پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

پشتیبانی: ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۵۵

اخبارکرونا

افزایش تقاضا پزشکی از راه دور در بحران کرونا

افزایش تقاضا پزشکی از راه دور در بحران کرونا

با بسته شدن مطب پزشکان و قرنطینه خانگی بیماران در زمان شیوع بیماری همه گیر کرونا افزایش تقاضا پزشکی از راه دور در بحران کرونا مورد بحث برخی از محققان و کارشناسان قرار گرفته است. در زمان شیوع بیماری کرونا تقاضا برای استفاده از پزشکی از راه دور در جوامع مختلف افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که پزشکی دیجیتال و یا همان پزشک از راه دور با کمک به حفظ مراقبت و درمان بیماران در طول شیوع کرونا اهمیت خودش را نشان داد. بر همین اساس برخی از محققان معتقدند که پزشکی از راه دور می توانند همچنان بعد از دوران کرونا تداوم داشته باشد.

پزشکی از راه دور و پیشرفت آن

افزایش تقاضا پزشکی دیجیتال در بحران کرونا | پزشکت

در حقیقت، پزشکی از راه دور همان طبابت پزشک می باشد که مورد استقبال اکثریت مردم قرار گرفته است چون این فناوری جدید هم از یک طرف با مجوز مراکز درمانی و بهداشتی انجام می شود و از طرفی دیگر هم یک نیاز اساسی و مردمی را در طول این بحران برطرف کرده است. علاوه بر آن با حمایت برخی مراکز دولتی و شرکت های بیمه ای خصوصی روند انجام این نوع درمان برای مردم آسانتر شده است.

کارشناسان انجمن پزشکی آمریکا وقایع رخ داده و اهمیت پزشکی از راه دور در بحران کرونا و راهکارهای لازم برای حرکت رو به جلو و پیشرفت در این زمینه را با همکاری ReachMD مورد بررسی قرار دادند. مگ بارون، مدیر استراتژی سلامت دیجیتال در این باره می گوید: طبق تحقیقات صورت گرفته در انجمن پزشکی آمریکا استفاده از پزشکی از راه دور در بین سال های 2016 تا 2019 رواج پیدا کرده و تقریبا دو برابر شده و از 14٪ به 28٪ افزایش یافته و در طول دوران کرونا به 60 تا 90٪ هم رسیده است.

ابهامات پزشکان در مورد پزشکی دیجیتال

مگ بارون اعتقاد دارد که پزشکان در صورت پاسخ دادن به برخی سؤالات کلیدی پزشکان در مورد ابهامات پزشکی دیجیتال مایل به همکاری در این زمینه و طبابت از راه دور هستند.

برخی از این سوالات کلیدی پزشکان برای برطرف شدن ابهامات شغلی پزشکی دیجیتال، عبارتند از:

 • آیا این فناوری مورد استقبال سایر پزشکان قرار گرفته است؟
 • آیا استفاده از پزشکی دیجیتال تاثیر مثبتی در درمان بیماران دارد و اثر بخش است؟
 • درآمد من از پزشکی دیجیتال چگونه محاسبه و پرداخت می شود و میانگین چه مقدار خواهد بود؟
 • آیا این روش تحت حمایت بیمه مسئولیت بهداشت حرفه ای قرار گرفته و تضمینی در مورد کارایی و امنیت آن وجود دارد؟
 • آیا این روش در کارهای دیگر من تداخلی ایجاد می کند؟ یا می توانم این روند را با کار خودم ادغام کنم؟

حمایت دولت و رشد پزشکی دیجیتال

افزایش تقاضا پزشکی دیجیتال در بحران کرونا | پزشکت

سندی مارکس، دستیار مدیر امور فدرال در انجمن پزشکی آمریکا از تعدیل قوانین محدود کننده مدیکر (برنامه ملی بیمه اجتماعی در آمریکا) در ارتباط با پزشکی دیجیتال خبر داد. این در حالی است که قبل از شیوع COVID-19، قوانین مدیکر استفاده از پزشکی دیجیتال را فقط برای خدمت رسانی به مناطق محروم و روستایی محدود کرده بود و بیماران برای استفاده از این خدمات مجبور بودند به یک کلینیک یا سایر مراکز درمانی مراجعه و خدمات مشاوره تلفنی دریافت کنند.

دستیار مدیر امور فدرال در انجمن پزشکی آمریکا در این زمینه می گوید: شیوع بیماری کرونا ویروس باعث تغییرات اساسی در قوانین مدیکر و بیمه ای برای استفاده از پزشکی دیجیتال شد و در حال حاضر همه بیماران در هر نقطه از کشور و حتی در خانه های خود می توانند خدمات و مشاوره های تلفنی را دریافت کنند.

سایر تغییرات کلیدی مدیکر برای گسترش خدمات پزشکی دیجیتال، عبارتند از:

بیماری ژنتیک
 • امکان پرداخت هزینه به صورت مجازی
 • خدمات مشاوره آنلاین برای بیماران جدید
 • یکسان بودن هزینه ویزیت مشاوره آنلاین و حضوری

استفاده گسترده از وسایل ارتباطی شخصی توسط بیماران قطعاً به رشد و پیشرفت پزشکی دیجیتال کمک می کند؛ اما در مناطقی که دسترسی به اینترنت محدود است یا در بیمارانی که از این فناوری استفاده نمی کنند، مدیکر پوشش خدمات خودش را از طریق مشاوره های تلفنی افزایش داده است. علاوه بر آن، مارکس از برنامه پیشگیری از بروز دیابت خبر داد و گفت: قوانین مدیکر برای پیشگیری از دیابت به پزشکان طب اورژانس و متخصصان مراقبت های ویژه پزشکی دیجیتال این اجازه را می دهد  تا بتوانند خدمات پس از درمان را به بیماران ارائه دهند.

پزشکی دیجیتال در آمریکا

افزایش تقاضا پزشکی دیجیتال در بحران کرونا | پزشکت

کیم هوروات، وکیل ارشد قانونگذاری انجمن پزشکی آمریکا در این باره می گوید، تقریباً شرکت های بیمه ای در هر ایالتی تحت نظارت دولت یا برنامه های بیمه اجتماعی مدیکر خدمات درمانی و رفاهی خود را افزایش می دهند و اغلب اقدامات دولت در راستای قوانین مدیکر انجام می گیرند.

برخی از اقدامات دولت در زمینه پزشکی از راه دور در آمریکا، عبارتند از:

 • رفع محدودیت های جغرافیایی
 • افزایش انواع خدمات ارائه شده
 • حذف محدودیت های مراکز درمانی
 • اختصاص خدمات بیشتر فقط به مشاوره های تلفنی
 • تساوی هزینه ویزیت مشاوره های حضوری با مشاوره آنلاین

یک اقدام کلی در تنظیم برنامه های تجاری برخی از ایالت ها این بود که بیمه گذاران به بیماران این اجازه را می دهند که به صورت دیجیتالی به پزشکان خودشان در قبل از شیوع بیماری کرونا دسترسی داشته باشند. علاوه بر آن برخی از برنامه ها دارای شبکه جداگانه ای برای ارائه خدمات پزشکی دیجیتال هستند که ممکن است تمام پزشکان یک منطقه را شامل نشود.

حمایت انجمن پزشکی آمریکا از پزشکی دیجیتال

مارکس دستیار مدیر امور فدرال در انجمن پزشکی آمریکا با اشاره به حمایت انجمن پزشکی آمریکا از پزشکی دیجیتال می گوید: در این روش درمانی در حالی که بیماران به راحتی می توانند در منزل خود از خدمات درمانی بهره مند شوند، پزشکان هم این فرصت را پیدا می کنند که با مشاهده شرایط خانوادگی و محیطی بیمار یک تصویر واقعی تر از نحوه عملکرد و وضعیت زندگی او دریافت کنند. علاوه بر آن، انجمن پزشکی آمریکا برای پیشبرد این مزایا، در حمایت از مدیکر سعی می کند تا محدودیت های جغرافیایی استفاده از پزشکی دیجیتال به طور دائم برداشته شود و بیماران برای همیشه بتوانند در منزل از خدمات درمانی استفاده کنند. اقدام مثبت دیگر در حمایت از پزشکی دیجیتال این است که مدیكر بتواند راه های پیشگیری از دیابت را كاملاً به صورت آنلاین انجام می شود را تحت پوشش بیمه ای قرار دهد.

هوروات وکیل ارشد قانونگذاری انجمن پزشکی آمریکا  در این زمینه با اشاره به تلاش های انجمن پزشکی آمریکا می گوید: این انجمن تلاش می کند تا حمایت بیمه گذاران خصوصی و دولتی از طرح پزشکی دیجیتال و مشاوره آنلاین دائمی شود تا بعد از دوران کرونا هم ادامه داشته باشد. علاوه بر آن این انجمن سعی می کند امکاناتی را فراهم کند تا همه پزشکان بتوانند از خدمات تلفنی استفاده کنند و به بیماران خود از طریق مشاوره آنلاین و تلفنی خدمات پزشکی ارائه دهند.

توصیه مگ بارون به پزشکان درخصوص پزشکی دیژیتال

افزایش تقاضا پزشکی دیجیتال در بحران کرونا | پزشکت

مگ بارون، مدیر استراتژی سلامت دیجیتال به همه پزشکانی که به دنبال پیاده سازی و یا اصلاح خدمات مشاوره تلفنی و پزشکی دیجیتالی خود هستند توصیه می کند که منابع و امکانات این انجمن را در این زمینه بررسی کنند. دفترچه راهنمای اجرای برنامه پزشکی دیجیتال مرکز انجمن پزشکی آمریکا شامل راهنمایی هایی در زمینه شناسایی نیازها، تشکیل تیم ها و راهکارهای موفقیت و همچنین طراحی محل کار، نحوه ارتباط با بیماران و امکاناتی برای بررسی انواع پارامتر ها و اندازه گیری ها می باشد.

ارائه آموزش های لازم در شیوع بیماری کروناویروس که می تواند به عنوان آموزش های پزشکی مداوم در نظر گرفته شود به پزشکان می آموزد که چگونه از طریق پزشکی دیجیتال بیمار خود را ارزیابی و درمان کنند و با استفاده از شبکه های مجازی و اشتراک تصاویر و حتی کنفرانس های ویدیویی بتوانند خدمات پزشکی خود را کامل تر ارائه دهند.

شما می توانید سایر اخبار مربوط به کرونا ویروس، مشتمل بر اخبار زیر را از  پزشکت پیگیری کنید:

منبع: 

https://www.ama-assn.org/practice-management/digital/telehealth-keeps-care-continuity-during-covid-19-must-continue

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *