پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

سایت پزشکت

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

بیماری های قلب و عروق

نارسایی دریچه سه لتی

0
(0)
فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

-----------------------------------------

نارسایی دریچه سه لتی نوعی بیماری دریچه قلب است که در آن دریچه بین دو حفره راست قلب (بطن راست و دهلیز راست) به درستی بسته نمی شود. در نتیجه، خون به سمت عقب به سمت حفره فوقانی سمت راست (دهلیز راست) نشت می کند. ممکن است فردی با نارسایی دریچه سه لتی (بیماری مادرزادی قلبی) متولد شود. گاهی اوقات، نارسایی دریچه سه لتی ناشی از مشکلات دریچه و سایر شرایط سلامتی است.

نارسایی خفیف دریچه سه لتی ممکن است علائمی ایجاد نکند یا نیاز به درمان نداشته باشد. اگر شرایط شدید باشد و علائم و نشانه‌هایی ایجاد کند، ممکن است به داروها یا جراحی نیاز باشد. نارسایی دریچه سه لتی اغلب تا زمانی که وضعیت شدید نباشد علائم یا علائمی ایجاد نمی کند. این وضعیت ممکن است زمانی که بیمار آزمایشاتی را برای سایر بیماری ها انجام می دهد، تشخیص داده شود.

علائم و نشانه های نارسایی دریچه سه لتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • نبض در گردن
 • مشکلات ریتم قلب (آریتمی)
 • تنگی نفس همراه با فعالیت
 • تورم در ناحیه شکم، پاها یا وریدهای گردن

اگر با فعالیت به راحتی احساس خستگی یا تنگی نفس می کنید، با پزشک قرار ملاقات بگذارید. وی ممکن است شما را به یک پزشک آموزش دیده در زمینه بیماری های قلبی (متخصص قلب) ارجاع دهد.

چه عواملی منجر به نارسایی دریچه سه لتی می شود؟

نارسایی دریچه سه لتی | پزشکت

برای درک علل نارسایی دریچه سه لتی، ممکن است دانستن نحوه عملکرد دریچه های قلب و قلب به طور معمول مفید باشد. یک قلب معمولی دارای چهار حفره است. دو حفره فوقانی (دهلیزها) خون دریافت می کنند. دو حفره پایین (بطن) خون را پمپاژ می کنند. چهار دریچه باز و بسته می شود تا خون در جهت صحیح جریان یابد. این دریچه های قلب عبارتند از:

 • آئورت
 • میترال
 • سه لتی
 • دریچه ریوی

دریچه سه لتی بین دو حفره راست قلب قرار دارد. از سه فلپ نازک بافتی (به نام کاسپ یا برگچه) تشکیل شده است. این دریچه‌ها باز می‌شوند تا خون از محفظه سمت راست بالایی (دهلیز راست) به حفره پایین سمت راست (بطن راست) جریان یابد. سپس فلپ های دریچه محکم بسته می شوند تا از حرکت خون به عقب جلوگیری شود.

در نارسایی دریچه سه لتی، دریچه سه لتی محکم بسته نمی شود. در نتیجه خون به سمت عقب به دهلیز راست نشت می کند.

نارسایی دریچه سه لتی می تواند ناشی از موارد زیر باشد:
 • اختلالات ژنتیکی سندرم مارفان یک اختلال بافت همبند است که گاهی با نارسایی دریچه سه لتی همراه است.
 • عفونت دیواره داخلی قلب (اندوکاردیت عفونی). عفونت دیواره قلب می تواند به دریچه سه لتی آسیب برساند.
 • آسیب قفسه سینه (تروما). تجربه ضربه به قفسه سینه، مانند تصادف رانندگی، ممکن است باعث آسیب شود که منجر به نارسایی دریچه سه لتی شود.
 • پرتو درمانی. دریافت اشعه به قفسه سینه، به عنوان مثال در طول درمان سرطان، ممکن است به دریچه سه لتی آسیب برساند و باعث نارسایی دریچه سه لتی شود.
 • تب روماتیسمی. این عارضه گلودرد استرپتوکوکی درمان نشده می تواند به دریچه سه لتی و سایر دریچه های قلب آسیب برساند و باعث نارسایی دریچه در اواخر زندگی شود.
 • سیم های ضربان ساز یا دستگاه قلبی. نارسایی دریچه سه لتی گاهی در هنگام قرار دادن یا برداشتن سیم‌های ضربان ساز و دفیبریلاتور که از دریچه سه لتی عبور می‌کنند، رخ می‌دهد.
 • بیوپسی عضله قلب (اندومیوکارد). در این روش، مقدار کمی از بافت عضله قلب برداشته شده و از نظر علائم التهاب یا عفونت آزمایش می شود. گاهی اوقات آسیب دریچه ممکن است در طول این بیوپسی رخ دهد.
 • سندرم کارسینوئید در این وضعیت نادر، تومورهایی که در سیستم گوارش ایجاد می‌شوند و به کبد یا غدد لنفاوی انتشار می‌یابند، ماده‌ای هورمونی تولید می‌کنند که می‌تواند به دریچه‌های قلب، معمولاً دریچه سه لتی و دریچه‌های ریوی، آسیب برساند.
 • نقایص قلبی در بدو تولد (نقص مادرزادی قلب). برخی از نقایص مادرزادی قلب می توانند بر شکل و عملکرد دریچه سه لتی تأثیر بگذارند. نارسایی دریچه سه لتی در کودکان معمولاً به دلیل یک نقص مادرزادی قلبی نادر به نام ناهنجاری ابشتاین ایجاد می شود. در این حالت، دریچه سه لتی نادرست است و پایین تر از حد معمول در بطن راست قرار می گیرد.

چه عواملی خطر نارسایی دریچه سه لتی را افزایش می دهد؟

چندین عامل می تواند خطر نارسایی دریچه سه لتی را افزایش دهد، از جمله:

 • حمله قلبی
 • نارسایی قلبی
 • فشار خون بالا
 • تابش به ناحیه قفسه سینه
 • ضعیف شدن ماهیچه قلب (کاردیومیوپاتی)
 • فشار خون بالا در ریه ها (فشار خون ریوی)
 • نقایص مادرزادی قلب، مانند ناهنجاری ابشتاین
 • عفونت هایی که بر قلب تأثیر می گذارد، مانند تب روماتیسمی و اندوکاردیت عفونی
 • استفاده از برخی محرک ها و داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری پارکینسون و میگرن

عوارض نارسایی دریچه سه لتی

عوارض بالقوه نارسایی دریچه سه لتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • فیبریلاسیون دهلیزی (A-fib). برخی از افراد مبتلا به نارسایی شدید دریچه سه لتی نیز ممکن است A-fib ، یک اختلال شایع ریتم قلب، داشته باشند.
 • نارسایی قلبی. نارسایی شدید دریچه سه لتی می تواند باعث افزایش فشار در محفظه تحتانی راست (بطن) شود. بطن راست می تواند در طول زمان منبسط و ضعیف شود و منجر به نارسایی قلبی شود.

نارسایی چگونه تشخیص داده می شود؟

نارسایی دریچه سه لتی | پزشکت

نارسایی دریچه سه لتی می تواند به صورت بی صدا رخ دهد. در کودکان، این بیماری ممکن است تا بزرگسالی تشخیص داده نشود. هنگامی که آزمایش های تصویربرداری قلب به دلایل دیگر انجام می شود، ممکن است نارسایی دریچه سه لتی کشف شود.

تست ها. اگر پزشک شما فکر می کند که ممکن است نارسایی دریچه سه لتی داشته باشید، ممکن است چندین آزمایش برای تایید تشخیص و تعیین علت و شدت انجام شود. نتایج آزمایش می‌تواند به پزشک کمک کند تا یک برنامه درمانی مناسب را ایجاد کند.

آزمایشات برای تشخیص نارسایی دریچه سه لتی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اکوکاردیوگرافی

این آزمایش اصلی است که برای تشخیص نارسایی دریچه تریکوسپید استفاده می شود. اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر دقیق از ضربان قلب استفاده می کند. این آزمایش می‌تواند ساختار قلب و دریچه‌های قلب، از جمله دریچه سه لتی، و جریان خون در نواحی قلب را نشان دهد.

یک اکوکاردیوگرافی استاندارد، به نام اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک، با استفاده از دستگاهی به نام مبدل که به آرامی روی پوست قفسه سینه حرکت می کند، تصاویری از قلب ایجاد می کند. در صورت نیاز به تصاویر دقیق‌تر، پزشک ممکن است اکوکاردیوگرافی از طریق مری را توصیه کند. در طی این روش، یک لوله انعطاف پذیر حاوی مبدل به سمت پایین گلو هدایت می شود و به لوله ای که دهان شما را به معده شما متصل می کند (مری) هدایت می شود. از آنجایی که مری نزدیک قلب شما قرار دارد، این نوع اکوکاردیوگرافی اطلاعات بیشتری در مورد قلب و دریچه های قلب ارائه می دهد.

ام آر آی قلب

میدان های مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از قلب شما استفاده می شود. MRI قلب ممکن است برای تعیین شدت نارسایی دریچه سه لتی و ارزیابی اندازه و عملکرد اتاقک پایینی سمت راست قلب (بطن راست) استفاده شود.

الکتروکاردیوگرام (ECG یا EKG)

این آزمایش سریع و بدون درد فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری می کند. تکه های چسبنده (الکترود) روی سینه و گاهی اوقات بازوها و پاها قرار می گیرند. سیم ها الکترودها را به یک کامپیوتر متصل می کنند که نتایج آزمایش را نمایش می دهد.

تست استرس ورزش

تست‌های ورزشی مختلف را می‌توان انجام داد تا نشان دهد قلب شما در طول فعالیت بدنی چگونه کار می‌کند. شما روی تردمیل راه می روید یا دوچرخه ثابت می روید در حالی که ضربان قلب، فشار خون و تنفس شما کنترل می شود. اگر قادر به ورزش نیستید، ممکن است از داروهایی برای تقلید اثر ورزش بر روی قلب شما استفاده شود.

کاتتریزاسیون قلبی

به ندرت، کاتتریزاسیون قلبی ممکن است برای تعیین علل خاص نارسایی دریچه سه لتی و کمک به تصمیم گیری در مورد درمان انجام شود. در این روش، پزشک یک لوله بلند و نازک (کاتتر) را در یک رگ خونی، معمولاً در کشاله ران، وارد می کند و با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس، آن را به سمت قلب هدایت می کند. رنگ مخصوصی که از طریق کاتتر تزریق می شود، جریان خون را از طریق قلب، رگ های خونی و دریچه ها نشان می دهد.

درمان نارسایی دریچه سه لتی چیست؟

نارسایی دریچه سه لتی | پزشکت

درمان نارسایی دریچه سه لتی به علت و شدت بیماری بستگی دارد. اهداف درمان عبارتند از:

 • علائم و نشانه ها را کاهش دهید.
 • از بروز عوارض احتمالی جلوگیری کنید.

اگر نارسایی خفیف دریچه سه لتی دارید، ممکن است نیازی به پیگیری منظم نداشته باشید. برای نارسایی شدیدتر ممکن است نیاز به قرار ملاقات های منظم برای نظارت بر وضعیت خود داشته باشید. اگر بیماری دریچه سه لتی به دلیل یک بیماری زمینه‌ای یا نقص مادرزادی قلب باشد، ممکن است برای تعمیر یا تعویض دریچه به داروها، روش کاتتر یا جراحی نیاز داشته باشید.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است داروهایی را برای کنترل علائم یا درمان یک بیماری زمینه ای که باعث نارسایی تریکوسپید می شود تجویز کند. داروها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای دفع مایعات اضافی از بدن (ادرار آور)
 • داروهای کنترل ضربان قلب نامنظم (ضد آریتمی)
 • سایر داروها برای درمان یا کنترل نارسایی قلبی
جراحی یا سایر روش ها

برخی از افراد مبتلا به نارسایی دریچه سه لتی ممکن است برای تعمیر یا تعویض دریچه نیاز به جراحی داشته باشند. تعمیر یا تعویض دریچه ممکن است به عنوان جراحی قلب باز یا به عنوان یک جراحی قلب با حداقل تهاجم انجام شود. گاهی اوقات ممکن است مشکل دریچه سه لتی با یک روش مبتنی بر کاتتر درمان شود.

یک پزشک ممکن است جراحی ترمیم یا تعویض دریچه سه لتی را توصیه کند اگر:

 • نارسایی شدید دریچه سه لتی همراه با علائم دارید.
 • تورم (بزرگ شدن) قلب با علائم و نشانه ها یا بدون آن دارید.
 • نارسایی دریچه سه لتی دارید و برای شرایط دیگری مانند بیماری دریچه میترال به جراحی قلب نیاز دارید.

جراحی یا سایر روش‌ها برای درمان نارسایی دریچه سه لتی عبارتند از:

تعمیر دریچه سه لتی

ترمیم دریچه سه لتی معمولا با جراحی قلب باز انجام می شود. تعمیر ممکن است شامل ایجاد سوراخ یا پارگی در دریچه، تغییر شکل یا برداشتن بافت برای کمک به بسته شدن محکم تر دریچه، جدا کردن فلپ های دریچه (برچک ها) یا افزودن تکیه گاه به پایه یا ریشه دریچه باشد.

روش مخروطی نوعی جراحی ترمیم دریچه است که برای درمان نارسایی تریکوسپید در افراد مبتلا به ناهنجاری Ebstein، یک نقص مادرزادی قلب، استفاده می‌شود. جراح قلب برگچه هایی را که دریچه سه لتی را می بندد از ماهیچه زیرین قلب جدا می کند. برگه ها سپس چرخانده شده و دوباره به هم متصل می شوند. ترمیم دریچه سه لتی به حفظ عملکرد قلب کمک می کند. همچنین ممکن است نیاز بالقوه به استفاده طولانی مدت از رقیق کننده های خون را کاهش دهد.

تعویض دریچه سه لتی

اگر دریچه سه لتی قابل ترمیم نباشد، جراح ممکن است دریچه آسیب دیده یا بیمار را خارج کند و آن را با یک دریچه مکانیکی یا یک دریچه ساخته شده از بافت قلب گاو، خوک یا انسان (دریچه بافت بیولوژیکی) جایگزین کند.

اگر دریچه مکانیکی دارید، برای جلوگیری از لخته شدن خون باید تا آخر عمر از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنید. با این حال، دریچه های بافتی بیولوژیکی می توانند در طول زمان از بین بروند و اغلب در نهایت نیاز به تعویض دارند. با پزشک خود می توانید در مورد خطرات و مزایای هر نوع دریچه قلب صحبت کنید تا بهترین دریچه قلب را برای خود تعیین کنید.

روش کاتتر

اگر دریچه سه لتی بافتی بیولوژیکی دارید که دیگر کار نمی کند، ممکن است به جای جراحی قلب باز برای جایگزینی دریچه، یک روش کاتتر انجام شود. پزشک یک لوله نازک و توخالی (کاتتر) را وارد سیاهرگ می کند و با استفاده از اشعه ایکس به عنوان راهنما، آن را به دریچه سه لتی هدایت می کند. دریچه جایگزین از طریق کاتتر به دریچه بیولوژیکی موجود منتقل می شود. سایر رویه ها اگر نارسایی دریچه سه لتی باعث مشکلات ریتم قلب (آریتمی) شود، ابلیشن کاتتر یا نوعی جراحی قلب باز به نام روش ماز ممکن است برای مسدود کردن سیگنال‌های قلب معیوب که باعث ایجاد ضربان قلب نامنظم می‌شوند، انجام شود.

شیوه زندگی و درمان های خانگی

نارسایی دریچه سه لتی | پزشکت

از یک رژیم غذایی مناسب برای قلب استفاده کنید. انواع میوه ها و سبزیجات، غلات کامل و پروتئین های بدون چربی استفاده کنید. از چربی های اشباع شده و چربی های ترانس، شکر، نمک و غلات تصفیه شده خودداری کنید.

ورزش. ورزش می تواند به بهبود سلامت قلب شما کمک کند. با این حال، قبل از شروع یک برنامه ورزشی، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید، به خصوص اگر علاقه مند به شرکت در ورزش های رقابتی هستید. میزان و نوع تمرینی که پزشک برای شما توصیه می کند ممکن است به وضعیت شما بستگی داشته باشد.

از عفونت های قلبی جلوگیری کنید. اگر دریچه قلب را تعویض کرده اید، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما توصیه کند که قبل از انجام اقدامات دندانپزشکی آنتی بیوتیک مصرف کنید تا از عفونت پوشش داخلی قلب (اندوکاردیت عفونی) جلوگیری کنید. قبل از انجام اقدامات دندانپزشکی از پزشک خود بپرسید که آیا به آنتی بیوتیک نیاز دارید یا خیر.

برای بارداری آماده شوید. اگر نارسایی دریچه سه لتی دارید و به باردار شدن فکر می کنید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. در شرایطی که نارسایی شدید دریچه سه لتی دارید، باید تحت نظر یک پزشک آموزش دیده در زمینه بیماری های قلبی (متخصص قلب) و یک تیم پزشکی با تجربه در درمان زنان مبتلا به بیماری های دریچه قلب در دوران بارداری باشید.

توصیه به مبتلایان به نارسایی

به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید. معاینات منظم را با متخصص قلب یا ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود برنامه ریزی کنید. اگر تغییراتی در علائم یا علائم خود دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر دچار نارسایی دریچه سه لتی هستید، در اینجا چند مرحله وجود دارد که ممکن است به شما در مدیریت این وضعیت و کاهش استرس یا اضطراب کمک کند:

داروها را طبق دستور مصرف کنید. داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید. در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، از جمله داروهایی که بدون نسخه خریداری می شوند، به پزشک خود اطلاع دهید. داشتن حمایت خانواده و دوستان می تواند به شما کمک کند تا با شرایط خود کنار بیایید. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد گروه های حمایتی که ممکن است مفید باشند بپرسید.

فعال بمانید. این ایده خوبی است که از نظر بدنی فعال بمانید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است به شما توصیه هایی در مورد میزان و نوع ورزش مناسب برای شما بدهد.

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

منبع
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tricuspid-valve-regurgitation/symptoms-causes/syc-20350168

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *