فرسودگی خانوادگی در بحران کرونا

بعد از گذشت 3 ماه از شیوع و همه گیری بیماری کرونا ویروس در سراسر جهان، اکثر خانواده ها گزارش داده اند که علائم فرسودگی خانوادگی را تجربه می کنند. حتی به نظر می رسد فشار در خانواده های تک والد به مراتب بیشتر بوده است و افراد در اکثر مواقع برای مبارزه با فرسودگی خانوادگی در بحران کرونا مجبور به مراجعه به مراکز مشاوره و درمانی شده اند.

حتی گزارش داده شده است که در برخی موارد فرسودگی خانوادگی در طول بحران کرونا ویروس به حدی شدید بوده که منجر به افزایش دادخواست طلاق در برخی کشورها شده است؛ اما والدین بهتر است در این شرایط به کودکان خود توجه ویژه ای داشته باشند و برای پیشگیری از بدتر شدن اوضاع و بروز عوارض فرسودگی خانواده بر روی تشویق و تقویت نکات مثبت کودکان خود تمرکز ویژه ای داشته باشند تا آن ها دچار روزمرگی در دوران قرنطینه نشوند. علاوه بر آن در بیشتر کشورها و شهرها، مراکز مشاوره آنلاین و خدمات مشاوره و روان شناسی برای کمک به افرادی که علائم شدید فرسودگی را تجربه می کنند در طول دوران بحران کرونا فعالیت خود را افزایش داده اند و در دسترس عموم قرار دارند.

اما افزایش تعداد مبتلایان به کرونا ویروس و شیوع دوباره این بیماری و تاخیر در بازگشایی مدارس در کشور های مختلف شاید نشان دهنده این باشد که امکان شروع شدن دوران قرنطینه عمومی و یا طولانی شدن مدت زمان ماندن در خانه وجود دارد و خانواده ها باید قبل از بروز فرسودگی خانوادگی و یا شدیدتر شدن آن به فکر راه چاره و حل مشکل باشند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

علائم فرسودگی خانوادگی ناشی از کرونا

مبارزه با فرسودگی خانوادگی در بحران کرونا | پزشکت

یکی از اولین نشانه های فرسودگی کم شدن میزان صبر و تحمل افراد و کم حوصلگی آن ها می باشد.

اما مهمترین علائم فرسودگی خانوادگی، عبارتند از:

 • احساس خستگی جسمی یا روانی
 • عدم توانایی در انجام کارهای روزانه
 • تحریک پذیری و عصبانیت زود هنگام

بررسی ها نشان می دهد علی رغم اینکه در طول بحران کرونا، خانواده ها بیشتر وقت خود را در خانه گذراند و وقت بیشتری را برای دورهم بودن داشته اند اما خستگی بدون علت ناشی از فرسودگی خانوادگی در بحران کرونا تا حدودی در حال تبدیل شدن به یک پدیده رایج است.

عوارض فرسودگی خانوادگی خانواده های تک والد در بحران کرونا

در خانواده های تک والدینی که فقط پدر و یا مادر وظیفه نگهداری و مراقبت از فرزندان را برعهده دارد، ممکن است عوارض و علائم فرسودگی خانوادگی به مراتب بیشتر و شدید تر باشد چون در این شرایط والد شرایط سخت تر و وظایف بیشتری دارد و حتی ممکن است فرصتی برای مراقبت از خودش نداشته باشد.

در خانواده های دو والد تقسیم وظایف به هر والد اجازه می دهد فرصتی برای رسیدن به کارهای شخصی و مراقبت کردن از خودشان داشته باشند اما در خانواده های تک والدینی معمولا همه این وظایف برعهده یک والد خواهد بود که همین امر به نوبه خود می تواند منجر شود فرسودگی خانوادگی زودتر از موعد معین بروز کند و یا در صورت بروز علائم شدیدتری را بروز دهد.

عوامل خطر فرسودگی خانوادگی در بحران کرونا

فرسودگی خانوادگی در بحران کرونا | پزشکت

اما برخی از عوامل در طی بحران بیماری کرونا ممکن است خطر بروز فرسودگی خانوادگی را افزایش دهند. عدم توانایی اداره کردن وضعیت شغلی در دوران کرونا می تواند منجر به بروز فرسودگی شغلی هم شود. بروز فرسودگی شغلی و عدم همکاری اعضاء خانواده در طول دوران قرنطینه می توانند به عنوان عوامل خطر بروز فرسودگی خانوادگی، احتمال بروز این بیماری را تشدید کنند.

فرسودگی خانوادگی و روابط عاشقانه در کرونا

فرسودگی خانوادگی می تواند بر روابط عاشقانه نیز تأثیر بگذارد، چون ماه ها در قرنطینه و در کنار هم بودن تا حدودی می تواند بر روی روابط های عاشقانه فشار وارد کند. نتایج یک نظرسنجی نشان داده که از زمان شروع همه گیری بیماری کرونا ویروس فقط 18 درصد از وضعیت روابط عاشقانه خود احساس رضایت دارند؛ و در کشور چین، به محض آغاز مجدد دفاتر ازدواج، تعداد درخواست های طلاق به طور بی سابقه افزایش یافته است. وقتی یکی از طرفین در رابطه عاشقانه دچار فرسودگی می شود طرف مقابل می تواند این حالت را تا حدودی خنثی و شرایط را عوض کند؛ اما وقتی هر دو طرف یک رابطه عاشقانه دچار فرسودگی می شوند اوضاع به مراتب بغرنج تر و بدتر می شود و افراد سعی می کنند برای مقابله با این شرایط فقط برای نجات خودشان تلاش کنند.

تاثیر شیوع بیماری کرونا بر روی روابط عاشقانه و خانوادگی یکی از عوارض های ناخواسته شیوع این بیماری است. افراد در هنگام احساس فشار و استرس زیاد احتیاج دارند که از محیط تنش زا خارج شوند و به یک محیط دیگری بروند و محل را ترک کنند؛ اما در طول دوران شیوع کرونا و قرنطینه ممکن است چنین چیزی امکان پذیر نباشد که همین موضوع اختلافات زناشویی را بدتر خواهد کرد.

تاثیر فرسودگی خانوادگی بر روی فرزندان بیمار کرونا

مبارزه با فرسودگی خانوادگی در بحران کرونا | پزشکت

باید به این نکته توجه داشته باشید، فرسودگی خانوادگی تنها بر روی والدین و بزرگسالان تاثیر نمی گذارد بلکه فرزندان و حتی کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد.

فرسودگی خانوادگی در کودکان اغلب با علائم زیر همراه است:

 • اضطراب
 • انزوا و تنهایی
 • تحریک پذیر بودن
 • زود عصبانی شدن
 • عدم تمایل به بازی
 • دور شدن از جمع دوستانه
 • عملکرد ضعیف در درس و تکالیف مدرسه ای

علاوه بر آن، یک بررسی جدید در ایتالیا نشان داده که دوران قرنطینه در کودکان می تواند منجر به بروز اثرات روانی، اختلالات خواب و رشد آن ها شود. نوجوانان در مقایسه با فرزندان خردسال، به دلیل فشار تحصیلی در دوران کرونا، نیاز بیشتر به برقراری روابط و تعامل با همسالانشان و درگیری های مکرر با والدین، احتمالاً بیشتر در معرض فرسودگی قرار دارند و بر همین اساس والدین باید به آن ها توجه ویژه ای داشته باشند.

راهکارهای کاهش فرسودگی خانوادگی در بحران کرونا

اما با اینکه فرسودگی خانوادگی در طول بحران کرونا به مراتب شیوع بیشتری پیدا کرده اما راهکارهای برای پیشگیری از بروز آن هم وجود دارد. والدین می توانند با برقراری تعادل بین فرصت گذاشتن برای حل مشکلات خانوادگی و در نظر گرفتن زمان مناسب برای مراقبت از خودشان از بروز فرسودگی خانوادگی جلوگیری کنند. همچنین والدین می توانند در برخورد با فشار و مشکلات از طرف کودکان خود از تکنیک های تشویق و پاداش استفاده کنند. علاوه بر آن داشتن روال منظم برای خواب، رعایت رژیم غذایی مناسب و در نظر گرفتن زمانی خاص برای مطالعه می تواند در مبارزه با فرسودگی در خانواده موثر باشد.

مدیریت فرسودگی خانوادگی در والدین بیماران کرونایی

مبارزه با فرسودگی خانوادگی در بحران کرونا | پزشکت

والدین بهتر است برای مبارزه با بروز علائم فرسودگی خانوادگی در بین اعضاء خانواده و حتی کودکان و روابط عاشقانه خود به دنبال درمان باشند.

برخی راهکارها برای مدیریت فرسودگی خانوادگی، عبارتند از:

 • از خودشان مراقبت کنند.
 • احساسات خود را بروز دهند.
 • در مواقع لازم حتما استراحت کنند.
 • بین کار و زندگی خود تعادل ایجاد کنند.
 • تکنیک های مدیریت استرس را یاد بگیرند.
 • با تکنیک های آرامش ذهن خود را آرام کنند.
 • بر روی رژیم غذایی و تغذیه سالم تمرکز کنند.
 • مصرف الکل، مواد مخدر و سیگار را ترک کنند.
 • فرزندان شان را از تغییر احساسات خود آگاه کنند.
 • کودکان را با بازی، کارها و فعالیت های آموزشی سرگرم کنند.
 • ورزش کنند. ورزش منظم به حفظ انرژی و روحیه کمک می کند.
 • والدین باید در انجام وظایف خانوادگی و فرزندپروری با همدیگر همکاری کنند.
 • والدین باید از روحیه خود مراقبت کنند و در صورت لزوم از مشاور یا روان شناس کمک بگیرند.
 • مراقب علائم افسردگی، رفتارهای اعتیاد آور، اختلال در خواب یا درگیری شرکای خود باشند.

خانواده ها می توانند با رعایت راهکارهای بسیار کوچک برای گذراندن اوقات فراغت خود در خانه، فرسودگی خانواده را مدیریت کنند.

زمان ضرورت مراجعه به پزشک در فرسودگی خانوادگی ناشی از بحران کرونا

فرسودگی خانوادگی ممکن است به درمان نیاز داشته باشد و زمان درمان به شدت و میزان حاد بودن آن بستگی دارد. در صورت بروز علائم متوسط و یا شدید فرد بسته به شرایط ممکن است به مشاوره حرفه ای و خانواده درمانی، فرد درمانی یا مراجعه به روان پزشک نیاز داشته باشد. این در حالی است که در دوران کرونا، خیلی ها فکر می کنند مراجعه به مراکز درمانی می تواند خطرناک باشد اما مشاوره آنلاین کاملا این مشکل را حل کرده و افراد به راحتی می توانند مشکلات خود را به راحتی با روانپزشکان و مشاورین در میان بگذارند.

فرزندپروری، آسان نیست و فرسودگی خانوادگی رایج است. به والدین توصیه می شود ضمن مراقبت کامل از خودشان در مورد اصول و راه کارهای فرزندپروری موفق در دوران کرونا با مشاوران و روان شناسان در ارتباط باشند. به این نکته توجه داشته باشید که در هر شرایط باید از خودتان مراقبت کنید و خانواده شما به شاد و سالم بودن شما نیاز دارد.

شما می توانید سایر اخبار مربوط به کرونا ویروس، مشتمل بر اخبار زیر را از  پزشکت پیگیری کنید:

منابع:

https://www.healthline.com/health-news/fighting-family-burnout-during-the-covid-19-crisis

https://www.mcleanhospital.org/news/fighting-family-burnout-during-covid-19-crisis