لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

 شایع ترین علل سقط جنین گوسفندان

شایع ترین علل سقط جنین گوسفندان | پزشکت
فهرست مطالب

شبدر زیر زمینی ( Trifolium subterraneum) یکی از شایع ترین علل سقط جنین گوسفندان است. اغلب، سقط جنین به دنبال عفونت اولیه در هفته ها یا ماه های اوایل بارداری رخ می دهند. سقط جنین در حیوانات بزرگ خاتمه بارداری بعد از کامل شدن اندام های بدن است که در این شرایط جنین ممکن است زنده به دنیا بیایید؛ اما زایمان قبل از کامل شدن اندام ها می تواند منجر به مرگ زودرس جنین شود. در این شرایط به علت ناقص بودن ریه ها، جنین مرده به دنیا می آید.

طبیعی است که 1.5 تا 2 درصد میش ها در هر سال دچار سقط جنین می شوند، اما تکرار سقط جنین با نرخ های بالاتر از 5 درصد باید توسط یک دامپزشک مورد بررسی قرار گیرند. این موارد ممکن است در هر مرحله از بارداری رخ دهد، اما سقط جنین در دوره های بعدی بیشتر مشاهده می شود. حتی در سقط های بعدی، پیش از آنکه دامپروران متوجه آن شوند، غالباً جنین از بین می رود. سقط جنین در گوسفندان منجر به تولد زودرس، نوزادانی ضعیف و ناقص می شود. تشخیص علت اصلی سقط جنین در حیوانات بزرگ بسیار پیچیده و ناامید کننده است. عوامل متعددی تشخیص را پیچیده می کنند.

مطالعه بیشتر: بیماری های شایع در گوسفندان 

علل سقط جنین در گوسفند

چندین دلیل ناباروری و سقط جنین در میش وجود دارد، اما علت سقط جنین در میش ها مانند گاوها همیشه به راحتی تشخیص داده نمی شود. اگرچه بسیاری از سموم که باعث سقط جنین در گاوها می شوند می توانند همین مشکل را در میش ها ایجاد کنند، اما برخی دیگر انند Veratrum californicum و kale در بروز سقط جنین در میش ها منحصر به فرد هستند.

مهمترین عوامل عفونی که باعث سقط جنین در گوسفندان می شوند، عبارتند از:

عفونت کامپیلوباکتر:

عفونت جنین با کامپیلوباکتر C jejuni jejuni و C لاری می تواند منجر به سقط جنین در اواخر بارداری شود. مسیر عفونت به صورت دهانی و خوراکی است. در صورت بروز این عفونت احتمال دارد که میش ها بعد از بیرون کشیدن جنین دچار متریت یا التهاب رحم شوند. در عفونت جنین با کامپیلوباکتر جنین ممکن است مایع خونابه ای را در حفره های قفسه سینه و صفاقی جمع کرده باشد. عفونت باعث سقط جنین دیررس و بره های ضعیف یا مرده می شود. برای جلوگیری از شیوع این بیماری، رعایت بهداشت دقیق لازم است. استفاده از تتراسایکلین ها می تواند در جلوگیری از سقط جنین میش ها موثر باشد. این بیماری ممکن است به صورت چرخه ای هر 4 الی 5 سال تکرار شود. بنابراین واکسیناسیون می تواند در پیشگیری از بروز این عفونت بسیار موثر باشد.

مطالعه بیشتر: مسمومیت با مس در گوسفندان

جهت مشاوره فوری و آسان با متخصص دامپزشکی همین الان کلیک کنید.

شایع ترین علل سقط جنین گوسفندان | پزشکت

سقط جنینی آنزوئیک (EAE):

آبورتوس کلامیدیا علت اصلی بروز این نوع سقط جنین در میش است که با زایمان های دیررس و بره های ضعیف مشخص می شود. سقط جنین انزوئیک در سراسر جهان شایع است و در طی 2-3 هفته آخر حاملگی بدون در نظر گرفتن زمان وقوع عفونت رخ می دهد. بروز عوارض در این شرایط به ندرت دیده می شود و ممکن است شامل آسیت، لنفادنوپاتی و احتقان کبد باشد. سقط جنین آنزوئیک به ندرت در میش ها بیش از یکبار رخ می دهد اما عفونت ممکن است در دستگاه تناسلی حیوان باقی بماند و 2 الی 3 روز قبل و بعد از تخمک گذاری دوباره حیوان را مبتلا کند. علاوه بر آن قوچ ها ممکن است به این بیماری آلوده شده و آن را به صورت گله ای انتقال دهند.

درمان در این شرایط می تواند شامل جداسازی کلیه میش ها و بره های مبتلا به این بیماری و تجویز اکسی تتراسایکلین می باشد. واکسن برای پیشگیری از بروز این نوع سقط جنین در میش ها وجود و در دسترس همه قرار دارد. موارد انسانی مشابه با این سقط هم دیده شده اما به ندرت رخ می دهد. ابتلا زنان باردار به این عفونت می تواند منجر به بیماری خطرناک وسقط جنین در آنها شود. قرار گرفتن زنان باردار در تماس با گوسفندان باردار ممکن است خطر سقط جنین در خانم ها را افزایش دهد، به خصوص اگر حیوان سابقه سقط جنین داشته حتما زنان باردار باید از آنها دور شوند.

ویروس Cache Valley:  

ویروس Cache Valley یک دلیل ناباروری، سقط جنین و ناهنجاری های مادرزادی متعدد در گوسفندان است که از طریق پشه منتقل می شوند. این ویروس در بیشتر مناطق ایالات متحده، کانادا و مکزیک شایع است. غالباً عواملی وجود دارند که گوسفندان را در یک منطقه جغرافیایی وسیع تحت تأثیر قرار می دهد که می تواند منجر به بروز چندین حالت شود. قابل توجه ترین حالت ممکن تولد بره های زنده با ناهنجاری های مادرزادی مؤثر بر CNS و سیستم اسکلتی عضلانی است.

برخی از شایع ترین عوارض ناشی از این ویروس در گوسفندان، عبارتند از:

 • اسکولیوز
 • تورتیکولیس
 • هیدروسفالی
 • آرتروژریپوزیس
 • هیپوپلازی مغزی و مخچه
 • هیپوپلازی عضلات اسکلتی

در این شرایط نوع عوارض به زمان بروز عفونت بستگی دارد، مثلا:

 • عفونت قبل از 32 روز از بارداری منجر به مرگ زودرس جنین می شود.
 • عفونت بین 32 تا 37 روز بارداری می تواند ضایعات اسکلتی عضلانی و CNS را باعث شود.
 • عفونت بین 37 تا 48 روز منجر به ضایعات اسکلتی عضلانی خواهد شد.

هیچ واکسنی برای پیشگیری بروز این بیماری وجود ندارد.

مطالعه بیشتر: چرا گوسفندان سرفه می کنند؟

جهت ویزیت غیرحضوری و فوری با متخصص دامپزشکی آنلاین همین الان کلیک کنید.

شایع ترین علل سقط جنین گوسفندان | پزشکت

توکسوپلاسموز:

توکسوپلاسما گوندی یکی از دلایل عمده سقط جنین در نشخوارکنندگان کوچک در سراسر جهان است. مصرف تخمک کوکسیدیایی اسپروله اسپور شده در اوایل بارداری منجر به سقط جنین می شود. ابتلا حیوانات در اواخر بارداری به این بیماری می تواند منجر به سقط جنین یا مرگ پری ناتال شود. توکسوپلاسموز یک بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان است که می تواند از راه های مختلف به انسان منتقل شود.

توکسوپلاسموز قابل انتقال از حیوان به انسان

بیماری توکسوپلاسموز در انسان ها معمولاً با خوردن گوشت آلوده خام، قرار گرفتن در معرض مدفوع گربه آلوده یا انتقال مادر به کودک در دوران بارداری رخ می دهد. توكسوپلاسموز ممكن است باعث بروز علائم شبه آنفلوانزا شود، اما بیشتر افراد مبتلا هرگز دچار علائم و نشانه نمی شوند. برای نوزادان متولد شده از مادران آلوده و برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، توکسوپلاسموز ممکن است عوارض جدی ایجاد کند. ابتلا افراد با سیستم ایمنی ضعیف و زنان باردار به این بیماری به درمان های پزشکی نیاز دارد. باعث سقط جنین و زایمان های مرده می شود. منبع عفونت خوراک یا مراتع آلوده به کیستهایی است که در مدفوع گربه های آلوده ریخته می شوند. هیچ درمانی مؤثر وجود ندارد.

بیشتر افراد مبتلا به این بیماری هیچ علائم خاصی ندارد اما در برخی موارد ممکن است علائمی شبیه به آنفولانزا بروز پیدا کند، از جمله:

 • تب
 • بدن درد
 • سردرد
 • خستگی
 • التهاب غدد لنفاوی

مطالعه بیشتر: بیماری های قابل انتقال حیوان و انسان

سوالی داری؟ کلیک کن.

ویزیت آنلاین با بهترین متخصصان دامپزشکی

شایع ترین علل سقط جنین گوسفندان | پزشکت

لیستریوز:

سقط جنین ناشی ازListeria monocytogenes در میش ها معمولاً در اواخر بارداری رخ می دهد. میش ها با این نوع سقط جنین علائم بالینی متغیر از جمله تب، افسردگی و بی اشتهایی را بروز می دهند و در برخی ممکن است در معرض بیماری سپتی سمی قرار بگیرند. این سقط جنین 5-6 هفته قبل از تاریخ زایمان باعث سقط جنین می شود. همچنین می تواند در چند روز اول پس از تولد باعث مرگ و میر شود. میزان سقط جنین می تواند تا 20٪ باشد. برخی از حیوانات به ظاهر سالم ممکن است مبتلا به لیستریا باشند و آن را در مدفوع خود دفع می کنند، اما شایع ترین منبع عفونت، خوراک مرطوب یا خراب است.

بیماری border: 

بیماری border در سرتاسر جهان رخ می دهد و عامل مهمی در مرگ جنین، بره های ضعیف و ناهنجاری های مادرزادی است. این بیماری در اثر ویروس گاو (BVD) و ویروس کلاسیک تب (خوک وبا) رخ می دهد عفونت حیوانات بعد از تماس با حیوانات آلوده رخ می دهد. در این شرایط سقط جنین می تواند در هر مرحله از حاملگی رخ دهد. بیماری مرزی منجر به بروز علائم خاصی نمی شود، فقط ممکن است در شرایط جزئی منجر به تب خفیف و لوکوپنی شود.

جنین های آلوده ممکن است در این شرایط زنده به دنیا بیایند، اما معمولاً کم اندازه و اغلب دچار نقص مادرزادی و یک پوشش غیر طبیعی مو (بره های شاکر مو) می شوند. تشخیص با بررسی ویروس بیماری مرزی در جفت یا بافت جنین (کلیه ها، ریه ها، طحال، غدد تیروئید، شکم) توسط رنگ آمیزی آنتی بادی فلورسنت صورت می گیرد. هیچ واکسنی برای پیشگیری از بروز این بیماری در دسترس نیست. واکسن های ویروس غیرفعال شده BVD بعضی اوقات در گوسفندان استفاده می شوند. اما اثربخشی آنها تایید نشده است.

تب مالت:

تب مالت منجر به ناباروری، سقط جنین، زایمان های دیررس و تولد بره های ضعیف می شود. سقط جنین بروسلا در اواخر حاملگی اتفاق میفتد. در نتیجه جفت با ادم و نکروز لپه ها و نواحی ضخیم و چرمی بین سلولی تشکیل می شود. واکسن برای پیشگیری از بروز این نوع سقط جنین در حیوانات وجود دارد.

شایع ترین علل سقط جنین گوسفندان | پزشکت

عفونت ویروسی بلوطون:

عفونت ویروسی بلوطون یا بلوتونگو منجر به سقط جنین و ناهنجاری مادرزادی مغز در بره ها می شود. كنترل بلوطونگ به روش های مدیریتی واكسیناسیون است. واکسن های زنده غیرفعال و اصلاح شده برای پیشگیری از این بیماری در دسترس هستند و کاربردهای گسترده ای دارند، اما در دسترس بودن آن در بین کشورها متفاوت است. واکسن های زنده اصلاح شده عمدتاً در مناطقی با سابقه طولانی رنگ آبی مانند آمریكا و آفریقا مورد استفاده قرار می گیرند، اما استفاده از آنها بحث برانگیز است. در صورت استفاده، واکسن نباید به میش های باردار داده شود. همچنین، واکسن در هنگام فعال بودن Culicoides نباید تزریق شود ، زیرا حیوان می تواند ویروس را به حیوانات واکسینه نشده از جمله زنان باردار منتقل کنند.

سالمونلا تیفی موریوم:

سالمونلا تیفی موریوم به دلیل تب زیاد ناشی از عفونت باعث سقط جنین می شود. در طی شیوع حیوان ممکن است علائم بالینی دیگری مانند اسهال را تجربه کند. احتمال بروز عفونت های سالمونلا در بین گله های شلوغ و انبار مواد خوراکی یا نوشیدن آب از سدهای آلوده به مدفوع گوسفند پس از باران شدید شیوع زیادی دارد.

سایر علل سقط جنین

علل غیر عفونی سقط جنین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کمبود عناصر کمیاب مانند مس، سلنیوم
 • سموم از جمله سمیت چاودار سالانه (ARGT)

شایع ترین علل سقط جنین گوسفندان | پزشکت

پیشگیری سقط جنین گوسفندان

تولیدکنندگان با مشکلات ناباروری میش یا سقط جنین می توانند برای پیشگیری از بروز سقط جنین در بین گوسفندان خود راهکارهای زیر را در نظر بگیرند:

 • برای تشخیص بهتر هر نوع علت سقط در صورت بروز هرگونه علائم با دامپزشک تماس بگیرند.
 • مدیریت گله ها را از نظر وضعیت تغذیه، اندازه گله، شرایط گوسفند و پناهگاه آن ها کنترل کنند.

از آنجا که تعدادی از بیماری هایی که باعث سقط جنین در گوسفند می شوند قابل انتقال در انسان ها هستند، همه تولیدکنندگان میش و گوسفند دامپروران و افرادی که با حیوانات دامی سروکار دارند باید اقدامات احتیاطی بهداشتی را رعایت کنند. همیشه بعد از دست زدن به میش های بیمار و سقط شده دست های خود را با صابون یا مواد شوینده بشویند و در صورت بروز تب در مورد واکسیناسیون لپتوسپیروز به پزشک مشورت کنند. توكسوپلاسموز و ليسترويزيس به خصوص در زنان نگران کننده است بر همین اساس خانم های باردار باید از دست زدن و یا قرار گرفتن در معرض میش و گوسفندان خودداری کنند.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.