لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

فهرست مطالب

تب روماتیسمی به گلودرد با “گلودرد استرپ” معروف است و ناشی از باکتری به نام گروه A استرپتوکوک می باشد. بیشتر گلودردها بعد از حدود چهار روز به خودی خود درمان می‌شوند. اما اگر گلوگاه با آنتی‌بیوتیک درمان نشود، می‌تواند باعث تب روماتیسمی ‌در کودکان و افراد در معرض خطر شود. اگر فرزند شما گلودرد دارد، باید به مدت 10 روز آنتی بیوتیک خوراکی یا پنی‌سیلین تزریقی مصرف کند تا عفونت از بین رود. بهتر است که آنتی بیوتیک‌ های خوراکی به مدت 10 روز کامل مصرف شود، حتی اگر احساس کردید کاملا خوب  شده‌اید.

کسی که به عفونت استرپتوکوکی مبتلا شود تب روماتیسمی‌(RF) نمی‌گیرد، اما اگر RF ایجاد شود، علائم معمولاً 2 تا 4 هفته پس از عفونت ظاهر می ‌شود. این بیماری بیشتر در پسران و دختران 5 تا 15 سال دیده می ‌شود، اما ممکن است در بزرگسالان و کودکان کوچکتر بروز کند. به نظر می‌ رسد عوارض عصبی آن در زنان شایع تر است. RF می ‌تواند عوارض طولانی مدت داشته باشد که شایع ‌ترین آن بیماری روماتیسمی ‌قلب (RHD) است که در 30 تا 45 درصد از مبتلایان به RF ایجاد می ‌شود.

علائم تب روماتیسمی

تب روماتیسمی | پزشکت

تب روماتیسمی ‌عارضه برخی از انواع عفونت استرپتوکوکی است. RF در اثر واكنش به باكتري‌هايي كه باعث گلودرد مي شوند، بوجود مي آيد، به طوري كه تشخيص و درمان اين بيماري مي‌ تواند از ابتلا به آن در RF جلوگیری كند.

علائم گلو استرپت شامل موارد زیر است:

 • گلودرد
 • سردرد
 • درد شکم
 • بلع مشکل
 • لوزه‌های متورم
 • تهوع و استفراغ
 • درجه حرارت بالا
 • ضایعات پوستی قرمز
 • گره‌های لنفاوی متورم و ملتهب

علائم و نشانه ‌ها معمولاً 2 تا 4 هفته پس از عفونت استرپتوکوکی بروز می‌کنند.

برخی از افراد فقط یک یا دو مورد از علائم زیر را تجربه می‌ کنند، اما برخی دیگر ممکن است علائم بیشتری را تجربه کنند:

 • تب
 • خستگی
 • ضربان قلب سریع
 • درد مفاصل و تورم
 • کاهش توانایی ورزش
 • چرخش و حرکات غیرقابل کنترل
 • آرتروز یا درد و تورم در مفاصل، 75 درصد بیماران را تحت تأثیر قرار می‌ دهد. به طور معمول قبل از حرکت به مفاصل دیگر، از مفاصل بزرگتر مانند زانوها، مچ پا، مچ و آرنج شروع می ‌شود. این التهاب به طور معمول در طی 4-6 هفته برطرف می ‌شود، بدون اینکه باعث آسیب دائمی ‌شود.
 • التهاب قلب می‌ تواند منجر به درد در قفسه سینه، تپش قلب شود، حسی که قلب می ‌لرزد یا به سختی تپش می‌ خورد، گرفتگی و تنگی نفس و خستگی ایجاد می‌کند.

به طور متوسط، حدود 50 درصد از بیماران مبتلا به التهاب خطرناک قلب هستند که می ‌تواند اثرات جدی و طولانی مدت داشته باشد. کودکان جوان تر، مستعدتر هستند.

علت روماتیک فیور

تب روماتیسمی | پزشکت

عفونت های استرپتوکوکی گروه A از گلو باعث ایجاد استرپت گلو یا به طور معمول تب روماتیسم می شود. این عفونت به ندرت از پوست یا سایر قسمت های بدن تب روماتیسمی را ایجاد می کند. ارتباط بین عفونت استرپ و تب روماتیسمی مشخص نیست، اما به نظر می رسد که این باکتری سیستم دفاعی بدن را فریب می دهد. باکتری استرپت حاوی پروتئینی مشابه پروتئین موجود در بافت های خاصی از بدن است. بنابراین سلول های سیستم ایمنی بدن، ممکن است به بافت های بدن حمله کند و باعث التهاب شود.

اگر کودک شما برای از بین بردن باکتری های استرپت سریعا از طریق آنتی بیوتیک درمان شود و تمام داروها را مصرف کند، احتمال ابتلا به تب روماتیسمی کم می شود. اما اگر فرزند به طور کامل درمان نشود، ممکن است دچار تب روماتیسمی گردد.

عوامل خطر تب روماتیسمی

عواملی که می توانند خطر ابتلا به تب روماتیسمی را افزایش دهند، عبارتند از:

 سابقه خانوادگی

برخی از افراد ژن یا ژن هایی را دارند که احتمالاً باعث ایجاد تب روماتیسمی می شود.

 نوع باکتری استرپ

برخی از انواع باکتریایی استرپ احتمالاً در تب روماتیسمی نقش دارند.

 فاکتورهای محیطی

در مواردی مانند شلوغی بیش از حد و بهداشت ضعیف خطر ابتلا به تب روماتیسمی بیشتر است و به راحتی می تواند باعث انتقال سریع باکتری ها شود.

عوارض تب روماتیسمی

تب روماتیسمی | پزشکت

تب روماتیسمی‌ می‌ تواند باعث بیماری قلبی در کودکان شود. علائم تب روماتیسمی و بطور خاص التهاب ممکن است برای هفته‌ ها، ماه‌ ها یا طولانی تر باقی بماند و باعث مشکلات طولانی مدت شود. بیماری روماتیسمی‌ قلب (RHD) شایع ترین و جدی ترین عارضه است. این التهاب باعث آسیب دائمی ‌قلب، معمولاً دریچه میترال، دریچه بین حفره ‌های فوقانی و تحتانی سمت چپ قلب می ‌شود.

بیماری روماتیسمی قلبی می‌ تواند منجر به موارد زیر شود:

 تنگی دریچه، دریچه باریک می‌شود و باعث افت جریان خون می ‌شود.

 برگشت مجدد دریچه، خون به دلیل نشت در مسیر اشتباه جریان می ‌یابد.

 آسیب عضله قلب، التهاب ماهیچه قلب را ضعیف می‌کند تا قلب نتواند به درستی پمپاژ کند.

در صورت آسیب دیدن بافت قلب، دریچه میترال یا سایر دریچه‌ های قلب ممکن است ایجاد شود:

نارسایی قلبی، این یک وضعیت جدی است که در آن قلب به طور مؤثر خون در بدن پمپاژ نمی کند. این می‌تواند در سمت چپ، سمت راست یا هر دو طرف قلب تأثیر بگذارد.

 فیبریلاسیون دهلیزی، یک ریتم غیر طبیعی قلب که در آن اتاق‌های فوقانی قلب (دهلیز) با قسمت تحتانی قلب (بطن) هماهنگ نمی‌شوند. این باعث می‌شود عضله قلب به طور نامنظم، بیش از حد سریع منقبض شود، یا هر دو توانایی پمپاژ آن را ناکارآمد می‌کنند. این ریتم غیر طبیعی همچنین می‌تواند منجر به سکته مغزی شود.

پیشگیری تب روماتیسمی

تنها راه پیشگیری از تب روماتیسمی، درمان سریع عفونت های گلو و تب سرخچه با یک دوره کامل از آنتی بیوتیک های مناسب است.

تشخیص تب روماتیسمی

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص تب روماتیسمی وجود ندارد، اما تشخیص آن براساس سابقه پزشکی، معاینه بدنی و نتایج برخی تست ها انجام می شود.

آزمایش خون

اگر فرزند شما قبلاً به عفونت استرپت مبتلا شده بود، پزشكتان ممكن است آزمایش جانبی برای باكتری انجام ندهد. پزشک احتمالا یک آزمایش خون را برای تشخیص آنتی بادی های ضد باکتری استرپ توصیه می کند. باکتری واقعی ممکن است دیگر در بافت های گلو یا خون قابل مشاهده نباشد. همچنین پزشک احتمالاً با اندازه گیری پروتئین واکنش C و میزان رسوب گلبول های قرمز، التهاب موجود در خون را بررسی می کند.

الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG)

نوار قلب، سیگنال های الکتریکی را هنگام عبور از قلب ثبت می کند. پزشک می تواند سیگنال های را که نشان دهنده التهاب قلب یا عملکرد ضعیف قلب هستند را با استفاده از نوار قلب شناسایی کند.

اکوکاردیوگرام

در اکوکاردیوگرام، با استفاده از امواج صوتی تصاویری زنده از قلب تهیه می شوند. پزشک با توجه به نتایج اکوکاردیوگرام می تواند ناهنجاری های قلبی را تشخیص دهد.

پیش آگهی تب روماتیسمی

از هر 10 مورد بیماری تب روماتیسمی 8 مورد آن، علائم بیماری در طی 12 هفته برطرف می شوند. بین 30 تا 45 درصد از مبتلایان به تب روماتیسمی، دچار مشکلات قلبی می شوند. بازگشت مجدد تب روماتیسمی اغلب طی 5 سال بعد امکان دارد رخ دهد. در گذشته، تب روماتیسمی عامل اصلی مرگ و میر بود، اما اکنون این بیماری در کشورهای صنعتی به ندرت دیده می شود. با این حال، تب روماتیسمی در 1.5 درصد موارد در سراسر جهان کشنده است.

درمان تب روماتیسمی

تب روماتیسمی | پزشکت

 درمان تب روماتیسمی بیشتر برای از بین بردن باقیمانده باکتری های استرپتوکوکی گروه A، تسکین علائم، کنترل التهاب و جلوگیری از بازگشت مجدد بیماری انجام می گیرد.

درمان تب روماتیسمی شامل موارد زیر است:

 آنتی بیوتیک ها

پزشک برای از بین بردن باکتری های استریپ، پنی سیلین یا آنتی بیوتیک دیگری را تجویز می کند.

بعد از درمان کامل آنتی بیوتیک، پزشک دوره دیگری از آنتی بیوتیک ها را برای جلوگیری از بازگشت تب روماتیسمی آغاز می کند. به افرادی که در طول تب روماتیسمی دچار التهاب قلبی شده اند ممکن است توصیه شود که پیشگیری از آنتی بیوتیک را به مدت 10 سال یا بیشتر انجام دهند.

 درمان ضد التهابی

پزشک برای کاهش التهاب، تب و درد از داروی مسکن تجویز خواهد کرد.

اگر علائم شدید باشد یا کودک به داروهای ضد التهابی پاسخ نمی دهد، ممکن است پزشک داروی کورتیکواستروئید را توصیه کند.

 داروهای ضد تشنج

 برای حرکات شدید و غیر ارادی، پزشک می تواند داروهای ضد تشنج را تجویز کند.

با پزشک در مورد اینکه فرزند شما چه نوع مراقبت و پیگیری طولانی مدت لازم دارد، مشورت کنید. آسیب قلب ناشی از تب روماتیسمی ممکن است سال ها ظاهر نشود.

سبک زندگی و درمان خانگی تب رماتیسمی

پزشک احتمال دارد استراحت را برای کودک شما توصیه کند و از شما بخواهد تا زمانی که التهاب، درد و علائم دیگر بهبود نیافته، فعالیت کودک را محدود کنید. اگر التهاب در بافت های قلب باشد، بسته به میزان التهاب، ممکن است کودک برای چند هفته تا چند ماه به استراحت شدید نیاز داشته باشد.

آمادگی برای مراجعه به پزشک

تب روماتیسمی | پزشکت

قبل از قرار ملاقات، لیستی علائم و  تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل های دیگر که فرزند شما مصرف کرده است را یادداشت کنید.

 سؤالاتی که باید از پزشک فرزندتان بپرسید، عبارتند از:

 • بهترین دوره درمان چیست؟
 • فرزند من به چه آزمایشاتی نیاز دارد؟
 • چه عاملی باعث ایجاد علائم فرزند من می شود؟
 • چه شرایط دیگری می تواند باعث بروز این علائم شود؟
 • آیا تب روماتیسمی یا درمان آن بر سایر شرایط سلامتی فرزند من تأثیر خواهد گذاشت؟

 احتمالاً پزشک از شما سؤالاتی می پرسد، مانند:

 • چه زمانی علائم فرزند شما شروع شد؟
 • علائم چگونه با گذشت زمان تغییر کرده اند؟
 • آیا به تازگی فرزند شما مبتلا به تب شده است؟
 • آیا کودک شما در معرض گلوی استرپ قرار گرفته است؟
 • آیا کودک شما اخیراً دچار سرماخوردگی یا آنفولانزا شده است؟
 • آیا کودک شما آنتی بیوتیک ها را مطابق تجویز پزشک مصرف کرده است؟

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.