اخبارعمومی و داخلیکرونا

سوالات رایج در مورد واکسن کرونا

سوالات رایج در مورد واکسن کرونا

پاسخ به سوالات رایج در مورد واکسن کرونا می تواند راهنمای مفید و موثری برای اطلاع رسانی در مورد دریافت این واکسن باشد. این در حالی است که در 14 دسامبر، واکسن Pfizer-BioNTech اولین بار توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای استفاده در موارد اضطراری (EUA) مورد تایید قرار گرفته شد که به میلیون ها نفر امکان واکسیناسیون را می دهد.

FDA مجوز استفاده اضطراری (EUA) را برای واکسن ویروس کرونا ویروس Pfizer-BioNTech برای استفاده در افراد 16 سال به بالا را صادر کرده است. واکسن دوم،  Moderna، احتمالاً طی چند روز آینده EUA را دریافت می کند. در حال حاضر، عارضه جانبی واکسن ها شامل علائم خفیف است. به طور معمول این علائم طی 48 ساعت پس از تزریق از بین می روند.

در صورت تأیید واکسن Moderna، سیستم مراقبت های بهداشتی ایالات متحده در ابتدا به دوز واکسن کافی برای 150 میلیون نفر دسترسی خواهد داشت. در بیشتر ایالت ها، کارکنان مراکز های درمانی و ساکنان مراکز مراقبت طولانی مدت مانند خانه های سالمندان اولین افرادی هستند که واکسن COVID-19 را دریافت می کنند.

علی رغم این موفقیت، هنوز سوالاتی زیادی در مورد واکسن کرونا وجود دارد که ذهن برخی افراد را درگیر کرده است. برخی از رایج ترین سوالات واکسن کرونا، عبارتند از:

واکسن کرونا تا چه مدت موثر خواهد بود؟

اطلاعات روشن و واضحی در مورد تاثیر این واکسن و مدت زمان آن وجود ندارد. بر اساس آزمایشات بالینی Moderna و Pfizer که هر دو در اواخر ماه ژوئیه آغاز شده است، متخصصان نشان دهند که این واکسن ها اثرات محافظتی طولانی مدت دارند. اما مدت زمان واقعی آنها هنوز مشخص نیست.

این واکسن تا چه اندازه در جمعیت عمومی موثر خواهد بود؟

پس از دریافت واکسن محافظت شدیدی در برابر COVID-19 وجود دارد. اما با این وجود احتمال ابتلا فرد به ویروس کرونا پس از واکسیناسیون همچنان وجود دارد. هیچ واکسنی اثر محافظتی صددرصدی و کاملی را ندارد. واکسن برای محافظت به زمان نیاز دارد. بررسی ها نشان می دهد که واکسن Pfizer تا 95 درصد موثر است. به نظر می رسد واکسن Moderna حدود 94 درصد موثر خواهد بود.

اما حتی پس از دریافت این واکسن ها، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بدن پس از واکسیناسیون، مصونیت ایجاد کند. یعنی افراد  ممکن است دقیقاً قبل یا حتی پس از واکسیناسیون به ویروس مبتلا شوند.

چه زمانی عموم مردم این واکسن را دریافت می کنند؟

رایج ترین سوالات واکسن کرونا | پزشکت

به نظر می رسد در هنگام عرضه اولیه واکسن COVID-19، فقط گروه های خاصی از افراد پرخطر این واکسن را دریافت می کنند.

بر اساس پیش بینی های فعلی، افراد سالم زیر 65 سال و فاقد هرگونه بیماری زمینه ای که در گروه های پرخطر قرار ندارند احتمالاً از اوایل بهار، اواخر مارس تا آوریل واکسن کرونا را دریافت می کنند. تولیدکنندگان واکسن به سرعت در حال تولید و ارسال سریع آن هستند . بسیاری از شرکت ها در تلاشند تا هر چه سریع تر این واکسن را به دست عموم مردم برسانند.

بیماری ژنتیک
ویزیت آنلاین

عوارض جانبی واکسن کرونا ویروس چیست؟

رایج ترین عوارض جانبی واکسن های ویروس کرونا که تصویب شده اند، عبارتند از:

 • لرز
 • تب
 • سردرد
 • خستگی
 • حالت تهوع
 • درد مفصل
 • درد عضلانی
 • احساس ناخوشی
 • درد در محل تزریق
 • تورم یا قرمزی در محل تزریق
 • تورم غدد لنفاوی (لنفادنوپاتی)

این عوارض به طور متوسط 1 تا 2 روز ادامه دارد. بیشتر افراد علائم خفیف یا متوسط را تجربه می کنند، در حالی که علائم در بعضی از افراد شدیدتر است. تعداد کمی از افراد که خارج از آزمایشات بالینی واکسن Pfizer-BioNTech دریافت کرده اند، پس از واکسیناسیون واکنش های آلرژیک شدیدی داشته اند.

FDA توصیه می کند افرادی که سابقه واکنش آلرژیک شدید نسبت به هر یک از اجزای واکسن کرونا ویروس دارند، واکسن کرونا را دریافت نمی کنند.

علاوه بر این، آژانس می گوید افرادی که واکنش آلرژیک شدیدی نسبت به دوز اول واکسن دارند، نباید دوز دوم را دریافت کنند.

آیا افراد باردار باید واکسینه شوند؟

رایج ترین سوالات واکسن کرونا | پزشکت

متاسفانه آزمایش واکسن COVID-19، افراد باردار را شامل نمی شود. از طرفی هم سازندگان دارو و واکسن تمایل ندارند از ترس تهدید به بارداری، افراد باردار را در آزمایشات بالینی اولیه قرار دهند.

البته کارشناسان معتقدند که هیچ دلیلی برای نگرانی واکسن در زنان باردار وجود دارد. آنها می گویند ما خانم های باردار را تشویق می کنیم که در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی با متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنند. آنها باید عوارض ناشی از عدم دریافت واکسن را بررسی کرده و در این مورد آگاهانه تصمیم بگیرند.

بسیاری از کارشناسان هشدار می دهند که ابتلا به COVID-19 در دوران بارداری نسبت به عوارض واکسن mRNA، ممکن است شرایط بدتری داشته باشد.

در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در مورد ایمنی واکسن در زنان باردار در دسترس نیست؛ اما زنان باردار باید بدانند که واکسن mRNA یک واکسن زنده نیست و با یک روند سلولی طبیعی به سرعت تخریب می شود. در نتیجه، وارد هسته سلول نمی شود و DNA را تغییر نمی دهد.

زنانی که قصد باردار شدن دارند، آیا باید منتظر واکسن باشند؟

بسیاری از داده های جمع آوری شده هنوز جدید است.  شرکت های دارویی افرادی را که قصد باردار شدن داشتند را به طور خاص در آزمایشات بالینی خود   تحت حمایت خود قرار نداده اند. بنابراین، هیچ اطلاعات انسانی برای ایمنی واکسن در افرادی که قصد باردار شدن دارند،  ثبت نشده است. در نتیجه، در ایالات متحده هیچ توصیه رسمی برای خانواده هایی که به دنبال باردار شدن هستند وجود ندارد.

از طرف دیگر، کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی انگلستان هشدار می دهد که  در صورت بارداری یا برنامه ریزی بارداری در طی 3 ماه از اولین دوز، به زنان توصیه شود برای واکسیناسیون اقدام نکنند.

آیا کودکانی شیرخوار باید واکسینه شوند؟

با آزمایشاتی که انجام شده است، داده های مربوط به خانم ها در دروان شیردهی و واکسن COVID-19 به طور رسمی مورد مطالعه قرار نگرفته است. به نظر می رسد که واکسن های Pfizer و Moderna از نوع mRNA خطری برای نوزادان شیرخوار ندارند. علاوه بر آن برخی از کارشناسان توصیه می کنند که خانم ها در دوران شیردهی خود می توانند واکسن بزنند. زیرا محتوای واکسن نباید در خون و از این رو در شیر یافت شود.

آیا زندگی افراد بعد از دریافت دوز دوم واکسن به حالت عادی بر می گردد؟

اگرچه بسیاری معتقدند که بعد از واکسیناسیون زندگی به حالت عادی برمی گردد، اما این گفته به طور کامل صدق نمی کند.  کارشناسان می گویند: تا زمانی که 70 تا 80 درصد افراد واکسینه نشوند، هنوز احتمال ابتلا افراد به بیماری و مرگ و میر ناشی از ویروس و شیوع این بیماری وجود دارد.

آیا کسانی که به کرونا مبتلا شده اند، باید واکسن بزنند؟

رایج ترین سوالات واکسن کرونا | پزشکت

کارشناسان توصیه می کند کسانی که قبلاً COVID-19 داشته اند هم باید واکسن بزنند. اگر چه عفونت طبیعی با ویروس تا حدی مبتلایان به این بیماری را مصون نگه می دارد، اما از افراد به طور کامل محافظت نمی کند.

همچنین مواردی گزارش شده است که افراد برای دومین بار به COVID-19 مبتلا شده اند. پس احتمال ابتلا مجدد به بیماری کرونا وجود دارد. اما تزریق واکسن در این افراد می تواند خطر عفونت مکرر COVID-19 را کاهش دهد. حتی در پیشگیری از عفونت در افرادی که آسیب پذیر هستند، موثر باشد.

چه کسانی اکنون باید واکسن را دریافت کنند؟

دوزهای واکسن ویروس کرونا در مراحل اولیه توزیع این واکسن محدود خواهد شد. بنابراین تزریق واکسن، بر اساس اولویت های مشخص شده صورت می گیرد. طبق توصیه های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) کارمندان مراکز های درمانی و ساکنان در مراکز مراقبت طولانی مدت مانند خانه های سالمندان در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار دارند.

برخی از کشور ها برنامه دقیق تری برای اولویت بندی کارمندان مراکز های بهداشتی خود تدوین کرده اند تا افرادی که بیشترین خطر ابتلا به COVID-19 را دارند ابتدا واکسینه می شوند.

حتی در برخی کشورها زندانیان و افراد ساکن در پناهگاه های بی خانمان در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار می گیرند. احتمالا در مراحل بعدی افراد قشر کارگر، سالمندان و مبتلایان به بیماری های زمینه ای در اولویت قرار خواهند گرفت.

واکسن کرونا کجا در دسترس است؟

رایج ترین سوالات واکسن کرونا | پزشکت

به نظر می رسد که واکسن کرونا در مراحل اولیه در خانه های سالمندان و سایر مراکز مراقبت طولانی مدت، بیمارستان ها و پایگاه های نظامی در دسترس قرار می گیرد.

با در دسترس بودن دوزهای بیشتر واکسن، واکسیناسیون نیز در داروخانه ها، کلینیک های عمومی، مطب پزشکان و کلینیک های سیار ارائه می شود.

واکسن Pfizer-BioNTech باید تا زمان تزریق در دمای بسیار پایین ذخیره شود. بنابراین توزیع این واکسن به مکان هایی که امکانات لازم را ندارند صورت نمی گیرد.

واکسن Moderna نیز باید تا زمان استفاده به صورت منجمد نگهداری شود. اما می تواند آن را در فریزر استاندارد هم نگهداری کرد.

آیا افراد دارای نقص ایمنی می توانند واکسن کرونا بزنند؟

CDC می گوید افرادی که دارای نقص ایمنی هستند، اگر مشکل دیگری برای دریافت واکسن نداشته باشند می توانند واکسن کرونا را دریافت کنند.

با این حال، از آنجا که دانشمندان هنوز نمی دانند که واکسن در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف چقدر اثر می کند، آنها باید اقدامات لازم را برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونا انجام دهند.

آیا کودکان می توانند واکسن بزنند؟

واکسن Pfizer-BioNTech برای نوجوانان 16 و 17 ساله تایید شده است. به نظر می رسد Moderna برای افراد 18 سال به بالا مجوز می گیرد. هر دو شرکت در حال برنامه ریزی برای مطالعه در کودکان خردسال هستند. تا زمان تکمیل این مقاله، کودکان زیر 16 سال نمی توانند واکسینه شوند.

منابع:

https://www.healthline.com/health-news/9-things-everyone-needs-to-know-about-the-covid-19-vaccines

https://www.healthline.com/health-news/10-lingering-questions-even-after-the-covid-19-vaccine-is-approved

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا