لوگو پزشکت

مشاوره آنلاین پزشکی - پزشکت

رادیو پزشکت

9 فواید ریحان برای سلامتی

9 فواید ریحان برای سلامتی | پزشکت

فهرست مطالب

فرم با 5 گزینه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:


فواید ریحان برای سلامتی بیشتر به مواد مغذی آن وابسته است. علاوه بر آن طعم خاص ریحان باعث شده اکثر افراد این سبزی را بیشتر انتخاب و مصرف کنند. ریحان گیاهی از خانواده نعناع است. طعم را به وعده های غذایی می افزاید و مواد مغذی آن ممکن است مزایای سلامتی را به همراه داشته باشد. ریحان شیرین (Ocimum basilicum) در بسیاری از غذاهای مدیترانه ای و به ویژه ایتالیایی نقش دارد. ریحان طعم خاصی به سالاد، ماکارونی، پیتزا و سایر غذاها می بخشد. غذاهای اندونزی، تایلندی و ویتنامی نیز دارای این گیاه هستند. در رژیم غذایی، ریحان شیرین می تواند ویتامین ها، مواد معدنی و طیف وسیعی از آنتی اکسیدان ها را تأمین کند.

اسانس آن نیز ممکن است فواید دارویی داشته باشد. نوع دیگر ریحان تولسی یا ریحان مقدس (Ocimum santum) است. این گیاه نقش درمانی در داروهای تامیل و آیورودا دارد که بیشتر در جنوب شرقی آسیا استفاده می شود. ریحان تولسی با ریحان شیرین متفاوت است. در این مقاله، درباره فواید سلامتی و محتوای تغذیه ای ریحان بیشتر می آموزید و نکاتی در مورد نحوه گنجاندن آن در رژیم غذایی ذکر خواهد شد.

مصرف ریحان ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند. ریحان ممکن است فواید سلامتی را در رژیم غذایی، به عنوان داروی گیاهی و به عنوان یک روغن ضروری ارائه دهد. موارد مصرف سنتی ریحان شامل درمان مارگزیدگی، سرماخوردگی و التهاب در مجاری بینی است. ریحان برخی از درشت مغذی ها مانند کلسیم و ویتامین K و همچنین تعدادی آنتی اکسیدان را در اختیار شما قرار می دهد. به عنوان مثال ریحان شیرین دارای غلظت بالایی از عامل شیمیایی اوژنول است. اوژنول به ریحان بوی میخک مانند می دهد. ریحان آهکی و لیمو دارای غلظت بالایی از لیمونن است که بوی مرکبات به آنها می بخشد.

کاهش استرس اکسیداتیو و فواید ریحان

آنتی اکسیدان ها برای از بین بردن رادیکال های آزاد از بدن ضروری هستند. رادیکالهای آزاد مولکولهای ناپایداری هستند که در نتیجه متابولیسم و سایر فرایندهای طبیعی ایجاد می شوند. آنها همچنین می توانند در نتیجه سیگار کشیدن و برخی رژیم های غذایی شکل بگیرند. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که به حذف این مولکول ها از بدن کمک می کنند. اگر رادیکال های آزاد تجمع پیدا کنند، استرس اکسیداتیو ایجاد می شود که منجر به آسیب سلول و احتمالاً بیماری می شود. دانشمندان سرطان، بیماری های قلبی، آرتریت روماتوئید، دیابت و سایر مسائل مربوط به سلامتی را با استرس اکسیداتیو مرتبط می دانند. بدن مقداری آنتی اکسیدان تولید می کند، اما باید مقداری از آن را از رژیم غذایی جذب کند. از جمله بسیاری از آنتی اکسیدان های موجود در ریحان می توان به آنتوسیانین ها و بتا کاروتن اشاره کرد.

حفظ سلامت کبد و فواید ریحان

یک مطالعه در سال 2015 در موش ها به این نتیجه رسیدند که آنتی اکسیدان ها در یک پودر آماده که شامل تولسی یا ریحان مقدس است، تأثیر مثبتی بر سلامت کبد دارد. دانشمندان این پودر را پس از استفاده از سم برای ایجاد آسیب کبدی استفاده کردند. تولسی، گیاهی است که تفاوت زیادی با ریحان در سوپرمارکت معمولی غربی دارد، در طب سنتی هند مورد استفاده قرار می گیرد.

مبارزه با سرطان و فواید ریحان

یک منبع معتبر در سال 2013 منتشر شد که آیا ریحان می تواند از سرطان جلوگیری کند. نویسندگان به این نتیجه رسیدند که مواد شیمیایی گیاهی موجود در ریحان ممکن است به جلوگیری از انواع خاصی از سرطان های پوست، کبد، دهان و ریه کمک کند .به نظر می رسد ریحان مبارزه با سرطان را با افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی، تغییر بیان ژن، تحریک مرگ سلولی و کند شدن تقسیم سلولی انجام می دهند. با این حال، مطالعات موجود در این مرور پیش بالینی بوده یا بر روی حیوانات انجام شده است. تأیید اثرات نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

محافظت در برابر پیری پوست

9 فواید ریحان برای سلامتی | پزشکت

مطابق با پژوهش منبع معتبری که در سال 2011 منتشر شد ریحان شیرین دارای خواصی است که ممکن است به محافظت از پوست در برابر برخی از آثار پیری کمک کند. در این مطالعه، دانشمندان عصاره ریحان را روی مدل های آزمایشگاهی پوست استفاده کردند. نتایج نشان داد که گنجاندن عصاره ریحان در کرم های موضعی پوست ممکن است هیدراتاسیون پوست را بهبود بخشد و زبری و چین و چروک را کاهش دهد. در حالی که عصاره ریحان در دوزهای خاص ممکن است این اثر را داشته باشد، مصرف ریحان لزوماً به نفع پوست نخواهد بود. با این حال، آنتی اکسیدان های موجود در ریحان و سایر غذاهای گیاهی ممکن است در صورت استفاده از رژیم غذایی متنوع، اثر محافظتی داشته باشند.

کاهش قند خون بالا

برخی از پزشکان طب سنتی معمولا ریحان را برای کمک به کنترل سطح قند خون توصیه می کنند. یک مطالعه در سال 2019 روی موشها مشخص شد که عصاره برگ ریحان شیرین به کاهش سطح بالای قند خون کمک می کند. نتایج همچنین نشان داد که برگ ریحان ممکن است به درمان اثرات طولانی مدت قند خون کمک کند.

حمایت از سلامت قلب و عروق

9 فواید ریحان برای سلامتی | پزشکت

بر اساس یافته های پژوهش 2011 گزارش شده است که عصاره ریحان شیرین احتمالاً به دلیل وجود اوژنول، فشار خون بالا را به طور مختصر کاهش می دهد. اوژنول می تواند کانال های کلسیم را در بدن مسدود کرده و فشار خون بالا را کاهش دهد. در تحقیقی دیگر، 24 داوطلب سالم یکبار در روز کپسول حاوی 300 میلی گرم (میلی گرم) عصاره برگ خشک شده تولسی را مصرف کردند. پس از 4 هفته، افرادی که عصاره تولسی را مصرف کردند، سطوح پایین تری از کلسترول و تری گلیسیرید نسبت به افرادی که مصرف نکرده بودند، داشتند. نویسندگان به این نتیجه رسیدند که عصاره می تواند به کاهش برخی عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی کمک کند.

افزایش سلامت روان و فواید ریحان

استرس روانی می تواند باعث تولید رادیکال های آزاد در بدن شود. طبق پژوهش منبع معتبر در سال 2014 با توجه به نقش تولسی در طب آیورودا، این گیاه دارای خواصی است که ممکن است به موارد زیر کمک کند:

  • افزایش توانایی تفکر و استدلال
  • جلوگیری از از دست دادن حافظه مربوط به سن
  • استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش دهد.
  • خواب و رابطه جنسی مربوط به استرس را بهبود بخشد.
  • برخی از مطالعات، نویسندگان گزارش می دهند، نتایج مشابهی با دیازپام و داروهای ضدافسردگی دارند .

با این حال، تأیید این یافته ها نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. همچنین بعید است که مصرف تولسی – به عنوان مثال در چای – همان تأثیر دریافت دوز عصاره را داشته باشد.

کاهش التهاب

استرس اکسیداتیو به عنوان عاملی برای بیماری های مختلف از جمله سرطان، دیابت نوع 2 و آرتریت روماتوئید، می تواند منجر به التهاب شود. در سال 2017، محققان خواص ضد التهابی اسانس ریحان شیرین را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. با توجه به نتایج آنها، روغن ریحان ممکن است به درمان بیماری های مختلف که شامل التهاب ناشی از استرس اکسیداتیو است، کمک کند. هنوز مشخص نیست که آیا خوردن ریحان می تواند همین تأثیر را داشته باشد یا خیر.

مبارزه با عفونت

9 فواید ریحان برای سلامتی | پزشکت

متخصصان مختلف طب سنتی از ریحان به عنوان یک عامل ضد میکروبی استفاده کرده اند و برخی تحقیقات علمی نیز این خاصیت ریحان را تایید کردند. در سال 2013، محققان دریافتند که روغن ریحان شیرین را می توان روی گونه های مختلف اشرشیاکلی یا E. coli استفاده کرد. این باکتری در افرادی که دارای عفونت های تنفسی، شکمی، ادراری یا پوستی هستند و همچنین از تجهیزات بیمارستانی ناشی می شود. نتایج نشان داد که روغن در برابر این باکتری ها فعال است. محققان به این نتیجه رسیدند که داروهای خاصی از روغن ریحان می تواند به درمان یا جلوگیری از برخی از انواع عفونت کمک کند. پونه کوهی یکی دیگر از گیاهانی است که ممکن است فواید سلامتی داشته باشد.

ارزش تغذیه ای ریحان

جدول زیر برخی از مواد مغذی موجود در 1 قاشق غذاخوری ریحان تازه را با وزن 2.6 گرم نشان می دهد. جدول همچنین نشان می دهد که یک بزرگسال با توجه به دستورالعمل های رژیم غذایی 2015-2020 به چه مقدار از هر ماده مغذی نیاز دارد. با این حال، به خاطر داشته باشید که نیازها بسته به جنسیت و سن متفاوت است. در این جدول، برخی از مواد مغذی بر حسب میکروگرم (mcg) آورده شده است.

مقدار مواد مغذی مقدار در یک قاشق غذاخوری 2.6 گرم ریحان نیاز روزانه بزرگسالان
کلسیم (میلی گرم) 4.6 1000-1300
ویتامین A  (mcg, RAE) 6.9 700-900
بتا کاروتن (میکروگرم) 81.7
بتا کریپتوکسانتین (mcg) 1.2
لوتئین و زیگزانتین (mcg) 147
ویتامین  K میکروگرم 10.8 75-120

فراتر از این مواد مغذی، ریحان حاوی ویتامین های مختلف گروه B، اثری از آهن و سایر مواد معدنی و طیف وسیعی از آنتی اکسیدان های اضافی است.

خطرات مصرف ریحان

9 فواید ریحان برای سلامتی | پزشکت

برخی افراد هنگام خوردن ریحان باید مراقب باشند.

لخته شدن خون. فقط 1 قاشق غذاخوری رریحان 10.8 میکروگرم ویتامین K دارد که در انعقاد خون نقش دارد. این میزان بین 9 تا 12 درصد مورد نیاز روزانه یک فرد بالغ است. سطوح بالای ویتامین K می تواند بر عملکرد برخی داروها از جمله وارفارین (کومادین) تأثیر بگذارد. هرکسی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کند، باید قبل از افزایش مصرف ریحان با پزشک مشورت کند.

حساسیت. برخی افراد در صورت مصرف یا در تماس با گیاهان خانواده نعناع واکنش های آلرژیک نشان می دهند. هر کسی که دارای این نوع حساسیت است باید از ریحان اجتناب کند و غذاهای آماده را بررسی کند تا از عدم استفاده از ریحان اطمینان حاصل کند. اگر فردی پس از خوردن ریحان دچار کهیر، التهاب یا مشکل در تنفس شد، باید فوراً تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد. یک واکنش آلرژیک شدید می تواند به آنافیلاکسی تبدیل شود که یک خطر جدی برای سلامتی است.

ریحان یک گیاه معطر با طعم متمایز است که بسیاری از مردم از آن لذت می برند. انواع مختلف طعم های متفاوتی دارند. در آشپزی، ریحان شیرین محبوب ترین نوع سبزیجات است، اما مردم از ریحان لیمو، ریحان میخک، ریحان دارچین و انواع دیگر نیز استفاده می کنند. شما می توانید:

  • ریحان تازه و خرد شده را روی یک پیتزا بپاشید.
  • برگهای تازه کامل یا خرد شده را به سالاد اضافه کنید.
  • یک سس با ریحان، روغن زیتون و سیر خرد شده درست کنید.
  • ریحان را به سوپ ها، سس های گوجه فرنگی و سیب زمینی سرخ کرده اضافه کنید.
  • مقداری برگ ریحان را روی برش های گوجه فرنگی و موزارلا بچینید، سپس روغن زیتون بریزید.
سخن آخر

بسیاری از گیاهان به راحتی در داخل خانه رشد می کنند و به افرادی که باغ ندارند اجازه می دهد از مواد تازه چیده شده در آشپزی خود لذت ببرند. گنجاندن ریحان در رژیم غذایی متنوع و سالم ممکن است مزایایی را به همراه داشته باشد. با این حال، تحقیقات در مورد مزایای دارویی ریحان بیشتر بر عصاره ها متمرکز است تا افزودن گیاه به رژیم غذایی. همچنین، بسیاری از مطالعات موجود، خواص ریحان یا تولسی را بررسی کرده اند، گیاهی متفاوت از آنچه معمولاً در آشپزی استفاده می شود. علاوه بر این، در حال حاضر شواهد علمی کافی برای تأیید بسیاری از این موارد وجود ندارد.

ریحان گیاهی است که تأثیرات مثبتی بر سلامتی دارد. استفاده از گیاهان و ادویه جات مختلف می تواند طعم غذا را تامین کند و این مواد اغلب حاوی آنتی اکسیدان ها هستند که با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند. افراد مبتلا به فشار خون بالا باید مصرف سدیم خود را محدود کنند و استفاده از گیاهان بیشتر مانند ریحان راهی برای ایجاد طعم به وعده های غذایی بدون افزودن نمک است. تا زمانی که حساسیت یا نگرانی در مورد داروهای لخته شدن خون وجود نداشته باشد، ریحان می تواند یک گیاه بسیار بی خطر و مفید برای افزودن به رژیم غذایی هر فردی باشد.

همین حالا سوال خودتون رو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز