لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

سطوح پایین کراتینین

کراتینین || پزشکت
فهرست مطالب

کراتینین (creatinine) محصول زائدی است که از تجزیه بافت های عضلانی هر روز تشکیل و وارد جریان خون شما می شود. در مرحله بعد، کلیه های شما کراتینین را از طریق ادرار از بدن دفع می کنند. این روند به حفظ سطح کراتینین طبیعی در بدن کمک خواهد کرد. از آنجایی که کراتینین نشان دهنده عملکرد کلیه و مقدار ماهیچه در بدن فرد است، سطوح پایین کراتین نشان دهنده عملکرد صحیح کلیه ها یا عضلات شما است. اما با این حال چندین درمان با سطوح پایین کراتینین وجود دارد که می توانید برای به دست آوردن سطوح creatinine سالم از آنها استفاده کنید.

محدوده طبیعی سطح creatinine در خون بین 0.6 و 1.2 میلی گرم در دسی لیتر برای مردان و 0.5 تا 1.1 میلی گرم در دسی لیتر برای زنان است. اما برخی از درمان پزشکی همراه با تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند کمک زیادی به بازگرداندن سطح creatinine به حالت طبیعی کند. برای همین در این مقاله از پزشکت، برخی از دلایل سطوح پایین کراتینین، علائم و نشانه‌های آن‌ها و درمان‌های پزشکی آن را مورد بررسی قرار داده ایم.

دلایل کاهش کراتینین

اما گاهی اوقات، آزمایش‌های معمول خون یا ادرار می‌تواند سطوح پایین (یا بالا) creatinine را نشان دهد. سطوح نرمال با توجه به اندازه بدن و توده عضلانی شما متفاوت است. به طور کلی، علائم و نشانه‌های سطوح پایین creatinine معمولاً با یک بیماری زمینه‌ای مرتبط هستند. علائمی که با سطوح پایین کراتینین همراه است به شرایط زمینه ای بستگی دارد. سطوح پایین creatinine می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • داروهایی مانند سولفامتوکسازول، تری متوپریم یا داروهای شیمی درمانی ممکن است باعث تغییراتی در سطح creatinine شوند.
 • بیماری های عضلانی مانند دیستروفی عضلانی که می تواند منجر به علائمی مانند ضعف عضلانی ، سفت شدن عضلات، درد و کاهش حرکت شود.
 • بیماری های کبدی یا عملکرد ضعیف کبد نیز می تواند در تولید کراتین اختلال ایجاد کند و در نتیجه باعث کاهش سطح creatinine شود. این ممکن است منجر به علائمی مانند یرقان ، تورم و درد شکم، تورم، و مدفوع رنگ پریده، قیررنگ و خونی شود.
 • از آنجایی که تجزیه بافت عضلانی creatinine تولید می کند، سطوح پایین این مواد زائد شیمیایی اغلب در افرادی با توده عضلانی کم رخ می دهد. با این حال، این همیشه به این معنی نیست که یک مشکل پزشکی جدی وجود دارد.
 • کاهش توده عضلانی در افراد مسن شایع است، زیرا اکثر افراد با افزایش سن توده عضلانی خود را از دست می دهند. توده عضلانی کم همچنین می تواند ناشی از سوء تغذیه یا خوردن یک رژیم غذایی کم گوشت یا کم پروتئین باشد.
 • سطوح پایین creatinine همچنین می تواند به دلیل از دست دادن آب از بدن شما (کم آبی) باشد. این وضعیت ممکن است به دلیل مصرف بیش از حد آب، بارداری یا حتی به دلیل مصرف برخی داروها رخ دهد.

همانطور که می دانید، تجزیه بافت های ماهیچه ای باعث تولید creatinine می شود. بنابراین، سطوح پایین این مواد زائد شیمیایی (کراتینین) می‌تواند نشانه‌ای از توده عضلانی کم باشد که یک عامل خطر برای سطوح پایین creatinine در نظر گرفته می شود. سوءتغذیه و رژیم غذایی کم پروتئین یا کاهش مصرف گوشت برخی از علل شایع توده عضلانی کم هستند.

مطالعه بیشتر: تست عملکرد کلیه

سوالی داری؟ کلیک کن.

ویزیت آنلاین با بهترین متخصصان کلیه و داخلی

آزمایش ادرار|| پزشکت

تشخیص کاهش سطح کراتینین 

برای تعیین سطح creatinine ، پزشک ممکن است از چندین آزمایش تشخیصی استفاده کند. یکی از گزینه های تعیین سطح کراتینین، آزمایش کراتینین سرم است که می تواند به اندازه گیری سطح کراتینین در جریان خون کمک کند.

گزینه دیگر آزمایش ادرار کراتینین است که ادرار را برای تعیین سطح creatinine آزمایش می کند.

هنگامی که آزمایش تشخیصی سطح کراتینین را نشان داد، پزشک یک برنامه درمانی پیشنهاد می کند. سطوح پایین کراتینین ممکن است نیاز به آزمایش های تشخیصی بیشتری داشته باشد تا بیماری عضلانی (در صورت وجود) رد شود. بیوپسی عضلانی یا آزمایش آنزیم عضلانی ممکن است برای بررسی آسیب عضلانی انجام شود. بعد از تشخیص علت سطوح پایین کراتینین، پزشک گزینه های درمانی موجود برای درمان بیماری را مورد بحث قرار می دهد.

مطالعه بیشتر: برای پاکسازی کلیه چی بخوریم؟

درمان پایین بودن کراتینین

در صورت تشخیص ابتلا به بیماری ماهیچه ای زمینه ای، درمان شما بر مبارزه با این بیماری و کاهش علائم آن متمرکز خواهد بود. برخی از گزینه‌های درمان بیماری‌های عضلانی شامل مصرف کورتیکواستروئیدها است که می‌تواند به تقویت عضلات کمک کند.

سطوح پایین کراتینین که به دلیل بارداری رخ می دهد معمولاً پس از زایمان طبیعی می شود. اگر سطوح پایین کراتینین شما به دلیل یک بیماری ماهیچه ای زمینه ای نباشد، احتمال دارد اصلا نیازی به درمان پزشکی و مراجعه به پزشک نداشته باشید. اما کلا در این شرایط پزشک ممکن است چند راه را توصیه کند که می تواند به افزایش و تقویت توده عضلانی شما کمک کند تا سطح کراتینین شما بدون دارو عادی شود. آنها ممکن است از شما بخواهند که سطح فعالیت بدنی خود را افزایش دهید یا تمرینات قدرتی را به طور منظم انجام دهید تا توده عضلانی تان افزایش یابد. همچنین در این موارد می توانید راهکارهای زیر را امتحان کنید:

 • پیاده روی
 • شنا کردن
 • ایروبیک
 • دوچرخه سواری

رژیم غذایی برای سطوح پایین کراتینین

اگر پزشک تشخیص دهد که حجم عضلانی کم شما به دلیل سوء تغذیه یا کاهش شدید وزن باشد، ممکن است از شما خواسته شود رژیم غذایی خود را برای بازسازی عضلات از دست رفته اصلاح کنید. در زیر برخی از نکات رژیم غذایی ذکر شده است که می تواند با افزایش توده عضلانی به افزایش سطح کراتینین شما کمک کند:

با خوردن 5-6 وعده غذایی کوچک اما مفید در روز شروع کنید. رژیم غذایی شما باید شامل غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت بدون چربی، غذاهای دریایی، شیر، پنیر، ماست، پنیر دلمه و سویا باشد. احتمال کمبود پروتئین در گیاهخواران بیشتر از افراد غیر گیاهخوار است. از این رو، آنها باید منابع جایگزین پروتئین را برای جبران آن مصرف کنند. از الکل اجتناب کنید زیرا می تواند از دست دادن عضلات را تسریع کند.

همچنین می توانید برخی از تمرینات عضله سازی را برای بهبود توده عضلانی خود انجام دهید. اگر گیاهخوار هستید، عدس، آجیل، ماست یونانی و انواع لوبیا را مصرف کنید تا سطح کراتینین خود را افزایش دهید.

سطوح پایین creatinine می تواند برای بدن مشکلاتی ایجاد کند، بنابراین مهم است که اقدامات لازم را برای بازگرداندن آن به حد مطلوب خود انجام دهید. راه مطمئن برای انجام این کار این است که ابتدا علت اصلی وضعیت خود را شناسایی کنید.

مطالعه بیشتر: شایع ترین علائم کمبود پروتئین

درخواست آزمایش خون و ادرار در منزل در هر ساعت از شبانه روز. کلیک کن!

عفونت کلیه || پزشکت

سطح کراتینین پایین در مقابل بالا

علل کراتینین پایین با علل کراتینین بالا متفاوت است. سطح کراتینین نیز در ارزیابی عملکرد کلیه نقش دارد. هنگامی که creatinine در بدن شروع به تجمع می کند، پزشکان باید آزمایشاتی را برای بررسی مشکلات کلیوی انجام دهند.

علل احتمالی سطح کراتینین بالاتر عبارتند از:

 • عفونت کلیه
 • کم آبی بدن
 • آسیب کلیه یا نارسایی کلیه
 • کاهش جریان خون به کلیه ها

اگر سطح creatinine بالایی دارید، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • خستگی
 • تغییرات در ادرار
 • فشار خون بالا
 • درد قفسه سینه
 • گرفتگی عضلات

مطالعه بیشتر: علت بالا رفتن کراتینین 

پیش آگهی سطح پایین کراتینین

به طور کلی، پیش آگهی برای افرادی که سطح کراتینین پایینی دارند مثبت است، تا زمانی که درمان لازم را برای هر بیماری زمینه ای دریافت کنند. اگر آزمایشات ابتلای شما له بیماری عضلانی را تایید نکند، پزشک ممکن است تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی را پیشنهاد کند و سپس سطح شما را در زمان بعدی مجدداً آزمایش کند.

گزینه های درمانی برای creatinine پایین به علت زمینه ای بستگی دارد. اگر بیماری عضلانی دارید، درمان بر درمان بیماری مرتبط و کاهش درد، ضعف و تحلیل عضلانی متمرکز است. گزینه ها شامل کورتیکواستروئیدها برای بهبود قدرت عضلانی یا درمان برای بهبود کیفیت زندگی شما است. افزایش سطح فعالیت بدنی و انجام تمرینات قدرتی در چند روز در هفته می تواند توده عضلانی را افزایش دهد. قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید با پزشک خود صحبت کنید.

سوالات متداول

سطح کراتینین برای نارسایی کلیه چقدر است؟ سطح نرمال creatinine سرم در زنان 0.5-1.1 میلی گرم در دسی لیتر و در مردان 0.6-1.2 میلی گرم در دسی لیتر است. سطوح کراتینین بالاتر از این می تواند نشانه ای از آسیب کلیه باشد.

آیا سطح کراتینین 1.2 بد است؟ سطح creatinine سرم 1.2 mg/dl از نظر بالینی ناچیز است.

چه نوشیدنی هایی برای کلیه مفید است؟ آب یکی از بهترین نوشیدنی ها برای تقویت سلامت کلیه ها است. سایر نوشیدنی ها شامل آب میوه هایی مانند آب زغال اخته و آب لیمو است که می تواند به سم زدایی کلیه ها و جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک کند.

کراتینین پایین نشانه چیست؟ سطوح پایین creatinine ممکن است نشان دهنده از دست دادن عضله یا یک بیماری زمینه ای مانند دیستروفی عضلانی باشد.

سخن آخر

درمان سطوح پایین کراتینین به بازگرداندن مقدار طبیعی کراتینین موجود در بدن کمک می کند. بیماری های عضلانی، کبدی و از دست دادن آب ممکن است باعث کاهش سطح creatinine شود. برخی از درمان های پزشکی مصرف کورتیکواستروئیدها برای تقویت عضلات یا تمرینات قدرتی برای بهبود توده عضلانی است. تغییرات رژیم غذایی مانند خوردن 5 تا 6 وعده غذایی کوچک در روز، از جمله غذاهای غنی از پروتئین، و اجتناب از مصرف الکل با سطوح پایین creatinine مقابله می کند. حفظ یک سبک زندگی مفید و رژیم غذایی به مدیریت سطوح پایین creatinine کمک می کند.

روز جهانی اهدا خون- پزشکت

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

4 / 5. تعداد رای ها: 2

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

برای درک بهتر و بهبود کیفیت افراد مبتلا به اوتیسم در هر ساعت از شبانه روز مشاوره پزشکی و روانشناسی تلفنی بگیر.

درد زیر بغل ممکنه در اثر عواملی مثل التهاب زیر بغل، عفونت، تورم لنفاوی، اختلالات عضلانی و اسکلتی و حتی بیماری‌های قلبی و ریوی باشه. برای تشخیص صحیح و درمان علائمت با متخصص داخی مشاوره تلفنی بگیر.

برای کنترل قندخون و سبک زندگی سالم تر، 24 ساعته و تلفنی با بهترین متخصصان تغذیه کشور رژیم غذاییتو بگیر.

نقرس ناشی از تجمع اسید اوریک در مفاصله که با علائمی مثل درد شدید در مفاصل، تورم، قرمزی و حساسیت خودشو نشان میده. برای درمان علائمت با متخصص داخلی و روماتولوژی مشاوره تلفنی بگیر.

عشق یکطرفه می تونه یک تجربه دردناک و دشوار باشه. اگه تو رابطه یکطرفه گیر کردی و نیاز به کمک داری با روانشناس آنلاین 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، چکاپ بارداری بده! حتی میتونی بدون مراجعه به مطب، آزمایشتو به پزشکت بدی تا راهنماییت کنه!