درمان

12 گیاه دارویی برای کاهش فشار خون

بسیاری از بزرگسالان در سراسر جهان با فشار خون بالا دست و پنجه نرم می کنند. با توجه به تغییرات اخیر در دستورالعمل ها، تقریباً نیمی از بزرگسالان اکنون دارای فشار خون بالا هستند. متخصصان توصیه می کنند که این بیماری را با تغییر شیوه زندگی و داروها درمان کنید. اگر می خواهید از 12 گیاه دارویی برای کاهش فشار خون استفاده کنید، خواه این گیاه کامل باشد یا مکمل، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

در حال حاضر، هیچ گیاه دارویی به طور منظم توسط متخصصان فشار خون توصیه نمی شود. برخی از گیاهان، به ویژه در مقادیر زیاد، ممکن است عوارض نامطلوبی ایجاد کنند یا با سایر داروها تداخل داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گیاهان و تحقیقات پیرامون آنها به خواندن این مقاله از پزشکت ادامه دهید.

ریحان

ریحان یک گیاه خوشمزه است که در انواع غذاها به خوبی استفاده می شود. همچنین ممکن است به کاهش فشار خون شما کمک کند. بررسی ها در جوندگان نشان داده شده است که عصاره ریحان فشار خون را کاهش می دهد. ماده شیمیایی اوژنول که در ریحان یافت می‌شود، ممکن است مواد خاصی  که رگ‌های خونی را سفت می‌کنند مسدود سازد. این وضعیت ممکن است منجر به کاهش فشار خون شود. افزودن ریحان تازه به رژیم غذایی، آسان است و مطمئناً ضرری ندارد. یک گلدان کوچک از این سبزی را در باغچه آشپزخانه خود نگه دارید و برگ های تازه را به پاستا، سوپ، سالاد و کاسرول اضافه کنید.

دارچین

دارچین یکی دیگر از چاشنی های خوشمزه است که برای گنجاندن آن در رژیم غذایی روزانه به تلاش کمی نیاز دارد و ممکن است فشار خون شما را پایین بیاورد. یک مطالعه انجام شده بر روی جوندگان نشان داد که عصاره دارچین باعث کاهش فشار خون ناگهانی و طولانی مدت می شود.

اما عصاره به صورت داخل وریدی تجویز شده بود. مشخص نیست که دارچین به صورت خوراکی نیز موثر است یا خیر. می‌توانید با پاشیدن آن روی غلات صبحانه، بلغور جو دوسر و حتی قهوه‌تان، دارچین بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید. در هنگام شام، دارچین طعم سرخ‌کرده، کاری و خورش‌ها را افزایش می‌دهد.

هل

هل چاشنی است که ا اغلب در غذاهای جنوب آسیا استفاده می شود. بر اساس مطالعه صورت گرفته بر روی 20 نفر از مصرف کنندگان  چاشنی هل، دریافتند که شرکت کنندگان مبتلا به فشار خون بالا پس از مصرف 1.5 گرم پودر هل دو بار در روز به مدت 12 هفته، کاهش قابل توجهی در فشار خون خود مشاهده کردند.

دانه کتان

12 گیاه دارویی برای کاهش فشار خون || پزشکت

دانه کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است و در برخی مطالعات نشان داده است که فشار خون را کاهش می دهد. یک بررسی اخیر مصرف 30 تا 50 گرم دانه کامل یا آسیاب شده در روز را برای بیش از 12 هفته پیشنهاد می کند تا بهترین فواید را داشته باشد. دانه کتان ممکن است با کاهش کلسترول سرم، بهبود تحمل گلوکز و عمل به عنوان یک آنتی اکسیدان از بیماری های قلبی عروقی آترواسکلروتیک محافظت کند.

سیر

در واقع سیر ممکن است با کمک به افزایش ماده ای در بدن به نام اکسید نیتریک که می تواند باعث شل و گشاد شدن رگ های خونی شود، فشار خون شما را کاهش دهد. این باعث می شود خون آزادانه تر جریان یابد و فشار خون را کاهش می دهد. می توانید سیر تازه را به تعدادی از دستور العمل های مورد علاقه خود اضافه کنید. اگر طعم آن برای شما خیلی قوی است، ابتدا سیر را تفت دهید. و اگر به سادگی نمی توانید این مواد را بخورید، می توانید سیر را به شکل مکمل دریافت کنید.

زنجبیل

زنجبیل ممکن است به کنترل فشار خون کمک کند. مطالعات حیوانی نشان می دهد که گردش خون را بهبود می بخشد و عضلات اطراف رگ های خونی را شل و فشار خون را کاهش می دهد. مطالعات انسانی تاکنون بی نتیجه بوده است. زنجبیل که معمولا در غذاهای آسیایی استفاده می شود، یک ماده همه کاره است که می تواند به شیرینی ها یا نوشیدنی ها نیز اضافه شود. زنجبیل تازه را در سیب زمینی سرخ کنید، سوپ، رشته فرنگی یا سبزیجات خرد یا رنده کنید، یا آن را به دسر یا چای اضافه کنید تا طعمی بهتر داشته باشد.

زالزالک

12 گیاه دارویی برای کاهش فشار خون || پزشکت

زالزالک یک داروی گیاهی برای فشار خون بالا است که هزاران سال است در داروهای سنتی چینی استفاده می شود. به نظر می رسد در جوندگان، عصاره زالزالک فواید زیادی برای سلامت قلب و عروق دارد که شامل کمک به کاهش فشار خون، جلوگیری از سفت شدن رگ ها و کاهش کلسترول می باشد. می توانید زالزالک را به عنوان قرص، عصاره مایع یا چای مصرف کنید.

بذر کرفس

دانه کرفس گیاهی است که برای طعم دادن به سوپ، خورش، کاسرول و سایر غذاهای خوش طعم استفاده می شود. کرفس از دیرباز برای درمان فشار خون بالا در چین استفاده می شود. می توانید از دانه ها استفاده کنید یا می توانید آب کل گیاه را بگیرید. کرفس همچنین ممکن است یک ادرارآور باشد که ممکن است به توضیح اثر آن بر فشار خون کمک کند.

اسطوخودوس فرانسوی

رایحه زیبا و عطر مانند اسطوخودوس تنها جنبه مفید این گیاه نیست. عصاره اسطوخودوس ضربان قلب و فشار خون را در جوندگان کاهش می دهد. برگ ها را می توان به همان روشی که از رزماری استفاده می کنید استفاده کرد.

پنجه گربه

پنجه گربه یک داروی گیاهی است که در روش سنتی چینی برای درمان فشار خون بالا و همچنین مشکلات سلامت عصبی استفاده می شود. مطالعات بر روی پنجه گربه به عنوان درمانی برای فشار خون بالا در جوندگان نشان می دهد که ممکن است با اثر بر کانال های کلسیم در سلول های شما در کاهش فشار خون مفید باشد. می توانید پنجه گربه را به شکل مکمل از بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی  تهیه کنید.

جینسینگ

12 گیاه دارویی برای کاهش فشار خون || پزشکت

جینسینگ یک گیاه کاهش دهنده فشار خون است که به اشکال مختلف از جمله عصاره، ریشه های خشک شده و روغن موجود است. مقادیر کم جینسینگ فشار خون را افزایش می دهد، در حالی که دوزهای بزرگتر آن را کاهش می دهد. جینسینگ فشار خون را در بیماران دارای فشار خون پایین با تأثیر بر عملکرد عروقی، تعدیل سیستم عصبی خودمختار یا تغییر بارورفلکس شریانی.  تنظیم می کند.

در بیماران مبتلا به فشار خون خفیف، عصاره جینسنگ پاناکس باعث کاهش قابل توجه SBP به میزان 3.1 میلی متر جیوه و میلی متر جیوه در 2.3 DBP می شود. جین سنوزید Rg3 جینسنگ قرمز، eNOS را تحریک می کند، سطوح NO و cGMP را افزایش می دهد و کانال های K+-دردار Ca2 را تحریک می کند. جینسینگ همچنین دارای خواص ضد تکثیر در VSMC ها و همچنین خواص ضد فشار خون و ضد آترواسکلروتیک است.

پیاز

پیاز باعث کاهش فشار خون می شود. ترکیبات ارگانو-گوگرد با حفظ انعطاف پذیری شریان های اصلی و همچنین کاهش ویسکوزیته خون و جلوگیری از لخته شدن خون با کاهش فشار خون مرتبط است. کوئرستین، ترکیبی که بیشتر با پیاز مرتبط است، می تواند با کاهش استرس اکسیداتیو و بهبود عملکرد عروق، فشار خون را به طور متوسط ​​5 میلی متر جیوه کاهش دهد.

علت فشار خون بالا در افراد چیست؟

طبق گزارش انجمن قلب آمریکا، تقریباً نیمی از بزرگسالان آمریکایی اکنون دارای سطوح فشار خون هستند که می توان آن را بالا توصیف کرد. برخی از عواملی که در افزایش فشار خون نقش دارند، عبارتند از:

 • ژنتیک
 • استرس
 • عدم ورزش
 • رژیم غذایی
 • مصرف سیگار

از آنجا که فشار خون بالا تا حد زیادی بدون علامت است، به عنوان “قاتل خاموش” شناخته می شود. به همین دلیل بسیار مهم است که فشار خون خود را به طور منظم چک کنید. داشتن فشار خون بالا خطر ابتلا به چندین بیماری زمینه ای را افزایش می دهد، مانند:

 • سکته
 • دیابت
 • حمله قلبی
 • نارسایی قلبی
 • بیماری کلیوی
 • سندرم متابولیک
 • از دست دادن بینایی
سخن آخر

به دلیل نداشتن علائم، فشار خون بالا می‌تواند قبل از اینکه حتی از ابتلا به آن آگاه شوید، آسیب وارد کند، بنابراین از غربالگری منظم فشار خون غافل نشوید. گاهی اوقات درمان این عارضه با دارو همراه است. با پزشک خود در مورد بهترین گزینه های درمانی برای خود صحبت کنید، که ممکن است شامل دارو، تغییر شیوه زندگی یا درمان های جایگزین باشد.

مهم است که قبل از مصرف هر گونه گیاه یا مکمل با پزشک خود مشورت کنید. علاوه بر این، بدون صحبت با پزشک، مصرف داروهای تجویز شده را قطع نکنید. مهم است به خاطر داشته باشید که شواهد کافی برای توصیه به مصرف مکمل های گیاهی به جای داروهای تجویزی برای درمان فشار خون بالا وجود ندارد. مطالعات بسیار کمی در خصوص گیاهان و گیاهان دارویی در انسان انجام شده است. تحقیقات نتوانسته اند عوارض، دوزها یا اثرات طولانی مدت این مکمل ها را مشخص کنند.

منبع
https://www.healthline.comhttps://drkumo.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا