لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سکس در دوران شیردهی

سکس در دوران شیردهی | پزشکت
فهرست مطالب

سکس در دوران شیردهی و یا بعد از زایمان یکی از چالش هایی است که زوجین با آن مواجهند اما بعد از زایمان هیچ دوره انتظار برای سکس وجود ندارد. اگرچه بیشتر متخصصان به زنان توصیه می کنند برای برقراری رابطه جنسی پس از زایمان 4 الی 6 هفته صبر کنند. صبر کردن برای داشتن رابطه جنسی دوباره این به زنان فرصت می دهد تا پس از زایمان یا جراحی بهبودی حاصل کنند. بدن زنان در طی دوران بارداری و حتی شیردهی تغییرات زیادی را تجربه می کند. اکثر خانم ها متوجه می شوند که پستان های آنها در دوران شیردهی تغییرات زیادی پیدا کرده است. یگران احساس جذابیت بیشتری می کنند.

همه این موارد کاملا طبیعی است. اما زنان باید بعد از زایمان آمادگی لازم را برای برقراری رابطه جنسی با روش های متنوع تری داشته باشند.

آیا شیردهی بر میل جنسی تأثیر دارد؟

بله شیردهی می تواند بر میل جنسی شما تأثیر بگذارد. بررسی ها نشان می دهد زنانی که شیردهی می دهند به احتمال زیاد به دلیل تولد فرزند خود از سرگیری رابطه جنسی را به تاخیر می اندازند.

بعد از زایمان، سطح استروژن در بدن زنان کاهش و سطح دو هورمون پرولاکتین و اکسی توسین افزایش می یابد. این دو هورمون تأثیرات بسیار متفاوتی بر بدن آنها دارند و هرکدام می توانند در میل جنسی اختلال ایجاد کنند.

ترکیبی از افزایش پرولاکتین و اکسی توسین ممکن است باعث شود زنان از شیردهی خود بسیار لذت ببرند و رفع  نیازهای عاطفی و جسمی زنان ممکن است با شیردهی به کودک تأمین شود، بنابراین میل جنسی در آنها کاهش می یابد. حتی ممکن است آنها احساس کنند که نیاز به توجه همسر خودشان ندارند.

برعکس این موضوع هم ممکن است اتفاق بیفتد. افزایش هورمون ها و لمس حسی می تواند میل جنسی زنان در دوران شیردهی را افزایش دهد. در این افراد ممکن است سینه ها به لمس حساس شوند.

اگر فکر می کنید شیردهی بر میل جنسی شما تأثیر گذاشته و از این بابت نگران هستید، بهتر است که بدانید این وضعیت کاملا طبیعی است. بین تغییرات هورمونی و کاهش میل جنسی پس از زایمان ارتباطی وجود دارد. ممکن است میل جنسی زنان برای یک دوره اوج بگیرد و بعد فروکش کند؛ اما با گذشت زمان، میل جنسی زنان باید به وضعیت قبل از بارداری برگردد.

مطالعه بیشتر: بهترین ورزش برای تقویت میل جنسی

برای مشاوره با متخصص زنان آنلاین در پزشکت کلیک کنید.

سکس در دوران شیردهی | پزشکت

آیا شیردهی روشی طبیعی برای پیشگیری از بارداری است؟

شیردهی می تواند یک روش طبیعی برای پیشگیری از بارداری باشد. این روش به عنوان آمنوره شیردهی (LAM) شناخته می شود. در صورت استفاده صحیح، شیردهی می تواند 98 درصد در جلوگیری از بارداری در شش ماه اول پس از زایمان نوزاد موثر است.

با این حال، آنطور که به نظر می رسد این روش به همین سادگی هم نیست. LAM به روشی دقیق نیاز دارد. اول، این روش در 6 ماهگی کودک موثر است. دوم، شما باید منحصراً به نوزاد خود حداقل با تغذیه هر چهار تا شش ساعت شیر بدهید. اگر علاوه بر شیردهی از شیرخشک یا غذاهای جامد استفاده کنید، این روش موثر نیست. سرانجام، اگر از زمان زایمان پریود شده باشید باز هم ممکن است این روش زیاد مطمئن نباشد.

تحقیقات نشان می دهد که فقط 26 درصد از زنان تمرین LAM را انجام می دهند. اگر می خواهید از شیردهی به عنوان نوعی پیشگیری از بارداری استفاده کنید، بهتر است از پزشک خود مشورت بگیرید.

مطالعه بیشتر: پیشگیری از بارداری در شیردهی

آیا رابطه جنسی باعث ترشح شیر می شود؟

برقراری رابطه جنسی در دوران شیردهی ممکن است منجر به نشت و ترشح شیر از پستان های مادر شود.

چند روز پس از زایمان، سینه های شما پر از شیر می شود. لمس، مالش یا مکیدن نوک پستان ها در حین رابطه ممکن است باعث آزاد شدن شیر مادر شود. حتی در زمان ارگاسم هم احتمال ترشح شیر از پستان وجود دارد.

برخی راهکارها برای پیشگیری و یا مدیریت ترشح شیر از پستان ها در دوران بارداری وجود دارد، از جمله:

 • اگر فرصت آن را دارید سعی کنید قبل از رابطه جنسی میزان شیر پستان خود را کاهش دهید.این امر در کاهش نشت شیر هنگام برقراری رابطه جنسی موثر است.
 • سوتین با پد های اضافی بپوشید. اگر شما و همسرتان با پوشاندن سینه های خود در حین رابطه جنسی مشکلی ندارید از سوتین با پدهای اضافی استفاده کنید. پدهای جمع شده در داخل سوتین می توانند نشتی را جذب کنند.
 • با شریک زندگی خود در مورد احتمال وقوع این امر در هنگام آمیزش صحبت کنید. اگر این وضعیت شما را اذیت نمی کند، نگران نباشید این شرایط کاملا طبیعی است.

رابطه جنسی دردناک و شیردهی

در دوران شیردهی، بدن استروژن کمتری تولید می کند. استروژن یک هورمون اصلی برای تحریک و روان سازی طبیعی واژن است. کاهش سطح هورمون ها ممکن است منجر به خشکی واژن و مقاربت دردناک شود. بهتر است بیشتر بر روی پیش نوازی قبل از رابطه جنسی تمرکز کرده و حتی می توان از روان کننده بر پایه آب استفاده شود.

به همین ترتیب، ممکن است به دلیل شیردهی، درد نوک پستان را تجربه کنید. اگر از اینکه همسرتان در حین مقاربت سینه های شما را لمس می کند ناراحت هستید، حتماً پیش از موعد در این مورد صحبت کنید. به آنها بگویید شما ترجیح می دهید قانون نگاه کنید اما لمس نکنید را داشته باشید. به این ترتیب، در حالی که احساس راحتی و آرامش بیشتری دارید، شریک زندگی شما می تواند از طریق بصری تحریک شود.

مطالعه بیشتر: رابطه جنسی بعد از زایمان

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با متخصصان زنان و زایمان مشورت نمایید.

سکس در دوران شیردهی | پزشکت

چگونه در مورد رابطه جنسی با شریک زندگی خود صحبت کنیم؟

در این دوران جدید و هیجان انگیز در زندگی خود، مهم است که با شریک زندگی خود صریح و صادق باشید. رابطه جنسی پس از زایمان می تواند سرگرم کننده و لذت بخش باشد. با این حال، مانند هر چیز دیگری که در حال حاضر در زندگی شما جدید است شما باید در این مورد با شریک زندگی خود کار کنید.

در مورد رابطه جنسی و احساسی که نسبت به آن دارید با همسر خود صحبت کنید. برای راهنمایی خود از این نکات گفتاری استفاده کنید:

 • صادق باشید. ناامنی ها و نگرانی های خود را آشکار بیان کنید. اگر در مورد احساس خود خوب و بد صادق باشید به شریک زندگی خود اجازه می دهید که بهتر به شما خدمت کند.
 • خواسته های خود را به زبان بیاورید. از خود بپرسید که در حال حاضر واقعاً در لذت و صمیمیت به دنبال چه هستید. اگر برقراری رابطه جنسی در دوران شیردهی را دوست ندارید، آن را به همسر خود بگویید… به همین ترتیب، وقتی همسرتان نگرانی ها و خواسته های خودش را بیان می کند، گوش دهید.
 • به بدن خود احترام بگذارید. به زبان بدن خود احترام بگذارید. به محض اینکه متوجه شدید بدن شما برای برقراری رابطه جنسی آمادگی لازم را دارد، اقدام کنید. شما و شریک زندگی خود می توانید راه های دیگر صمیمی بودن را کشف کنید. اگر نگران درد یا ناراحتی در هنگام مقاربت هستید، با پزشک خود صحبت کنید.
 • از گفتگوهای نادرست پرهیز نکنید. بدن شما در دوران بارداری و در ماه های پس از زایمان دچار تغییرات زیادی می شود. اگر از رابطه جنسی، لذتی نمی برید، با همسرتان در مورد امتحان موقعیت جدید صحبت کنید. تصور نکنید که سکوت بهتر است. لذت و صمیمیت یک خیابان دو طرفه است.

مطالعه بیشتر: چگونه از رابطه جنسی بیشتر لذت ببریم؟

صمیمیت بیش از رابطه جنسی لازم است.

صمیمیت بیش از رابطه جنسی است. رابطه جنسی فراتر از مقاربت نفوذی است. اگر شما و شریک زندگی خود به دنبال راه هایی برای برقراری ارتباط مجدد و تعامل یکدیگر با روش های صمیمی هستید، این تکنیک ها را در نظر بگیرید:

وقت بیشتری را با هم بگذرانید.

 • گذراندن وقت با شریک زندگی خود را در اولویت قرار دهید. به این ترتیب، هر دوی شما می دانید که چقدر برای یکدیگر مهم هستید و اشتیاق جنسی شما به طور طبیعی می تواند دوباره زنده شود.
 •  در مورد نیازهای خود با شریک زندگی خود صادق باشید تا آنها بتوانند به شما کمک کنند. اقدامات کوچک مراقبت و عشق می تواند تا حد زیادی در افزایش احساسات و احساس دوست داشتن موثر باشد.
 • از خودتان مراقبت کنید. مراقبت از خود می تواند کمک زیادی به شما کند تا احساس بهتر، مطلوب تر و همچنین پرشورتری داشته باشید. برای سلامت روان خود و سلامت جنسی خود ورزش کنید.
 • تکنیک های جدید را امتحان کنید. استفاده از تکنیک های جدید به شما این امکان را می دهد تا در حین احساس ارتباط با یکدیگر، سطح و نوع صمیمیت مورد نیاز خود را بدست آورید.

حرف آخر

 • دوره بعد از زایمان و حتی شیردهی، یک زمان تغییر بزرگ، یادگیری و سازگاری است. شاید به عنوان یک مادر فکر کنید در دوران شیردهی هیچ وقت و تمایلی برای صمیمیت جنسی و برقراری رابطه جنسی ندارید. این وضعیت کاملا طبیعی است.
 • به همین ترتیب، شیردهی نیز ممکن است میل شما به رابطه جنسی را افزایش دهد. افزایش هورمون ها می تواند تحریک و لمس حسی را لذت بخش تر کند. این هم طبیعی است.
 • اما با این حال می توانید پس از زایمان کودک خود، راه هایی برای انجام فعالیت های جنسی پیدا کنید و همچنان از مزایای صمیمیت بهره مند شوید.شاید مجبور باشید راهکارهای جدیدتری را امتحان کنید.
 • با کمی وقت، تلاش و فداکاری، شما و شریک زندگی خود می توانید راههای راحت و معنی دار برای برقراری ارتباط مجدد و لذت بردن از یکدیگر در این دوره پس از زایمان پیدا کنید.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.