12 روش تقویت هورمون اکسی توسین

اگر در مورد هورمون اکسی توسین چیزی شنیده اید، ممکن است کمی در مورد شهرت چشمگیر آن اطلاعاتی داشته باشید. حتی ممکن است این هورمون را با یکی از نام های دیگر آن مانند هورمون عشق، هورمون نوازش یا هورمون پیوند بشناسید.

همانطور که این نام ها نشان می دهد، هورمون اکسی توسین نقش مهمی در برقراری پیوند بین انسان ها دارد. این هورمون در دوران های زایمان و شیردهی آزاد می شود و یک عامل اصلی در پیوند بین والدین و نوزاد است. در آغوش گرفتن، بوسیدن، نوازش و صمیمیت جنسی می تواند باعث ترشح هورمون اکسی توسین شود. حتی می تواند پیوندهای بزرگسالان را نیز تقویت کند. این تأثیرات باعث شده است که اکسی توسین با سایر هورمونهای شاد گروه بندی شود. هورمون های شاد هورمون هایی هستند که تأثیر مثبتی بر خلق و خو و احساسات دارند.

البته باید به این موضوع هم توجه داشته باشید که اکسی توسین به طور جادویی رفتار شما را تغییر نمی دهد. یعنی باعث نمی شود که شما در یک لحظه به شخصی اعتماد کنید یا عاشقش شوید. اما می تواند احساس عشق، رضایت، امنیت و اعتماد به شخص را در شما تقویت کند. بدن شما به طور طبیعی اکسی توسین تولید می کند. اما اگر اصطلاحاً می خواهید عشق را احساس کنید، این 12 روش طبیعی را برای افزایش آن امتحان کنید.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

12 روش برای تقویت هورمون اکسی توسین. یوگا را امتحان کنید.

12 روش تقویت هورمون اکسی توسین | پزشکت

تمرین یوگا، مزایای زیادی را برای سلامتی شما دارد، از جمله:

 • بهبود خواب
 • بهبود کیفیت زندگی
 • کاهش اضطراب و استرس
 • رهایی از افسردگی و سایر علائم خلقی

یک بررسی صورت گرفته نشان داده است که یوگا همچنین می تواند به افزایش تولید هورمون اکسی توسین کمک کند. این مطالعه کوچک با هدف بررسی اینکه آیا یوگا می تواند به افزایش اکسی توسین در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی کمک کند یا نه صورت گرفته است. اسکیزوفرنی، یک بیماری بهداشت روانی است که فرد مبتلا به آن اغلب در شناسایی احساسات صورت و سایر مشکلات اجتماعی مشکل دارد.

طبق نتایج این بررسی، 15 شرکت کننده ای که به مدت 1 ماه یوگا تمرین می کردند، در توانایی تشخیص احساسات و عملکرد شغلی اجتماعی پیشرفت هایی داشتند. آنها همچنین دارای سطح بالاتری از اکسی توسین بودند. محققان پیشنهاد می کنند که می تواند ارتباطی بین این یافته ها وجود داشته باشد.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

کار خوبی برای شخصی انجام دهید.

رفتارهای نوع دوستانه یا ایثارگرانه همچنین می توانند باعث ترشح اکسی توسین شوند. هدیه دادن به کسی یا انجام یک عمل مهربانی تصادفی باعث خوشحالی او می شود. حتی می تواند باعث احساس خوشبختی شما شود. انجام یک عمل ساده برای یک فرد خاص می تواند روحیه شما را بالا ببرد و احساسات مثبت را نیز در شما تقویت کند.

بنابراین، اگر می خواهید، زندگی را سخاوتمندانه ادامه دهید. بهتر است راهکارهای زیر را امتحان کنید:

 • حمایت از هدف مورد علاقه خود
 • کمک هر چند کوچک به امور خیریه
 • پیشنهاد کمک به همسایه از سردلسوزی و محبت
 • خرید کارت هدیه برای یک دوست یا یکی از اعضای خانواده

به موسیقی گوش دهید یا آهنگ بسازید.

12 روش تقویت هورمون اکسی توسین | پزشکت

در حالی که سلیقه موسیقی در افراد مختلف بسیار متفاوت است، بیشتر مردم از گوش دادن به نوعی موسیقی لذت می برند. شما احتمالاً به موسیقی گوش می دهید. زیرا از آن لذت می برید، اما ممکن است متوجه شده باشید که گوش دادن به موسیقی مزایای دیگری مانند بهبود روحیه، تمرکز و انگیزه دارد. همچنین به نظر می رسد که گوش دادن به موسیقی به بهبود توانایی ایجاد پیوندهای اجتماعی کمک می کند. تاثیری که با اکسی توسین نیز همراه است.

تحقیقات هنوز محدود است. اما چند مطالعه کوچک نشان می دهد موسیقی می تواند به افزایش سطح اکسی توسین در بدن شما کمک کند:

یک مطالعه در سال 2015 از چهار خواننده خواسته تا دو آهنگ متفاوت اجرا کنند: یکی آهنگ بداهه، یکی ساخته شده و از پیش تعیین شده.

وقتی خوانندگان بداهه نوازی کردند، سطح اکسی توسین آنها افزایش یافت. نویسندگان این نتیجه گرفتند عملکرد بداهه ای به رفتارهای اجتماعی قوی مانند همکاری، اعتماد و ارتباطات افراد ارتباط دارد.

 • در یک بررسی، 20 بیمار جراحی قلب باز که هنگام استراحت در رختخواب به موسیقی گوش می دادند مورد ارزیابی قرار گرفتند. بررسی ها نشان داد که این افراد دارای سطح اکسی توسین بالاتری بودند. حتی احساس آرامش بیشتری نسبت به بیمارانی داشتند که به موسیقی گوش نمی دادند.
 • در یک مطالعه 2003 از 16 خواننده، سطح اکسی توسین در همه شرکت کنندگان پس از یک درس آواز افزایش یافت. شرکت کنندگان در این مطالعه همچنین احساس انرژی و آرامش بیشتری داشتند.

12 روش برای تقویت اکسی توسین. ماساژ درمانی کنید.

اگر ماساژ درمانی را دوست دارید، باید اعتراف کنیم که شما خوش شانس هستید. بررسی های صورت گرفته بر روی 95 بزرگسال نشان می دهد 15 دقیقه ماساژ نه تنها می تواند به افراد کمک کند تا آرام شوند. بلکه می تواند سطح اکسی توسین را نیز افزایش دهد.

تحقیقات انجام شده در سال 2015 این یافته را پشتیبانی می کند و آن را گسترش می دهد، و خاطرنشان می کند که میزان اکسی توسین در شخصی که ماساژ می دهد نیز افزایش می یابد.

مردم اغلب درد، استرس و اضطراب پس از ماساژ را گزارش می کنند. بسیاری نیز متوجه بهبود روحیه و احساس رفاه بیشتر می شوند.

برای رسیدن به  این مزایای ماساژدرمانی حتما به ماساژ حرفه ای نیاز ندارید. تحقیقات نشان می دهد ماساژ شریک زندگی یا یکی دیگر از عزیزان ممکن است همین نتیجه را داشته باشد.

احساس خودتان را بروز دهید.

آیا می خواهید ارتباط عاطفی خود را با دیگران تقویت کنید؟ احساس خودتان را به آنها بگویید.

تقسیم عشق و علاقه خود با افرادی که بیشترین معنا را برای شما دارند می تواند از چند طریق به افزایش اکسی توسین کمک کند:

 • به اشتراک گذاشتن احساسات خود با یک عزیزی که دوستش دارید، اغلب او را وادار می کند که به نوعی به ابراز علاقه شما پاسخ دهد.
 • ابراز علاقه به افرادی که دوستشان دارید می تواند با برخی فرایند های احساسی مانند بغل کردن، فشار دادن دست یا بوسه همراه باشد.
 • گفتن اینکه چقدر کسی را دوست دارید و به او علاقه مند هستید می تواند احساسات اجتماعی را در هر دوی شما افزایش دهد.

وقت خودتان را با دوستان بگذرانید.

12 روش تقویت هورمون اکسی توسین | پزشکت

برقراری روابط دوستی محکم می تواند در میزان شاد بودن شما تاثیر زیادی داشته باشد.  احساسات خوبی که در اطراف دوستان خود تجربه می کنید می تواند به شما کمک کند تا در تعاملات خود احساس مثبت تری داشته باشید. یا علاقه بیشتری را برای باهم بودن داشته باشید. حتی باعث خواهد شد تا اعتماد و علاقه ای که به آنها دارید بیشتر شود.

هرچه زمان بیشتری را با هم بگذرانید، پیوند شما قوی تر می شود. برای رسیدن به نتیجه بهتر سعی کنید کاری را با یکی از دوستانتان انجام دهید که هیچ یک از شما قبلاً این کار را نکرده باشید. پیوند با یک تجربه منحصر به فرد ممکن است باعث ترشح اکسی توسین شود.

مراقبه کنید.

یک تمرین مدیتیشن روزانه می تواند به کاهش استرس و اضطراب، بهبود خلق و خوی شما کمک کند تا نسبت به خود و دیگران احساس ترحم بیشتری داشته باشید. این تأثیرات می تواند تا حد زیادی به افزایش احساس ارتباط و تقویت روابط شما با دیگران کمک کند.

همچنین با تمرکز مراقبه خود روی شخصی که به او اهمیت می دهید، تولید اکسی توسین را هدف قرار می دهید. مراقبه مهربانی، که به آن مراقبه دلسوزی نیز گفته می شود، شامل هدایت افکار عشق، شفقت و حسن نیت نسبت به کسی در زندگی شما و ارسال افکار صلح و سلامتی به سمت اوست.

رابطه جنسی برقرار کنید.

صمیمیت جنسی به ویژه اوج لذت جنسی، یکی از راه های اصلی برای بالا بردن سطح اکسی توسین و نشان دادن علاقه به شخص دیگر است. رابطه جنسی می تواند روحیه شما را بهبود بخشد و احساس زیبایی زیادی در شما ایجاد کند. هم شما و هم همسرتان از این افزایش اکسی توسین برخوردار می شوید.

شنونده خوبی باشید.

12 روش تقویت هورمون اکسی توسین | پزشکت

گوش دادن فعال (یا همدلی) یک اصل اساسی در تعاملات و روابط اجتماعی قوی است.

بنابراین، هنگامی که دوست یا شریک زندگی شما می خواهد در مورد موضوعی مهمی با شما حرف بزند بهتر است تمام عوامل مزاحمی که حواس شما را پرت می کند را کنار بگذارید. تماس چشمی برقرار کرده و به فرد به طور کامل توجه کنید. این تعامل نزدیک می تواند باعث آزاد شدن اکسی توسین شود، به شما کمک می کند تا ارتباط بیشتری با یکدیگر داشته باشید.

با شخصی که به او علاقه دارید آشپزی کنید.

بررسی های صورت گرفته بر روی شامپانزه ها   نشان می دهد که با هم غذا خوردن می تواند میزان اکسی توسین در آنها را افزایش دهد.

برای انسان ها هم چنین چیزی کاملا منطقی است . اشتراک گذاری  غذا و حتی آشپزی کردن با هم دیگر ، راهی عالی برای اتصال و ارتباط بین دو فرد است.

تهیه یک وعده غذایی با دوستان یا شریک زندگی علاوه بر تغذیه می تواند لذت را نیز به همراه داشته باشد. در این شرایط شما فقط غذا خود را به اشتراک نمی گذارید، بلکه وقت خود را با افرادی که دوست دارید سپری می کنید و برای همین به دنبال برقرار ارتباط بیشتر با او هستید. فراموش نکنید، عمل غذا خوردن خودش می تواند باعث ایجاد لذت زیاد شود.

12 روش برای تقویت اکسی توسین. همدیگر را بغل کنید.

برای بالا بردن اکسی توسین لازم نیست حتما رابطه جنسی برقرار کنید. سایر اشکال صمیمیت جسمی، مانند در آغوش گرفتن یا بغل کردن نیز می تواند باعث تولید اکسی توسین در بدن شما شود.

لمس و نوازش کردن می تواند همین تاثیر را داشته باشد. پس چند لحظه برای یک در آغوش گرفتن خوب و طولانی با شریک زندگی خود وقت بگذارید.

از حیوان خانگی نگهداری کنید.

تحقیقات نشان می دهد که برقراری ارتباط بین سگ و انسان در اثر تماس فیزیکی، از جمله نوازش باعث افزایش اکسی توسین در هر دو آنها می شود.

اگرچه این تحقیق فقط به برهم کنش انسان و سگ پرداخته است، اما باید بگوییم نوازش گربه یا خاراندن سر پرنده خانگی هم تأثیر مشابهی دارد.

سخن آخر

تحقیقات در مورد اکسی توسین قطعی نیست. هنوز هم بسیاری از متخصصان در مورد این هورمون اطلاعات بیشتری را بررسی می کنند.

اما موضوعی که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که اکسی توسین، در حالی که مفید محسوب می شود، یک درمان کامل نیست. یعنی نمی تواند روابط آسیب دیده را ترمیم کند.

اگر در روابط خود مشكلاتي را مشاهده كرديد و يا در تعاملات اجتماعي دچار مشكل شديد، بهتر است از يك متخصص روانشناسی راهنمايي بگیرید. یک درمانگر می تواند در کشف علل احتمالی و گام برداشتن برای ایجاد پیوندهای قوی تر با دیگران به شما کمک کند.

منبع:

https://www.healthline.com/health/how-to-increase-oxytocin#takeaway


دسته بندی ها : روانشناسی و روانپزشکی