لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
فهرست مطالب

سکس درمانی یا سکس تراپی، جنسیت درمانی و یا رابطه جنسی درمانی نوعی روان درمانی ویژه است. سکس درمانی اصطلاحی کلی برای درمان مشکلات جنسی از طریق صحبت با یک متخصص بهداشت روان می باشد. از طریق سکس درمانی، می توانید نگرانی های خود را راجع به عملکرد جنسی، احساسات جنسی و صمیمیت، چه در درمان فردی و چه در خانواده درمانی مطرح کنید. درمان جنسی می تواند برای افراد در هر سنی با هر جنسیتی مؤثر باشد.

اختلال عملکرد جنسی شایع است. در حقیقت، 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان گزارش می دهند که در طول زندگی خود نوعی از این اختلال را تجربه می کنند.

هدف از سکس تراپی کمک به افراد است که از چالش های جسمی و عاطفی و جنسی خود عبور کنند تا یک رابطه رضایت بخش و زندگی جنسی لذت بخش داشته باشند. سکس تراپی معمولاً توسط روان شناسان دارای مجوز، مددکاران اجتماعی، پزشکان یا درمانگران دارای مجوز که آموزش های پیشرفته ای در زمینه های مربوط به مسائل جنسی و روابط جنسی دارند ارائه می شود. متخصصین درمانگر جنسی دارای مدرک تحصیلات تکمیلی هستند و می توانند صلاحیت خود را در رابطه با رابطه جنسی با نشان دادن مجوز نشان دهند.

متخصصین رابطه جنسی با مشتریان، در مطب یا هر جای دیگر هیچ ارتباط جنسی ندارند. به طور کلی برقراری تماس جسمی بخشی از جریان اصلی سکس درمانی نیست. سکس درمانی به طور معمول در کوتاه مدت انجام می شود و تعداد جلسات آن محدود است. با این حال، برنامه های درمانی بستگی به نگرانی ها و اهداف فرد دارد و به طور معمول چند جلسه مشاوره لازم است.

سکس درمانی می تواند در حل مسائل مختلف جنسی و نگرانی در مورد عملکرد جنسی گرفته تا مشکلات در روابط جنسی به شما کمک کند.

جهت مشاوره فوری و آسان با متخصص سکس تراپی همین الان کلیک کنید.

سکس درمانی | پزشکت

کاربرد های سکس درمانی

از طریق سکس درمانی، ممکن است شما روی موضوعات زیر با درمانگر خود صحبت کنید:

 • انزال زودرس
 • مقاربت دردناک
 • مشکل در برانگیختگی جنسی
 • رفتار جنسی تحریک آمیز یا اجباری
 • نگرانی های مربوط به عملکرد نعوظ
 • مشکل در رسیدن به ارگاسم (آنورگاسمی)
 • نگرانی در مورد میل جنسی یا برانگیختگی
 • نگرانی در مورد علایق جنسی یا گرایش جنسی
 • موارد صمیمیت مربوط به ناتوانی یا بیماری مزمن
 • نگرانی در مورد تجربیات جنسی ناخواسته گذشته

آمادگی برای مراجعه به سکس تراپیست

قبل از مراجعه به یک متخصص جنسی، در نظر بگیرید که تخصص درمانگر حتما متناسب با مشکل شما باشد. می توانید برای آمادگی بهتر سؤالاتی زیر را از او بپرسید:

 • آموزش، تجربه و پیشینه تحصیلی و آموزشی شما چیست؟
 • برنامه درمانی هر جلسه چه مدت طول می کشد؟ به چند جلسه درمان نیاز دارم؟

مطالعه بیشتر: اضطراب بعد از سکس

سکس درمانی | پزشکت

قبل از قرار ملاقات

قبل از ملاقات خود با درمانگر، این موضوعات را در خاطر داشته باشید:

سازگاری

موفقیت آمیز بودن روند درمان تا حد زیادی به این بستگی دارد که چقدر با درمانگر خود ارتباط برقرار کنید و به آن ها و راهنمایی های او اعتماد دارید تا بتوانید از نگرانی های خود را به او بگویید. اگر با درمانگر خود احساس راحتی نمی کنید، به دنبال درمانگر دیگری باشید.

مطالعه بیشتر: راهکارهای بهبود عملکرد جنسی مردان

درمان فردی در مقابل خانواده درمانی

لازم نیست شریک زندگی شما همراه تان به جلسات سکس درمانی بیایید. برای برخی از افراد، تکنیک درمانی جنسی انفرادی برای برطرف کردن نگرانی ها کافی است. در مورد روند درمانی خود برای شروع درمان با شریک زندگی تان صحبت کنید و از او بپرسید که آیا دوست دارد که در این جلسات درمانی شرکت کند و یا نه، او را مجبور نکنید.

برای آمادگی بیشتر هنگام قرار ملاقات خود لیستی از موارد زیر را آماده کنید:

 • جزئیاتی از مشکل
 • اطلاعات شخصی، از جمله شرایط پزشکی شما و هرگونه فشار عمده یا تغییراتی که اخیرا تجربه کرده اید.
 • تمام داروهای مورد استفاده، از جمله دارو های بدون نسخه، ویتامین ها، سایر مکمل ها یا داروهای گیاهی، و دوز های آن ها

احتمالاً جلسه درمانی با توصیف و توضیح نگرانی های جنسی شما آغاز خواهد شد. مسائل جنسی می تواند پیچیده باشد و درمانگر می خواهد از همه عوامل احتمالی که ممکن است روی میل جنسی شما تاثیر بگذارد اطلاع داشته باشد. درمانگر یک ارزیابی عمیق اولیه از تاریخچه پزشکی شما و نگرانی های جنسی یا رابطه های که داشته اید می پرسد. هنگامی که درمانگر جنسی شما شرایط را فهمید، در مورد راه های برطرف کردن نگرانی های جنسی و بهبود روابط و صمیمیت با شما صحبت خواهد کرد.

صحبت در مورد رابطه جنسی و راحت بودن می تواند در ابتدا ناخوشایند باشد یا حتی منجر به اضطراب در شما شود، اما متخصصین رابطه جنسی به شما آموزش می دهند که بتوانید با آن ها راحت باشید. آن ها در تشخیص و کشف نگرانی های جنسی مهارت دارند.

سوالی داری؟ کلیک کن.

ویزیت آنلاین با بهترین متخصصان سکس تراپی و روانپزشکی

سکس درمانی | پزشکت

علت مراجعه به سکس درمانگر

یک روش برای تعیین اینکه آیا شما به درمانگر نیاز دارید یا نه، این است که خودتان تجزیه و تحلیل کنید که چه بخش هایی از زندگی شما تحت تاثیر قرار گرفته است و در آن بخش احساس می کنید مشکلی دارید. اگر کیفیت زندگی و سلامت عاطفی شما تا حد زیادی تحت تأثیر اختلال عملکرد جنسی قرار گرفته است، بهتر است برای درمان خود اقدام کنید. به همین ترتیب، اگر عدم صمیمیت یا مشکل در برقراری ارتباط با شریک زندگی به عنوان جدی ترین نگرانی شخصی شما محسوب می شود، برای شروع کار به یک متخصص جنسی مراجعه کنید.

روش درمانی سکس تراپی

سکس درمانی مشابه بقیه روش های روان درمانی است.

شما با گفتگو از طریق تجربیات، نگرانی ها و احساسات خود شرایط را درمان می کنید. شما به همراه درمانگر خود، راهکارهای مقابله ای با مشکلات جنسی را یاد می گیرید. در حین قرار ملاقات های اولیه، ممکن است پزشک شما فقط با شما صحبت کند. با هر جلسه، پزشک درمانی شما را به سمت مدیریت بهتر و پذیرش نگرانی های که منجر به اختلال عملکرد جنسی می شود سوق می دهد. به طور کلی، سکس تراپی، یک محیط حمایتی و آموزشی است که شما را تشویق به تغییر می کند. احتمالاً قبل از قرار ملاقات بعدی خود، پزشک یکسری راهکار و تمرین را به شما آموزش می دهد که باید آن را انجام دهید.

اگر درمانگر تشخیص دهدکه اختلال عملکردی شما ناشی از بیماری های جسمی است، ممکن است شما را به پزشک ارجاع دهد.

مطالعه بیشتر: بهترین ورزش برای تقویت میل جنسی

علت اختلال در عملکرد جنسی

به خاطر داشته باشید که نگرانی در مورد رابطه جنسی و صمیمیت اغلب با سایر موضوعات اساسی مانند استرس، اضطراب یا افسردگی مرتبط است. در موارد دیگر، عملکرد جنسی تحت تأثیر بیماری مزمن، عوارض جانبی دارو، جراحی یا پیری قرار می گیرد. بسته به نگرانی ها و سلامت جسمی شما، ممکن است مراجعه به یک متخصص جنسی کافی باشد. اما در برخی موارد روان درمانی به تنهایی کافی نیست و روند درمانی نیاز به مراجعه به سایر متخصصان دارد. برای برخی از نگرانی های جنسی، دارو درمانی می تواند مفید باشد. درمانگر شما می تواند در مورد علائم و علت های احتمالی اختلال عملکردی شما با پزشک مشورت کند.

سکس درمانی | پزشکت

نتایج سکس درمانی

از طریق سکس درمانی، می توانید یاد بگیرید نگرانی های خود را به وضوح بیان کنید، نیازهای جنسی خود و شریک زندگی را بهتر بشناسید. اگر در یک رابطه هستید، مشارکت و همکاری با متخصص جنسی معمولاً بسیار مفید است.

درمانگر احتمالا یکسری آموزش های به شما و شریک زندگی تان یاد می دهد، مانند:

 • تکنیک های ذهنی برای تمرکز و صمیمی شدن
 • معرفی کتاب یا فیلم های آموزشی در مورد مسائل جنسی
 • آموزش های لازم برای برقراری ارتباط با شریک زندگی تان
 • نحوه تعامل با شریک زندگی خود از نظر جنسی و غیر جنسی

با پیشرفت سکس درمانی، می توانید از تجربیاتی که در طول جلسه های درمانی یاد گرفته اید در خانه برای شناسایی و مسائل دیگر، استفاده کنید.

به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین با متخصص روانشناسی صحبت کن.

سکس درمانی | پزشکت

سبک زندگی و درمان های خانگی سکس درمانی

مناطق شهوانی همدیگر را بشناسید.

کلیتوریس و آلت تناسلی در صدر حساس ترین نقاط روی بدن برای برقراری روابط جنسی شاخته شده اند.

اما مناطق دیگر شهوانی برای لمس شامل موارد زیر است:

 • کمر
 • گوش ها
 • نوار گردن
 • ران داخلی
 • دهان و لب
 • نوک سینه ها

تحقیقات نشان داده است زنان و مردان می توانند با لمس این مناطق بیشتر تحریک شوند و از رابطه جنسی خود لذت ببرند. برای یک شب، هفته یا یک ماه می توانید لمس دستگاه تناسلی را کنار بگذارید و بقیه مناطق را امتحان کنید. شاید این مناطق برای لذت بیشتر به شما برای برقراری رابطه بهتر کمک کنند.

موقعیت های جنسی خود را تغییر دهید.

اگر برای برقراری رابطه جنسی از موقعیت های تکراری استفاده کنید ممکن است به اندازه کافی از رابطه خود لذت نبرید.

برای تغییر موقعیت جنسی خود می توانید در هنگام برقراری رابطه جنسی موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • برقراری رابطه در مکان های مختلفی از خانه
 • پوشیدن لباس های متنوع برای نقش آفرینی
 • برقراری رابطه در زمان های مختلف از شبانه روز

مطالعه بیشتر: چگونه از رابطه جنسی بیشتر لذت ببریم؟

در مورد رابطه جنسی با همدیگر صحبت کنید.

صحبت کردن در مورد رابطه جنسی بعد از برقراری رابطه می تواند به شناخت همدیگر و برطرف کردن مشکلات احتمالی بین طرفین کمک کرده و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کند. شما می توانید در مورد موقعیت ها و چیزهای که برای برقراری رابطه دوست دارید با شریک خودتان صحبت کنید. اما بهتر است در اتاق خواب در مورد رابطه جنسی صحبت نکنید. البته روان شناسان معتقدند، بهتر است در مورد رابطه جنسی که اخیراً با هم داشته اید، بیشتر صحبت کنید. در مورد مسائلی که در رابطه وجود داشته ولی شما آن را دوست نداشته اید با شریک خودتان حتما صحبت کنید.

پیشنهادات و سؤالاتی که باید هنگام درخواست تغییر موقعیت بعد از رابطه از آن ها استفاده کنید، عبارتند:

 • “آیا می توانم به شما بگویم که تا چه اندازه فشار را دوست دارم”
 • رابطه خیلی خوب بود، فکر می کنید دفعه بعد چه کارهای بیشتری می توانیم انجام دهیم؟”
 • “آیا می توانید این حرکت (حرکتی که دوست ندارید) را با حرکت دیگری (حرکتی که دوست دارید) جایگزین کنید؟”
دسترسی آسان‌تر و سریعتر به خدمات روانشناسی

سکس درمانی | پزشکت

رابطه جنسی از بین رفته را احیاء کنید.

برخی عوامل می توانند به طور همزمان روی روابط جنسی تاثیر منفی بگذارند و باعث شوند رابطه شما به یک رابطه جنسی” مرده” تبدیل شوند. اما یکی از شگفت انگیزترین عامل ها عدم برقراری ارتباط است. به عنوان مثال، شاید تصور کنید که شریک زندگی تان از رابطه جنسی که با شما دارد کاملاً راضی است. اما در واقعیت، او ممکن است نسبت به این رابطه احساس نارضایتی و ناامیدی کند. “

“صرف نظر از میل جنسی، اگر فرد در رابطه جنسی خود ناراضی باشد، تمایلی به برقراری رابطه جنسی نخواهد داشت.

برای احیاء یک رابطه مرده با شریک خود و در صورت لزوم روان شناس صحبت کنید.

 کتاب های “خودیاری” جنسی را با همدیگر بخوانید.

ما کتاب های زیادی را برای مسائل مالی، کاهش وزن، بارداری می خوانیم. پس چرا از آن ها برای کمک به زندگی جنسی خودمان استفاده نکنیم؟ یادگیری در مورد احیای رابطه جنسی، آموزش بیشتر در مورد ارگاسم زنانه، شناخت ناحیه G در زنان و موقعیت های جدید برقراری رابطه جنسی، می تواند در بهبود روابط جنسی به شما کمک کند.

از روان کننده ها استفاده کنید.

دلایل زیادی وجود دارد که یک زن ممکن است به خشکی واژن مبتلا شود. اما زنان به این نتیجه رسیدند که روان کننده ها باعث می شود تا ارگاسم آسان تر و رابطه جنسی بهتری داشته باشند.

دلایل خشکی واژن مصرف قرص های ضد بارداری، استرس، کمبود آب بدن و یا افزایش سن و یائسگی باشد.

برای خرید روان کننده موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • ببیشتر محصولات خانگی جایگزین های خوبی برای روان کننده ها نیستند.
 • شامپو روغن زیتون، وازلین و روغن نارگیل جایگزین مناسبی برای روان کننده ها نیستند.
 • از روان کننده های روغنی و چرب دوری کنید زیرا روغن می تواند لاتکس در کاندوم ها را تجزیه کند.
 • روان کننده های مبتنی بر سیلیکون ممکن است با کاندوم های مبتنی بر سیلیکون سازگاری نداشته باشد.
 • به دنبال روان کننده های بدون گلیسیرین و قند باشید. هر دو این ترکیبات می توانند pH واژن شما را تغییر داده و منجر به مواردی مانند عفونت های مخمر شوند.

مطالعه بیشتر: دفعات ایده ال برای رابطه جنسی

 

 

 

 

 

 

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!