بیماری های گوارشیعمومی و داخلی

شایع ترین علل درد ناف

شایع ترین علل درد ناف

درد ناف علل شایع زیادی دارد. بر همین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله شایع ترین علل درد ناف را بررسی کنیم. اما برخی از علل بسیار جدی و خطرناک بوده، در حالی که برخی دیگر مشکلات معده ساده و قابل حل هستند. هر فردی که درد ناف را تجربه می کند باید با پزشک خود مشورت کند که بهترین تشخیص و گزینه های درمانی را به او ارائه بدهد. بسیاری از بیماری‌های جزئی می‌توانند باعث ایجاد درد در ناحیه ناف شوند و حتی به سایر نواحی بدن از جمله لگن، پاها و قفسه سینه سرایت کنند. اما بیایید در این مقاله علل های شایع درد ناف را بیشتر بشناسیم.

حقایق سریع در مورد درد ناف:
 • بارداری می تواند باعث درد ناف زنان شود.
 • برخی از شرایط موقتی می توانند باعث درد شکم شوند.
 • فردی که جراحی شکم داشته باشد ممکن است درد ناف را تجربه کند.
 • یبوست می تواند باعث درد ناف شود، اما معمولاً یک بیماری جدی نیست.

سوء هاضمه

سوء هاضمه می تواند یکی از دلایل درد ناف باشد. به سوء هاضمه، ناراحتی معده نیز گفته می شود. این باعث درد، سوزش یا ناراحتی در قسمت فوقانی شکم می شود که به ناحیه ناف سرایت می کند. سوء هاضمه را می توان با داروهای ضد اسید و مسدود کننده های اسید بدون نسخه درمان کرد. طبق گزارش موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی، از هر 4 نفر ۱ نفر سوء هاضمه را تجربه می کند. علاوه بر این، از بین کسانی که برای سوء هاضمه به پزشک مراجعه می کنند، از هر 4 نفر 3 نفر با سوء هاضمه عملکردی تشخیص داده می شوند.

سوء هاضمه عملکردی باعث ایجاد درد در قسمت فوقانی معده شده که به ناف تابش می کند. این بیماری است که بعد از مدتی از بین می رود اما علت مشخصی ندارد. سوء هاضمه عملکردی را می توان با داروهای ضد اسید و مسدود کننده های اسید بدون نسخه درمان کرد.

بارداری

درد خفیف ناف جای نگرانی ندارد، اما زنانی که هر گونه ناراحتی و درد قابل توجه و مداومی را تجربه می کنند باید آن را به پزشک گزارش دهند. فتق ناف در دوران بارداری یکی دیگر از دلایل احتمالی درد ناف در آن دوران است. با این حال، این نوع فتق ها نادر هستند و زنان باردار را تحت تاثیر قرار دهد با چند قلو بودن یا این که فرد شدیدا چاق باشد این درد تشدید می شود.

علائم فتق ناف عبارتند از:

 • تهوع و استفراغ
 • التهاب در اطراف ناف
 • برآمدگی در نزدیکی ناف
 • درد در اطراف و نزدیک ناف

یبوست

شایع ترین علل درد ناف | پزشکت

درد ناف می تواند زمانی رخ دهد که فردی یبوست داشته باشد. یبوست یک بیماری شایع است، طبق گفته موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی، حرکات روده در یک دوره 1 هفته ای انجام می شود. تقریباً همه افراد دچار یبوست می شوند و یبوستی که مدت کوتاهی طول می کشد جدی نیست. یبوست گاه به گاه با نرم کننده های مدفوع و با افزودن فیبرهای فرآوری شده یا مصنوعی به رژیم غذایی درمان می شود.

هر کس که یبوست را برای 2 ماه یا بیشتر تجربه می کند، باید به پزشک مراجعه کند.

سایر علل بالقوه درد ناف شامل درد پس از جراحی، عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)، عفونت های باکتریایی و گاستروانتریت است.

درد بعد از جراحی

بیشتر اوقات، درد ناشی از جراحی با بهبودی بدن برطرف می شود. داروهای ضد درد بسته به شدت درد می توانند موثر باشند. هرگونه درد و التهاب شدید که شامل موارد زیر باشد باید دلیلی برای بررسی بیشتر باشد:

ویزیت آنلاین
 • تب
 • اسهال
 • استفراغ
 • حالت تهوع

افرادی که هر یک از این علائم را تجربه می کنند باید با پزشک خود مشورت کنند، زیرا این علائم عفونت هستند.

عفونت های دستگاه ادراری

UTI در زنان شایع تر از مردان است، اما هر فردی، از جمله کودکان، می تواند به UTI مبتلا شود. UTI احتمال دارد باعث درد در ناحیه شکم و ناف شود. عفونت ادراری توسط باکتری ایجاد  و با آنتی بیوتیک درمان می شود.

عفونت های باکتریایی معده

باکتری های بد روده می توانند وارد بدن شوند و سال ها در دستگاه گوارش زندگی کنند. با گذشت زمان، باکتری ها می توانند زخم های دردناکی در پوشش معده و روده کوچک ایجاد کنند. گاهی اوقات، این عفونت ها افراد را در معرض خطر ابتلا به سرطان معده قرار می دهند .عفونت ها می توانند باعث درد ناف و درد در سراسر شکم شوند.

عفونت های باکتریایی معده را می توان با آنتی بیوتیک ها درمان کرد. هنگامی که آنتی بیوتیک ها شروع به کار می کنند، درد ناف و شکم و سایر علائم معمولا برطرف می شوند.

گاستروانتریت

گاستروانتریت که معمولاً به عنوان آنفولانزای معده شناخته می شود، در اثر مصرف غذا یا نوشیدنی آلوده یا تماس مستقیم با فرد آلوده ایجاد می شود. درد ناف، معده و گرفتگی از علائم کلاسیک گاستروانتریت هستند. گاستروانتریت معمولاً به خودی خود بهبود می یابد. هرکسی که دچار کم آبی بدن در اثر استفراغ و اسهال است، خون در مدفوع دارد، یا علائمی که بیش از 3 روز طول می کشد، باید با پزشک تماس بگیرند.

علل جدی تر درد ناف

شایع ترین علل درد ناف | پزشکت

برخی از بیماری هایی که باعث درد ناف می شوند، دردناک بوده، اما اکثر آنها قابل درمان هستند. حتی در صورتی  که قابل درمان نیستند  درد را می توان مدیریت کرد.

سنگ کیسه صفرا

حملات کیسه صفرا ناشی از سنگ کیسه صفرا بسیار دردناک هستند و درد شدید معمولا اولین نشانه مشکل است. درد معمولاً از شکم شروع شده و به ناف می رسد. تنها راه درمان درد سنگ کیسه صفرا، جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. پس از برداشتن کیسه صفرا، درد برطرف می شود.

آپاندیسیت

التهاب آپاندیس که منجر به جراحی می شود، احتمال دارد باعث درد شدید ناف شود. آپاندیسیت یک بیماری بسیار دردناک است که باعث التهاب آپاندیس شده و می تواند جدی باشد و حتی منجر به مرگ شود. آپاندیسیت درمان نشده می تواند باعث پریتونیت شود که در صورت پاره شدن آپاندیس و انتشار عفونت در شکم رخ می دهد. پریتونیت یک التهاب خطرناک و جدی پوشش معده است که اندام های معده را می پوشاند.

درد آپاندیس معمولا از اطراف ناف شروع و در سراسر شکم منتشر می شود. درد با هر حرکتی از جمله راه رفتن و سرفه بدتر می شود.

علاوه بر درد، آپاندیسیت علائم زیر را نیز ایجاد می کند:

 • تب
 • یبوست یا اسهال
 • تهوع و استفراغ
 • نفخ یا التهاب شکم
 • از دست دادن اشتها

هرکسی که مشکوک به آپاندیسیت است یا دارای درد شدید ناف و شکم یا هر یک از علائم ذکر شده در بالا است، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

پانکراتیت

پانکراتیت یک وضعیت پزشکی است که در آن پانکراس ملتهب می شود. در پانکراتیت، آنزیم‌های گوارشی قبل از رها شدن در روده کوچک شروع  حرکت به سمت لوزالمعده کرده و به پانکراس حمله می‌کنند. درد ناف یکی از علائم کلاسیک پانکراس ملتهب است. پانکراتیت اغلب یک بیماری مزمن است و درد ناف هرگز به طور کامل برطرف نمی شود. درمان می تواند به مدیریت پانکراتیت مزمن کمک کند.

اختلالات روده کوچک

اختلالات روده باریک، مانند بیماری کرون، می تواند باعث درد شدید در ناحیه ناف و اطراف آن شود. این نوع شرایط مزمن و دردناک بوده، اما قابل درمان هستند.

در درد ناف چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد؟

شایع ترین علل درد ناف | پزشکت

درد ناف بیش از یک علت احتمالی دارد. شرایط زیر در مورد درد ناف می تواند نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشد و نباید متوقف شود:

 • درد ناشی از آسیب
 • همراه با استفراغ شدید
 • درد همراه با مدفوع خونی
 • درد شدیدی که بر فعالیت روزانه تأثیر می گذارد و از آن پیشگیری می کند.
 • دردی که باعث بیدار شدن در شب می شود یا کسی را در مسیر خود متوقف می کند.

در بیشتر مواقع، درد ناف جدی نیست، اما در برخی موارد ممکن است خطرناک باشد. تعیین علت درد شکم می تواند به فرد کمک کند تا با درمان های مناسب آن را مدیریت کند. بنابراین، هرکسی که درد ناف بسیار دردناک یا غیرعادی را تجربه می کند، باید آن را به پزشک خود اطلاع دهد.

درد پریومبیلیکا

درد پریوم یک نوع درد شکمی است که در ناحیه اطراف یا پشت ناف ایجاد می شود. این قسمت از شکم به عنوان ناحیه ناف شناخته می شود و شامل بخش هایی از معده، روده کوچک و بزرگ و پانکراس است. شرایط زیادی وجود دارد که می تواند باعث درد پری کام شود. برخی از آنها بسیار رایج در حالی که بعضی دیگر نادرتر هستند.

چه موقع باید به دنبال درمان پزشکی باشیم؟

اگر درد پری اپیلیکال را تجربه می‌کنید که بیش از چند روز طول می‌کشد، باید با پزشک خود ملاقاتی داشته باشید تا در مورد علائم خود مشورت کنید. در مواقعی که علاوه بر درد پریومبیلیکا، علائم زیر را نیز تجربه می کنید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

 • تب
 • خون در مدفوع
 • دردهای شدید شکمی
 • التهاب یا حساس شدن شکم
 • پوست مایل به زرد ( یرقان )
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • حالت تهوع و استفراغی که از بین نمی رود.

درد پریومبیلیکا چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تعیین علت درد، پزشک ابتدا سابقه پزشکی را می گیرد و معاینه فیزیکی انجام می دهد. بسته به سابقه پزشکی، علائم و معاینه فیزیکی، پزشک احتمال دارد آزمایش‌های بالینی را برای کمک به تشخیص انجام دهد. این آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آندوسکوپی برای ارزیابی زخم معده یا اثنی عشر
 • آزمایش خون برای ارزیابی تعداد سلول های خونی و سطح الکترولیت
 • تجزیه و تحلیل ادرار برای رد عفونت دستگاه ادراری (UTI) یا سنگ کلیه
 • نمونه برداری از مدفوع برای بررسی عوامل بیماری زا در مدفوع
 • تست های تصویربرداری، مانند اشعه ایکس یا سی تی اسکن، برای کمک به تجسم اندام های شکم

پیش آگهی درد ناف

علل احتمالی زیادی برای درد پری اپیلیکال وجود دارد. برخی از آنها، مانند گاستروانتریت، شایع هستند و به طور معمول در عرض چند روز از بین می روند. موارد دیگر، مانند ایسکمی مزانتریک، فوریت های پزشکی هستند و باید فورا مورد توجه قرار گیرند. اگر چند روزی است که درد پری کام را تجربه کرده اید یا در مورد درد پری کام خود نگران هستید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید تا در مورد علائم و گزینه های درمانی خود صحبت کنید.

26 دیدگاه

 1. سلام من ناحیه نافم خیلی درد میکنه و سفت هم شده ببخشید اسهال هم هستم و کل بدنم هم درد میکنه احساس خستگی هم دارم ممکنه کرونا گرفته باشم؟! بیشتر هم پشتم درد میکنه انقدر درد میکنه نمیتونم خوب دراز بکشم و وقتی هم نفس بلند و عمیق می کشم و یا تکون به شکمم میدم دلم درد میگیره

  1. سلام شما نیاز به معاینات و آزمایشات خاصی دارید لازم است به متخصص داخلی مراجعه نمایید.

 2. سلام ببخشید من بعضی اواقات داخل نافم سیخ های خیلی شدیدی میکشه در حدی که نمیتونم تکون بخورم وحشتناکه درد نیست سیخه علتش چیه؟ نیازه به دکتر مراجعه کنم؟ و اینکه سیخ ها ثانیه ای نیستن طولانی مدتن ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام شاید عفونت ناف باشد لذا به متخصص جراحی مراجعه فرمایید.

  2. سلام احتمال عفونت نافی مطرح است لذا به پزشک جراح مراجعه نمایید.

  3. سلام
   سی پنج ساله هستم درد معده هم سوزش معده که درد کشیده میشه تاناف اپاندیس هم ۱۵ سال قبل عمل کردم بواسیر وکبد چرب کیست اندومترویزی دارم
   علت درد ناف چیه
   مچکر

   1. سلام همه موارد فوق می تواند باعث درد ناف شوند.

 3. لطفا جواب بدید زن هستم ۳۳ سالمه یک یا دو روزه دور نافم درد میکنه توش نه ها دورش
  دیروز اسهال هم شده البته قبل درد دور ناف اسهال هم میشدم ولی کم
  علائم درد دور ناف کمی هم بعضی وقت ها اشتهام رو از دست میدم و اسهال دکتر نرفتم
  چه مشکلی میتونه باشه لطفا کمک کنید
  امکان داره نافم افتاده باشه برم پیش یکی برداره؟؟؟؟
  دکتر لطفا جواب بده

  1. سلام احتمال عفونت نافی مطرح است لذا به پزشک جراح مراجعه نمایید.

   1. سلام همسرم سه روزه نافش دردمیکنه میگیره ول میکنه،رنگ مدفوعش سیاه وتیره است کم اشتهاشده،سابقه هیچ بیماری نداره،یه دکترعمومی گفته اززخم معدست شایدم سنگ کلیه،نظرسماچیه؟لطفاراهنمایی کنید

    1. سلام این خانم برای تشخیص قطعی نیاز به معاینه کامل و آزمایشات دقیق دارد.

 4. سلام پسر ۶ ساله ام دو ماه است درد در ناحیه ناف داره روزی چند بار میگه درد میگیره و ول میکنه آزمایش کشت مدفوع و ادرار و خون و سونو انجام دادیم خدا رو شکر مشکلی نبوده میشه راهنمایی کنید

  1. سلام برای اطمینان خاطر به متخصص جراحی مراجعه نمایید.

 5. سلام.درناحیه چپ ناف قسمت زیرین احساس درد دارم. وقتی بادست بافشاری کوچک لمس میکنم حالت سفت ومنسجم دارد وبافشار یاهنگام بلندشدن درد بیشتر میشود

  1. سلام احتمالا فتق نافی می باشد به جراح عمومی مراجعه نمایید.

 6. سلام.خسته نباشید.ببخشید الان دوساله که ناف من درد داره وبه پزشکان زیادی هم مراجعه کردم کلونوسوپی هم انجام دادم ولی چیزی نسون ندازه یبوست شدید هم دارم تا داروهای ملین میخورم یه مقدار حالم بهتره ونفخ شدید!*کم خونی* کم کاری تیروئید *چربی خون *گرگرفتگی*قندخون رومرزم هم دارم زیاد هم دکتررفتم ولی فایده نداشته جه کارکنم.باتشکر.

  1. سلام در صورت رفع یبوستتان با استفاده فراوان از سبزیجات و میوه جات مشکل حل می شود.

   1. با عرض سلام، بنده در هنگام مدفوع با درد شدید ناف مواجه میشم، علت چی میتونه باشه؟

    1. سلام احتمال دارد شما مبتلا به فتق نافی خفیف شده باشید به پزشک جراح عمومی مراجعه نمایید.

 7. سلام خسته نباشید
  من حداقلش ماهی یک بار نافم به شدت درد میگیره
  حتی صاف وایستادن هم برام مشکل میشه
  نفس میکشم دردش بیشتر میشه تا دراز میکشم بعد یک ربع ی خورده ساکت میشه
  چهار پنج سالی میشه اینجوریم
  دلیلش چی میتونه باشه
  پاسخگو باشید ممنون میشم

  1. سلام احتمالا نشانه فتق نافی می باشد به متخصص جراح عمومی مراجعه نمایید.

 8. سلام حدود یک سال طرف راست نافم درد میکنه درد کردنش هم ثانیه ای است وقتی چیزهای سنگین مثل ماکرونی یا نخود میخورم میاد سراغم دلیلش چی

 9. سلام آقای من یک نوجوان ۱۷ ساله هستم
  الان تازه یک روزی است که نافم سیخ میزنه و الان که ماه رمضان هم شروع شده روزه که گرفتم همین یک روز همین درد برام پیش اومد و وقتی که مایعات میخورم بلافاصله
  ادرار شدید میگیرم و وقتی که ادرارم تمام میشه یک درد و سیخی در ناحیه مثانه دارم یبوست هم معمولا دارم
  دکتر هم یه ۱۰ روزی هست مراجعه کردم معاینه کرد هیچ مشکلی نداشتم
  ولی همین یک روز که روزه گرفتم همین درد برام پیش اومد

  لطفا جواب بدید و نظرتون رو بگید
  ممنون

  1. سلام اگر با روزه گرفتن دچار درد شدید می شوید، نباید روزه بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا