کراتوپلاستی هدایتی

با افزایش سن، چشمان شما در مراحل مختلف زندگی تغییراتی پیدا خواهد کرد. امروزه یکی از شدیدترین تغییرات بینایی در افراد میانسال و بازه میانسالی اتفاق میفتد. مشکل در خواندن و دیدن اشیاء نزدیک به سرعت کاهش می یابد. افراد غالباً در این سن و با روز چنین مشکلاتی احساس نگرانی می کنند، به خصوص اگر در تمام زندگی خود دید خوبی داشته و حالا با رسیدن به این مرحله بیناییشان با مشکل روبرو شده باشد. این مشکل حتی برای افراد نزدیک بین بدتر هم می شود زیرا با ورود به این مرحله، هم دید دورشان با مشکل مواجه خواهد شد و هم دید نزدیکشان را از دست خواهند داد. کراتوپلاستی هدایتی یکی از اعمال جراحی درمانی به شمار می آید.

خوشبختانه اخیراً می توان با استفاده از عینک های چند کانونی مشکل پیرچشمی و مشکلات این چنینی را برطرف کرده و با کمک گرفتن از تکنولوژی و پیشرفت های عرصه چشم پزشکی زمان را به عقب برگرداند.

کاربرد کراتوپلاستی هدایتی

CK یکی از تکنیک های اصلاحی برای عیوب انکساری چشم به حساب می آید که باعث درمان مشکلات خواندن و تمرکز روی اشیاء نزدیک خواهد شد. همانطور که می دانید بیشتر افراد در 40 تا 45 سالگی خود دچار این مشکل شده و با عینک این مشکل را برطرف می کنند. کراتوپلاستی هدایتی (CK) یکی از جراحی های چشمی غیر لیزری است که برای اصلاح هایپروپیا خفیف و افراد میانسال و کسانی که بعد از پیر چشمی نیاز به عینک مطالعه دارند، استفاده می شود.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

در این عمل جراحی از امواج رادیویی با انرژی پایین برای تغییر شکل قرنیه و بازیابی دید فرد استفاده می شود. در حین انجام کراتوپلاستی هدایتی هیچ بافتی از روی قرنیه برداشته نشده و زمان انجام آن بیش از چند دقیقه به طول نخواهد انجامید. در حین انجام عمل CK، پزشک جراح از یک وسیله دستی با میله بسیار کوچک (کوچک تر از موی انسان) برای اعمال امواج رادیویی با طول موج کم استفاده نموده و سعی می کند تا حالت دایره ای بخش خارجی قرنیه را به حالت طبیعی خود نزدیک کند.

بعد از تابش انرژی RF به قسمت هایی از چشم، بافت همبندی در داخل قرنیه جمع شده و باعث می شود مثل یک کمربند قرنیه را دربر گرفته و شکل قرنیه را به حالت طبیعی خود بازگرداند. این تغییر انحنا باعث می شود تا بعد از اتمام عمل نور وارد شده به چشم بتواند در یک نقطه متمرکز شده و فرد قادر به دیدن نزدیک و تمرکز بر روی اشیاء با فاصله کم را داشته باشد.

کراتوپلاستی هدایتی و مونویژن

کراتوپلاستی هدایتی | پزشکت

اگر دید دوربین تان شفاف و بدون بوده و فقط به علت پیر چشمی با دیدن اشیاء نزدیک مشکل داشته باشید. عمل جراحی کراتوپلاستی هدایتی فقط بر روی یکی از چشم ها انجام خواهد گرفت. این کار باعث می شود تا مونویژن یا دید تک چشمی به وجود بیاید. به این معنی که یکی از چشم ها برای دید نزدیک اصلاح شده و چشم دیگر دید دوربین بسیار خوب و قوی خواهد داشت.

خدمات بالینی و آزمایشی در منزل

همانطور که بعد از عمل جراحی لیزیک یا استفاده از لنزهای چشمی در دید تک چشمی ممکن است دید رانندگی تان دقت کمتری پیدا کرده باشد. شاید بعد از انجام عمل جراحی کراتوپلاستی هدایتی برای رانندگی در شب نیاز به استفاده از عینک داشته باشید.

میزان تاری دوربینی بعد از انجام عمل CK بسیار کمتر از لیزیک و لنزهای تماسی خواهد بود. همچنین قبل از انجام عمل جراحی کراتوپلاستی هدایتی، ممکن است پزشک توصیه کند که اول مدتی از لنزهای چشمی برای اصلاح دید نزدیک استفاده کنید تا از بابت سازگاری شما با دید تک چشمی اطمینان پیدا کند. هرچند که همیشه اینطور نیست، اما این تجربه می تواند موفقیت آمیز بودن عمل CK و تحمل پذیر بودن آن توسط فرد مبتلا به پیرچشمی را تأیید کند.

یکی دیگر از راه های اطمینان از این موضوع انجام آزمایش مونویژن است که برای این کار پزشک یک لنز دیوپتر برای اصلاح دید نزدیک در مقابل چشم غیر غالب قرار می دهد. اگر فرد متوجه تاری دید دوربین خود در یکی یا هر دو چشم خود شد در حین انجام این آزمایش شد، ممکن است فرد دیگر گزینه مناسبی برای انجام عمل جراحی کراتوپلاستی هدایتی نباشد. اما اگر در حین آزمایش هم دید نزدیک تان بهتر شد و هم توانستید اشیاء دور موجود در اتاق را بهتر ببینید، احتمالاً گزینه مناسبی برای انجام کراتوپلاستی هدایتی (CK) خواهید بود.

گزینه های مناسب برای انجام عمل کراتوپلاستی هدایتی

کراتوپلاستی هدایتی | پزشکت

ممکن است کاندیدای خوبی برای انجام کراتوپلاستی هدایتی باشید اگر عینک تجویز شده برای شما حداقل برای یک سال ثابت باشد و شما:

 • بالای 40 سال سن دارید.
 • در تمام طول زندگی خود دوربین خوبی داشته اید اما اکنون بعد از بروز پیرچشمی برای خواندن نیاز به عینک دارید.
 • با کمی تاری دید دور خود مشکلی ندارید.

منع کاربرد کراتوپلاستی هدایتی

اگر برای تنظیم ضربان قلب خود، از ضربان ساز استفاده می کنید نباید تحت عمل (کراتوپلاستی هدایتی)  CK قرار بگیرید. تجهیزات و فرکانس های رادیویی استفاده شده در حین این عمل ممکن است در عملکرد صحیح این دستگاه های الکترونیکی را با اختلال روبرو کند. همچنین، در صورت داشتن مشکلات چشمی دیگری مانند خشکی شدید شدید ممکن است با توجه به تشخیص پزشک دیگر گزینه مناسبی برای انجام این عمل جراحی نباشید.

اثر انجام کراتوپلاستی هدایتی

اگرچه که اثر انجام کراتوپلاستی طولانی مدت ماندگار خواهد بود اما باید بدانید که همیشگی نیست.

زیرا با افزایش سن، عوارض جانبی پیر چشمی بیشتر شده و در نتیجه چشمان فرد دائماً در حال تغییر خواهد بود. در نتیجه حتی بعد از انجام عمل کراتوپلاستی هدایتی غیر لیزری نهایتاً باز هم نیاز به استفاده از عینک مطالعه خواهید داشت. اما بعد از انجام CK بدون شک تا مدت ها یا شاید تا پایان عمر برای نگاه کردن به صفحه مانیتور یا صفحه گوشی نیاز به عینک نداشته باشید. در نتیجه بهترین گزینه ها برای انجام این عمل، افرادی هستند که بخواهند عینک زدن خود را به تأخیر بیندازند.

فواید انجام کراتوپلاستی هدایتی

کراتوپلاستی هدایتی | پزشکت

مزایا و فواید انجام عمل کراتوپلاستی هدایتی شامل موارد زیر می شود:

 • نیازی به استفاده از تیغ جراحی یا لیزر نیست.
 • یکی از ایمن ترین شیوه ها برای درمان مشکلات پیرچشمی است زیرا نیازی به برداشتن بافت قرنیه نخواهد بود.
 • انجام آن کمتر از 5 دقیقه به طول خواهد انجامید.
 • بلافاصله بعد از انجام عمل می توانید به منزل بروید.
 • برای انجام عمل فقط از قطره های چشمی بی حس کننده استفاده شده و نیازی به بیهوشی نخواهد بود.
 • حتی بعد از انجام عمل جراحی نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگماتیسم ایمن خواهد بود.
 • بسیار مؤثر
 • احتمال کم تاری دید دور در مقایسه با دیگر روش های رفع عیوب انکساری چشم یا مونویژن

 قبل از انجام کراتوپلاستی هدایتی

کراتوپلاستی هدایتی | پزشکت

قبل از انجام این عمل جراحی از قطره بی حسی استفاده می شود تا فرد هیچ چیزی از روند تغییر شکل قرنیه را احساس نکند. بعد از اتمام عمل و از بین رفتن اثر قطره بی حسی ممکن است احساس ناراحتی کمی داشته باشید که با گذشت یک یا دو روز همه چیز به حالت طبیعی خود بازگشته و دیگر احساس درد نخواهید داشت. در اولین مرحله باید با یک جراح و پزشک متخصص رفع عیوب انکساری چشم صحبت کرده و از تجربیات او در مورد این عمل سؤال کنید. پزشک برای اینکه متوجه شود شما کاندید خوبی برای انجام این عمل هستید، ابتدا وضعیت و شرایط چشم و بینایی شما را با دقت مورد بررسی قرار خواهد داد.

در طول زمان مشاوره و معاینه از ابزاری به نام توپوگرافی قرنیه استفاده خواهد شد تا پزشک میزان انحنای دقیق قرنیه فرد را اندازه گیری کند. توپوگرافی میزان انحنای قرنیه را با استفاده از تصاویر نزدیک با جزئیات بالا اندازه گیری کرده و نیاز به تماس مستقیم با چشم نخواهد داشت.

روند انجام عمل کراتوپلاستی هدایتی

کراتوپلاستی هدایتی | پزشکت

کراتوپلاستی هدایتی را حتی می توان در مطب چشم پزشک انجام داد. جراح برای شروع عمل مقداری قطره بی حس کننده داخل چشم ریخته و سپس از وسیله کمکی کوچک به نام اسپکولوم تا برای باز نگه داشتن پلک ها و جلوگیری از چشمک زدن استفاده خواهد کرد.

با استفاده از یک رنگ قابل شستشو ، جراح یک الگوی درمانی را بر روی قرنیه رسم خواهد کرد. این الگو نشان می دهد که انرژی فرکانس رادیویی دقیقاً در کدام قسمت قرنیه باید مورد استفاده قرار گیرد. سپس از یک میله دستی برای انتقال انرژی به عمق خاصی در قرنیه استفاده خواهد شد. کل روند درمانی و استفاده از امواج فقط چند دقیقه طول خواهد کشید. هرچند عمل CK بدون درد است اما فرد ممکن است در حین انجام عمل، کمی فشار بر روی چشم های خود احساس کند. اگر به دلیل بیماری هایپروپی تحت درمان قرار گرفته اید، هر دو چشم را می توان در همان بازدید اولیه عمل کرد. در این حالت نیاز به هیچ زمان یا آمادگی خاصی نخواهد بود.

بعد از عمل کراتوپلاستی هدایتی

کراتوپلاستی هدایتی | پزشکت

بسیاری از افراد بلافاصله بعد از انجام عمل جراحی کراتوپلاستی هدایتی، دیدشان بهبود یافته و متوجه تغییرات خواهند شد. اما در بعضی از موارد فهمیدن این تغییرات ممکن است نیاز به زمان بیشتری داشته باشد. در نتیجه فرد بعد از گذشت چند هفته متوجه تغییرات ناشی از عمل جراحی شده و می تواند بدون عینک مطالعه اشیاء نزدیک را با جزئیات و شفافیت بالا ببیند. پس از عمل ، قطره چشمی برای جلوگیری از عفونت و کاهش التهاب توسط پزشک متخصص تجویز خواهد شد. ممکن است برخی از جراحان از شما بخواهند لنزهای چشمی مخصوص بانداژ را برای چند روز داخل چشم تان قرار دهید تا درد و ناراحتی ناشی از عمل به حداقل برسد.

 • جراحی نیاز به بستری شدن ندارد.
 • بعد از اتمام عمل می توانید بلافاصله مطب را ترک کرده و به منزل بروید.
 • البته امکان رانندگی وجود نداشته و شخص دیگری باید شما را به منزل برساند.
عوارض بعد از جراحی

ممکن است بعد از بین رفتن اثر قطره های بی حسی (20 تا 30 دقیقه بعد از اتمام عمل) احساس کنید که جسمی در درون چشم هایتان وجود دارد. این احساس بعد از گذشت 24 ساعت برطرف خواهد شد. روز بعد از عمل، عملکرد چشم به حالت طبیعی خود بازخواهد گشت اما ممکن است تا چند هفته یا حتی چند ماه کمی با دوربینی مشکل داشته و اجسام با فاصله را تار ببینید. همچنین ممکن است بعد از عمل دچار نوسانات خفیف بینایی شده یا چشمان تان نسبت به نور حساس تر از قبل شده باشد. در صورتی که دچار این عوارض جانبی شدید، جای نگرانی نیست زیرا بعد از گذشت چند هفته این علائم به کلی بهبود خواهد یافت.

 • حداقل یک هفته بعد جراحی آرایش نکنید.
 • تا دو هفته چشم های خود را مالش ندهید.
 • حداقل یک هفته پس از عمل شنا نکنید.
 • از رفتن آب به داخل چشم خود خودداری کنید.
 • هنگام استفاده از اسپری و ادکلن آن را از صورت خود دور کنید.
 • هنگام دوش گرفتن در این مدت، چشمان خود را تا حد ممکن بسته نگه دارید.
نتیجه گیری

کراتوپلاستی هدایتی (CK):

 • نیاز به بیهوشی ندارد.
 • یکی از انواع جراحی های چشمی غیر لیزری است.
 • عمل کراتوپلاستی هدایتی در مطب پزشک انجام می شود.
 • فرد بعد از انجام عمل جراحی می تواند مطب را ترک کرده و به منزل برود.
 • از این روش برای اصلاح هایپروپیا خفیف و افراد میانسال استفاده می شود.

بهترین گزینه ها برای انجام این عمل لیزری، عبارتند از:

 • افراد بالای 40 سال
 • افرادی که بعد از پیر چشمی نیاز به عینک دارند
 • کسانی که شماره عینک شان برای مدت یکسال ثابت بوده و دوربین خوبی داشته اند،

منابع:

https://www.allaboutvision.com/visionsurgery/ck_ltk_eye_surgery.htm

https://www.allaboutvision.com/visionsurgery/ck_ltk_eye_surgery.htm

https://www.bettervisionguide.com/conductive-keratoplasty/


دسته بندی ها : چشم پزشکی , درمان