جراحی عمومی

13راهکار برای درمان سوختگی در خانه

13 راهکار برای درمان سوختگی در خانه

سوختگی بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی همه ما است. رفتن به آشپزخانه برای یک وعده غذایی سریع می تواند منجر به سوختگی شدید شود. این وضعیت چیزی است که اکثر ما حداقل یکبار در طول زندگی خود با آن روبرو می شویم.کودکان به دلیل کنجکاوی اجتناب ناپذیرشان نسبت به آتش، بیشتر در معرض خطر سوختگی قرار دارند. اگرچه برخی از سوختگی ها کاملاً بی خطر هستند و تهدید چندانی ندارند، برخی سوختگی ها در صورت عدم درمان، باعث ایجاد زخم دائمی می شوند. در این مقاله، لیستی از 13راهکار برای درمان سوختگی در خانه، ارائه کردیم.

روغن اسطوخودوس، یکی از 13 راهکار برای درمان سوختگی در خانه

چند قطره روغن اسطوخودوس رقیق نشده را روی یک تکه پنبه بریزید و آن را به طور مساوی روی ناحیه سوخته بمالید. این کار را سه بار در روز انجام دهید تا نتایج مثبت را مشاهده کنید. اسانس اسطوخودوس به دلیل دارا بودن خاصیت ضدعفونی کنندگی، به دلیل دارا بودن خواص دارویی فراوانی مورد استفاده قرار می گیرد. وجود لینالیل استات و بتا کاریوفیلن به روغن اسطوخودوس خواص ضد درد و ضد التهابی می بخشد. ترکیب این خواص روغن اسطوخودوس به بهبود سوختگی های جزئی کمک کرده و از ایجاد اسکار جلوگیری می کند.

روغن کندر

13راهکار برای درمان سوختگی در خانه | پزشکت

چند قطره روغن کندر را روی یک تکه پنبه بریزید و آن را مستقیماً روی ناحیه سوخته بمالید. شما باید این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید. روغن کندر به دلیل خواص ضد عفونی کننده و آنتی اکسیدانی آن بسیار محبوب است، که می تواند از عفونت سوختگی شما جلوگیری کرده و همچنین به بهبود سریع آن کمک کند.

خردل زرد

خردل زرد را با آب مخلوط کنید تا یک خمیر خوب ایجاد شود. این خمیر را روی پوست سوخته بمالید. این کار را حداقل سه بار در روز انجام دهید. دانه های خردل غنی از ترکیب ضد تحریکی به نام آلیل ایزوتیوسیانات است که می تواند درد را تسکین داده و جریان خون را در ناحیه آسیب دیده بهبود بخشد.

روغن نعناع

حدود سه قطره روغن نعناع را روی یک تکه پنبه بریزید و آن را روی سوختگی خود بمالید. این کار را حداقل سه بار در روز انجام دهید. روغن نعناع سرشار از منتول است که باعث خنک شدن سوختگی می گردد. علاوه بر این، خواص ضد درد و ضد التهابی روغن نعناع می تواند درد و تورم همراه با سوختگی را از بین ببرد.

روغن درخت چای، یکی دیگر از 13 راهکار برای درمان سوختگی در خانه

چند قطره روغن درخت چای را روی پنبه بریزید و آن را بطور یکنواخت روی سوختگی خود بکشید. شما باید حداقل دو بار در روز این کار را انجام دهید. روغن درخت چای به دلیل خواص ضد عفونی کننده، ضد التهابی و ضد درد قوی شناخته شده است. این خواص آن را به یکی از بهترین و سریع ترین درمان ها برای سوختگی های دردناک تبدیل می کند. اما اگر پوست حساسی دارید، قبل از استفاده روغن درخت چای را با نارگیل یا روغن زیتون مخلوط کنید.

آلوئه ورا

13راهکار برای درمان سوختگی در خانه | پزشکت

1 قاشق چایخوری ژل آلوئه ورا را به طور مساوی روی ناحیه سوخته بمالید. این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید. ژل آلوئه ورا با خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خود سوختگی ها را التیام می بخشد. همچنین ضد باکتری است و بنابراین از عفونت زخم ها، زخم و تاول جلوگیری می کند . می توانید از ژل آلوئه ورا خریداری شده استفاده کنید یا آن را از برگ های آلوئه ورا استخراج کنید.

خمیردندان

مقداری خمیردندان را روی محل سوختگی خود بمالید. قبل از شستشو آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه بگذارید. این کار را یکبار در روز انجام دهید. خمیر دندان به دلیل خاصیت نعناع به کاهش درد کمک می کند و سوختگی را تسکین می دهد.

چای کیسه ای

2 تا 3 کیسه چای استفاده شده بعد از تهیه چای، کیسه های چای استفاده شده را کنار بگذارید. اجازه دهید آنها سرد شوند و کیسه های مرطوب چای را روی ناحیه سوختگی خود بمالید. برای نگه داشتن کیسه های چای به مدت 10 تا 15 دقیقه از گاز استفاده کنید. این کار را حداقل دو بار در روز انجام دهید. چای سرشار از اسیدهای تانیک است که به جذب گرما از ناحیه سوخته کمک می کند. بنابراین، چای کیسه ای می تواند درد و احساس سوزش را تسکین دهد.

جوش شیرین

1 قاشق چایخوری جوش شیرین و 1/2 تا 1 قاشق چایخوری آب را مخلوط کنید تا یک خمیر خوب به دست آید. این خمیر جوش شیرین را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید. بگذارید 10 تا 15 دقیقه روی پوست بماند و سپس آن را با آب بشویید. شما باید این رژیم را دو تا سه بار در روز دنبال کنید. خاصیت ضد عفونی کننده جوش شیرین به جلوگیری از عفونت محل سوختگی کمک می کند. جوش شیرین همچنین می تواند به بازگرداندن تعادل pH طبیعی پوست شما کمک کند و این به نوبه خود باعث کاهش درد و احساس سوزش می شود.

عسل

13راهکار برای درمان سوختگی در خانه | پزشکت

2 قاشق چایخوری عسل ارگانیک برداشته و روی محل سوختگی بمالید. این کار را حداقل سه بار در روز انجام دهید. عسل به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی، دارای تعادل PH طبیعی است که از عفونت سوختگی جلوگیری می کند. عسل همچنین دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است و بنابراین به بهبود سریع سوختگی کمک می کند.

روغن نارگیل

1 تا 2 قاشق چایخوری روغن نارگیل بکر را با نوک انگشتان خود مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید. بگذارید بماند و اجازه دهید جذب پوست شما شود. برای بهبود سریع، باید حداقل سه بار در روز این دارو را دنبال کنید. روغن نارگیل که از نظر علمی Cocos nucifera نامیده می شود، می تواند به بازسازی سلول های پوست کمک کند و همچنین می تواند به داخل پوست نفوذ کند. همچنین ضد التهاب و آنتی اکسیدان است و می تواند به سرد شدن سوختگی و جلوگیری از تاول و زخم پوست سوخته کمک کند.

روغن ویتامین E

1 قاشق چایخوری روغن ویتامین E را از کپسول ها خارج کرده و به طور مساوی روی ناحیه سوخته بمالید. بگذارید تا زمانی که کاملاً جذب پوست شود. شما باید این کار را سه تا چهار بار در روز انجام دهید. ویتامین E به دلیل خواص مختلف پوستی شناخته شده است و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. خواص آنتی اکسیدانی روغن ویتامین E در مبارزه با التهاب و توانایی بازسازی پوست آن می تواند به التیام سریع سوختگی کمک کند.

شیر

یک پنبه را در شیر سرد شده خیس کرده و روی ناحیه آسیب دیده بمالید. بگذارید 10 تا 15 دقیقه قبل از شستشو با آب روی صورت بماند. شما باید این کار را هر دو ساعت یکبار تکرار کنید تا زمانی که درد و سوزش شروع به محو شدن کند. شیر دارای مقدار زیادی روی و برخی پروتئین است که می تواند به تسکین و التیام سریع سوختگی کمک کند.

سرکه

مقداری سرکه که در یخچال نگهداری شده را با آب رقیق کنید. یک تکه پنبه را در سرکه رقیق شده خیس کرده و روی پوست سوخته بمالید.

آن را بگذارید تا سرکه به خودی خود تبخیر شود. این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید. سرکه یک قابض و ضد عفونی کننده طبیعی است و عمدتاً از اسید استیک تشکیل شده است. اسید استیک به دلیل خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد شناخته شده است. این خواص سرکه می تواند در درمان و التیام سوختگی های جزئی مفید باشد.

جو دوسر

13راهکار برای درمان سوختگی در خانه | پزشکت

1 قاشق غذاخوری جو دوسر را در یک  کاسه آب بریزید و اجازه دهید دم بکشد. پس از چند دقیقه می توانید محل سوختگی را به مدت 10 تا 15 دقیقه در این آب خیس کنید. شما باید حداقل دو بار در روز این کار را انجام دهید. جو دوسر سرشار از آنتی اکسیدان های زیادی مانند ویتامین E، اسیدهای فیتیک و آوانانترامیدها است. در میان این موارد، آوانانترامیدها التهاب را کاهش می دهند. بنابراین، به دلیل اثر ترکیبی این آنتی اکسیدان ها، جو دوسر می تواند به کاهش درد کمک کرده و به بهبود سریع سوختگی کمک کند.

نمک

چند قطره آب به نمک اضافه کنید تا خمیر نازکی به دست آید. این خمیر را روی محل سوختگی خود بمالید و بگذارید خشک شود. این درمان را چندین بار در روز دنبال کنید. نمک، همچنین به عنوان کلرید سدیم (NaCl) نامیده می شود، دارای خواص درمانی طبیعی و ضد میکروبی است که از تاول جلوگیری کرده و به بهبود سریع سوختگی کمک می کند.

سخن آخر

همیشه باید به خاطر داشته باشید که قبل از انجام هر یک از این روش ها، آب سرد را بر روی سوختگی خود جاری کنید زیرا این کار تاثیر سوختگی شما را کاهش داده و از گسترش بیشتر آن جلوگیری می کند. اگرچه می توانید این درمان ها را برای درمان سوختگی های جزئی در خانه انجام دهید، اما در صورت سوختگی شدید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

این داروها مطمئناً به بهبود سریع سوختگی شما کمک می کند. با این حال، صرف نظر از آن، همیشه بهتر است هنگام برخورد با هر چیزی که می تواند باعث سوختگی شما شود، محتاط باشید. در موارد خاص، حواس پرتی می تواند جان شما را بگیرد. پس ایمن بمانید و سالم بمانید. آیا روش دیگری برای درمان سوختگی به طور طبیعی در خانه می شناسید؟ لطفاً در قسمت نظرات برای ما آن را بنویسید.

منبع:

https://www.stylecraze.com/articles/home-remedies-to-treat-burns/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا