پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

سایت پزشکت

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

عمومی و داخلی

آلرژی بهاری

0
(0)
فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

اگر از آلرژی بهاری رنج می برید، این فصل نیز می تواند باعث ناراحتی هایی به شکل عطسه، خرناس کشیدن و سرفه شود. خبر خوب این است که می‌توانید گام‌های خاصی برای کاهش ناراحتی خود بردارید و به لذت بردن از همه چیزهایی که بهار ارائه می‌دهد، بازگردید. برای اطلاع از علل و علائم آلرژی بهاری و همچنین نکاتی برای مدیریت علائم خود، ادامه مطلب را بخوانید.

اگر از آلرژی های فصلی رنج می برید،  تنها نیستید. این بیماری که تب یونجه نیز نامیده می شود، تقریباً 20 میلیون بزرگسال را مبتلا می کند. بیش از 7 میلیون کودک نیز آلرژی تنفسی دارند.

بسیاری از افراد در بهار آلرژی را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر احتمال دارد در تابستان، پاییز یا حتی زمستان بسته به محرک هایشان، دچار آلرژی شوند. برخی از افراد اگر به چندین نوع گرده حساسیت داشته باشند، ممکن است در بیشتر طول سال از این بیماری رنج ببرند. افراد مبتلا به آلرژی های داخلی، از جمله به حیوانات خانگی و کنه های گرد و غبار، می توانند علائم را در تمام طول سال تجربه کنند. علاوه بر این، هاگ های کپک احتمال دارد به صورت فصلی یا در طول سال باعث ایجاد مشکلاتی شوند.

آلرژی بهار چه زمانی شروع و پایان می یابد؟

در بسیاری از مناطق کشور،آلرژی های بهاری معمولا از اوایل بهار شروع و تا اواخر تابستان ادامه می یابد. در مناطقی با آب و هوای معتدل، برخی از گرده ها ممکن است مدت زمان بیشتری باقی بمانند. مکان‌های مرطوب‌تر با ذوب برف‌های اواخر زمستان و باران خنک در بهار اغلب تعداد گرده‌های کمتری دارند.

با این حال، بسته به آب و هوای یک مکان، ممکن است تغییرات جزئی در جدول زمانی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، در مناطقی با آب و هوای معتدل، برخی از گرده ها ممکن است مدت زمان بیشتری باقی بمانند. در همین حال، مکان‌های مرطوب‌تر با ذوب برف‌های اواخر زمستان و باران‌های خنک در بهار اغلب تعداد گرده‌های آن کمتر است.

چه چیزی باعث آلرژی بهاری می شود؟

آلرژی بهاری || پزشکت

آلرژی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن پروتئین‌های خاصی را که آلرژن نامیده می‌شوند، میکروب یا اجسام خارجی بداند. ایجاد آلرژی و سپس تجربه حمله آلرژی، یک فرآیند دو بخشی است. مرحله اولیه زمانی روی می دهد که بدن برای اولین بار با ماده حساسیت زا مواجه می شود و آنتی بادی هایی ایجاد می کند که به انواع خاصی از سلول ها متصل می شوند. این فرآیند که حساسیت نامیده می شود، دفعه بعد که آلرژن را تجربه کرد، بدن را برای حمله آلرژی آماده می کند. هنگامی که این رخ می دهد، سلول ها هیستامین آزاد می کنند – مواد شیمیایی که باعث علائم ناخوشایند مانند عطسه، سرفه و بثورات روی پوست می شود.

آلرژن ها باعث ایجاد مشکلاتی برای افراد مختلف می شود. شایع ترین علل آلرژی بهاره شامل گرده درختان و علف ها، هاگ های کپک و حشرات است.

کپک

کپک می تواند در هر زمانی از سال علائم آلرژی ایجاد کند. در بهار، هاگ های کپک را می توان در مکان های مرطوب مانند روی برگ های افتاده، علف ها و توده های کمپوست یافت. گیاهانی که از سرمای زمستان جان سالم به در نبرده اند می توانند به وسیله ای برای رشد کپک تبدیل شوند. کپک همچنین می تواند در داخل خانه، به خصوص در مکان های مرطوب مانند آشپزخانه، حمام و زیرزمین رشد کند.

اگرچه ممکن است کپک محرک آشکار برای آلرژی های فصلی نباشد، ولی می تواند در بهار علائمی ایجاد کند. کپک دانه هایی را که به نام هاگ شناخته می شوند به منظور تولید مثل آزاد می کنند. این هاگ ها می توانند اغلب زمانی که هوا گرم و خشک است در هوا حرکت کنند. در موارد دیگر با شبنم یا مه در هنگام رطوبت زیاد پخش می شوند.

کپک را می توان روی تنه های پوسیده و برگ های افتاده، روی علف ها و غلات، در توده های کمپوست و سایر مکان های مرطوب یافت. در طول ماه های بهار، گیاهان در حال تجزیه که از سرمای زمستان جان سالم به در نبرده اند می توانند به وسیله ای برای رشد کپک تبدیل شوند. کپک همچنین می تواند در داخل خانه، به خصوص در مکان های مرطوب مانند آشپزخانه، حمام و زیرزمین رشد کند.

گرده درخت و علف

بسیاری از انواع پوشش گیاهی از گرده گل برای لقاح استفاده می کنند. گرده‌های بزرگ‌تر و مومی شکل که روی گل‌های رنگارنگ یافت می شوند و توسط زنبورها پخش، معمولاً علائم زیادی برای افراد مبتلا به آلرژی ایجاد نمی‌کنند. با این حال، دانه‌های گرده کوچک‌تر و پودری روی بسیاری از درختان و علف‌های هرز سبک هستند و به راحتی توسط باد از گیاهی به گیاه دیگر (و برای مبتلایان به آلرژی) منتقل می‌شوند.

گرده درختان یکی از اولین محرک های آلرژی است که در فصل بهار ظاهر می شود. درختان سرو می توانند گرده ها را در اوایل بهار آزاد کنند، در حالی که بیشتر مناطق دیگر تا اواسط بهار و با شروع گرده درخت توسکا و افرا افزایش این آلرژن را تجربه نمی کنند. گرده درختان به عنوان یکی از رایج ترین محرک های آلرژی از اوایل بهار شروع می شود و تا زمانی که درختان کاج، توت و بید گرده خود را آزاد می کنند به اوج خود می رسد.

در حالی که درختان معمولا منبع اصلی آلرژی های بهاری هستند، ولی تنها آنها نیستند. در مکان‌های خاصی، اگر بهار زودتر فرا برسد، علف‌های هرز می‌توانند علائم آلرژی را در اوایل ماه ایجاد کنند. به تدریج تعداد گرده علف‌هایی مانند چاودار و برمودا معمولاً شروع به افزایش می‌کند.

گرده درختان و علف ها آلرژن های اولیه بهار هستند. گرده‌های بزرگ‌تر و مومی شکل روی گل‌های رنگارنگ یافت می شوند و توسط زنبورها پخش معمولاً علائم آلرژی زیادی ایجاد نمی‌کنند.

دانه‌های گرده کوچک‌تر و پودری روی بسیاری از درختان و علف‌های هرز سبک‌تر هستند و به راحتی توسط باد از گیاهی به گیاه دیگر منتقل می‌شوند.

نیش حشرات

آلرژی بهاری || پزشکت

برخلاف علائم معمول آلرژی فصلی مانند عطسه و احتقان، نیش حشرات معمولاً باعث درد، خارش، قرمزی و یا التهاب جزئی در اطراف ناحیه آسیب دیده می شود. گزش و نیش همچنین می تواند منجر به یک واکنش آلرژیک جدی یا خطرناک به نام آنافیلاکسی شود. هر فردی که کهیر دارد، التهاب لب ها، زبان یا گلو، مشکلات تنفسی، یا سایر علائم مهم را تجربه می کند، بعد از گزش یا نیش باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشد.

وقتی مردم به حشرات گزنده در فصل بهار فکر می کنند، پشه ها اغلب در صدر فهرست قرار می گیرند، شاید به این دلیل که دمایی مشابه دمای بدن را ترجیح می دهند.  در حالی که ساس ها می توانند در تمام طول سال در داخل خانه مشکلاتی ایجاد کنند، آنها همچنین دمای بالاتر را ترجیح می دهند تا با شروع بهار و تابستان فعال تر شوند.

در میان حشرات گزنده، زنبورها یکی از انواعی هستند که در بهار فعالیت خود را افزایش می دهند، زیرا آنها برای افزایش جمعیت خود برای ماه های آینده تلاش می کنند.

با گرم شدن دما در فصل بهار و افزایش جمعیت بسیاری از حشرات، نیش و گزش بیشتر می شود. این حشرات مانند:

  • کک
  • پشه ها
  • زنبورها
  • هورنتس
  • مورچه های آتشین

علائم آلرژی بهاری

هر کسی که آلرژی بهار به گرده دارد می داند، علائم می تواند دشوار باشد. آلرژن‌های بهاری مانند گرده‌های درختان و علف‌ها می‌توانند علائم آلرژی مانند عطسه، آبریزش یا گرفتگی بینی، التهاب غشاهای مخاطی، سرفه و خارش و آبریزش چشم‌ها را ایجاد کنند. همانطور که میزان گرده می تواند تحت تأثیر مکان قرار گیرد، در نوع علائم و شدت آن نیز می تواند تأثیر بگذارد.

قرار گرفتن در معرض کپک همچنین می تواند علائم آلرژی را برای افراد مبتلا به آلرژی بهاری ایجاد کند. هنگامی که آنها اسپورهای کپک را از طریق بینی تنفس می کنند، می توانند علائمی مشابه آلرژی به گرده از جمله آبریزش بینی، عطسه، احتقان و خارش را تجربه کنند.

در نهایت، اگرچه ممکن است به اندازه عطسه و خرناس کردن اهمیت نداشته باشد، ولی آلرژی های بهاری نیز می توانند منجر به بثورات پوستی شوند. نیش حشرات و همچنین قرار گرفتن در معرض گیاهان خاصی مانند بلوط سمی، پیچک سمی و سماق نیز می تواند باعث تحریک پوست شود. حتی برخی از علف‌ها و سایر گیاهان نیز می‌توانند منجر به بثورات پوستی شوند.

چگونه آلرژی بهاری را مدیریت کنیم؟

آلرژی بهاری || پزشکت

در حالی که بدون شک زندگی با آلرژی های بهاری می تواند چالش برانگیز باشد، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش رنج خود بردارید.

آلرژی خود را بررسی کنید.

شرایط آب و هوایی خاص می تواند در شدت آلرژی نقش داشته باشد. به عنوان مثال، روزهای خشک و بادی باعث افزایش گرده در هوا می شود، در حالی که باران به کاهش مقدار آن کمک می کند. همچنین بررسی تعداد گرده ها از طریق گزارش های آب و هوای محلی می تواند مفید باشد.

از تماس با مواد آلرژی زا در فضای باز خودداری کنید.

اقدامات خاص می تواند در مواجهه شما با گرده ها تفاوت ایجاد کند. پنجره ها و درها را در شب بسته نگه دارید و از فعالیت های بیرونی در صبح زود که تعداد گرده ها به بالاترین حد خود می رسد خودداری کنید. برای چمن زنی و سایر کارهای باغبانی لباس های محافظ بپوشید – یا بهتر است شخص دیگری را استخدام کنید. پس از گذراندن وقت در خارج از منزل، دوش بگیرید تا گرده های مو و پوست را پاک کنید و لباس های خود را بشویید.

هوا را تمیز نگه دارید.

در حالی که دور نگه داشتن گرده ها از خانه غیرممکن است، می توانید مقدار آن را کاهش دهید. تعدادی راه حل در خانه وجود دارد که می‌توانید به کاهش ورود آلرژن‌های بیرونی کمک کنید، از جمله استفاده از واحدهای تهویه مطبوع، نصب فیلترهای هوای ذرات با راندمان بالا (HEPA) در سیستم‌های گرمایش یا سرمایش منزل، استفاده از تصفیه‌کننده‌های هوای قابل حمل هپا، و حتماً مرتباً جاروبرقی بکشید.

علائم آلرژی خود را از بین ببرید.

اجتناب از گرده به طور کلی غیرممکن است. برخی افراد احتمال دارد متوجه شوند که داروهای بدون نسخه باعث بهبود علائم و کیفیت زندگی می شوند. آنتی هیستامین های خوراکی می توانند به تسکین ناراحتی ناشی از عطسه، آبریزش بینی و خارش و آبریزش چشم کمک کنند. همچنین می توان از داروهای ضد احتقان برای کاهش احتقان استفاده کرد، اما باید فقط چند روز مصرف شود. اگر علائم آلرژی به طور قابل توجهی بر زندگی روزمره تأثیر می گذارد، برای کمک بیشتر با پزشک یا متخصص آلرژی مشورت کنید.

سخن آخر

با درک علل و شناخت علائم آلرژی بهاری – به علاوه مسلح کردن خود با ابزارهای مفید برای مدیریت علائم – می توانید منتظر فعالیت های بهاری در داخل و خارج از خانه باشید.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

منبع
https://www.zyrtec.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *