تغذیهدرمان

14 خواص درمانی خوردن آب گرم

14 خواص درمانی خوردن آب گرم

از فواید خوردن آب گرم این است که آب گرم به طور خاص به بهبود هضم غذا، رفع احتقان و حتی ایجاد آرامش در مقایسه با نوشیدن آب سرد كمك می نماید. بیشتر مزایای آب گرم برای سلامتی بر اساس گزارش های تجربی است، زیرا تحقیقات علمی کمی در این زمینه انجام شده است. همانطور که گفته شد، بسیاری از مردم از مزایای این درمان به خصوص صبح ناشتا یا درست قبل از خواب صحبت می کنند.

نوشیدن آب کافی می تواند برای سلامت پوست، عضلات و مفاصل مفید باشد. آب به سلول های بدن کمک می کند تا مواد مغذی را جذب کرده و با عفونت مقابله کنند. نوشیدن چند لیوان آب گرم در روز ممکن است مزایای بیشتری داشته باشد.

بررسی های صورت گرفته درجه حرارت مطلوب برای نوشیدن نوشیدنی های گرم را بین 130 تا 160 درجه فارنهایت (54 و 71 درجه سانتیگراد) توصیه می کنند. دمای بالاتر از این می تواند باعث سوختگی یا آسیب شود. برای تقویت سلامتی بیشتر و مقداری ویتامین C، سعی کنید یک لیمو به آب گرم اضافه کنید تا آب لیمو درست شود.

هزاران سال است که مردم نوشیدنی های گرم مصرف می کنند. ادبیات پزشکی عامیانه پر است از داستانهایی در مورد اینکه آب گرم چگونه می تواند باعث بهبود سلامتی شود. اما محققان تازه شروع به بررسی مزایای نوشیدن آب گرم کرده اند. اما اینکه چرا باید آب گرم بخوریم؟ و یا آب گرم چه مزایایی برای سلامتی بدن دارد؟ در پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که خوردن آب گرم با مزایایی زیر همراه است:

رفع گرفتگی بینی، یکی از فواید خوردن آب گرم

یک فنجان آب گرم می تواند بخار زیادی را ایجاد کند. نگه داشتن یک فنجان آب داغ و استنشاق عمیق این بخار آرام ممکن است به شل شدن سینوس های مسدود شده کمک کرده و حتی سردرد سینوسی را تسکین دهد. نوشیدن آب گرم ممکن است به گرم شدن غشای مخاطی در سراسر سینوس ها و گلو کمک کرده و گلو درد ناشی از تجمع مخاط را تسکین دهد.

بررسی ها نشان داده یک نوشیدنی گرم مانند چای، منجر به تسکین سریع و مداوم آبریزش بینی، سرفه، گلو درد و خستگی می شود. نوشیدنی گرم موثرتر از همان نوشیدنی در دمای اتاق است.

کمک به هضم غذا یکی دیگر از فواید خوردن آب گرم

14 خواص درمانی خوردن آب گرم | پزشکت

نوشیدن آب در بهبود عملکرد سیستم گوارشی موثر است. عبور آب از طریق معده و روده باعث از بین بردن مواد زائد می شود. برخی بر این باورند که نوشیدن آب گرم به ویژه برای فعال سازی دستگاه گوارش بسیار موثر است.

این تئوری می گوید آب گرم همچنین می تواند غذایی را که خورده اید در بدن حل و هضم کند. برای اثبات این مزیت تحقیقات بیشتری لازم است، هر چند مطالعه 2016 نشان داد که آب گرم ممکن است اثرات مطلوبی بر  اجابت مزاج و دفع گاز پس از جراحی داشته باشد. در این بین، اگر احساس می کنید نوشیدن آب گرم به هضم غذا کمک می کند، استفاده از این ماده به عنوان دارو هیچ ضرری ندارد.

وقتی فرد به اندازه کافی آب نمی نوشد، روده کوچک بیشتر آب مصرفی را از طریق غذا و آشامیدنی جذب می کند. این باعث کم آبی بدن می شود و می تواند حرکت دفع را دشوارتر کند. کم آبی مزمن می تواند باعث یبوست مزمن شود. این یبوست می تواند اجابت مزاج را دردناک کرده و مشکلات دیگری از جمله بواسیر و نفخ ایجاد کند. نوشیدن آب گرم به تجزیه سریع غذا کمک می کند.

بهبود عملکرد سیستم اعصاب مرکزی

کمبود آب، گرم یا سرد می تواند بر عملکرد سیستم اعصاب مرکری و در نهایت بر خلق و خو و عملکرد مغز تأثیر بگذارد. بررسی ها نشان داده است که نوشیدن آب می تواند فعالیت سیستم عصبی مرکزی و همچنین خلق و خوی را بهبود بخشد.

کاهش درد

14 خواص درمانی خوردن آب گرم | پزشکت

آب گرم گردش خون را بهبود می بخشد و همچنین ممکن است جریان خون، به ویژه در عضلات آسیب دیده را بهبود بخشد. هیچ تحقیقی ارتباط مستقیم مصرف آب گرم و تسکین درد را نشان نداده است.

با این حال، مردم به طور معمول از بسته های حرارتی و بطری های آب گرم برای کاهش درد استفاده می کنند. مصرف آب گرم ممکن است مقدار درد داخلی را تسکین دهد، اما توجه به این نکته مهم است که گرما از طرفی ممکن است التهاب را تشدید کند.

رفع یبوست، یکی دیگر از فواید خوردن آب گرم

کمبود آب بدن یکی از دلایل عمده یبوست است. در بسیاری از موارد، نوشیدن آب یک روش موثر برای رفع و جلوگیری از یبوست است. هیدراته ماندن به نرم شدن مدفوع کمک کرده و دفع آن را آسان می کند. نوشیدن منظم آب گرم ممکن است به منظم نگه داشتن دفع مدفوع کمک کند.

هیدارته ماندن

موسسه پزشکی توصیه می کند که زنان روزانه 78 اونس (2.3 لیتر) آب و مردان روزانه 112 اونس (3.3 لیتر) آب دریافت کنند. این ارقام شامل آب حاصل از غذا مانند میوه ها، سبزیجات می شود. در صورت بارداری یا شیردهی، فعالیت شدید یا کار در محیط گرم همچنین به آب بسیار بیشتری نیاز دارید. سعی کنید روز خود را با یک وعده آب گرم شروع کنید. بدن شما برای انجام اساساً هر عملکرد اساسی به آب نیاز دارد.

کاهش لرز در سرما

بررسی ها نشان می دهد اگرچه واکنش طبیعی بدن در شرایط سرما لرزیدن است، اما نوشیدن مایعات گرم می تواند به کاهش لرز کمک کند. محققان دریافتند که نوشیدن آب گرم به افراد کمک می کند تا بدن آنها در حفظ دمای بدن بهتر واکنش نشان دهد. این مطالعه برای افرادی که در شرایط سرما کار یا ورزش می کنند مفید است.

بهبود گردش خون

14 خواص درمانی خوردن آب گرم | پزشکت

جریان خون سالم بر روی فشار خون گرفته تا خطر بیماری های قلبی عروقی تأثیر می گذارد. استحمام گرم به جریان گردش خون عروق و رگ ها کمک می کند تا خون بهتر جریان داشته باشد. نوشیدن آب گرم ممکن است تأثیر مشابهی داشته باشد. با این حال، تحقیقات کمی در مورد موثر بودن آن انجام شده است.

آب گرم یک گشاد کننده عروق است، به این معنی که رگ های خونی را گسترش داده و گردش خون را بهبود می بخشد. این می تواند به شل شدن عضلات و کاهش درد کمک کند.

اگرچه هیچ مطالعه ای ارتباط مستقیم آب گرم با بهبود پایدار در گردش خون را نشان نداده است، اما حتی بهبودهای مختصر در گردش خون نیز می تواند منجر به جریان خون بهتر در عضلات و اندام ها شود. نوشیدن آب گرم یا استحمام در شب ممکن است در احساس آرامش و بهبود خواب خوب موثر باشد.

کاهش وزن

نوشیدن آب احساس سیری را افزایش می دهد. آب همچنین در جذب مواد مغذی و دفع مواد زائد از بدن موثر است. بررسی ها نشان می دهد، خوردن آب گرم ممکن است به کاهش وزن کمک کنند. محققان دریافتند که نوشیدن 500 میلی لیتر آب قبل از غذا باعث افزایش 30 درصدی سوخت و ساز بدن می شود.

کاهش سطح استرس

14 خواص درمانی خوردن آب گرم | پزشکت

از آنجا که نوشیدن آب گرم به بهبود عملکرد سیستم عصبی مرکزی کمک می کند، در صورت نوشیدن ممکن است اضطراب کمتری داشته باشید. نوشیدن آب گرم منجر به کاهش استرس و بهبود احساس آرامش، رضایت و احساسات مثبت می شود. هیدراته ماندن ممکن است باعث بهبود خلق و خو و آرامش هم شود.

سم زدایی بدن

وقتی آب به اندازه کافی داغ باشد تا بتواند دمای بدن فرد را افزایش دهد، ممکن است باعث تعریق شود. تعریق سموم را دفع به پاکسازی منافذ کمک کند. نوشیدن آب می تواند به رقیق شدن سموم بدن و دفع بهتر آنها از طریق کلیه ها کمک کنند. طبق بنیاد آرتروز، نوشیدن آب برای دفع بدن مهم است. همچنین می تواند در مبارزه با التهاب، تحرک مفاصل و جلوگیری از نقرس موثر باشد.

تسکین علائم آشالازی

آشالازی وضعیتی است که در طی آن مری برای انتقال غذا به داخل معده با اختلال روبرو می شود. افراد مبتلا به آشالازی در بلعیدن غذا مشکل دارند. ممکن است احساس کنند گویا غذاها به جای حرکت به معده در مری گیر کرده اند. به این حالت دیسفاژی گفته می شود. بررسی ها نشان می دهد نوشیدن آب گرم ممکن است به افراد مبتلا به آشالازی کمک کند تا هضم غذا راحت تر صورت بگیرد.

عوارض نوشیدن آب گرم چیست؟

14 خواص درمانی خوردن آب گرم | پزشکت

نوشیدن آب گرم زیاد هم می تواند به بافت مری آسیب برساند، جوانه های چشایی را از بین ببرد و شما را بسوزاند. هنگام نوشیدن آب گرم بسیار مراقب باشید. اما به طور کلی، نوشیدن آب گرم هیچ اثر مضری ندارد و استفاده از آن به عنوان یک درمان بی خطر است.

حرف آخر

در حالی که تحقیقات مستقیم کمی در مورد فواید آب گرم در مقابل آب سرد انجام شده است، نوشیدن آب گرم بی خطر تلقی می شود و می تواند یک روش خوب برای اطمینان از هیدراته ماندن در طول روز باشد.

عادت به نوشیدن آب گرم آسان است. سعی کنید روز خود را با یک فنجان آب جوشانده، شروع کنید. اگر عادت به نوشیدن چای و یا قهوه ندارید، آب گرم با لیمو را امتحان کنید. اگر طعم آب گرم مورد علاقه شما نیست، قبل از نوشیدن نوشیدنی یک مقدار آب مرکبات مانند لیمو را اضافه کنید.

نوشیدنی های گرم مانند قهوه یا چای اغلب در دمای تقریباً جوش سرو می شوند. برای بدست آوردن فواید آب گرم لازم نیست آب به حدی داغ باشد که دچار سوختگی شود. افرادی که از آب گرم بیزارند باید نوشیدن آب را در دمای بدن یا کمی بالاتر از آن در نظر بگیرند.

منابع:

https://www.healthline.com/health/benefits-of-drinking-hot-water#bottom-line

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319673#conclusion

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
 
دی دی کرم صمیم