لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام | پزشکت
فهرست مطالب

اکوکاردیوگرام با استفاده از امواج صوتی، تصاویری از قلب شما را تهیه می کند که پزشکتان می تواند با استفاده از این تصاویر برای شناسایی بیماری های قلبی استفاده کند. پزشک امکان دارد برای بررسی مشکلات قلبی مختلف، یکی از چندین نوع اکو کاردیو گرام را توصیه کند.

اکوکاردیوگرام ممکن است برای ارزیابی بیشتر علائم زیر انجام شود:

آترواسکلروز

گرفتگی تدریجی شریان ها توسط مواد چربی و سایر مواد موجود در جریان خون.

کاردیو میوپاتی

بزرگ شدن قلب به دلیل ضعف عضله قلب

بیماری قلبی مادر زادی

نقص در یک یا چند ساختار قلب که هنگام تشکیل جنین رخ می دهد، مانند نقص سپتوم یا دیواره بطنی (سوراخ در دیواره بین 2 بطن تحتانی قلب).

نارسایی قلبی

شرایطی است که در طی استراحت قلب، عضله قلب ضعیف شده یا سفت می شود و نمی تواند خون را به طور مؤثر پمپ کرد. نارسایی قلبی می تواند باعث ایجاد مایعات (احتقان) در رگ های خونی و ریه ها، و ورم (تورم) در پا، مچ پا و سایر قسمت های بدن گردد.

آنوریسم

تضعیف بخشی از ماهیچه های قلب یا آئورت. آنوریسم ممکن است در معرض خطر پارگی قلب یا آئورت قرار گیرد.

بیماری دریچه قلب

نقص یک یا چند دریچه قلب که ممکن است باعث ناهنجاری جریان خون در قلب شود. اکو کاردیو گرام همچنین می تواند عفونت بافت دریچه قلب را بررسی کند.

تومور قلب

تومور قلب که ممکن است در سطح بیرونی قلب، در یک یا چند محفظه قلب یا درون بافت عضلانی (میوکارد) قلب رخ دهد.

پریکاردیت

التهاب یا عفونت کیسه ای که قلب را محاصره می کند.

افیوژن پریکارد یا تامپوناد قلبی

کیسه اطراف قلب می تواند پر از مایع، خون یا عفونت شود و قلب را تحت فشار قرار دهد.

نقص در سپتوم یا دیواره دهلیزی

کانال های نامنظم بین دهلیز طرف راست و چپ قلب که ممکن است در بدو تولد وجود داشته باشد، یا ممکن است به صورت تروما و یا بعد از حمله قلبی ایجاد شود.

همچنین ممکن است اکو کاردیو گرام برای ارزیابی عملکرد کلی قلب و ساختار کلی آن انجام شود.

انواع اکوکاردیوگرام

نوع اکوکاردیوگرام بستگی به اطلاعاتی دارد که پزشک به آن نیاز دارد. انواع اکوکاردیوگرام عبارتند از:

اکوکاردیو گرام (Transthoracic)

این اکو کاردیو گرام استاندارد است و یک آزمایش بدون درد مشابه اشعه X است که نیازی به تابش ندارد. یک وسیله دستی که ترانسدیوسر نامیده می شود روی قفسه سینه قرار گرفته و امواج صوتی با فرکانس بالا (سونوگرافی) را منتقل می کند. امواج صوتی ساختارهای قلب را پررنگ می کنند، تصاویر و صداهایی را تولید می کنند که توسط پزشک می توان از آنها برای تشخیص آسیب ها و بیماری های قلبی استفاده کرد.

اگر ریه ها یا دنده ها نمای قلب را مسدود کنند، ممکن است مقدار کمی ماده تقویت کننده از طریق تزریق وریدی (IV) نیاز داشته باشید که تزریق شود. ماده تقویت کننده، باعث می شود ساختارهای قلب شما با وضوح بیشتری روی یک مانیتور ظاهر شود.

اکوکاردیو گرام ترانسو فاژال (Transesophageal)

در صورتی که پزشک تصاویر دقیق تری بخواهد یا گرفتن یک تصویر واضح از قلب شما با اکوکاردیوگرام استاندارد مشکل باشد، پزشک ممکن است یک اکوکاردیوگرام ترانسوفاژال را توصیه کند.

در این روش  گلوی شما بیحس می شود و به شما داروهای آرام بخش داده می شود.  یک لوله انعطاف پذیر حاوی مبدل به پایین گلو و مری هدایت می شود و  مبدل موج صدا را از قلب شما ضبط می کند.

رایانه ای صدا ها را به تصاویر متحرک قلب شما تبدیل می کند، که پزشک شما می تواند روی مانیتور تصاویر را مشاهده کند.

اکوکاردیوگرام استرس

برخی از مشکلات قلبی (به ویژه مشکلاتی که در سرخرگ ها وجود دارند و خون را از طریق عروق کرونر به عضله قلب هدایت می کنند) فقط در طی فعالیت بدنی رخ می دهند. در این صورت پزشک ممکن است یک اکو کاردیو گرام استرس را برای بررسی مشکلات عروق کرونر توصیه کند. با این حال، اکو کاردیو گرام نمی تواند در مورد هرگونه انسداد در شریان های قلب اطلاعاتی را ارائه دهد.

در اکوکاردیوگرام استرس  تصاویر اولترا سوند از قلب، قبل و بلافاصله پس از دویدن بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت گرفته می شود.

اکوکاردیو گرام استرس دبوتامین

نوع دیگری از اکوکاردیوگرام استرس است. با این وجود، به جای ورزش کردن، استرس با تزریق دارویی که قلب را تحریک می کند ایجاد شده و باعث می شود که “قلب فکر کند” که ورزش می کند. این آزمایش برای ارزیابی عملکرد قلب و دریچه در هنگام عدم توانایی ورزش بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت استفاده می شود. همچنین برای تعیین میزان تحمل قلب شما از فعالیت و احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر (شریان مسدود شده) و همچنین ارزیابی برنامه درمانی قلبی استفاده می شود.

اكوكارديوگرام ممكن است از چند نوع اكو كارديو گرافي ويژه استفاده كند، که عبارتند از:

اکوکاردیوگرافی در حالت M

ساده ترین نوع اکو کاردیو گرافی می باشد که تصویری شبیه ردیابی را تهیه می کند (تصویر واقعی از ساختارهای قلب را نمی دهد.) حالت اکوکاردیوگرافی در حالت M برای اندازه گیری یا مشاهده ساختارهای قلب مانند حفره های پمپاژ قلب، اندازه خود قلب و ضخامت دیواره های قلب مفید است.

اکوکاردیوگرافی داپلر

روش داپلر برای اندازه گیری و ارزیابی جریان خون از طریق محفظه ها و دریچه های قلب استفاده می شود. میزان خون پمپ شده با هر ضربان، نشانگر عملکرد قلب است. همچنین، داپلر می تواند جریان غیرطبیعی خون را در قلب تشخیص دهد، که می تواند مشکل از یک یا چهار دریچه قلب یا دیواره های قلب را نشان دهد.

داپلر رنگی

داپلر رنگی یک شکل پیشرفته اکو کاردیو گرافی است. با استفاده از داپلر رنگی، از رنگ های مختلفی برای تعیین جهت گردش خون استفاده می شود.

اکوکاردیوگرافی 2-D (دو بعدی)

برای “مشاهده” حرکت واقعی ساختارهای قلب استفاده می شود. نمای اکو 2 بعدی روی مانیتور نمایش داده می شود. بوسیله اکو کاردیو گرافی دو بعدی، حرکت در زمان واقعی ساختارهای قلب را می توان مشاهده کرد. حتی به پزشک این امکان را می دهد تا ساختارهای مختلف قلب را در حین کار مشاهده و ارزیابی کند.

اکوکاردیوگرافی 3 بعدی (سه بعدی)

تکنیک اکو 3 بعدی نماهای سه بعدی از ساختارهای قلب را با جزئیات بیشتر از تکرار 2-D ضبط می کند. تصاویر زنده یا “زمان واقعی” ارزیابی دقیق تری از عملکرد قلب را با استفاده از اندازه گیری های گرفته شده در هنگام ضربان قلب انجام می دهند. 3-d echo، نماهای پیشرفته در مورد آناتومی قلب را نشان می دهد و می تواند برای تعیین برنامه درمانی مناسب برای فرد مبتلا به بیماری قلبی استفاده شود.

آمادگی برای اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام | پزشکت

برای اکوکاردیوگرام استاندارد ترانسوراژیک هیچ آمادگی خاصی لازم نیست. طبق معمول می توانید غذا بخورید، بنوشید و داروها مصرف کنید. شما جواهرات یا اشیاء دیگری را که ممکن است در این روش اختلال ایجاد کند، از بدن جدا خواهید کرد و اتاق تاریک خواهد شد به طوری که تصاویر موجود در مانیتور اکو کاردیو گرام توسط تکنسین دیده می شود.

در طول اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام را می توان در مطب پزشک یا بیمارستان انجام داد.

برای اکوکاردیوگرام ترانسوراژیک استاندارد:

روی یک میز معاینه یا تخت دراز می کشید. تکنسین گیرنده های را به بدن شما وصل می کند تا به تشخیص و بررسی جریان های الکتریکی قلب کمک کند.

تکنسین همچنین از مقداری ژل روی مبدل استفاده می کند که هدایت امواج صوتی را بهبود می بخشد.

تکنسین مبدل را به جلو و عقب روی قفسه سینه شما می لغزاند تا تصاویری از صدای پژواک امواج را از قلب ضبط کند. ممکن است صدای “اوهوش” یا صدای آزار دهنده دیگری را  که سونوگرافی ضبط  میکند. در واقع جریان خون را از طریق قلب شما می شنود.

ممکن است از شما خواسته شود به روشی خاص نفس بکشید یا به سمت چپ خود بچرخید.

شما نباید در طول آزمایش احساس ناراحتی کنید، اگرچه ممکن است احساس خنک شدن و ژل روی مبدل و فشار جزئی مبدل بر روی سینه را داشته باشید.

آزمایش حدود 40 دقیقه طول خواهد کشید. بعد از تست می توانید لباس بپوشید و به فعالیت های روزانه خود بپردازید. پزشکتان در مورد نتایج آزمایش با شما صحبت خواهد کرد.

آمادگی اکو کاردیو گرام استرس

در روز اکوکاردیوگرام استرس، به مدت چهار ساعت قبل از آزمایش، چیزی جز آب نخورید. به مدت 24 ساعت قبل از آزمایش، از خوردن محصولات کافئین دار (کولا، شکلات، قهوه، چای) خودداری کنید. کافئین امکان دارد نتایج آزمایش شما را مختل کند. به مدت 24 ساعت قبل از آزمایش حتی هیچ داروی بدون نسخه حاوی کافئین مصرف نکنید. اگر در مورد داروهایی که ممکن است حاوی کافئین باشند سؤال دارید، از پزشکتان یا پرستار خود سوال کنید.

از داروهای قلبی زیر به مدت 24 ساعت قبل از آزمایش خودداری کنید مگر اینکه پزشک معالج به شما بگوید یا برای درمان ناراحتی در قفسه سینه به این دارو ها نیاز باشد:

  • مسدود کننده های بتا آدرنرژیک
  • ایزوزوربید دینیترات
  • ایزوسوربید مونونیتات
  • نیتروگلیسیرین

همچنین ممکن است پزشکتان از شما بخواهد در روز آزمایش سایر داروهای قلبی را متوقف کنید. بدون اینکه ابتدا با پزشک مشورت کنید، هیچ دارویی را قطع نکنید.

اگر برای تنفس خود از اسپری استفاده می کنید، لطفاً آن را همراه خود بیاورید.

آمادگی اکوکاردیوگرام استرس ناشی از دوبوتامین

اکوکاردیوگرام | پزشکت

هنگام انجام تست استرس ناشی از دوبوتامین، یک تکنسین، گیرنده را روی سینه شما قرار می دهد. گیرنده ها به یک مانیتور الکتروکاردیوگرافی وصل شده اند که فعالیت الکتریکی قلب شما را در طول اکو ترسیم می کند.

یک رگ داخل وریدی (IV) به بازوی شما وصل خواهد شد، بنابراین داروی دبوتامین می تواند مستقیماً به جریان خون منتقل شود. تکنسین، یک اکو کاردیو گرام را در حال استراحت انجام خواهد داد، ضربان قلب استراحت و فشار خون شما را اندازه گیری می کند. در حالی که تکنسین همچنان به دست آوردن تصاویر اکو ادامه می دهد، پزشک یا پرستار هورمون دبوتامین را به صورت IV تزریق می کنند. دارو تزریقی باعث می شود که قلب مانند بدن شما واکنش نشان دهد، ضربان قلب بالا می رود و ممکن است احساس کنید ضربان شدیدتری دارد. ممکن است باعث احساس گرما، گرگرفتگی و در برخی موارد سردرد خفیف شود.

در فواصل منظم، تکنیسین از شما سؤال می کند که چه احساسی دارید. لطفاً در صورت احساس درد یا ناراحتی در قفسه سینه، بازو یا فک، تنگی نفس، سرگیجه یا هرگونه علائم غیرمعمول به آن ها بگویید.

تکنیسین هرگونه تغییر در مانیتور ECG را مشاهده می کنند اگر تغییر شدید باشد، آزمایش باید متوقف شود. هنگامی که تمام داروها وارد جریان خون شوند، IV از بازوی شما خارج می شود.

اکو کاردیو گرام استرس ناشی از دوبوتامین، حدود 60 دقیقه طول خواهد کشید. زمان واقعی تزریق معمولاً حدود 15 دقیقه است.

آمادگی اکو کاردیو گرام ترانسو فاژال

قبل از اکو کاردیو گرام از طریق ترانسو فاژال، مشکلات احتمالی خود، مانند فتق هیاتال، مشکلات بلع یا سرطان، را به پزشکتان بگویید.

در روز اکو کاردیو گرام ترانسو فاژال، شش ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید و ننوشید. طبق نظر پزشک، تمام داروهای خود را در مواقع لازم مصرف کنید. اگر قبل از آزمایش باید دارو مصرف کنید، آن را با یک جرعه کوچک آب مصرف کنید.

اگر به دیابت مبتلا هستید و برای مدیریت قند خون از دارو یا انسولین استفاده می کنید، لطفاً قبل از آزمایش از پزشکتان یا مرکز تست بخواهید که دستورالعمل های خاصی درباره مصرف داروهای دیابت شما تجویز کند.

شخصی باید همراه شما باشد، زیرا شما نباید تا روز بعد از اکو کاردیو گرام ترانسو فاژال رانندگی کنید. آرام بخش داده شده در طول آزمایش باعث خواب آلودگی و سرگیجه می شود.

در طول اکو کاردیو گرام ترانسو فاژال

قبل از اکو کاردیو گرام ترانسوفاژال، از شما خواسته می شود که پروتز ها، فلز یا جواهرات خود را از بدن جدا کنید. یک سرم داخل وریدی (IV) در بازو یا دست قرار می گیرد تا داروها در طول آزمایش تزریق شوند.

یک تکنسین به آرامی سه ناحیه کوچک را روی سینه شما ماساژ داده و گیرنده ها را در این قسمت ها قرار می دهد. گیرنده ها به یک مانیتور الکترو کاردیو گرافی وصل شده اند که فعالیت الکتریکی قلب شما را در طول آزمایش ترسیم می کند.

برای کنترل فشار خون در طول آزمایش، یک دستگاه فشارخون روی بازوی شما قرار خواهد داد. یک گیره کوچک، متصل به یک پالس اکسیمتر، برای کنترل میزان اکسیژن خون شما در طول آزمایش بر روی انگشت شما قرار خواهد گرفت.

یک داروی آرام بخش خفیف (دارویی برای کمک به آرامش) از طریق IV تزریق می شود.

یک پروب یا کاوشگر سونو گرافی به دهان، پایین گلو و مری شما وارد خواهد شد. این تنفس شما را تحت تأثیر قرار نمی دهد. ممکن است از شما خواسته شود در بعضی مواقع قورت دهید تا پروب اولتراسوند به داخل مری شما منتقل شود. این قسمت از تست چند ثانیه طول می کشد و ممکن است ناراحت کننده باشد. پس از قرار گرفتن کاوشگر، تصاویر از قلب در زوایای مختلف بدست می آیند. این قسمت از تست را احساس نخواهید کرد.

پس از اتمام، کاوشگر خارج می شود. حدود 20 تا 30 دقیقه بعد از انجام آزمایش تحت نظر قرار خواهید گرفت، اما انجام کلی آن حدود 10 تا 30 دقیقه طول می کشد.

پس از انجام آزمایش نیاز به شخصی دارد که شما را به خانه ببرد. حدود یک ساعت بعد از آزمایش، نباید بخورید و بنوشید.

خطرات اکو کاردیو گرام

هیچ خطری در اکو کاردیو گرام ترانسوراسیک استاندارد وجود ندارد. شما ممکن است به خاطر الکترود سقت در برابر قفسه سینه خود احساس فشار و ناراحتی کنید. استحکام و فشار وارد شده، برای تولید بهترین تصاویر از قلب لازم است.

اگر اکو کاردیو گرام ترانسو فاژال دارید، پس از آن ممکن است چند ساعت گلو درد داشته باشد. به ندرت ممکن است لوله داخل گلوی شما خراشی ایجاد کند. میزان اکسیژن شما در طول امتحان کنترل می شود تا مشکلات تنفسی ناشی از داروهای آرام بخش بررسی شود.

در طول اکو کاردیو گرام استرس، ورزش یا دارو نه خود اکو کاردیو گرام، ممکن است به طور موقت باعث ضربان قلب نامنظم شود. عوارض جدی مانند حمله قلبی نادر است.

نتایج اکو کاردیو گرام

اکوکاردیوگرام | پزشکت

اگر اکو کاردیو گرام شما طبیعی باشد، دیگر لازم نیست آزمایش دیگری انجام شود. اگر نتایج نگران کننده باشد، ممکن است برای آزمایش های بیشتر به متخصص قلب و عروق ارجاع داده شوید.

اطلاعات مربوط به اکو کاردیو گرام ممکن است موارد زیر را نشان دهد:

تغییر در اندازه قلب

(دریچه های قلب ضعیف یا آسیب دیده ) فشار خون بالا یا سایر بیماری ها می توانند باعث بزرگ شدن حفره های قلب شوند. یا دیواره های قلب بطور غیر طبیعی ضخیم گردند.

قدرت پمپاژ قلب

اکو کاردیو گرام درصد خونی که از بطن پر شده با هر ضربان قلب پمپ می شود و میزان حجم خونی که بوسیله قلب در یک دقیقه (خروجی قلبی) خارج می شود را اندازه می گیرد.

قلبی که نتواند خون کافی را برای تأمین نیازهای بدن پمپاژ کند، می تواند منجر به علائم نارسایی قلبی شود.

آسیب به عضله قلب

اکو کاردیو گرام به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا تمام قسمت های دیواره قلب به طور عادی در فعالیت پمپاژ قلب نقش دارند یا ندارند.

مناطقی از دیواره قلب که ضعیف منقبض می شود ممکن است در اثر حمله قلبی آسیب دیده یا اکسیژن خیلی کمی دریافت کنند.

مشکلات دریچه

اکو کاردیو گرام می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که دریچه های قلب به اندازه کافی برای جریان خون باز شده و یا به طور کامل بسته می شود تا از نشت خون جلوگیری کند.

نقایص قلب

اکو کاردیو گرام می تواند مشکلات و اختلالات حفره های قلب، ارتباطات غیرطبیعی بین قلب و رگ های خونی اصلی و نقص های پیچیده قلب که در بدو تولد وجود دارد، را نشان دهد.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.