چگونه به پیشرفت تحصیلی فرزندان خود کمک کنیم؟

16 راهکار برای پیشرفت تحصیلی فرزندان شما وجود دارد. این 16 راهکارهای پیشرفت تحصیلی فرزندان تان کاملا عملی و موثر هستند. شما به عنوان والدین، ​​اولین و مهمترین معلم فرزند خود هستید. وقتی والدین در امور درس  فرزندانشان مشارکت می کنند، فرزندان اعتماد به نفس بالایی را در خود احساس خواهند کرد.

در حقیقت، بررسی ها نشان می دهد که برای موفقیت یک کودک در تحصیل، نوع رفتار خانواده از میزان درآمد یا تحصیلات والدین مهمتر است. مدرسه محل کشف و شکوفایی استعداد کودکان است. اما با این حال والدین نیز نقش مهمی در این زمینه دارند. والدین با ایجاد پیوند قوی بین خانه و مدرسه می توانند به آموزش هر چه بهتر فرزندان خود کمک کنند.

16 راهکار کمک تحصیلی برای دانش آموزان

روش های زیادی وجود دارند که والدین به کمک آن می توانند باعث موفقیت بیشتر فرزندان خود در مدرسه شوند. برخی از این روش ها عبارتند از:

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

با معلمان و کارکنان مدرسه همکاری کنید.

شما باید به عنوان والدین تمام کارکنانی که در مدرسه فرزندتان مشغول به کار هستند را بشناسید. افراد زیادی در مدرسه فرزند شما مشغول فعالیت هستند. تمام پرسنل مدرسه در یادگیری، رشد اجتماعی، عاطفی و تحصیلی فرزند شما تاثیر دارند. همچنین شما باید بدانید که چه کسی به عنوان مدیر به فعالیت معلمان، ناظمان و سایر کارکنان مدرسه نظارت دارد.

با معلم فرزند خود ملاقات کنید.

به محض شروع سال تحصیلی، راهی برای دیدار با معلم فرزند خود پیدا کنید. به معلم اطلاع دهید که می خواهید در یادگیری بهتر درس ها به کودک خود کمک کنید. از معلم بخواهید که اگر مشکلی در درس فرزندتان به وجود آمد، در اولین فرصت با شما تماس بگیرد. صحبت با معلم فرزندتان نکات بسیار خوبی را در مورد پیشرفت تحصیلی فرزندتان به شما ارائه می دهد.

در تمام جلسات اولیاء و مربیان شرکت کنید.

تا جایی که ممکن است با معلم فرزند خود در تماس باشید. مدارس معمولاً هر سال یک یا دو بار جلسه اولیاء و مربیان را برگزار می کنند. شما می توانید، هر سال علاوه بر این جلسات رسمی، به طور جداگانه نیز با معلم فرزند خود ملاقات کنید. اگر به دلیل مشغله کاری نمی توانید به صورت حضوری به مدرسه بروید، یک یادداشت کوتاه برای معلم بفرستید. همچنین می توانید به صورت تلفنی نیز با معلم فرزند خود صحبت کنید.

وضعیت تحصیلی فرزند خود را پیگیری کنید.

16 راهکار برای پیشرفت تحصیلی فرزندان شما | پزشکت

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

اگر فکر می کنید فرزندتان برای یادگیری بهتر مطالب به معلم خصوصی نیاز دارد، حتما برای او یک معلم بگیرید. همچنین از معلم بخواهید که برای آموزش فرزند شما وقت بیشتری بگذارد. اگر معلم متوجه شود که فرزند شما در یادگیری مطالب مشکل دارد، ممکن است بدون دریافت هزینه در یادگیری بهتر درس ها به او کمک کند.

انجام تکالیف کودک در طولانی مدت کمکی به او نمی کند. بنابراین اگر احساس می کنید با مطالب درسی فرزندتان آشنایی نداشته و نمی توانید در انجام تکالیف به فرزند خود کمک کنید نگران نباشید. سعی کنید فقط به تمام شدن تکالیف مدرسه فرزندتان نظارت داشته باشید. برای تشویق و دلگرمی بیشتر، همیشه از تلاشهای فرزندتان تمجید و قدردانی کنید.

کتاب های کمک درسی پیدا کنید.

در صورت لزوم برای فرزندتان کتاب های کمک درسی پیدا کنید. اگر کمک به فرزندتان در انجام مشق شب یا پروژه های درسی برای شما دشوار است، شخص دیگری را پیدا کنید که بتواند به فرزند شما کمک کند. به عنوان مثال می توانید با یک معلم خصوصی تماس بگیرید. همچنین می توانید از کمک دانش آموزان بزرگتر، همسایه یا دوستان برای آموزش بهتر فرزندتان کمک بگیرید.

تکالیف فرزند خود را ببینید.

مطمئن شوید که فرزند شما قبل از خواب تکالیف مدرسه اش را انجام داده است. به کودک خود یاد بدهید که آموزش مهم است و تکالیف مدرسه باید هر روز انجام شوند. مکان آرامی را برای مطالعه به فرزند خود اختصاص دهید. وقت مشخصی را برای انجام تکالیف تعیین کنید. تمام عوامل حواس پرتی مانند تلویزیون و تماس های تلفنی را در زمان انجام تکالیف، از بین ببرید. با این کار می توانید از انجام تکالیف مدرسه فرزند خود مطمئن شوید.

وضعیت فرزندتان را درک کنید.

از معلم بپرسید که فرزند شما در کلاس نسبت به دانش آموزان دیگر چقدر خوب عمل می کند. اگر کودک شما در تحصیل چندان موفق نیست، از فرزندتان و یا معلم مدرسه اش بپرسید که برای کمک به او چه کاری می توانید انجام بدهید. مهم این است که خیلی زود اقدام کنید تا فزندتان نسبت به هم کلاسی های خود در درس ها عقب نماند. همچنین هر بار پس از پایان امتحانات، گزارش کارنامه فرزندتان را با دقت بررسی کنید.

به کودک خود کمک کنید تا برای امتحان نهایی پایان سال آماده شود. آزمون ها نقش مهمی در تعیین نمره دانش آموزان دارند. آمادگی درسی در هنگام امتحانات باعث افزایش اعتماد به نفس کودک می شود. ​​روش های مختلفی وجود دارد که می توانید فرزندتان را برای امتحان پایان سال آماده کنید. به عنوان مثال مطالب درسی را به طور روزانه با فرزند خود مرور کنید. این کار باعث می شود فرزند شما برای امتحان آمادگی بیشتری داشته باشد. همچنین آمادگی بیشتر باعث کاهش استرس کودک در زمان برگزاری امتحانات خواهد شد.

از فعالیت فوق برنامه در مدرسه مطلع شوید.

16 راهکار برای پیشرفت تحصیلی فرزندان شما | پزشکت

به عنوان یک عضو داوطلب در مدرسه فرزندتان فعالیت کنید. به عنوان مثال می توانید به گروه معلمان مدرسه ملحق شوید. معلم ها قدر والدینی که در مدرسه کمک می کنند را بیشتر می دانند. روش های زیادی برای فعالیت داوطلبانه در مدرسه وجود دارد. به عنوان مثال می توانید در کتابخانه مدرسه داوطلب شده و یا برای یک مراسم گروهی در مدرسه غذا درست کنید. این کار باعث می شود با معلم ها و کارکنان مدرسه تعامل بیشتری داشته باشید.

در جریان اتفاقات و برنامه های مدرسه باشید.

با والدین دیگر صحبت کنید تا بفهمید مدرسه چه برنامه هایی را برای دانش آموزان ارائه می دهد. برخی از مدارس فعالیت های خارج از کلاس زیادی را برای دانش آموزان برگزار می کنند. ممکن است فرزند شما از شرکت در برنامه های موسیقی، تیم های ورزشی یا برنامه های تدریس خصوصی لذت ببرد. شرکت در فعالیت های خارج باعث تعامل بیشتر کودکان با یکدیگر می شود. بنابراین به یاد داشته باشید که در طول سال تحصیلی برنامه های مدرسه را با دقت پیگیری کنید.

مشکلات تحصیلی فرزند خود را برطرف کنید.

در مورد حقوق خود اطلاعات کسب کنید. شما باید بدانید که حقوق شما به عنوان والدین چیست. در مورد حقوق خود به عنوان والدین دانش آموز یک مدرسه بیشتر بیاموزید.

پرسنل مدرسه را از نگرانی های خود آگاه کنید. آیا وضعیت تحصیلی فرزند شما در مدرسه خوب است؟ آیا او در یادگیری، رفتار یا مطالعه مشکل دارد؟ آیا فرزند من با دانش آموزان دیگر و یا معلم خود دچار مشکلی نیست؟ به مشکلات کودک در فهم یا یادگیری مطالب دقت کرده و با تمام وجود برای برطرف کردن آنها تلاش کنید.

اگر در مورد یادگیری یا رفتار فرزندتان مشکلی وجود دارد، از معلم یا مدیر مدرسه در این باره سوال کرده و از آنها مشاوره بگیرید. به عنوان مثال بپرسید فرزند من چه مشکل خاصی در یادگیری درس ها دارد؟ برای کمک به فرزندم چه کاری می توانم انجام دهم؟ چگونه می توانم فرزندم را وادار به انجام تکالیف مدرسه کنم؟ چه کاری برای فرزندم انجام بدهم که به یادگیری مطالب و درس ها علاقمند شود؟

به یادگیری فرزند در خانه کمک کنید.

16 راهکار برای پیشرفت تحصیلی فرزندان شما | پزشکت

با نشان دادن علاقه به تحصیل فرزندان، در آنها اشتیاق ایجاد کنید. این کار به فرزندانتان می آموزد که یادگیری ارزش تلاش کردن را داشته و می تواند بسیار لذت بخش باشد. اشتیاق به یادگیری باعث بیشتر شدن انگیزه فرزندتان می شود.

کودک خود را به استفاده از کتابخانه تشویق کنید. کتابخانه ها مکان یادگیری و کشف مطالب جدید هستند. کمک به کودک در شناخت کتابخانه ها او را در مسیر یادگیری صحیح و مستقل قرار می دهد. به یاد داشته باشید که کتابخانه ها مکانی آرام برای انجام تکالیف دانش آموزان فراهم می کنند و غالباً عصرها باز هستند.

کودک خود را به خواندن تشویق کنید.

کمک به کودک برای خواندن و گوش دادن به او مهمترین کاری است که می توانید برای موفقیت در مدرسه و زندگی کودک خود انجام دهید. اهمیت خواندن به راحتی قابل اغماض نیست. خواندن در همه جنبه های مختلف تحصیلی به کودکان کمک می کند. مهمتر از همه اینکه، خواندن کلید یادگیری مادام العمر است.

کودکان ​​زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون، بازی های ویدیویی و استفاده از اینترنت می کنند. این کار باعث می شود کودک به انجام تکالیف مدرسه اهمیتی ندهد و یا زمان کافی برای انجام آنها نداشته باشد. بنابراین  استفاده از تلویزیون، بازی های ویدیویی و اینترنت را در کودک خود محدود کنید. همچنین به کودک خود یاد بدهید تا از اینترنت به طور موثر استفاده کند.

الگوی مناسبی باشید.

شما به عنوان والدین برای فرزندان خود یک الگو هستید. بنابراین به فرزندان خود یاد بدهید که نسبت به یادگیری و آموزش علاقمند باشند. آنچه شما به عنوان والدین در زندگی روزمره خود می گویید و انجام می دهید به فرزندانتان کمک می کند تا نگرش مثبتی نسبت به درس و مدرسه داشته باشند. به کودکان خود نشان دهید که برای آموزش ارزش قائل بوده و از آن در زندگی روزمره خود استفاده می کنید. با این رفتار شما تبدیل به یک الگوی مثبت برای کودک خود خواهید شد. این کار به موفقیت فرزندان شما در مدرسه، کمک بسیاری می کند.

با کودک خود صحبت کنید.

صحبت و گوش دادن نقش اصلی را در موفقیت مدرسه کودکان بازی می کند. از طریق شنیدن صحبت والدین و اعضای خانواده و پاسخ دادن به آن است که کودکان خردسال مهارتهای زیادی را کسب می کنند. علاوه بر این، کودکانی که گوش دادن با دقت را یاد نگرفته اند، اغلب در پیروی از دستورالعمل ها و توجه به مطالب درسی در کلاس مشکل دارند. صحبت کردن در رشد مهارت های زبانی و پرورش خلاقیت کودکان تاثیر زیادی دارد. همچنین با گوش دادن به صحبت های فرزندتان به او نشان می دهید که او را دوست داشته و علاقه مند به شنیدن صحبت های او هستید.

کودک خود را به مسئولیت پذیری و مستقل بودن تشویق کنید.

16 راهکار برای پیشرفت تحصیلی فرزندان شما | پزشکت

مسئولیت پذیری در موفقیت تحصیلی کودک شما نقش مهمی دارد. شما می توانید با ایجاد قوانین معقول و منطقی، به فرزندتان کمک کنید تا این خصوصیات مثبت اخلاقی را در خود پرورش بدهد. به کودک خود بگویید که باید مسئولیت کاری که انجام می دهد، چه در خانه و چه در مدرسه، را بر عهده بگیرد. کارها و تکالیف فرزندتان را بعد از مدرسه، عصرها و آخر هفته کنترل کنید. اگر در زمان برگشت فرزندتان از مدرسه، در خانه حضور ندارید، از طریق تلفن در مورد برنامه ها و تکالیف مدرسه اش صحبت کنید. با این کار به فرزند خود نشان می دهید که در همه حال به وضعیت تحصیلی او نظارت دارید.

یادگیری فعال را در کودک خود تشویق کنید.

کودکان به یادگیری فعال و همچنین یادگیری آرام مانند خواندن و انجام تکالیف نیاز دارند. یادگیری فعال شامل پرسش و پاسخ به سوالات، حل مشکلات و کاوش علایق است. همچنین زمانی که کودک شما ورزش می کند، وقت خود را با دوستانش می گذراند، در مدرسه بازی می کند، یک ساز می نوازد یا از موزه ها و کتابفروشی ها بازدید می کند، در حال یادگیری فعال است. برای ارتقاء یادگیری فعال، به نظرات فرزند خود گوش داده و به آنها پاسخ دهید. وقتی با هم کتاب می خوانید، اجازه بدهید سوالات و نظرات خود را بگوید. وقتی این نوع پرسش و پاسخ را در خانه تمرین می کنید ، احتمالاً مشارکت و علاقه کودک شما به مدرسه افزایش می یابد.

منبع:

https://www.colorincolorado.org/article/twenty-ways-you-can-help-your-children-succeed-school


دسته بندی ها : روانشناسی و روانپزشکی