لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

بیوپسی ریه

بیوپسی ریه || پزشکت
فهرست مطالب

بیوپسی ریه روشی است که در آن نمونه هایی از بافت ریه (با سوزن بیوپسی مخصوص یا در حین جراحی) برای تشخیص و تایید سرطان ریه نمونه برداری می شود. بیوپسی ریه ممکن است با استفاده از روش بسته یا باز انجام شود. روش های بسته از طریق پوست یا از طریق نای انجام می شود. بیوپسی باز در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

انواع بیوپسی ریه

روش های مختلف بیوپسی ریه، عبارتند از:

بیوپسی سوزنی. پس از تزریق بی حسی موضعی، پزشک از سوزنی استفاده می کند که از طریق دیواره قفسه سینه به ناحیه مشکوک با توموگرافی کامپیوتری (CT یا اسکن CAT) یا فلوروسکوپی (نوعی «فیلم» اشعه ایکس) هدایت می شود تا نمونه بافتی به دست آید. این نوع بیوپسی ممکن است به عنوان بیوپسی بسته ، ترانس قفسه سینه یا از راه پوست (از طریق پوست) نیز شناخته شود.

بیوپسی ترانس برونش. این نوع بیوپسی از طریق یک برونکوسکوپ فیبر نوری (لوله ای بلند و نازک که در انتهای آن یک تلسکوپ با تمرکز نزدیک برای مشاهده وجود دارد) از طریق راه های هوایی اصلی ریه ها (برونکوسکوپی) انجام می شود.

بیوپسی توراکوسکوپی. پس از بیهوشی عمومی، یک آندوسکوپ از طریق دیواره قفسه سینه به داخل حفره قفسه سینه وارد می شود. انواع مختلفی از ابزارهای بیوپسی را می توان از طریق آندوسکوپ وارد کرد تا بافت ریه برای بررسی به دست آید. این روش ممکن است به عنوان بیوپسی جراحی قفسه سینه با کمک ویدئو (VATS) نامیده شود. علاوه بر تهیه بافت برای بیوپسی، روش‌های درمانی مانند برداشتن ندول یا سایر ضایعات بافتی ممکن است انجام شود.

بیوپسی باز پس از تجویز بیهوشی عمومی، پزشک برشی در پوست قفسه سینه ایجاد می کند و با جراحی یک تکه از بافت ریه را برمی دارد. بسته به نتایج بیوپسی، جراحی گسترده تری مانند برداشتن لوب ریه ممکن است در طول عمل انجام شود. بیوپسی باز یک روش جراحی است و نیاز به بستری در بیمارستان دارد.

چرا بیوپسی ریه انجام می شود؟

بیوپسی ریه || پزشکت

دلایلی که ممکن است بیوپسی ریه انجام شود شامل موارد زیر است، اما به آنها محدود نمی شود:

 • ارزیابی یک ناهنجاری مشاهده شده در رادیوگرافی قفسه سینه یا سی تی اسکن
 • تشخیص عفونت ریه یا سایر بیماری های ریوی
 • بررسی علت جمع آوری مایع بدون دلیل در ریه
 • تعیین اینکه آیا یک توده ریه بدخیم (سرطانی) یا خوش خیم است.
 • مرحله بندی تومورهای بدخیم (تعیین میزان انتشار)

نوع بیوپسی انجام شده به عوامل مختلفی مانند نوع مشکل ریوی، محل ضایعه و وضعیت کلی فرد بستگی دارد. ممکن است دلایل دیگری وجود داشته باشد که پزشک بیوپسی ریه را توصیه کند.

خطرات و عوارض بیوپسی ریه

بیوپسی ریه باز یا توراکوسکوپیک یک روش جراحی است که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. مانند هر عمل جراحی، ممکن است عوارضی رخ دهد. برخی از عوارض احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد، اما محدود به آنها نیست:

 • از دست دادن خون یا لخته شدن
 • درد یا ناراحتی
 • عفونت
 • پنومونی

بیوپسی ریه با سوزن یا ترانس برونش تحت بیهوشی سبک و یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. برخی از عوارض احتمالی این روش ها ممکن است شامل موارد زیر باشد، اما محدود به آنها نیست:

 • پنوموتوراکس زمانی رخ می دهد که هوا در فضای پلور به دام می افتد و باعث فروپاشی ریه می شود.
 • خونریزی در ریه
 • عفونت

اگر باردار هستید یا مشکوک به بارداری هستید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر بیوپسی با استفاده از اشعه ایکس (CT یا فلوروسکوپی) انجام شود، مقدار تابش استفاده شده در طول عمل حداقل در نظر گرفته می شود. بنابراین، خطر قرار گرفتن در معرض تابش بسیار کم است.

قبل از بیوپسی ریه

علاوه بر تاریخچه پزشکی کامل، پزشک ممکن است قبل از انجام عمل، یک معاینه فیزیکی برای اطمینان از سلامت شما انجام دهد. یا تحت آزمایش خون یا سایر آزمایشات تشخیصی قرار بگیرید. از شما خواسته می شود که هشت ساعت قبل از عمل، معمولاً بعد از نیمه شب ناشتا باشید. اگر قرار است از بی حسی موضعی برای این عمل استفاده شود، ممکن است در صبح روز عمل به شما اجازه داده شود که مایعات شفاف داشته باشید. پزشک دستورالعمل های خاصی را به شما خواهد داد.

اگر به هر دارو، لاتکس، ید، نوار چسب یا عوامل بیهوش کننده (محلی و عمومی) حساسیت دارید یا به آن حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

پزشک خود را از تمام داروهایی که مصرف می کنید (با نسخه و بدون نسخه) و مکمل های گیاهی مطلع کنید.

اگر سابقه اختلالات خونریزی دارید یا اگر از داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده خون)، آسپرین یا سایر داروهایی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد، استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد که این داروها را قبل از عمل قطع کنید.

در طول بیوپسی ریه

بیوپسی ریه || پزشکت

به طور کلی، بیوپسی ریه سوزنی که از طریق پوست انجام می شود، از این فرآیند پیروی می کند:

 • شما به گونه ای قرار می گیرید که پزشک بتواند به راحتی به بخشی از ریه که نمونه برداری می شود برسد. ممکن است در حالت نشسته یا دراز کشیده باشید.
 • ممکن است از اشعه ایکس یا سی تی اسکن برای تعیین محل بیوپسی مورد نظر استفاده شود. پوست مشخص خواهد شد.
 • پوست روی محل بیوپسی با محلول ضد عفونی کننده پاک می شود.
 • هنگامی که بی حس کننده موضعی تزریق می شود، سوزن زدن را احساس خواهید کرد. این ممکن است باعث ایجاد یک احساس سوزش مختصر شود.
 • در حین انجام عمل باید ثابت بمانید، از سرفه خودداری و نفس خود را حبس کنید.
 • یک برش کوچک روی محل بیوپسی ایجاد خواهد شد. پزشک سوزن بیوپسی را بین دنده ها وارد ریه می کند.
 • هنگامی که پزشک با سوزن وارد ریه می شود، ممکن است احساس ناراحتی یا فشار کنید.
 • سوزن بیوپسی خارج خواهد شد. فشار محکمی به محل بیوپسی برای چند دقیقه تا زمانی که خونریزی متوقف شود اعمال خواهد شد.
 • پزشک در صورت لزوم، دهانه پوست را با بخیه یا نوارهای چسبنده می بندد.
 • ممکن است بلافاصله پس از بیوپسی، رادیوگرافی قفسه سینه گرفته شود.

بعد از بیوپسی ریه

روند بهبودی شما بسته به نوع عمل انجام شده و نوع بیهوشی مورد استفاده (در صورت وجود) متفاوت خواهد بود. اگر به شما بیهوشی عمومی داده شد، به اتاق ریکاوری منتقل خواهید شد. هنگامی که فشار خون، نبض و تنفس شما ثابت شد و هوشیار بودید، به بخش منتقل خواهید شد.

اگر بیوپسی شما با استفاده از برونکوسکوپ انجام شده باشد، ممکن است کمی ناراحتی در گلو داشته باشید. شما اجازه نخواهید داشت چیزی بخورید یا بنوشید تا زمانی که رفلکس تهوع شما برگردد. ممکن است برای چند روز متوجه گلو درد و درد در هنگام بلع شوید. این درد طبیعی است. استفاده از قرص های مخصوص گلو یا غرغره ممکن است کمک کننده باشد.

پس از بیوپسی ریه ترانس برونش، ممکن است به شما دستور داده شود که به آرامی سرفه کرده و بزاق خود را به داخل لگن بریزید. پرستار ترشحات شما را کنترل خواهد کرد. ترشحات شما ممکن است خونی باشد.

اگر بیوپسی شما از طریق پوست انجام شده است، می توانید بانداژ را در صورت دستور انجام دهید و طبق معمول استحمام کنید.

محل بیوپسی ممکن است تا چند روز پس از بیوپسی سوزنی حساس یا دردناک باشد. طبق توصیه پزشک، مسکن برای درد مصرف کنید. آسپرین یا برخی داروهای ضد درد دیگر ممکن است احتمال خونریزی را افزایش دهد. مطمئن شوید که فقط داروهای توصیه شده را مصرف کنید. پزشک از شما می خواهد تا چند روز از فعالیت بدنی شدید خودداری کنید.

در طول بیوپسی ریه چه چیزی را تجربه خواهم کرد؟

هنگامی که برای بی حس کردن پوست، بی حسی موضعی دریافت می کنید، سوزن خفیفی را از سوزن احساس خواهید کرد. هنگامی که سوزن بیوپسی وارد می شود ممکن است کمی فشار احساس کنید. این ناحیه در مدت کوتاهی بی حس می شود.

ممکن است قبل از بیوپسی یک آرامبخش خفیف دریافت کنید. در صورت نیاز، ممکن است داروهای آرام بخش یا آرام بخش را به صورت داخل وریدی در طول عمل دریافت کنید.

در طول عمل باید بی حرکت بمانید و سرفه نکنید. همچنین باید چندین بار در طول بیوپسی نفس خود را حبس کنید. برای اطمینان از قرار دادن صحیح سوزن، حفظ همان حبس نفس در هر بار مهم است.

دستورالعمل های مراقبت های بعدی متفاوت است. با این حال، به طور کلی ممکن است یک روز پس از عمل، بانداژ خود را بردارید و طبق معمول می توانید حمام یا دوش بگیرید.

شما نباید در شب و یک روز کامل پس از بیوپسی خود را از لحاظ فیزیکی (مانند بلند کردن اجسام سنگین، بالا رفتن از پله‌ها، ورزش و غیره) تحت فشار قرار دهید. در روز دوم، اگر احساس خوبی داشته باشید، ممکن است به فعالیت های عادی خود بازگردید. اگر به زودی پس از بیوپسی قصد سفر هوایی را دارید، با رادیولوژیست خود مشورت کنید.

درد در محل بیوپسی

ممکن است با محو شدن بی‌حسی موضعی مقداری درد در محل بیوپسی احساس کنید، اما این باید بهبود یابد. همچنین ممکن است کمی خون سرفه کنید، اما این مقدار باید حداقل باشد. این علائم به تدریج طی 12 تا 48 ساعت پس از عمل محو می شوند.

فروپاشی ریه

علائم فروپاشی ریه، که گاهی به دنبال بیوپسی سوزنی از قفسه سینه رخ می دهد، شامل تنگی نفس، مشکل در حبس نفس، نبض سریع (ضربان قلب)، درد شدید قفسه سینه یا شانه همراه با تنفس، و/یا آبی شدن پوست است. . در صورت مشاهده هر یک از این علائم، به نزدیکترین اورژانس مراجعه کرده و در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

محدودیت های بیوپسی سوزنی گره های ریه چیست؟

بیوپسی ریه || پزشکت

در تعداد کمی از موارد، بافت به دست آمده در طول بیوپسی ممکن است برای تشخیص کافی نباشد.

بیوپسی سوزنی برای ضایعات کوچک با قطر یک تا دو میلی متر مقرون به صرفه نیست. ندول هایی به این کوچکی نمی توانند بافت کافی برای تشخیص دقیق را فراهم کنند و همچنین هدف قرار دادن آنها بسیار دشوار است.

برای بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص مرتبط با آمفیزم، کیست‌های ریه، اختلال انعقاد خون  از هر نوع، اکسیژن‌رسانی ناکافی خون ، فشار خون ریوی و برخی بیماری‌های نارسایی قلبی، بیوپسی سوزنی ممکن است توصیه نشود. در این شرایط، پزشک شما و پزشکی که بیوپسی را انجام می‌دهد، با یکدیگر همکاری می‌کنند تا بهترین روش درمانی را انتخاب کنند. جایگزین‌های بیوپسی ریه معمولاً شامل پیگیری مداوم با تصویربرداری و برداشتن ناهنجاری با جراحی است.

سخن آخر

بیوپسی سوزنی روشی قابل اعتماد برای به دست آوردن نمونه های بافتی است که می تواند به تشخیص خوش خیم  (غیر سرطانی) یا بدخیم ندول کمک کند .بیوپسی سوزنی نسبت به بیوپسی های جراحی باز و بسته کمتر تهاجمی است، که هر دو شامل برش بزرگتر در پوست و بیهوشی موضعی یا عمومی است. به طور کلی، این روش دردناک نیست. نتایج به اندازه زمانی که یک نمونه بافت با جراحی برداشته می شود دقیق است. زمان بهبودی کوتاه است و بیماران می توانند به زودی فعالیت های معمول خود را از سر بگیرند.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!