لوگو پزشکت
زبان

رادیو پزشکت

فهرست مطالب

مزوتراپی در درمان مشکلات پوست و مو

مزوتراپی تکنیکی است که در آن با استفاده از تزریق ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی خاصی را با هدف جوان سازی و سفت شدن پوست تزریق شده و می تواند همزمان چربی اضافه پوست را نیز از بین ببرد. پزشکی فرانسوی با نام میکل پیستور این تکنیک را در سال 1952 ابداع کرد. در اصل مزوتراپی شیوه ای برای کاهش درد بود و با گذشت زمان شهرت بسیاری در آمریکا و دیگر نقاط دنیا پیدا کرد.

کاربرد مزوتراپی

مزوتراپی | پزشکت

امروزه مزوتراپی علاوه بر کاهش درد برای موارد زیر نیز مورد استفاده قرار می گیرد:

 • کاهش سلولیت پوستی
 • روشن کردن نواحی تیره پوست
 • افزایش استحکام پوست و بهبود افتادگی پوست
 • از بین بردن و محو کردن چین و چروک و خطوط اخم و لبخند
 • درمان آلوپسی یا طاس موضعی که باعث ریزش موها می شود
 • از بین بردن چربی در نواحی ای مثل شکم، ران ها، باسن، پاها، دست ها و صورت

تکنبک مزوتراپی

 • برای انجام تکنیک مزوتراپی از سوزن های بسیار نازکی استفاده می کنند تا بتوان با آن مواد و ویتامین ها را به لایه میان پوست (مزودرم) تزریق کرد. فرمول استاندارد به خصوصی برای تزریق در حین مزوتراپی به داخل پوست وجود نداشته و پزشکان از ترکیبات متفاوتی برای انجام این شیوه استفاده می کنند.

به طور کلی ترکیبات به کار برده شده شامل موارد زیر می شود:

 • عصاره های گیاهی
 • ویتامین ها و مواد معدنی
 • آنزیم هایی مثل کلاژناز و هیالورو نیداز
 • هورمون هایی مثل تیروکسین و کلسیتونین
 • داروهای تجویزی مثل آنتی بیوتیک ها و گشاد کننده عروق

قیمت انجام مزوتراپی

قیمت تمام شده برای انجام این درمان به عوامل متعددی مثل تعداد جلسات مورد نیاز برای مزوتراپی، میزان تخصص پزشک و مواد استفاده شده برای تزریق بستگی خواهد داشت. همچنین از آن جایی که انجام مزوتراپی جزء خدمات زیبایی است در نتیجه بیمه ها این نوع خدمات را پشتیبانی نکرده و تحت پوشش بیمه نخواهد بود.

آمادگی برای انجام مزوتراپی

بعد از وقت گرفتن از پزشک باید جلسه ای برای معاینه پیش پزشک رفته و علاوه بر صحبت در مورد درمان در مورد انتظاراتتان نیز صحبت کنید. ممکن است نیاز باشد تا قبل از انجام مزوتراپی به مدت یک هفته از خوردن آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) بپرهیزید. به خاطر داشته باشید که استفاده از مسکن ها قبل از انجام این متد درمانی احتمال خون ریزی و کبودی در حین مزوتراپی را تا حد قابل توجهی افزایش خواهد داد.

روال جلسات مزوتراپی

مزوتراپی | پزشکت

در هر جلسه مزوتراپی، احتمالاً پزشک ابتدا محل تزریق را با داروی بی حسی بی حس کرده و سپس با استفاده از یک سوزن ظریف و کوچک شروع به تزریق به داخل محل مورد نظر خواهد نمود. شاید سوزن به تفنگ مکانیکی متصل شده باشد تا بتواند به صورت همزمان چند تزریق را با هم انجام دهد. تزریق ها ممکن است با عمق های مختلفی در داخل پوست انجام شود، این میزان بین 1 تا 4 میلی متر متغیر بوده و بستگی به شرایط بیمار خواهد داشت. پزشک ممکن است سرنگ را با زاویه وارد پوست کرده و در حین تزریق به سرعت زیر پوست مچ دست خود را تکان داده و محل تزریق را تغیر دهد. در نتیجه بعد از هر تزریق ممکن است یک قطره از محلول روی پوستتان بچکد.

برای رسیدن به نتیجه مطلوب شاید نیاز باشد چندین جلسه مزوتراپی را تکرار کنید. در اولین جلسات بهتر است تزریق با فاصله 7 تا 10 روز تکرار شود. اگر پوست رو به بهبودی رفت، ادامه روند درمان در بازه های زمانی دو هفته ای یا 1 ماهه انجام خواهد گرفت.

میزان اثربخشی مزوتراپی

اینکه بخواهیم بگوییم قطعاً مزوتراپی مؤثر بوده و باعث بهبود پوست می شود کار سخت و دشواری است. زیرا می توان برای مزوتراپی از مواد متفاوت و شیوه های متعددی استفاده کرد. متأسفانه مطالعه و تحقیقات کمی در این مورد صورت گرفته یا جامعه آماری آن ها بسیار کوچک و کم تعداد بوده است. اما با توجه به مطالعاتی که تا کنون در مورد مزوتراپی صورت گرفته، فواید و اثرات آن برای جوان سازی پوست بسیار کم و جزئی بوده است. به عنوان مثال در مطالعه ای که در سال 2012 صورت گرفت، شش نفری که از شیوه درمانی مزوتراپی استفاده کرده بودند چین و چروک های شان تغییر قابل توجهی نشان نمی داد.

در مطالعه دیگری که در سال 2008 صورت گرفت نیز نشان می داد، 20 زنی که از مزوتراپی برای لاغری ران های خود استفاده کرده بودند هیچ تغییری محسوسی در سایز ران هایشان مشاهده نشده بود.

مزوتراپی در برابر لیپوساکشن

مزوتراپی یک عمل غیر جراحی جایگزین برای لیپوساکشن است که می توان با استفاده از آن چربی های اضافه را از بدن خارج کرد. لیپوساکشن به طور دائمی چربی را از نواحی ای مثل شکم، ران ها و کمر خارج نموده و برای انجام آن لوله پلاستیکی نازکی را از طریق برش در زیر پوست قرار داده و شروع به مکیدن چربی های اضافه در این ناحیه خواهند کرد. عمل لاغری از طریق لیپوساکشن حتماً باید تحت بیهوشی کامل انجام شود.

هرچند که گفته شده لیپوساکشن باعث حذف چربی ها آن هم به صورت دائمی می شود ولی فرآیند ریکاوری و بهبود بعد از انجام این عمل حدوداً به 6 هفته وقت نیاز خواهد داشت. البته این عمل بدون خطر نبوده و ممکن است به عصب یا رگ های خونی فرد آسیب رسانده و باعث بروز عفونت در فرد شود. این عمل جراحی تهاجمی علاوه بر این عوارض جانبی بسیار گران قیمت بوده و با توجه به پزشک و نوع ساکشن باید هزینه زیادی بابت آن بپردازید. از طرف دیگر مزوتراپی به اندازه لیپوساکشن تهاجمی نبوده و نیاز به هیچ برشی برای انجام آن نخواهد بود. با توجه به قیمت هرجلسه مزوتراپی قیمت نهایی آن بسیار کمتر از لیپوساکشن برایتان تمام خواهد شد.

میزان اثر بخشی مزوتراپی برای از بین بردن چربی نیز تقریباً نامشخص بوده و بستگی به شیوه انجام و مواد استفاده شده خواهد داشت.

عوارض مزوتراپی

مزوتراپی | پزشکت

افراد و پزشکانی که این عمل را انجام می دهند مدعی اند که خطرات و عوارض این شیوه در صورتی که توسط فرد متخصص و مجرب انجام شود بسیار کم و نزدیک به صفر خواهد بود.

اما به طور کلی عوارض جانبی مزوتراپی شامل موارد زیر می شود:

 • درد
 • خارش
 • قرمزی
 • کبودی
 • عفونت
 • ایجاد زخم
 • حساسیت
 • تورم و التهاب
 • ضایعات پوستی
 • تیره شدن پوست
 • برآمدگی در محل تزریق
 • حالت تهوع و استفراغ

بهبود مزوتراپی

از آن جایی که مزوتراپی شیوه درمانی غیر تهاجمی است در نتیجه نیاز به زمان خاصی برای استراحت نبوده و فرد بلافاصله بعد از انجام تزریقات مزوتراپی می تواند کارهای روزمره اش را از سر بگیرد. البته در بعضی از افراد به علت بروز تورم و درد در ناحیه تزریق ممکن است فرد نیاز به یک روز استراحت داشته باشد تا روند بهبودی کامل شود.

نتایج مزوتراپی

مزوتراپی | پزشکت

هر جلسه درمانی مزوتراپی حدوداً 30 دقیقه طول کشیده و در مدت تزریق درد خاصی را حس نخواهید کرد. زیرا با استفاده از کرم بی حس کننده تمام صورت بی حس شده و درد تا حد قابل تحملی کاهش خواهد یافت. بعد از تمام شدن تزریق، کمی کبودی و تورم طبیعی بوده و نهایتاً ظرف 24 ساعت به کلی برطرف خواهد شد. بعد از این زمان متوجه شفاف، شاداب، خوش رنگ و محکم تر شدن پول خودتان خواهید شد. پیشنهاد می کنیم حداقل 6 تا 8 جلسه این روش را ادامه داده و برای ماندگاری اثر مزوتراپی سالی حداقل 1 یا 2 بار این شیوه درمانی را تکرار کنید.

فواید مزوتراپی

انجام مزوتراپی می تواند خستگی و چین و چروک صورت را کاهش داده و با افزایش جریان خون در صورت طراوت و شادابی را برای پوستتان به ارمغان بیاورد. علاوه بر این مزوتراپی به کاهش جای جوش ها و لک های پوستی کمک کرده و باعث می شود پوست تان شبیه پوست شخصی به نظر برسد که از بوتاکس یا فیلرها استفاده کرده است.

از جمله فواید این روش درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از بین بردن افتادگی
 • کاهش سلولیت پوستی
 • افزایش استحکام پوست
 • درمان آلوپسی یا طاسی موضعی
 • روشن شدن نواحی تیره شده پوست
 • از بین بردن و محو کردن چین و چروک و خطوط اخم و لبخند
 • از بین بردن چربی در نواحی ای مثل شکم، ران ها، باسن، پاها، دست ها و صورت

باید دقت داشته باشید که در اثر بخشی مزوتراپی میزان و مواد تزریق شده به داخل پوست اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

اثر مزوتراپی بر روی ریزش مو

مزوتراپی فواید متعددی دارد که می توان به از بین بردن چربی اضافه، بهبود چین و چروک و جوان سازی و درمان آلوپسی یا ریزش موی  موضعی مو اشاره کرد. برای این کار باید ویتامین ها، مواد معدنی، عصاره های گیاهی طبیعی و داروهایی مثل ماینوکسیدیل و فینا استراید را به داخل سر تزریق کرد. این کار ها توسط پزشک انجام می شود.

افرادی که برای کاهش و درمان ریزش موی خود از مزوتراپی استفاده کرده اند معتقدند این شیوه فواید زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • رساندن مواد مغذی به موها
 • بهبود گردش و جریان خون در کف سر
 • اصلاح عدم تعادل هورمونی در فولیکول و اطراف موها

البته در مورد اثر مزوتراپی بر روی ریزش مو و رشد مو نیز مطالعات و شواهد کمی در دسترس است و تحقیقی وجود ندارد که نشان بدهد، مزوتراپی باعث رویش مجدد موهای ریخته شده در فرد شده باشد. تنها تزریق داروهایی مثل ماینوکسیدیل و فاینا استراید به سر  توسط پزشک باعث بهبود رشد مو خواهد شد.

نتیجه گیری

مزوتراپی شیوه ای است که در آن با استفاده از سرنگ ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی خاصی را با هدف جوان سازی و سفت شدن پوست تزریق شده و می تواند همزمان چربی اضافه پوست را نیز از بین ببرد.

منابع:

https://www.glamourmagazine.co.uk/article/what-is-mesotherapy

https://www.healthline.com/health/mesotherapy#recovery

[advisers limit=5 skill=”21″]

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

به این مقاله چه امتیازی می دهید؟

0 / 5. تعداد رای ها: 0

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده شما اولین نفر باشید.

0

مقالات مرتبط

نمایش کامنت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

درد پریودی در اثر تغییرات هورمونی، التهابات و مشکلات رحمی و ... در پایین شکم و لگن ایجاد میشه و ممکنه بر فعالیت‌های روزمره تأثیر منفی بگذاره. برای درمان علائمت با متخصص زنان آنلاین مشاوره تلفنی بگیر.

انتخاب نادرست یا استفاده نادرست از محصولات ضدآفتاب می تونه باعث مشکلات پوستی بشه. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ سلامت پوستت، با متخصص پوست و مو تلفنی و تصویری مشاوره بگیر.

درد گردن ممکنه ناشی از تنش عضلانی یا مشکلات مفصلی باشه که بسیار آزار دهنده ست. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

زودانزالی مشکلیه که می تونه بر زندگی جنسی و رابطه شما تأثیر منفی بگذاره. پس تا دیر نشده برای درمان علائمت با متخصص اورولوژی خصوصی و محرمانه مشاوره تلفنی بگیر.

خیانت عمل ناخوشایندیه که باعث ایجاد شک و عدم اعتماد در رابطه میشه و زندگی روابط را تحت تأثیر قرار میده. اگه با موضوع خیانت مواجه شدی و نیاز به کمک داری با متخصصان آنلاین سلامت روان 24ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

تغذیه کودک اهمیت زیادی داره، چون تأثیر مستقیمی بر رشد و وزن سالم کودک داره. برای مشاوره تغذیه کودکتان و بهبود آن همین الان با متخصصان آنلاین اطفال24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.