لوگو پزشکت

رادیو پزشکت

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جراحی پلاستیک چه فرقی با جراحی زیبایی دارد؟

جراحی پلاستیک چه فرقی با جراحی زیبایی دارد؟ | پزشکت
فهرست مطالب

جراحی پلاستیک برای ترمیم و بازسازی بافت و پوست از دست رفته یا آسیب دیده استفاده می شود. هدف اصلی جراحی پلاستیک بازگرداندن عملکرد و ظاهر بافت و پوست است تا جایی که ممکن است به حالت طبیعی نزدیک شود. جراحی پلاستیک با جراحی زیبایی متفاوت است، این جراحی تنها برای تغییر ظاهر فرد انجام می شود تا به ظاهر مطلوب تری برسد.

اگر همیشه فکر می کردید هر دو جراحی  یکی هستند، تنها نیستید. تعداد قابل توجهی از جراحان پلاستیک تمرکز خود را بر روی جراحی زیبایی متمرکز می کنند و به همین دلیل، این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. اما این از نظر فنی صحیح نیست. جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک تخصص های نزدیکی هستند، اما یکسان نیستند.

جراحی زیبایی چیست؟

آموزش جراحی زیبایی در درجه اول پس از آموزش رزیدنت تکمیل می شود.

هر کدام از این دو جراحی ها، اهداف متفاوتی دارند. در حالی که هر دو  تخصص با بهبود بدن بیمار سروکار دارند، فلسفه های کلی آموزش، تحقیق و اهداف برای نتایج بیمار متفاوت است.

روش ها، تکنیک ها و اصول جراحی زیبایی به طور کامل بر افزایش ظاهر بیمار متمرکز شده است. جراحی زیبایی را می توان در تمام نواحی سر، گردن و بدن انجام داد. روش های انتخابی زیبایی توسط پزشکان از زمینه های مختلف پزشکی از جمله جراحان پلاستیک انجام می شود.

انواع روشهای جراحی زیبایی:

 • کانتور صورت: جراحی بینی، چانه یا تقویت گونه
 • جوانسازی صورت: جراحی زیبای پلک، گردن و ابرو
 • جوانسازی پوست: لیزر مجدد، بوتاکس، درمان های پرکننده
 • تقویت سینه: بزرگ شدن سینه، لیفت سینه، کاهش سینه
 • کانتورینگ بدن: کشیدن شکم، لیپوساکشن، درمان ژنیکوماستی

اما جراحی پلاستیک به عنوان یک تخصص جراحی که به بازسازی نقایص صورت و بدن به دلیل اختلالات مادرزادی، ضربه، سوختگی و بیماری اختصاص دارد، تعریف شده است. جراحی پلاستیک برای اصلاح نواحی ناکارآمد بدن در نظر گرفته شده است و  طبیعت ترمیمی دارد. در حالی که بسیاری از جراحان پلاستیک تصمیم می گیرند دوره های تکمیلی را بگذرانند و جراحی زیبایی را نیز انجام دهند، اساس آموزش جراحی آنها جراحی پلاستیک ترمیمی است. در واقع، در سال 1999، انجمن جراحان پلاستیک و ترمیمی آمریکا نام خود را به انجمن جراحان پلاستیک آمریکا تغییر داد تا این پیام را قوی تر اعلام کند که “جراحان پلاستیک و ترمیمی یکی هستند”.

چه زمانی به جراحی پلاستیک مراجعه کنیم؟

جراحی پلاستیک چه فرقی با جراحی زیبایی دارد؟ | پزشکت

از جراحی پلاستیک می توان برای ترمیم موارد زیر استفاده کرد:

 • سوختگی گسترده یا سایر جراحات جدی
 • مناطقی که در اثر برداشتن بافت سرطانی آسیب دیده اند، مانند صورت یا سینه
 • ناهنجاری هایی که از بدو تولد وجود داشته است، مانند شکاف کام و لب، انگشتان تار و علائم تولد
 • جراحی پلاستیک اغلب می تواند به بهبود عزت نفس، اعتماد به نفس و کیفیت کلی زندگی فرد کمک کند.

اکثر افراد توسط پزشک عمومی یا مشاور متخصصی که در مورد وضعیت خود می بینند به جراحان پلاستیک ارجاع داده می شوند.

جراحی پلاستیک نیز به صورت خصوصی نیز کار می کنند، اما دستمزد آنها می تواند بسیار گران باشد. اگر قصد درمان خصوصی دارید، باز هم بهتر است که ابتدا با پزشک عمومی یا متخصص خود صحبت کنید.

جراحی پلاستیک از چه تکنیک های استفاده می کند؟

برخی از تکنیک های مورد استفاده در جراحی پلاستیک عبارتند از:

پیوندهای پوستی. در پیوند پوست، پوست سالم از ناحیه ای از بدن برداشته و برای جایگزینی پوست از دست رفته یا آسیب دیده استفاده می شود.

جراحی فلپ پوست. در جراحی فلپ پوست یک تکه بافت از یک قسمت بدن به همراه رگ های خونی که آن را زنده نگه می دارند به قسمت دیگر منتقل می شود. این عمل جراحی فلپ نامیده می شود زیرا بافت سالم معمولاً تا حدی که به جای خود چسبیده و به بدن متصل می ماند.

انتشار بافت. در این جراحی بافت اطراف کشیده می شود تا بدن بتواند پوست اضافی را “رشد” دهد، که می تواند برای بازسازی ناحیه مجاور مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر این تکنیک ها، جراحان پلاستیک نیز از بسیاری از روش های دیگر استفاده می کنند، مانند:

 • انتقال یا پیوند چربی که چربی از یک ناحیه برداشته شده و در ناحیه دیگری وارد می شود.
 • بستن خلاء. جایی که مکش روی زخم از طریق یک تکه فوم یا گاز استریل برای بیرون آوردن مایع و تشویق بهبودی اعمال می شود.

خطرات جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک چه فرقی با جراحی زیبایی دارد؟ | پزشکت

مانند هر نوع جراحی دیگری، جراحی پلاستیک نیز می تواند با بروز عوارضی همراه باشد. میزان خطر بستگی به اندازه ناحیه آسیب دیده، سطح تجربه جراح و سلامت کلی فرد تحت عمل دارد.

برخی از روشها دارای خطرات خاصی هستند، اما خطرات کلی عبارتند از:

 • زخم
 • عفونت
 • خون ریزی
 • درد و ناراحتی

در صورت بروز هر گونه نگرانی پس از جراحی، مانند درد غیر منتظره، تورم، ترشحات یا سایر عوارض جانبی، فوراً با جراح، تیم مراقبت های بهداشتی یا پزشک عمومی خود تماس بگیرید.

چگونه جراح پلاستیک شویم؟

این تخصص یکی از رقابتی ترین مسیرها در زمینه پزشکی است. این آموزش می تواند بیش از یک دهه طول بکشد. پس از دانشکده پزشکی جراحان پلاستیک آینده می توانند یکی از دو مسیر را طی کنند:

 • یک دوره تحصیلی 6 ساله که ترکیبی از جراحی عمومی و جراحی پلاستیک است.
 • دوره جراحی 5 ساله و سپس جراحی پلاستیک 3 ساله
 • سپس داوطلبان در امتحان شرکت می کنند و ادامه تحصیل می دهند.

جراح پلاستیک چه می کند؟

جراحان پلاستیک می توانند هر قسمتی از بدن را به جز سیستم عصبی مرکزی ترمیم یا بازسازی کنند. برخی از روش هایی که آنها انجام می دهند عبارتند از:

 • بازسازی سینه
 • ترمیم سوختگی
 • بازسازی اندام تحتانی
 • جراحی دست
 • بازبینی اسکار
 • تسکین میگرن
 • صاف شدن فک
 • جراحی های اصلاحی برای مشکلات ژنتیکی

جراحان پلاستیک روزانه بیماران را برای بحث و تشخیص مسائل معاینه می کنند. آنها هرگونه عمل لازم را انجام می دهند و بیماران خود را پس از آن تحت نظر دارند. آنها معمولاً در کلینیک ها، مطب ها یا بیمارستان ها کار می کنند.

چه زمانی باید به جراح پلاستیک مراجعه کنیم؟

جراحی پلاستیک چه فرقی با جراحی زیبایی دارد؟ | پزشکت

ممکن است لازم باشد در مورد یک مشکل جسمی به جراح پلاستیک مراجعه کنید. پزشک مراقبت اولیه شما احتمالاً شما را به آنها ارجاع می دهد.

اگر می خواهید چیزی را در ظاهر خود تغییر دهید، به جراح زیبایی مراجعه کنید. هر پزشک دارای مجوز قانونی می تواند جراحی زیبایی انجام دهد. مطمئن شوید فردی را پیدا کرده اید که آموزش و مجوز مناسب را داشته باشد.

توصیه آخر

از آنجا که هر پزشک دارای مجوز می تواند به طور قانونی جراحی زیبایی را انجام دهد، صرف نظر از نحوه آموزش جراحی زیبایی، بسیار مهم است که هنگام انتخاب یک جراح زیبایی، تحقیقات خود را انجام دهید. برای یافتن واجد شرایط ترین پزشک برای یک عمل زیبایی خاص، باید آموزش، تجربه و صلاحیت ثابت شده پزشکان در رابطه با آن عمل زیبایی را با پزشکان مقایسه کنید.

اگر از آن دسته افرادی هستید که به زیبایی خود اهمیت می دهید و یا به هر دلیلی به دنبال ظاهر بهتری برای بهتر دیده شدن هستید شاید یکی از دغدغه های فکری شما مراجعه به یک جراح پلاستیک و یا زیبایی باشد. اما بهتر است قبل از هر اقدام برای تصمیم گیری بهتر از جراح پلاستیک خوب و با تجربه در تهران مشورت بگیرید.

همین حالا سوال خودتونو از بهترین متخصصان پزشکت بپرسید!

پزشکت رو در اینستاگرام دنبال کنید

pezeshket@

پزشکت رو در تلگرام دنبال کنید

pezeshket@

0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعت از شبانه روز

زخم معده، ریفلاکس مری، رژیم غذایی نادرست و حتی استرس می تونه باعث سوء هاضمه بشه که بسیار ناراحت کننده ست. برای درمان مشکلات گوارشی خود با متخصص گوارش 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

مشکل خارش و سوزش پا می تونه ناشی از علل مختلفی مثل عفونت قارچی، خشکی پوست و یا مشکلات عروقی باشه که در هر صورت آزاردهنده ست. برای درمان علائمت با متخصص پوست و مو مشاوره تلفنی بگیر.

خونریزی زیاد در طول دوره پریودی ممکنه نشانه‌ای از اختلالات هورمونی، التهابات رحم، وجود تومورها، عوامل خونی و غیره باشه. اگه موقع پریودی خونریزیت زیاده تا دیر نشده با متخصص زنان مشاوره تلفنی بگیر.

درد لگن دلایل مختلفی مثل عفونت ادراری، التهاب رحم، آسیب ستون فقرات داره که میتونه زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار بده. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص استخوان و مفاصل بگو و مشاوره تلفنی بگیر.

درد سینه یک وضعیت نگران‌کننده ست که می تونه علل مختلفی مثل بیماری قلبی، ریه‌ها یا مشکلات عضلانی-اسکلتی داشته باشه. برای تشخیص صحیح با متخصصان آنلاین قلب و عروق 24 ساعته مشاوره تلفنی بگیر.

لمینت دندان یک روش زیبایی دندان‌هاست که با استفاده از لایه‌های نازک پوششی، شکل و رنگ دندان‌ها را تغییر میده. این روش برای بهبود ظاهر دندان‌های تاریک، شکسته، ترک خورده یا ناهموار استفاده میشه. اگه می خوای دندونتو لمینت کنی، بهتره با دندان پزشک آنلاین مشاوره تلفنی بگیری تا راهنماییت کنه.