنها از پرتوهای ایکس (فوتون) با انرژی بالا استفاده می کند که بیشتر از طریق شتاب دهنده خطی به بیمار تحویل داده می شود. این پرتوهای درمانی بدون درد و نامرئی هستند و برای درمان تعدادی از سرطان های مختلف استفاده می شود.

دلایل مراجعه به انکولوژیست پرتویی چیست؟

رادیوانکولوژی چیست؟ | پزشکت

انکولوژیست های پرتو درمانی انواع مختلفی از سرطان ها را درمان می کنند. اگر با هر یک از شرایط زیر تشخیص داده شده اید، به احتمال زیاد باید به این متخصصان مراجعه کنید:

علاوه بر آن، انکولوژیست های تابشی شرایطی غیر از سرطان را نیز درمان می کنند، از جمله:

 • نوروم آکوستیک
 • تومورهای مغزی
 • تومورهای نخاعی
 • نورالژی سه قلو
 • ناهنجاری های شریانی وریدی

در اولین ملاقات شما، انکولوژیست اشعه پرونده های پزشکی و اشعه ایکس شما را بررسی می کند و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. پزشک در مورد یافته های خود با شما صحبت می کند و تصمیم می گیرد که چه برنامه درمانی را برای شما انتخاب کند.

شما باید انتظار داشته باشید که پنج روز در هفته به مدت شش تا هفت هفته تحت درمان با اشعه قرار بگیرید. هر جلسه درمانی بین 10 تا 30 دقیقه طول می کشد، اما فقط یک تا دو دقیقه در هر جلسه به شما اشعه داده می شود. دوزهای کوچک اما زیادی برای کمک به محافظت از سلول های سالم در ناحیه تحت درمان تجویز می شود. انکولوژیست پرتویی هر هفته با شما تماس می گیرد تا ببیند واکنش بدن شما به درمان چگونه است.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.