بدون دسته بندیسلامت مردان و اورولوژی

انزال ضعیف

انزال ضعیف، شایع ترین علت و درمان های آن

انزال ضعیف به کاهش مقدار مایع منی در انزال یا کاهش قدرت انزال اشاره دارد. پزشکان همچنین ممکن است انزال ضعیف را انزال تأخیری یا مهار شده بنامند. تجربه انزال دوره ای ضعیف به ندرت باعث نگرانی می شود. با این حال، افراد باید در هنگام تغییرات مداوم در انزال خود به پزشک مراجعه کنند.

علت اصلی انزال ضعیف ممکن است جسمی یا روانی باشد. در برخی موارد، هر دو عامل ممکن است دخیل باشند. در این مقاله علل و علائم احتمالی انزال ضعیف بیان شده است. ما همچنین در مورد روش های درمانی بحث می کنیم و اطلاعاتی را در مورد زمان مراجعه به پزشک ارائه می دهیم.

علائم انزال ضعیف

بسیاری از افراد به طور دوره ای دچار انزال ضعیف می شوند. انزال ضعیف هنگامی اتفاق میفتد که فرد هم تحریک جنسی داشته باشد و هم تمایل به انزال داشته باشد اما علائم زیر را یا یکی از آنها را تجربه کند:

 • کاهش نیروی انزال
 • کاهش مقدار مایع منی

همچنین انزال ضعیف ممکن است منجر به تجربه ارگاسم کمتری در فرد شود. این تجربه به احتمال زیاد با بزرگتر شدن فرد بیشتر اتفاق میفتد.

طبق انجمن بین المللی پزشکی جنسی، متوسط ​​حجم منی در هر انزال از 25/1 تا 5 میلی لیتر است. این مقدار معادل یک چهارم تا 1 قاشق چای خوری مایع منی است. توجه به این نکته مهم است که حجم مایع منی می تواند از یک زمان به زمان دیگر متفاوت باشد. فردی که چندین روز انزال نداشته باشد، احتمال دارد مایع منی بیشتری نسبت به شخصی که اخیراً انزال کرده است، تخلیه کند.

همچنین، برخی از مردان با وجود داشتن تعداد اسپرم معمول، مقدار کمی منی آزاد می کنند. طبق یک بررسی در سال 2016، حجم انزال کمتر از 2 میلی لیتر در دو موقعیت جداگانه ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای باشد.

علل انزال ضعیف

انزال ضعیف || پزشکت

هر شرایطی که عضلات و اعصاب کنترل کننده انزال را مختل کند، می تواند منجر به ارگاسم ضعیف تر از حد طبیعی شود.

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد، از جمله:

کهولت سن. انزال مرد با افزایش سن ممکن است از نظر نیرو و حجم کاهش یابد. پزشکان اغلب علت این امر را کاهش میزان هورمون های جنسی مردانه می دانند. از طرفی هم افزایش سن منجر به ضعف ماهیچه هایی می شود که مایع منی را از بدن خارج می کنند. وقتی این عضلات ضعیف می شوند، قدرت انزال کاهش می یابد.

مردان

سوء مصرف الکل. نوشیدن الکل ممکن است جریان خون در آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را مختل کند. این عوارض منجر به کاهش هیجان جنسی می شود.

سطح هورمون پایین. وضعیت رابطه زندگی جنسی رضایت بخش و مناسب به هورمون های مردانه به نام آندروژن بستگی دارد. با افزایش سن، سطح این هورمون ها کاهش می یابد. کاهش قابل توجه سطح می تواند منجر به ضعف ارگاسم شود.

عوامل روانشناختی و انزال ضعیف

عوامل روانشناختی زیر می تواند بر توانایی انزال تأثیر بگذارد:

 • آسیب عصبی
 • سابقه افسردگی
 • سابقه آسیب روانی گذشته
 • آسیب به اعصاب نخاع، مثانه یا سایر مناطق موثر بر انزال که می تواند بر جریان منی تأثیر بگذارد.

مردان مبتلا به دیابت ممکن است به خصوص در معرض مسائل انزال ناشی از آسیب عصبی باشند. گاهی اوقات، آسیب عصبی منجر به انزال عقب مانده یا انزال رتروگراد می شود. این وضعیتی جایی است که بعضی یا تمام انزال به جای خروج از آلت تناسلی، به داخل مثانه بر می گردد.

بیماری های پروستات

ابتلا به یک پروستات بزرگ شده یا سرطان پروستات می تواند در هر دو انزال تاثیر گذار باشد. علاوه بر این، افرادی که تحت عمل جراحی پروستات قرار گرفته اند ممکن است تغییراتی در انزال به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی مشاهده کنند.

عوامل جنسی

موقعیتی که فرد هنگام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم او تأثیر بگذارد. این عوامل به نوبه خود، می توانند در انزال آنها تأثیر بگذارند.

عوارض جانبی داروها

انزال ضعیف || پزشکت

برخی از داروها همچنین می توانند باعث انزال ضعیف یا تأخیری شوند، از جمله:

 • شل کننده های عضلانی
 • داروهای ضد روان پریشی
 • مسکن های قوی مانند متادون برای اعتیاد به هروئین
 • مسدود کننده های بتا و سایر داروها برای درمان فشار خون بالا
 • داروهای ضد افسردگی، به ویژه مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI)
انزال عقب مانده

هر بار که انزال می کنید، مایع منی به مجرای ادرار رفته و از طریق آلت تناسلی خارج می شود. دریچه بین مثانه و مجرای ادرار وجود دارد که از ورود مایع منی به مثانه جلوگیری می کند. اگر این دریچه باز بماند، منی می تواند به جای اینکه از آلت تناسلی خارج شود، به داخل مثانه بازگردد. این شرایط را انزال رتروگراد می نامند. در این وضعیت ارگاسم ممکن است ضعیف یا کاملاً خشک باشد.

علل انزال رتروگراد عبارتند از:

 • آسیب نخاعی
 • آسیب عصبی ناشی از بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس یا دیابت
 • جراحی برای درمان سرطان پروستات یا بیضه، بزرگ شدن غده پروستات یا جریان ادرار ضعیف
 • داروهایی که برای درمان بزرگ شدن پروستات، فشار خون بالا و افسردگی استفاده می شوند.
کاهش حجم انزال ادراک شده (PEVR)

کاهش حجم انزال ادراک شده (PEVR) به این معنی است که منی کمتری نسبت به گذشته ترشح می کنید. PEVR می تواند یک عارضه جانبی در درمان سرطان و سایر شرایط باشد. یا ممکن است نشانه ای از مشکل در تولید هورمون های مردانه باشد. PEVR معمولاً در کنار سایر مشکلات انزال و نعوظ رخ می دهد.

حجم انزال کم با شرایط زیر مرتبط است:

 • دیابت
 • مشکل در بیضه ها که منجر به تولید کم یا عدم تولید هورمون مردانه می شود.
 • داروهایی که برای درمان بزرگ شدن غده پروستات، فشار خون بالا و افسردگی استفاده می شود.

شخصی که نگران این است که داروهایش ممکن است باعث مشکلات انزال شود باید با پزشک خود مشورت کند. افراد نباید بدون مشورت با پزشک از مصرف داروهای تجویز شده دست بکشند.

درمان انزال ضعیف

روش های درمانی برای رفع انزال ضعیف به علت اصلی آن بستگی دارد. برخی از درمان های بالقوه این وضعیت، عبارتند از:

تمرینات عضلات لگن

در برخی موارد، پزشکان ممکن است انجام تمرینات کگل یا نوعی دیگر از تمرینات عضلات لگن را توصیه کنند. این تمرینات به تقویت عضلات کنترل کننده انزال کمک می کند. ممکن است به ویژه برای هر کسی که مشکلات انزال ناشی از پیری طبیعی است مفید باشد.

تمرینات کگل شامل سفت و آزاد کردن عضلات کف لگن است. عضلات کف لگن عضلاتی هستند که مردم می توانند در صورت توقف جریان ادرار در میانه جریان، احساس کنند.

در مورد مردان، آنها باید هر بار 5 ثانیه عضلات را منقبض و سپس آنها را آزاد کنند. تکرار این روند 10 تا 20 بار در روز، یک مجموعه تمرین را کامل می کند.

برای تقویت ماهیچه هایی که به شما در انزال کمک می کنند، می توانید تمرینات کگل را امتحان کنید. یک مطالعه کوچک، بهبود انزال زودرس پس از 12 هفته تمرین عضلات کف لگن، از جمله تمرینات کگل را نشان داد.

داروها

در حال حاضر هیچ داروی مورد تأیید سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان انزال ضعیف وجود ندارد. با این حال، پزشکان ممکن است چندین داروی مختلف برای تقویت عملکرد جنسی تجویز کنند. نوع دارویی که پزشک تجویز می کند به علت اصلی انزال ضعیف بستگی دارد.

مکمل

چند مکمل برای درمان انزال ضعیف تبلیغ شده است. با این حال، هیچ مدرکی در مورد عملکرد این محصولات وجود ندارد. و از آنجا که بسیاری از مکمل های گیاهی می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند، بدون مشورت با پزشک از آنها استفاده نکنید.

روان درمانی

یک پزشک ممکن است از فرد در مورد هرگونه عوامل روانشناختی که می تواند بر عملکرد جنسی وی تأثیر بگذارد، سوالاتی را بپرسد. در صورت لزوم، پزشک ممکن است فرد را به یک درمانگر یا روانپزشک از جمله روانپزشکان متخصص در مسائل جنسی ارجاع دهند.

در انزال ضعیف چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

انزال ضعیف || پزشکت

اگر افراد دوره های مداوم انزال ضعیف را دارند بهتر است با پزشک خود مشورت کنند. انزال ضعیف بندرت یک مشکل جدی پزشکی است. با این حال، کسی که مرتباً آن را تجربه می کند ممکن است از وضعیت خودش نگران شود. اگر فردی به مدت 6 ماه دارای دوره های انزال ضعیف است، باید با پزشک مشورت کند.

مشکلات مربوط به انزال بخصوص با افزایش سن در مردان شایع است. اگر عملکرد جنسی شما به هر طریقی تغییر کرده است، برای ارزیابی و درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.

سخن آخر

انزال ضعیف یک بیماری پیچیده است که دلایل آن می تواند متفاوت باشد. در حال حاضر هیچ داروی مورد تایید FDA برای انزال ضعیف وجود ندارد. در نتیجه، افراد ممکن است مجبور شوند چندین روش درمانی یا روش مختلف را برای بهبود عملکرد جنسی خود امتحان کنند.

مردانی که متوجه تغییرات مداوم در انزال خود می شوند، باید با پزشک خود مشورت کنند. در بعضی موارد، انزال ضعیف می تواند باروری را کاهش دهد یا ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد.

انزال ضعیف تا حدی ذهنی است، به این معنی که اغلب توسط شخص تجربه می شود. شدت ارگاسم در مردان مختلف متفاوت است. اگرچه ممکن است انزال افراد در انزال ضعیف نسبت به حالت عادی ضعیف تر باشد اما احتمال دارد مشکل خاصی نداشته باشند مگر اینکه بر لذت آنها از رابطه جنسی تأثیر بگذارد. در مواردی که فرد قصد بچه دار شدن داشته باشد این وضعیت می تواند مشکل ساز باشد.

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326355#summary

https://www.healthline.com/health/mens-health/weak-ejaculation

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا