لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

داروهای آرام بخش سگ‌ ها

داروهای آرام بخش برای سگ‌ها || پزشکت
فهرست مطالب

رفتار سگ‌های خانگی گاهی اوقات غیرقابل درک است. چرا برخی از سگ‌ها صرفاً با اشاره به رفتن به “کلینیک دامپزشکی” به سرعت دچار استرس می‌شوند اما برخی دیگر می‌توانند برای ساعات طولانی تنها بمانند؟ ممکن است برخی اوقات وقتی فردی سگ خانگی خود را در حالت اضطراب، پرخاشگری یا بیش فعالی می‌بیند، به دنبال یک داروی‌ آرام بخش باشد. اما آیا استفاده از داروهای آرام بخش در سگ‌ ها کار درستی است؟ انواع آرام‌بخش‌ها می‌توانند در کمک به آرامش سگ‌ها نقش داشته باشند، اما اغلب از این داروها سوء استفاده می‌شود.

مطالعه بیشتر: نگهداری سگ خانگی

برای رفع اضطراب در سگ‌ها چه باید کرد؟

اضطراب جزء اصلی ترین مشکلات سگ‌های خانگی است. گاهی اوقات اضطراب کاملاً طبیعی است، اما زمانی که به اندازه کافی شدید یا مکرر باشد، به نحوی که تأثیر نامطلوبی بر کیفیت زندگی سگ یا صاحب سگ داشته باشد، تبدیل به یک مشکل می‌شود. در صورتی که سگ خانگی شما مضطرب است، ممکن است ترکیبی از علائم زیر را بروز دهد:

 • تنبلی
 • لرزش
 • انقباض عضلات
 • عقب کشیدن گوش‌ها
 • دفع ادرار، مدفوع، آزاد شدن غدد مقعدی
 • تلاش برای فرار که ممکن است منجر به بروز رفتار مخرب شود.
 • خم شدن به سمت زمین یا تلاش برای پنهان شدن در یک مکان “امن”
 • باز کردن کامل چشم‌ها، گاهی اوقات همراه با نمایان شدن سفیدی‌های چشم

در این شرایط باید اقدامی برای کاهش استرس حیوان خانگی خود کرد.

کاهش اضطراب سگ

اصلاح رفتار حیوان خانگی، بهترین راه برای درمان اضطراب سگ‌ها است. از جمله این پروتکل‌ها معمولاً شامل آموزش سگ‌ها برای حفظ آرامش در شرایطی است که حیوان در معرض انواع خفیف محرک‌های خود قرار می‌گیرند. سپس به آن‌ها پاداش می‌دهند و به تدریج شدت قرار گرفتن آنها در معرض محرک، تا حدی که آرامش خود را حفظ کنند، افزایش می‌دهند.

با این حال، گاهی اوقات ممکن است برای سگ‌ها سخت باشد که حتی با مشاهده و تجربه خفیف ترین محرک‌ها نیز آرام بمانند. در چنین شرایطی، یکی از گزینه‌هایی که مطرح می‌شود، استفاده از داروهای ضد اضطراب است. بسیاری از محصولات بدون نسخه برای کاهش اضطراب سگ در بازار موجود است‌. از جمله این موارد، عبارت‌اند از:

 • پوشش دهنده بدن سگ برای ایجاد یک حالت فشار اطمینان بخش
 • مکمل‌های غذایی مانند L-theanine، ملاتونین یا s-adenosyl-methionine
 • محصولات آرام بخش فرمونی مصنوعی (به عنوان مثال، فرمون آرام بخش سگ یا DAP)

با این حال، برای درمان اضطراب متوسط ​​تا شدید، دامپزشکان ممکن است از داروهای ضد اضطراب مانند آلپرازولام، آمی تریپتیلین، بوسپیرون، کلومیپرامین، دکسمدتومیدین، دیازپام، فلوکستین، لورازپام، پاروکستین، سرترالین یا ترازودون استفاده کنند.

مطالعه بیشتر: چرا سگ من غذا نمی خورد؟

کاهش اضطراب سگ || پزشکت

داروهای آرام بخش کوتاه مدت سگ‌ های خانگی

خیلی از اوقات ممکن است که نیازی برای درمان مزمن سگ خانگی وجود نداشته باشد. با این حال برای انجام یک کار، مانند تصویر برداری اشعه ایکس، ممکن است نیاز باشد که سگ خانگی اندکی‌ آرام شود. در این شرایط باید از محصولاتی استفاده کرد که برای کوتاه مدت آرامش ایجاد می‌کنند.

داروهای آرام بخش خوراکی سگ‌ ها

معمولا گزینه‌های مکمل خانگی برای آرام بخشی سگ خانگی، محدود هستند. آسپرومازین متداول‌ترین داروی آرام‌بخش خوراکی است که برای سگ‌های خانگی تجویز می‌شود. این دارو یکی از داروهای آرام بخش فنوتیازین است و عمدتاً با مسدود کردن گیرنده‌های دوپامین در مغز عمل می‌کند و در نتیجه عملکردهای خاص مغز را کاهش می‌دهد.

متأسفانه، قرص آسپرومازین می تواند اثرات بسیار متغیری در افراد مختلف داشته باشد. برخی از سگ‌ها ممکن است اصلاً دچار آرام‌ بخشی نشوند، در حالی که برخی دیگر به سرعت دچار بیهوشی و خواب آلودگی می‌شوند. علاوه بر این، شروع و مدت اثر آرام بخشی می‌تواند متناقض باشد و پیش بینی آن دشوار است.

یک گزینه درمانی بهتر، این مورد است که فرم تزریقی و مایع آسپرومازین را بین لثه و گونه سگ بریزید. این دارو از طریق غشاهای مخاطی دهان جذب می‌شود و آرام بخشی قابل اطمینان تری ایجاد می‌کند. صرف نظر از نحوه تجویز خوراکی آسپرومازین، ممکن است که عوارضی مانند کاهش فشار خون و تشنج بروز پیدا کند.

گاهی اوقات دامپزشک دارویی را تجویز می‌کند که به طور سنتی برای اهداف دیگر مناسب است، اما به علت “عوارض” آرام بخشی از آن استفاده می‌شود. به عنوان مثال، داروهای ضد تشنج، فنوباربیتال و گاباپنتین، زمانی که برای اولین بار به سگ‌ها داده می‌شوند، اثر آرامبخشی عمیقی دارند، بنابراین می‌توان آنها را برای استفاده قبل از یک رویداد استرس‌زا تجویز کرد.

رژیم درمانی‌ دارای بیش از یک دارو و دریافت چند دارو در یک زمان اغلب پاسخ سگ را به آرامبخشی بهبود بخشد. از جمله ترکیبات آرامبخش خوراکی مورد استفاده برای این منظور، عبارت‌اند از:

 • فنوباربیتال و دیازپام
 • کتامین (بی حس کننده و مسکن)
 • آسپرومازین و پودر تلازول (بی حس کننده)
 • آسپرومازین و دیازپام (داروی ضد اضطراب)
 • دکسمدتومیدین (داروی مسکن و ضد اضطراب)
 • دیازپام و بوتورفانول (یک مسکن مشتق از تریاک)
 • بوتورفانول. این ترکیب از طریق غشاهای مخاطی دهان قابل جذب است.

اگر در رابطه با مصرف داروها سؤالی دارید، همین الان با دامپزشک آنلاین مشورت نمایید.

داروهای آرام بخش تزریقی سگ‌ ها

در صورت امکان، استفاده از داروی آرام بخش به صورت تزریقی بر تجویز خوراکی آنها ارجحیت دارد. زیرا واکنش سگ سریعتر و قابل پیش بینی تر است. اکثر داروهای خوراکی که در این مقاله ذکر شدند، برای استفاده به صورت تزریقی نیز در دسترس هستند. آرام بخش‌های تزریقی مناسب برای سگ‌ها، عبارت‌اند از:

 • تلازول
 • آسپرومازین
 • دیازپام و بوتورفانول
 • تلازول و بوتورفانول
 • آسپرومازین و بوتورفانول
 • دکسمدتومیدین (می‌توان اثرات آن را با تزریق آتیپامزول معکوس کرد)
 • دکسمدتومیدین، کتامین و بوتورفانول (می‌توان تا حدی اثرات آن را با آتیپامزول معکوس کرد)

دامپزشک بر اساس مشکلی که باید برطرف شود و سلامت کلی سگ خانگی، می‌تواند تعیین کند که کدام آرام بخش برای سگ شما بهترین گزینه است. هر دارویی که تجویز می‌شود، حتماً دستورالعمل‌های دوز تجویزی را به دقت دنبال کنید، هرگز بیش از حد توصیه شده به سگ خانگی خود آرام‌ بخش ندهید و در مورد هر گونه سؤال یا نگرانی با دامپزشک سگ خود صحبت کنید.

سگ‌ها علیرغم اینکه هزاران سال در کنار ما انسان‌ها تکامل یافته‌اند، هنوز خصلت‌های دارند که ما هنوز به طور کامل آنها را درک نکرده‌ایم. این ویژگی‌ها می‌توانند شامل بیش فعالی، بی قراری، اضطراب شدید یا پرخاشگری باشند. به طور کلی رفتار نامناسب سگ‌های خانگی، برای آنها مشکلات جدی ایجاد می‌کند.

مطالعه بیشتر: مسمومیت در سگ ها

فواید داروهای آرام بخش برای سگ‌ ها

آرام بخش‌ها دسته‌ای از داروها هستند که عمدتا بر سیستم عصبی ارگانیسم اثر می‌گذارند و رفتار آن را آرام می‌کنند. آرام بخش‌های مناسب برای سگ، در بیشتر موارد برای کاهش استرس و اضطراب در سگ‌های پرخاشگر استفاده می‌شود. این امر درمان یا تعامل با آنها را آسان تر می‌کند.

در برخی موارد، آرام بخش‌ها به طور معمول برای بهبود کیفیت زندگی سگ یا کاهش خطر آریتمی (بی نظمی ضربان قلب) تجویز می‌شوند.

مزیت اصلی استفاده از داروی آرام بخش در استفاده بالینی آن نهفته است. در اغلب موارد حضور در بیمارستان‌های دامپزشکی می‌تواند باعث افزایش شدید سطح استرس سگ و در نتیجه بروز اضطراب یا پرخاشگری شود. رفتار عصبی باعث می‌شود که سگ را سخت تر درمان کرد.

علاوه براین رفتار پرخاشگرانه سگ می‌تواند باعث به هم زدن آرامش باقی سگ‌های حاضر در کلینیک نیز شود.

عوارض داروهای آرام بخش برای سگ‌ ها

در بیشتر موارد، استفاده از آرام بخش آخرین راه حل در نظر گرفته می‌شود. این واقعیت به این علت است که ترجیح داده می‌شود قبل از استفاده از دارو، بتوان ترس یا آشفتگی سگ را با آرامش و حمایت مدیریت کرد. سگ‌های وحشت زده اغلب وقتی اجازه استراحت یا خوابیدن در یک مکان تاریک و آرام دارند، احساس بهتری پیدا می‌کنند.

بزرگترین عیب استفاده از یک داروی آرام بخش، تاثیر آن بر فشار خون است. به طور کلی آرام بخش‌ها باعث افت فشار خون می‌شوند. در واقع فشار خون، تعداد تنفس و ضربان قلب حیوان کاهش می‌یابد. در محیط های سرد و بدون نظارت (مانند زمانی که سگ‌ها در هواپیما هستند)، سگ‌ها ممکن است شرایط هیپوترمی را تجربه کنند.

مسائلی مانند افت فشار خون و هیپوترمی می‌توانند اثرات مضری بر سلامتی جسمی و روانی سگ داشته باشند. به همین علت است که یک داروی آرام بخش باید با احتیاط زیاد استفاده شود.

اگر دامپزشک سگ خانگی شما بر مصرف یک داروی مسکن اصرار دارد، این نکته را به خاطر داشته باشید که معمولاً ناشتا بودن یک شبه حیوان برای این کار ضروری است. سگ خانگی شما باید آخرین وعده غذایی خود را شب قبل از آرامبخشی میل کند و تا زمانی که دامپزشک بگوید مشکلی ندارد، به حیوان خانگی تان غذا ندهید.

علاوه بر این، تمام داروهای فعلی حیوان خانگی خود را برای دامپزشک سگ خانگی خود فهرست کنید. زیرا این داروها به طور بالقوه می‌توانند با اثرات داروی آرام بخش تداخل داشته باشند. پس از تزریق آرام بخش، مطمئن شوید که سگ خانگی شما در مکانی گرم و آرام استراحت می‌کند. به طور کلی تمام دستورالعمل‌های دامپزشک را دنبال کنید.

جهت ویزیت غیرحضوری و فوری با متخصص دامپزشکی همین الان کلیک کنید.

آرامبخش در سگ ها || پزشکت

داروهای آرام بخش مناسب سگ‌ های خانگی

سه داروی زیر، پر‌کاربرد ترین داروهای آرام بخش برای سگ‌ها هستند.

آسپرومازین: آسپرومازین هم یک داروی خوراکی و هم تزریقی است که آرام بخشی سریع و قابل اعتمادی را ایجاد می‌کند. نوع تزریقی این دارو بیشتر از نوع خوراکی آن استفاده می‌شود. اثرات این دارو معمولاً در عرض 20-30 دقیقه طول می‌کشد.

ترازودون: داروی ترازودون اغلب در محیط‌های بیمارستانی حیوانات برای مدیریت وضعیت سگ‌هایی با سطح استرس و اضطراب بالا استفاده می‌شود. با وجود ایمنی این دارو، در سگ‌هایی که با مشکلات قلبی رو به رو هستند، ‌به طور کلی باید با احتیاط از آن استفاده کرد.

گاباپنتین: استفاده از گاباپنتین به عنوان یک داروی ضد صرع و مسکن برای انسان ریشه دار است. با این حال، اخیراً برای استفاده در کاربردهای دامپزشکی نیز محبوبیت پیدا کرده است. گاباپنتین را می‌توان به تنهایی استفاده کرد، اما ممکن است که استفاده از آن همراه با آسپرومازین برای موارد خاص چالش برانگیز انجام شود.

نحوه استفاده داروهای آرام بخش برای سگ‌ ها

استفاده از آرام بخش‌ها را باید آخرین راه حل در نظر گرفت. در اغلب موارد، اقدامات غیر تهاجمی مانند پوشیدن جلیقه‌های اضطراب یا استفاده از محصولات آرام بخش برای سگ‌ها می‌تواند برای سگ خانگی شما نیز مفیدتر باشد. در صورتی که سگ خانگی شما باید آرام بخش دریافت کند، باید دوزهای مصرفی این داروها را در نظر بگیرید‌.

دوزهای زیر را به خاطر بسپارید:

 • ترازودون: 5 میلی گرم بر کیلوگرم
 • گاباپنتین : 1-20 میلی گرم بر کیلوگرم
 • آسپرومازین خوراکی: دوز mg/kg 2-1
 • آسپرومازین تزریقی: 0.01-0.05 mg/kg، برای تزریق مقادیر کم، می‌توان آن را با محلول سالین 0.9٪ رقیق کرد تا تجویز آن آسان تر باشد.

با این حال، به طور کلی باید از دستورات دامپزشک پیروی کنید.

سخن آخر

اضطراب یکی از شایع ترین عللی است که به خاطر آن سگ‌ها دچار مشکلات رفتاری می‌شوند. از آنجایی که چنین مسائل رفتاری، بسیاری از صاحبان سگ‌های خانگی را وادار می‌کند که استفاده از داروی آرامبخش را در نظر بگیرند، می‌توان تصور کرد که اگر اضطراب سگ خانگی را مدیریت کرد، به میزان کمتری به استفاده از داروی آرام بخش نیاز خواهد بود.

در حالی که تجربه اضطراب خفیف در برخی موارد طبیعی است، با این حال استرس شدید می‌تواند حیوان خانگی شما را به طرق مختلف دچار مشکل کند.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.