روانشناسی و روانپزشکی

11 نکته ساده برای استقلال نوجوانان

چگونه به استقلال نوجوانان کمک کنیم؟

استقلال نوجوانان مسله مهمی است که در آینده نوجوانان تاثیر می گذارد. چگونگی رفتار با نوجوان بدون شک یکی از سخت ترین چالش های پدر و مادر بودن است. بسیاری از والدین نگران نزدیک شدن به سالهای نوجوانی و تأمین زندگی مستقل برای فرزند نوجوانان خود هستند. والدین باید در مسیر استقلال به فرزند نوجوان خود کمک کنند. راهکارهای زیر به والدین کمک می کند تا بتوانند به راحتی حس استقلال را در فرزندان نوجوان خود پرورش دهند.

کودک شما وقتی وارد سالهای نوجوانی می شود، خواهان استقلال بیشتری خواهد شد. نیاز او به استقلال را در فعالیت های کوچک و حتی در روال های ساده روزمره مشاهده خواهید کرد. این زمانی است که فرزند نوجوان شما شروع به درک بیشتر درباره دنیای بزرگسالان و احساس مسئولیت پذیری می کند. همچنین نوجوانی زمانی است که فرزند شما بیش از هر زمان دیگری در معرض رفتارهای پرخطر قرار دارد. تلاش برای یافتن تعادل بین استقلال و ایمنی برای اغلب والدین یک چالش بزرگ است. در دوران نوجوانی پرورش حس استقلال در فرزند شما باید مورد توجه قرار بگیرد.

استفاده از راهکارهای زیر می تواند به پرورش حس استقلال در فرزند نوجوان شما کمک کند.

حمایت کردن از فرزند نوجوان

استقلال نوجوانان | پزشکت

حمایت کردن یکی از راهکارهای اصلی است که در طی سالهای نوجوانی فرزندتان به شما کمک می کند. در این سن، فرزند نوجوان شما از قبول عشق و محبت مستقیم والدین طفره می رود. اما روش های دیگری نیز برای نشان دادن مراقبت والدین از فرزند وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

 • برای فرزند خود شنونده خوبی باشید.
 • نوجوان خود را قضاوت و پیش داوری نکنید.
 • نوجوان خود را در مقابل دیگران مسخره نکنید.
 • به دوستان فرزندتان نیز علاقه و محبت خود را ابراز کنید.
 • به کاری که نوجوان شما انجام می دهد، علاقه مند باشید.
 • به سرگرمی ها و فعالیت های مورد علاقه نوجوان خود علاقه نشان دهید.
 • به فرزندتان بگویید که او را دوست دارید. این جمله را هر چند بار که می توانید، تکرار کنید.
 • اگر احساس می کنید فرزندتان به راهنمایی شما نیاز دارد، این کار را به روشی ملایم و غیر واعظانه انجام دهید.
 • برای نوجوان خود حریم خصوصی قائل شوید. اما اطمینان حاصل کنید که او در تمام کارهای خانوادگی مشارکت دارد. در مورد مسائل مختلف نظر او را نیز جویا شوید.
 • عمل به این توصیه ها به افزایش اعتماد به نفس و احساس خوشبختی در نوجوان شما کمک می کند. این امر به نوبه خود مسئولیت پذیری بیشتری را برای نوجوان شما رقم می زند.

احترام گذاشتن به نوجوان

یکی از 11 نکته مهم برای استقلال نوجوانان احترام گذاشتن به آنها است. نوجوان شما ممکن است بزرگسال نباشد اما این بدان معنا نیست که نباید به او احترام بگذارید. لازم به یادآوری است که فرزند شما در طول سالهای نوجوانی با آشفتگی های عاطفی، جسمی و روانی زیادی روبرو خواهد شد. در نتیجه نوجوان شما در بیشتر مواقع گیج، مضطرب و عصبانی خواهد بود. اما این رفتار کاملا طبیعی بوده و در واقع بخشی از بزرگ شدن فرزندتان را نشان می دهد.

گوش کردن به صحبت های نوجوان

استقلال نوجوانان | پزشکت

شنیدن نظرات فرزندتان یا پرسش از او درباره دیدگاهش در مورد مسائل مهم خانوادگی، باعث می شود که او احساس ارزشمندی کند. لازم نیست همان کاری که فرزندتان می گوید را انجام دهید، اما به او فرصت دهید که نظرات خود را به اشتراک بگذارد.

 • با این روش به نوجوان خود نشان می دهید که ممکن است در یک زمینه دیدگاه های مختلفی وجود داشته باشد. همچنین نوجوان شما یاد می گیرد که راهی برای نتیجه گیری وجود دارد که می تواند برای همه مفید باشد.
 • شنونده خوب بودن روش مناسبی برای تعامل با یک نوجوان است. نوجوان شما در خود احساس احترام و محبت می کند. این کار باعث ترغیب نوجوان شما می شود که به روشی صادقانه و بدون ترس با شما صحبت کند.

احترام به حریم خصوصی نوجوانان

یکی از 11 نکته مهم برای استقلال نوجوانان احترام گذاشتن به حریم خصوصی آنها است. وقتی کودک شما به سن نوجوانی می رسد، طبیعی است که احساس نیاز به یک حریم خصوصی کند. نوجوانی دورانی است که شما به عنوان والدین باید بدانید که چه چیزی برای امنیت فرزندتان مجاز است و چه چیزی قابل قبول نیست.

 • تنظیم برخی از قوانین در چهارچوب خانواده در این مرحله برای نوجوان شما مفید خواهد بود. مهم است که هنگام وضع این قوانین منصف باشید. به عنوان مثال مقررات منع رفت و آمد بعد از ساعت ده شب قابل درک است. اما اینکار درست نیست که از نوجوان خود بخواهید که هر شب تا ساعت هفت عصر در خانه باشد.
 • قوانین رانندگی را تنظیم کنید. به نوجوان خود بگویید که با داشتن گواهینامه رانندگی مشکلی با رانندگی او ندارید. اما حتماً به نوجوان خود بگویید که مکالمه تلفنی در حین رانندگی رفتار قابل قبولی نخواهد بود.

آموزش مسائل جنسی و رابطه ای به نوجوانان

استقلال نوجوانان | پزشکت

نوجوانی دورانی است که فرزند شما شروع به کشف عشق و روابط می کند. بسیار مهم است که با نوجوان خود گفتگوی آزاد و متناسب با سن او داشته باشید. در طول سالهای نوجوانی، فرزند شما از دوستان، همسالان و رسانه ها در مورد روابط جنسی و موارد مشابه اطلاعات زیادی دریافت خواهد کرد. بنابراین بهتر است خودتان شخصا در خصوص این موارد با با نوجوان خود صحبت کنید.

هنگام صحبت اعتماد به نفس داشته باشید و از صحبت در این زمینه با نوجوان خود احساس گناه نکنید. بدانید که شما بزرگترین منبع اطلاعات صحیح برای نوجوان خود هستید. بنابراین مهم است که شما با نوجوان خود به روشنی صحبت کنید. نوجوانی همچنین دورانی است که شما باید محدودیت هایی را برای برقراری روابط با جنس مخالف برای فرزند خود تعیین کنید.

نوجوانان در این سن به احتمال زیاد تحت تأثیر جنسیت و سوء مصرف مواد قرار می گیرند. بنابراین با فرزندتان در مورد اهمیت امنیت و محافظت از خود صحبت کنید. فرزند نوجوان شما باید در مورد خطرات تجاوز و روش های مختلف ایمن ماندن از مجرمان جنسی آگاه شود.

همچنین اطلاعات نوجوان خود را در مورد اثرت منفی سوء مصرف مواد افزایش دهید. در مورد روش های مختلف حفظ امنیت، نوجوان خود را آگاه کنید. اگر فرزند نوجوان شما می خواهد مهمانی با دوستان را تجربه کند، از او بخواهید مهمانی را در خانه خودتان برگزار کند. با انجام این کار شما هیچ گونه نگرانی از امنیت فرزندتان و دوستان او نخواهید داشت. همچنین شما به عنوان والدین باید اطمینان حاصل کنید که دوستان فرزند شما برای حضور در مهمانی  از والدین خود اجازه گرفته اند.

پذیرفتن نوجوانان به عنوان یک بزرگسال

به نوجوان خود بگویید که اولین قدم برای رسیدن به استقلال این است که بفهمد او دیگر کودک نیست. این که نوجوان شما انتظار داشته باشد دیگران مانند یک کودک با او رفتار کنند، اشتباه است.

 • به فرزند خود نحوه برخورد با بزرگترها را یاد بدهید و از او انتظار یک رفتار عاقلانه داشته باشید.
 • اگر می خواهید مردم با جدیت بیشتری به نوجوان شما توجه کنند به فرزند بگویید که مانند یک بزرگسال رفتار کند.

یادآوری اهمیت اعتماد در زندگی به نوجوانان

یکی از 11 نکته مهم برای استقلال نوجوانان یاد دادن اهمیت اعتماد در زندگی است. اگر می خواهید نوجوان شما استقلال داشته باشد، به او در مسئولیت پذیری بیشتر کمک کنید. این کار باعث می شود تا نوجوان شما بتواند اعتماد و نظر مساعد  دیگران را به خود جلب کند.

 • به نوجوان خود بیاموزید که با گوش کردن به صحبت بزرگترها می تواند تجربه های زیادی کسب کند.
 • وقتی مردم فرزند نوجوان شما را فردی قابل اعتماد می بینند، مسئولیت رسیدگی به بسیاری از امور را به او می سپارند.
 • به نوجوان خود بیاموزید که مستقل باشد. جلب اعتماد همسالان و بزرگسالان مهم است. برای این کار، نوجوان شما باید مسئولیت پذیر باشد.

آموزش مسئولیت پذیری به نوجوانان

استقلال نوجوانان | پزشکت

 • آموزش مسئولیت به نوجوان خود گام اساسی در جهت کمک به استقلال او است.
 • به نوجوان خود بگویید که مردم دوست دارند با کسانی که مسئولیت پذیر هستند تعامل داشته باشند.
 • به فرزند خود یاد بدهید که در صورت اشتباه مسئولیت رفتار خود را بپذیرد. صادقانه اعتراف کند که کار اشتباهی انجام داده است.
 • ممکن است نوجوان شما اشتباه کند، اما به او بگویید این یک قسمت طبیعی از یادگیری و بزرگ شدن است. از او بخواهید که بابت اشتباهات خود را سرزنش نکند و همچنین از هر کار خوبی که انجام می دهد احساس خوشحالی کند.

  انجام وظایف روزانه به تنهایی توسط نوجوانان

  اگر نوجوان شما می خواهد مستقل باشد، باید بخش زیادی از وظایف خود را به تنهایی انجام دهد. به همین علت انجام وظایف روزانه یکی از 11 نکته مهم برای استقلال نوجوانان محسوب می شود.

  • خلاقیت را در نوجوان خود پرورش دهید. به او اجازه دهید کارها را به شیوه خود و با ابتکار و خلاقیت انجام دهد.
  • به نوجوان خود یادآوری کنید که او به اندازه کافی بزرگ شده است و می تواند به خوبی از خود مراقبت کند. اجازه دهید فرزندتان در انجام امور روزمره به شما کمک کند و وظایف خود را به تنهایی انجام دهد.

  آموزش آشپزی به نوجوانان

  امروزه بسیاری از افراد غذای خود را به صورت آماده از بیرون تهیه می کنند. به همین علت به نظر می رسد آشپزی کار خسته کننده ای باشد. اما با این حال آشپزی یکی از کارهای ساده ای است که می تواند به رشد و استقلال فرزند نوجوان شما کمک کند. بنابراین به نوجوان خود کمک کنید تا اصول آشپزی را در خانه یاد بگیرد. اگر نوجوان شما به آشپزی علاقه مند است، او را در کلاس های مبتدی آشپزی ثبت نام کنید. همچنین دستورهای آشپزی را در اینترنت جستجو کرده و آنها را در خانه امتحان کنید.

  • با یاد گرفتن آشپزی فرزند نوجوان شما پس انداز کردن را یاد می گیرد.
  • آموزش آشپزی به نوجوان شما کمک می کند که عادات غذایی سالمی در زندگی داشته باشد.
  • وقتی نوجوان شما آشپزی یاد گرفت، دیگر مجبور نیست هر بار موقع گرسنگی به دنبال کنسروهای آماده یا وعده های غذایی رستوران برود.

  یاد دادن اولویت بندی کارها به نوجوانان

  استقلال نوجوانان | پزشکت

  نوجوان شما به عنوان یک فرد مستقل، باید بداند چه چیزهایی در اولویت قرار دارد و چه چیزهایی مهم نیست. به نوجوان خود کمک کنید لیستی از فعالیتهای روزمره را تهیه کند. از او بخواهید که کارهای روزمره را به ترتیب اولویت ارزیابی کند.

  • نوجوان شما باید درک کند که برخی کارها حتی با اینکه مهم به نظر می رسند ولی در اولویت قرار ندارند.
  • به نوجوان خود یاد بدهید بین کارهایی که در اولویت هستند و کارهایی که می تواند در اوقات فراغت انجام دهد تفاوت قائل شود.

  یاد دادن مراقبت از خود به نوجوانان

  امنیت فرزند یکی از بزرگترین ترس های والدین است. برای ایجاد امنیت والدین باید در درجه اول مراقب رفت و آمد نوجوان ها با افراد غریبه باشند. به همین علت آموزش اصول مراقبت از خود یکی از 11 نکته مهم برای استقلال نوجوانان است.

  • اهمیت امنیت را به نوجوان خود بیاموزید. به نوجوان خود یاد بدهید که باید از رفتن به مکان هایی که ایمن نیستند خودداری کند.
  • نوجوان خود را در کلاس های دفاع شخصی ثبت نام کنید. اگر نوجوان شما یاد بگیرد که در هنگام خطر چگونه از خود دفاع کند، استقلال برای او آسان تر خواهد بود.

  آموزش شماره های مراکز امدادی به نوجوانان

  اطمینان خاطر از امنیت فرزند یکی از مهمترین نگرانی های والدین است. نوجوان شما باید تمام شماره های امدادی و ضروری را حفظ کند.

  • نوجوان خود را تشویق کنید که شماره های مهم را در داخل یک دفترچه یادداشت کند. داشتن این فهرست تلفن ها برای موارد ضروری بسیار مهم است.
  • به نوجوان خود آدرس نزدیکترین کلانتری و بیمارستان را یاد بدهید. به نوجوان خود توضیح دهید کهدر مواقع اضطراری چگونه می تواند خود را به آنجا برساند.

  به طور کلی دوران نوجوانی مرحله بسیار حساسی در زندگی فرزند شما است. نوجوان شما مرحله سختی را پشت سر می گذارد. شما نیز به عنوان والدین، نگرانی های بسیاری برای نوجوان خود دارید. توصیه می شود با نوجوان خود بنشینید و از همه نگرانی هایی که دارید با او صحبت کنید. این کار به نوجوان شما نشان می دهد که چقدر او را دوست دارید و از او مراقبت می کنید. همچنین صمیمت شما با فرزند نوجوانتان به مسئولیت پذیری بیشتر او کمک خواهد کرد.

  منبع:

  https://www.momjunction.com/articles/tips-to-make-your-teenager-independent_00327305/

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا