لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

10 مورد از شایع ترین نیش حشرات

10 مورد از شایع ترین نیش حشرات || پزشکت
فهرست مطالب

نیش حشرات تحریک کننده است و برخی از آنها می تواند مضر باشد. سعی کنید 10 مورد از شایع ترین نیش حشرات را بشناسید و بدانید چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. گزش حشره می تواند تجربه وحشتناکی باشد، به خصوص اگر ندانید چه موجودی آن لکه قرمز و ضربان دار روی پوست شما باقی گذاشته است. وحشت نکنید. بیشتر نیش حشرات معمولی، بی ضرر هستند و به سرعت بهبود می یابند. اما برخی نیش های حشرات مانند مورچه های آتشین، زنبورها، هورنت ها ممکن است باعث درد شدید یا حتی یک واکنش آلرژیک جدی شوند. حشرات دیگری، مانند نیش عنکبوت سمی، نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند. بر همین ما تصمیم گرفته ایم در این مقاله از پزشکت 10 مورد از شایع ترین نیش حشرات را مورد بررسی قرار دهیم تا با تشخیص علائم بتوانید حشرات عامل آنها را بشناسید.

علائم شایع ترین نیش حشرات

علائم نیش حشرات سرنخ هایی را برای تشخیص علت و شدت آن فراهم می کند. به عنوان مثال، بیشتر نیش حشرات باعث برجستگی های قرمز همراه با درد، خارش پوست یا سوزش می شود. برخی از گزش های حشرات نیز دارای تاول یا جوش هستند. در اینجا برخی از سرنخ های رایج نیش حشرات وجود دارد:

  • گزش کک‌ها بر روی پوست، اغلب روی مچ پا و ساق پا، یک جوش خارش ایجاد می‌کند.
  • پشه ها برآمدگی پوستی صورتی خارش دار و یا در موارد نادر یک واکنش آلرژیک شدید به جا می گذارند.
  • کنه‌ها می‌توانند ناقل بیماری لایم باشند و نیش آن‌ها بثوراتی را ایجاد می‌کند که شبیه چشم گاو در حال گسترش است.
  • نیش عنکبوت باعث علائم جزئی مانند قرمزی پوست، تورم و درد در محل یا علائم بسیار جدی می شود که نیاز به مراقبت اورژانسی دارد.
  • ساس یک اثر گزش کوچک روی پوست به جای می گذارد که قرمز و خارش دارد یا در موارد نادر باعث واکنش آلرژیک جدی می شود.

بیشتر نیش حشرات مستقیماً منتقل می شود و در فضای باز رخ می دهد. دو مورد استثناء ساس (کنه های کوچکی که در بستر و نزدیک آن زندگی می کنند) و شپش هستند که از طریق تماس با فرد آلوده، شانه یا لباس پخش می شوند.

گزش برخی از حشرات همچنین می تواند باعث گسترش بیماری هایی مانند ویروس زیکا، ویروس نیل غربی، ویروس Chikungunya، تب دنگی، و تب زرد (همه توسط پشه ها منتقل می شوند) بیماری لایم (از کنه ها)؛ تب خالدار کوه راکی (از سگ ها یا کنه های چوبی)؛ و بیماری شاگاس (از بوسیدن حشرات) شود. بیماری های ناشی از نیش پشه، کنه و کک در سال های اخیر افزایش یافته است.

چگونه می توان از شایع ترین نیش حشرات جلوگیری کرد؟

از یک دافع حشرات استفاده کنید. هنگام مسافرت، ممکن است به چه واکسن ها یا داروهایی نیاز داشته باشید و اقدامات احتیاطی که می توانید انجام دهید. سعی کنید لباسی بپوشید که پوست را بپوشاند. یادگیری تشخیص گزش حشره بر اساس ظاهر و احساس به شما کمک می کند تا بدانید که آیا باید گزش حشره را در خانه درمان کنید یا به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید.

اگر نسبت به نیش حشرات آلرژی دارید، با پزشک خود در مورد مراقبت های اورژانسی مشورت کنید. برخی از افراد مبتلا به آلرژی شدید به نیش حشرات باید همیشه داروهای آلرژی، از جمله اپی نفرین (مانند EpiPen) را همراه خود داشته باشند.

آیا نیش پشه می تواند باعث بیماری جدی شود؟

10 مورد از شایع ترین نیش حشرات || پزشکت

نیش پشه به صورت برآمدگی پوستی با خارش، گرد قرمز یا صورتی ظاهر می شود. این گزش معمولاً یک حشره بی ضرر است اما گاهی اوقات می تواند باعث بیماری جدی مانند ویروس زیکا (به ویژه در زنان باردار مضر)، ویروس نیل غربی، مالاریا یا آنسفالیت اسب شرقی (EEE) شود. برای اکثر مردم، زیکا باعث یک بیماری مختصر و شبیه آنفولانزا می شود. اما نوزادان تازه متولد شده از زنان باردار آلوده به زیکا نرخ نگران کننده ای از نقایص مادرزادی میکروسفالی دارند.

در سال 2019 (جدیدترین سالی که داده‌های مربوط به آن در دسترس است)، در مجموع 958 مورد از ویروس نیل غربی در 47 ایالت در ایالات متحده گزارش شده است. علائم 2 تا 14 روز پس از گزش ظاهر می شود و می تواند شامل سردرد، بدن درد، تب، استفراغ، اسهال و بثورات پوستی باشد. افراد مبتلا به عفونت شدیدتر نیل غربی ممکن است دچار مننژیت یا آنسفالیت شوند و علائمی مانند سفتی گردن، سردرد شدید، بی‌حسی، تب بالا و تشنج داشته باشند.

گزش پشه، یکی از شایع ترین نیش حشرات

نیش پشه آلوده به انگل می تواند باعث ایجاد مالاریا شود که یک اتفاق نادر در ایالات متحده است و سالانه تنها حدود 2000 مورد در این کشور تشخیص داده می شود. اکثر موارد مربوط به افرادی است که اخیراً به مناطقی از جهان سفر کرده اند که در آنجا مالاریا منتقل شده است. علائم مشابه آنفولانزا است و می تواند شامل تب، سردرد، دردهای عضلانی، تهوع و استفراغ از 10 روز تا چهار هفته پس از گزش باشد. مالاریا جدی است، اما خوب است بدانید که قابل پیشگیری و درمان است.

نگرانی دیگری که در حال ظهور است، گونه ای از پشه است که به تازگی در فلوریدا یافت شده است، به نام Aedes scapularis. این پشه که قبلا بیشتر در دریای کارائیب و آمریکای لاتین یافت می شد، تحقیقات نشان می دهد که اکنون این پشه در فلوریدا به خوبی تثبیت شده است. مشخص نیست که آیا پشه‌های Aedes scapularis در فلوریدا هر نوع بیماری را منتشر می‌کنند یا خیر، اما در جاهای دیگر نشان داده شده است که برخی از ویروس‌ها از جمله ویروس آنسفالیت اسبی ونزوئلا (VEEV) و ویروسی که باعث تب زرد می‌شود را منتشر می‌کنند.

گزش ساس، یکی دیگر از شایع ترین نیش حشرات

احتمالاً هنگام گاز گرفتن ساس دردی احساس نخواهید کرد، اما ممکن است سه یا چند علامت قرمز خوشه ای را مشاهده کنید که اغلب یک خط را تشکیل می دهند. برخی از افراد بین 24 ساعت تا 3 روز بعد به بزاق حشره واکنش آلرژیک خفیف یا شدید نشان می دهند. این می‌تواند منجر به برآمدگی قرمز رنگ پوست شود که برای چندین روز به شدت خارش و ملتهب است.

گزش ساس ممکن است در هر جایی از بدن شما اتفاق بیفتد اما معمولاً در نواحی بدون پوشش مانند گردن، صورت، بازوها و دست‌ها ظاهر می‌شود. خوب است بدانید که اگرچه ساس ها شایع هستند، ساس ناقل بیماری نیست .

گزش عنکبوت، یکی دیگر از شایع ترین نیش حشرات

10 مورد از شایع ترین نیش حشرات || پزشکت

بیشتر نیش عنکبوت ها سمی نیستند و فقط علائم جزئی مانند قرمزی پوست، تورم و درد در محل ایجاد می کنند. اگر واکنش آلرژیک به نیش عنکبوت با علائمی مانند سفتی در قفسه سینه، مشکلات تنفسی، مشکلات بلع یا تورم صورت بروز کرد، بلافاصله به مراقبت های پزشکی نیاز دارید. از آنجایی که نیش عنکبوت می‌تواند به کزاز عفونی شود، توصیه می‌شود که از واکسن‌های تقویت‌کننده کزاز خود استفاده نکنید و هر 10 سال یک بار تزریق کنید.

نیش عنکبوت سمی تا چه حدی خطرناک است؟

به طور کلی نیش عنکبوت سمی مانند بیوه سیاه یا گوشه نشین قهوه ای بسیار خطرناک است و می تواند واکنش شدیدی ایجاد کند. نیش بیوه سیاه که به صورت دو خال ظاهر می شود، ممکن است در ابتدا دردناک باشد یا نباشد. اما 30 تا 40 دقیقه بعد، ممکن است درد و تورم در این ناحیه داشته باشید. در عرض هشت ساعت، ممکن است درد و سفتی عضلات، درد معده و کمر، تهوع و استفراغ و مشکلات تنفسی را تجربه کنید. ممکن است عنکبوت را ندیده باشید که شما را گاز گرفته است، اما اگر احتمال گزیده شدن توسط یک عنکبوت سمی وجود دارد، فورا با اورژانس تماس بگیرید.

عنکبوت منزوی قهوه ای سمی است و معمولا در فضاهای تاریک و بدون استفاده زندگی می کند. برخی از افراد احساس می کنند که یک نیش کوچک به دنبال آن درد شدیدی ایجاد می کند، در حالی که برخی دیگر تا ساعاتی بعد متوجه نیش قهوه ای گوشه گیر شده اند. چهار تا هشت ساعت پس از آن، گزش ممکن است دردناک‌تر شود و مانند یک کبودی یا تاول با ناحیه‌ای آبی-بنفش در اطراف آن به نظر برسد. سپس گزش پوسته و تیره می شود.

علائم نیش عنکبوت منزوی قهوه ای در عرض چند ساعت رخ می دهد و شامل تب، لرز، خارش، حالت تهوع و تعریق است. از آنجایی که برخی از افراد واکنش جدی نشان می دهند که می تواند منجر به نارسایی کلیه، تشنج و کما شود، نیاز به درمان فوری است.

نیش کنه، یکی دیگر از شایع ترین نیش حشرات

نیش برخی از کنه ها می تواند خطرناک باشد زیرا حشرات ممکن است ناقل بیماری باشند. کنه های پا سیاه، که قبلا به عنوان کنه آهو شناخته می شدند، ممکن است ناقل بیماری لایم باشند و کنه سگ می تواند تب خالدار کوه راکی را گسترش دهد. سالانه بیش از 30000 مورد بیماری لایم در ایالات متحده گزارش می شود.

ممکن است تب، خستگی، سردرد، درد عضلات و مفاصل و همچنین ریتم نامنظم قلب داشته باشید. اما 20 تا 30 درصد از افرادی که مبتلا می شوند هرگز دچار جوش نمی شوند. علائمی مانند مفاصل متورم یا دردناک، از دست دادن حافظه، یا سایر پاسخ‌های خودایمنی که شبیه بیماری‌های دیگر هستند، ممکن است زمانی که بیماری لایم در مراحل پیشرفته خود است، خود را نشان دهند. تشخیص شاید مبهم بماند زیرا بسیاری از پزشکان در ابتدا این علائم غیراختصاصی را با بیماری لایم یکسان نمی دانند.

تب خالدار کوه راکی ناشی از نیش کنه نادر است و سالانه حدود 2500 مورد در ایالات متحده وجود دارد. باعث تب، سردرد، دردهای عضلانی و بثورات پوستی می شود. بثورات لکه های قرمز باریک روی مچ پا و مچ دست پس از چند روز تب شروع می شود، اما بعداً بثورات به بقیه بدن گسترش می یابد. در برخی افراد، راش هرگز ایجاد نمی شود. اگرچه این عفونت می‌تواند شدید و حتی کشنده باشد اما قابل پیشگیری است و با مراقبت‌های پزشکی سریع می‌توان آن را با موفقیت درمان کرد.

نوع دیگری از کنه که باید از آن اجتناب کرد، کنه ستاره تنها است. این نوع در بخش شرقی ایالات متحده، اما عمدتا در جنوب یافت می شود. این نوع کنه می تواند چندین ویروس را منتقل کند. مهم‌تر از همه، واکنش‌های آلرژیک مرتبط با مصرف گوشت قرمز توسط افرادی که توسط این کنه‌ها گزیده شده‌اند گزارش شده است.

نیش کک

علائم نیش کک ممکن است ظرف چند ساعت پس از گزش شما شروع شود و گزش ها معمولاً در گروه های سه یا چهار نفری ظاهر می شوند. شاید متوجه خارش، کهیر و تورم در اطراف یک جراحت یا زخم، یا بثورات برجستگی های کوچک و قرمز رنگی شوید که احتمال دارد خونریزی داشته باشد. گزش کک بیشتر در مچ پا و ساق پا دیده می شود، اما ممکن است در زیر بغل، دور کمر و در خمیدگی زانوها و آرنج شما نیز ظاهر شود. بثورات ناشی از گزش با فشار دادن روی آن سفید می شود و به مرور زمان بزرگتر یا پخش می شود. خاراندن بثورات می تواند منجر به عفونت پوستی شود و به مراقبت های پزشکی نیاز دارد.

در موارد بسیار نادر، کک ها با باکتری هایی که باعث طاعون می شوند آلوده خواهند شد. این بیماری می تواند از جوندگان وحشی به حیوانات خانگی و افراد سرایت کند. علائم طاعون شامل التهاب غدد لنفاوی، سردرد، تب و لرز است که از یک تا شش روز پس از گزش ظاهر می شود.

نیش زنبور

10 مورد از شایع ترین نیش حشرات || پزشکت

نیش حشرات باعث ایجاد درد شدید می شود که ممکن است برای چند دقیقه ادامه یابد، سپس به یک احساس کسل کننده و دردناک محو شود. ممکن است چند روز بعد این ناحیه همچنان در هنگام لمس احساس درد وجود داشته باشد.

احتمال دارد یک برجستگی پوستی قرمز رنگ با سفیدی اطراف آن در اطراف محل نیش ظاهر شود و این ناحیه خارش داشته باشد و در هنگام لمس احساس گرما کند. اگر قبلا توسط زنبور نیش زده شده اید، ممکن است بدن شما نیز به سم موجود در نیش پاسخ ایمنی داشته باشد و در نتیجه در جایی که نیش زده شده است یا در کل ناحیه بدن، از جمله گلو و ریه، ورم کند. اگر این نوع پاسخ آلرژیک به نام آنافیلاکسی دارید، نیاز به درمان فوری دارید. علائم آلرژی شدید به حشرات شامل کهیر، تورم، مشکلات تنفسی، سرگیجه، گرفتگی عضلات، حالت تهوع، اسهال و حتی ایست قلبی است.

نیش شپش

نیش شپش لکه های قرمز ریز روی شانه ها، گردن و پوست سر ناشی از حشرات انگلی کوچک است که می توانند روی لباس یا رختخواب شما زندگی کنند. از آنجایی که نیش شپش بسیار کوچک است، معمولاً درد ندارد، اما باعث خارش می شود. برخی از افراد ممکن است به دلیل نیش شپش دچار بثورات پوستی بزرگتر و ناراحت کننده شوند. خاراندن مداوم نقاط خارش دار می تواند منجر به عفونت شود که با علائمی از جمله تورم غدد لنفاوی و پوست حساس و قرمز مشخص می شود. نیش شپش نیز ممکن است ترشح کند و پوسته پوسته شود. باید توسط پزشک درمان شود، اما شپش ناقل بیماری های دیگر شناخته نشده است.

نیش مورچه

نیش مورچه معمولاً دردناک است و باعث ایجاد برجستگی های قرمز رنگ پوست می شود. برخی از انواع مورچه ها، مانند مورچه های آتشین، سمی هستند و نیش آنها می تواند باعث واکنش آلرژیک شدید شود. اگر مورچه های آتشین شما را گزیده باشند، ممکن است یک یا دو روز پس از نیش، جوش ها یا تاول های سفید پر از مایع مشاهده کنید. این علائم سه تا هشت روز طول می کشد و ممکن است باعث ایجاد زخم شود. برجستگی ها احتمال دارد خارش دار و قرمز باشند و ممکن است در اطراف محل ورم داشته باشید. مهم است که تاول ها را خراش ندهید یا نشکنید زیرا ممکن است عفونی شوند .

گزش کنه چیگر

کنه ها معمولا بیماری را گسترش نمی دهند، اما نیش آنها می تواند پوست را تحریک کرده و باعث خارش شدید شود. کنه های خارش دار معمولا از حشرات تغذیه می کنند اما حیوانات دیگر از جمله انسان ها را گاز می گیرند. گزش ها معمولا بدون توجه باقی می مانند تا زمانی که علائم خارش دار و قرمز ایجاد شود که ممکن است شبیه بثورات پوستی باشد.

چیگر نوعی کنه است که بزاق خود را تزریق می کند تا بتواند مایع و پوست را بخورد. در پاسخ به نیش چیگر، پوست اطراف نیش سفت می شود. پوست اطراف تحریک و ملتهب می شود و یک جوش قرمز خارش دار ایجاد می شود.

کنه ها همچنین باعث بیماری به نام گال می شوند که از فردی به فرد دیگر مسری است. کنه های گال ماده برای تخم گذاری در پوست فرو می روند. هنگامی که تخم ها بیرون می آیند، لاروها به سطح پوست می آیند. آنها شروع به پوست اندازی می کنند و سپس برای تغذیه به داخل پوست فرو می روند. این منجر به بثورات پوستی می شود که ممکن است شبیه جوش های آکنه باشد و خارش شدید ایجاد کند که در شب بدتر می شود. همچنین شاید متوجه خطوط سبک و نازک روی پوست که در آن کنه‌ها حفر شده‌اند، از جمله بین انگشتان، در خم‌های مچ و زانو، و زیر جواهرات روی مچ دست و انگشتان دست پیدا کنید.

Kissing

10 مورد از شایع ترین نیش حشرات || پزشکت

حشرات Kissing که به عنوان حشرات قاتل نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند انگل‌هایی را که باعث بیماری شاگاس می‌شوند، منتقل کنند. بیش از نیمی از این حشرات حامل این انگل هستند. حشرات Kissing در روز پنهان می شوند اما در شب ظاهر می شوند و اغلب گزیدگی روی صورت باقی می گذارند و باعث تورم پلک می شوند. در چند هفته اول پس از عفونت، علائم بیماری شاگاس می تواند شامل تب، خستگی، بدن درد، سردرد، بثورات پوستی، کاهش اشتها، اسهال و استفراغ باشد. اما، CDC خاطرنشان می کند، در دراز مدت، و حتی دهه ها بعد، حدود 30 درصد از افرادی که با Kissing حشرات آلوده می شوند، عوارض جدی بیماری شاگاس را تجربه می کنند. مانند بزرگ شدن قلب، نارسایی قلبی، ریتم غیر طبیعی قلب، ایست قلبی یا بزرگ شدن روده بزرگ، همچنین به عنوان مگاکولون شناخته می شود.

نیش هورنت

نیش هورنت (مانند نیش زنبور) معمولاً بلافاصله پس از وقوع، دردناک، خارش دار، قرمز و متورم است، بدون اینکه عوارض طولانی مدتی ایجاد کند. بسیاری از افراد می‌توانند به سادگی ناحیه مورد نظر را یخ بزنند تا درد را تسکین دهند. حتی یک آنتی هیستامین بدون نسخه (مانند بنادریل) برای کمک به خارش استفاده کنند. علائم معمولاً پس از یک یا دو روز ناپدید می شوند. با این حال، اگر به نیش زنبور یا هورنت حساسیت دارید یا چندین بار گزیده شده اید نیش می تواند باعث واکنش های آلرژیک شدید از جمله حالت تهوع، ضربان قلب سریع، تورم، سرگیجه، کهیر و تنگی نفس شود .

هورنت‌ها معمولاً لانه‌های کاغذی بزرگ خود را در حفره‌های درختان و همچنین نقاط دست نخورده در انبارها، اتاق‌های زیر شیروانی و حتی دیوارها می‌سازند. هورنت‌ها از لانه‌های خود دفاع می‌کنند. حتی ممکن است به شما حمله کنند اگر خیلی نزدیک شوید، بنابراین اگر به لانه‌ای برخورد کردید، منطقه را ترک کنید. هورنت ها معمولاً فقط در صورت تهدید نیش می زنند. اگر شما را نیش زدند، فوراً منطقه را ترک کنید تا از حمله دیگری جلوگیری شود.

انواع خاصی از مگس ها

مگس‌ها هم می‌توانند انسان‌هایی را که بیرون هستند هدف قرار دهند و هم شدت حمله آنها سال به سال متفاوت است. گزش می تواند دردناک باشد و باعث خونریزی، تورم، تحریک یا واکنش آلرژیک شود. تورم و سوزش باید طی یک یا دو روز از بین برود. پوشش با لباس های رنگ روشن و دافع حشرات به عنوان مهم ترین راهکارهای پیشگیری پیشنهاد می شوند.

مگس های سیاه (که گاهی اوقات به آن پشه گاومیش یا “نابینا” نیز می گویند) در سراسر ایالات متحده رایج هستند و می توانند گاز بگیرند (اگرچه به عنوان عامل انتشار بیماری محسوب نمی شوند). اندازه آنها کوچک است و معمولاً در اطراف سر، به ویژه چشم، گوش ها و پوست سر گاز می گیرند. نیش آنها می تواند باعث تورم، بی حسی و درد شود که می تواند چندین روز ادامه داشته باشد. این نوع نیش مگس ها، معمولا به صورت برجستگی های قرمز کوچکی که خارش دارند ظاهر می شوند.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.